Мегафон

Убавата кобила со име Тики, може на вас ви личи на многу кои до сега ги имате видено, но, кога ќе прочитате до крај, ќе промените мислењето! Кога сопственикот го извадил првото ждребе, имало уште едно изненадување. Тики носела близнаци! Во нејзиниот стомак, се наоѓало уште едно ждребе… Ова е многу ретка појава – скоро 1 од 10.000 кобили да ождреби близнаци. – Околу 5 минути после полноќ на свет дојде ждребе, тешко 39 килограми, за да после 5 минути светот да се израдува на фактот дека ќе се ождреби уште едно бебе, тешко 26 килограми. Во рок од 10 минути, двете ждребиња веќе можеле да стојат на нозе, живи и здрави.
| | веќе видена

Од утре ќе почне да сообраќа пробна линија број 28 од Транспортен центар до Македонско село, соопшти ЈСП-Скопје. Ова е трасата на движење – Транспортен центар, булевар Кузман Јосифовски Питу, булевар Кочо Рацин, улица 11 Октомври, улица Димитрие Чуповски, булевар Климент Охридски, булевар Партизански Одреди, улица Московска, улица Војвода Васил Чакаларов, улица Козле, Македонско село. ВОЗЕН РЕД ОД ПОНЕДЕЛНИК ДО ПЕТОК Тргнува од Транспортен центар : 7.10; 10.30; 12.10; 17.20; 19.00; 21.00; 22.40; Тргнува од Македонско село : 8.00; 11.20; 13.00; 18.10; 19.50; 21.50; 23.30; 1.15.
сите 10 | | | веќе видена

Во летните топли денови Скопје за викендите е речиси празно. Сите бараат спас од горештините на планина, покрај езеро или море. Но и за оние кои ќе останат тука, главниот град нуди одлични места каде барем за момент ќе избегате од секојденвието. Едно од тие места е новоотворениот комплекс „македонско село“ . Каква е атмосферата во новата туристичка атракција? ТВ Нова го посети комплексот во потрага по одговорот.
сите 2 | | | веќе видена

Еден од најпопуларните балкански музичари, Жељко Јоксимовиќ одржа фантастичен концерт за паметење во ексклузивниот хотел „Маестрал“ во Пржн кај Свети Стефан. За време на концертот расположението на публиката беше сјајно, а Жељко се трудеше максимално да им ја пренесе позитивната енергија пеејќи им ги своите нови и стари хитови. – Сега ќе направам нешто што досега не сум го направил, кажа Жељко со насмевка на лицето Тој ја зема Јована за рака и заедно влегоа во хотелскиот базен, каде што Жељко ја пееше „Нерадо“, а притоа ја држеше сопругата за рака. Љубов како од бајките, зарем не?!
сите 3 | | | веќе видена

Црните влакна во внатрешноста на увото укажуваат на зголемен ризик од срцев удар покажаа некои истражувања. Студијата која ја направиле доктор Сандерс Т. Франк и неговиот стручен тим, објавена е во New England Journal of Medicine, и покажува дека дијагоналниот набор на ушната ресичка може да биде знак за болест на срцето. Експертите тврдат дека постои врска помеѓу влакната во ушниот канал и болеста на коронарните артерии. Група лекари, претпоставуваат дека згрутчувањето во артериите може да биде поради долготрајно излагање на андрогинот, машкиот хормон. Уште во 199 година е објавена статија на таа тема во индискиот Heart Journa. Статијата изложи резултати од истражување спроведено на 215 индиски пациенти и се занимавала со врскаат помеѓу ушната реса, влакната во ушите и болеста на коронарни артерии. Едни од експертите сметаат дека појавувањето на влакна во ушите е директен показател за можност од срцев удар, додека пак ругите сметаа дека срцевиот удар се случува поради староста или дебелината, а не ...
сите 2 | | | веќе видена

next