Мегафон

Сигурно се сеќавате на Никола и Столе, момците кои направија интересна преработка на „Туѓа си бескрајно“, хитот на Ефто Пупиновски… Токму овие момци, деновиве ја промовираат нивната нова песна, направена во соработка со Бојан Трајковски од „Eye Cue“, „Така случајно“. – Во нашата нова песна направивме спој на звуците од гитара и саксофон, покажувајќи ја уште еднаш милозвучната и заводлива страна на македонската поп-музикa. Песната е со брзи елементи и невообичаена и искрено се надеваме дека ќе стане дел од музичкото секојдневие на нашата публика, која редовно е со нас на нашите настапи, велат момците од”RePlay”. „РИПЛЕЈ“ наскоро ќе изненадат со уште една преработка на хит од 90-тите години, а во меѓувреме уживајте во нивната нова песна или на некој од нивните настапи ширум Македонија.
сите 2 | | | веќе видена

Фолк пејачот Далибор Даки Ѓошиќ, вчера, пред своите колеги, новинари, пријатели, соработници официјално го промовираше новиот проект „Ајде сонце зајде каде ќе се обработуваат македонски изворни песни. На вчерашната промоција во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, беше промовиран спотот за песната „Ајде сонце зајде“, а во живо беше отсвирена и втората песна од проектот „Стамена“ за која на самото место се снимаше и спот. Аплаузите и коментарите на гостите, беа доволни показатели за квалитетот на проектот и неговата успешна иднина. На проектот работат докажани и признаени музички имиња од Македонија, како Сашо Ливрински, еден од најпознатите македонски композитори, кој се јавува како обработувач на песните, кои ќе се најдат на овој албум. Во тимот на „Даки и пријателите“ е и Бајса Арифовска, девојката која активно свири преку 15 инструменти. – Вчерашниот ден беше празник за македонската изворна песна и за мене. Голема е одговорноста да се работи на еден проект кој има за цел да ги ...
сите 8 | | | веќе видена

Вчера, Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски , ја имаше честа да биде дел од свечената инаугурација на новиот, 45-ти Претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп. Неговото присуство на овој исклучителен настан во поновата Американска историја, е своевидно признание за придонесот кој тој го имаше во кампањата и победата на новиот Претседател на САД. Ѓорѓија Џорџ Атанасоски кој веќе со децении води успешен бизнис во САД, како политичар кој има трајни врски со Републиканската партија, од денес натаму со несмален интензитет ќе продолжи и понатаму да ја користи својата професионална позиција за лобирање за стратешките интереси на Македонија и Македонскиот народ. Со стапување на должноста на Доналд Трамп , за Македонија се отвораат уште поголеми можности и перспективи да го зајакне своето стратешко сојузништво со Соединетите Американски Држави.
сите 10 | | | веќе видена

Познато е дека водителот Ване Маркоски поголем дел од времето го поминува на кросфит или во фитнес центар, сакајќи да го доведе своето тело во совршена форма. Многу пати напомнува дека мора во текот на еден ден да најде барем еден час за вежбање, без оглед на обврските. Од неодамна Ване почна и соработка со новиот спортски бренд „Flair“, кој успешно се позиционира на македонскиот пазар, а тоа најверојатно уште повеќе ќе го мотивира да продолжи со напорните тренинзи. – Уште и пред да ја официјализираме нашата соработка јас почнав да купувам спортска гардероба од овој бренд, бидејќи подобро нешто немам видено на нашиот пазар. Сите кои ме знаат, можат да потврдат дека ако на нешто внимавам, тоа е спортската гардероба. Да можам и емисија би водел со тоа. Да понудиш квалитет, а сепак тоа да биде со пристапни цени за секого е навистина одлично нешто за сите, вели Ване.
сите 21 | | | веќе видена

Нашиот млад пејач Мартинијан Кириловски деновиве престојуваше во Австрија, а поводот за тоа беше настап во популарната дискотека „Фокс“, во градот Линц. – Во Линц настапивме по покана на господинот Венцо Делев кој е директор на тамошното македонско друштво. Поминавме феноменални моменти таму, посебно вечерта кога во дискотеката пеев за нашите Македонци што живеат во оваа држава. Срцето ми се наполни додека ги гледав како се радуваат на убавата македонска песна. Не пречекаа одлично, запознав многу нови пријатели и денеска од таму се враќам со прекрасни спомени, вели Мартинијан. Мартинијан, кој регионалната публика го запозна преку учеството во „Ѕвездите на Гранд“, успешно продолжува со настапите во и надвор од Македонија, а на последниот во Линц, беше придружуван од момците од „Амеба бенд“.
сите 2 | | | веќе видена

Вокалот на „Дипломатик бенд“, Стефан Величковски по напорниот викенд одлучи да си посвети време за себе и да ужива во прекрасниот амбиент на најдобриот спа центар во македонската метропола – RELAX SPA Center . Талентираниот Македонец кој преку својот настап на музичкото шоу „Пинкови ѕвезди“ го привлече внимание на публиката од регионот не се сеќава дека во последниве години имал слободен викенд, бидејќи свирките и свадбите на „Дипломатик бенд“ се букираат и една година однапред. Имено, Величковски своето слободно време за уживање го искористи во популарниот спа центар RELAX SPA Center зад трговскиот центар „Бисер“ во Скопје. Прво се опушти во сауна, а потоа им се препушти на вештите раце на вработените во центарот и уживаше во масажа. Доколку планирате свадба или друга свеченост, веднаш повикајте ги момците од „Дипломатик“ кои ќе се погрижат за незаборавна прослава , а доколку сакате да се опуштите и да уживате, ние ви го препорачуваме најдобриот спа центар во Скопје – РЕЛАКС СПА ЦЕНТАР, резервирајте на 02 ...
| | веќе видена

Менаџментот на фирмата „Хербалајф“ во петокот (15-ти јули) се согласи да плати оштета од 200 милиони долари, за да го промени начинот на делување, како и да ги помири побарувањата на сојузните регулатори, затоа што ги довел луѓето во заблуда дека брзо ќе станат милионери доколку ги продаваат нивните производи, пишуваат светските медиуми. Компанијата „Хербалајф“, како што наведуваат федералните агенти во својата тужба, ги заведувала луѓето да станат дистрибутери или членови. Им покажувале видео снимки и брошури на нивните дистрибутери кои живеат на висока нога. На снимките имало палати, бесни автомобили, но и сите можни удобности, додека реалната ситуација била далеку поприземна. Имено како што наведоа федералните агенти, голем број на луѓе дури биле и во загуба, или заработувале премногу малку. „Хербалајф“ ќе може да продолжи со своето делување, само доколку на сите наредни привлекувања на дистрибутери им биде претставена реалната слика со реална заработка.
сите 7 | | | веќе видена

Околу 16% од луѓето веднаш ќе забележат дека нешто наѕира во црвената топка, но само 6% од нив ќе ги видат и деталите. Погледнете ја илузијата и тестирајте го својот вид… Што има во топката?
сите 4 | | | веќе видена

Понекогаш дури и сознанието дека сте пред камерите не е доволно за да ги контролирате емоциите. Токму тоа и се случи на водителката Венди Бурч која интервјуираше згоден Австралиец кој трчаше по плажата. Тие разговараа за опасноста од нападот од ајкули на локалните плажи, но се чини дека момчето сериозно ја сфати оваа тема, додека таа од друга страна него го сфати исто така сериозно. Водителката се заљуби, а хемијата беше очигледна и на малите екрани и за колегите од студиото. Кога го заврши интервјуто направи нешто што многу малку луѓе би се осмелиле и тоа со поддршка од колегите од телевизијата, погледнете во продолжение за што точно се работи.
сите 8 | | | веќе видена

На Youtube се појави снимка од Тоше Проески при гостување во една популарна српска емисија каде ја изведува песата „Брод у боци“. Нашата музичка легенда во гостувањето во емисија на розовата телевизија уште еднаш покажа дека поседува вонсериски талент за пеење и шарм на кој секоја светска ѕвезда можеше само да му завиди. Во продолжение погледнете ја новата, досега необјавена на интернет снимка на нашата легенда Тоше Проески. Слушајте и уживајте.
сите 11 | | | веќе видена

Иако е сезона на годишни одмори, овие момци воопшто не одмараат бидејќи знаат дека добро обликуваното тело и здравиот фитнес изглед е пресуден за кариерата и ангажманот на модниот пазар. Секоја професионална модна агенција преку летниот период прави листа на машки и женски модели кои би биле букирани во сезоната што следи. Модната агенција „Моделс ИН“ ја состави својата листа на машки модели за кои сметаат дека нивното време допрва доаѓа. Покрај физичките перформанси, овие модели поседуваат и убавина и истите се неверојатно талентирани што е од големо значење за нивната професија. Во продолжение, погледнете ја листата на згодни машки модели од агенцијата „Моделс Ин“ чие време допрва доаѓа. 1. Павле Николовски – Модел и вљубеник во фитнесот… Покрај неодоливите сини очи, поседува шарм и тело на вистински модел. Неговата посветеност и карактер ветуваат отворена карта кон светскиот моделинг. 2. Дан Лимај – Програмер, модел, посветен на вежбањето и здравиот изглед… Ова момче веќе има неколку едиторијали во ...
сите 2 | | | веќе видена

Балкан Петролеум Холдинг Лимитед ја разбира загриженоста на синдикатот за статусот и правата на вработените по евентуалното преземање на компанијата. Дали од управата на Макпетрол пробуваат да создадат црна и тенденциозна кампања против БПХЛ? Дали и вчерашното огласување на синдикатот е дел од таа кампања? Дали може да се забележи притисок и врз синдикатот во самото соопштение? Која е намерата? Со ова соопштение сакаме да ги потсетиме вработените и јавноста дека преземачот јавно ги има декларирано своите сериозни намери за понатамошен развој на компанијата во повеќе аспекти вклучувајќи го растот на бизнисот на бензинските пумпи, дистрибуцијата на нафта, складирање, логистика, транспорт на гас и многу други дејности како и една од најважните, потпирање на постојните вработени во компанијата, каде дополнително ќе се вработи работна сила од Македонија на која ќе ѝ биде дадена мотивација согласно најдобрите меѓународни практики. До Комисијата за хартии од вредност, доставен е проспект во којшто се елаборирани ...
| | веќе видена

Дегутантна фотка сите ги разбесни, а настана во болницата во Сомбор каде две сестри се фотографираа со неподвижни старици кои лежат во кревет. Фотографијата настанала во болницата „Д-р Радивој Симоновиќ“, каде сестрите пред да одат на одмор направиле скандалозна фотографија. Жената чија баба е на сликата, вели дека со оваа постапка се руши достоинството на пациентите. – Неодамна мојата баба беше во таа болница. Погледнете што се случи. Ова е етички неисправно. Голем скандал – вели девојката која сака да остане анонимна.
сите 3 | | | веќе видена

Поголемиот дел од нас барем по некогаш размислуваме својата среќа да ја побараме во топлата Австралија, а успешните приказни на нашите сограѓани се само поголем мотив за да се одлучиме на ваков чекор. Велат, парите не се берат на дрво, па доколку размислувате да се преселите и да работите во странство, во никој случај не очекувајте дека ќе бидете платени за да се излежувате. Да, добро ќе забоработите, но само ако добро се испотите! Оваа пародија има цел да им ја прикаже вистинската слика за нашите иселеници.
| | веќе видена

Пред една година беше донесен закон според кој логото од продукцијата која го изработила видеото задолжително мора да го има на музичките спотови при емитувањето на телевизија, а се со цел да се запре работата на црно на одредени режисери и продуценти. Имено, во Македонија постојат одреден број на реални продукции кои својата работа ја пријавуваат и за истата плаќаат данок на државата, но исто така постојат и фиктивни продукции кои постојат само на Фејсбук и Јутјуб, како и режисери и продуценти кои се потпишуваат на видеозаписи, а истите не ги пријавуваат и за нив не плаќаат никаков данок. Конечно од Нова година (01.01.2017) се најавува построга мерка со цел разбивање на овој криминал и заштита на оние кои работат како регистрирани компании, имаат вработени и вложиле илјадници евра во својот бизнис , се најавуваат и казни за телевизиските куќи кои емитуваат видеоспотови од нелегално продукции и немаат потпишани договори за емитување помеѓу телевизиите и продукциите за взаемна соработка и авторски права. ...
| | веќе видена

Младиот пејач Џастин Бибер пред неколку дена сурфал во Флорида и ова ништо не би било необично доколку со себе понесеше костим за капење. Бибер веќе неколку пати е забележан без долна облека во јавноста, за среќа, овојпат облекол гаќи, но на погрешно место. Контроверзниот пејач сурфал во бели боксерки. Папараците се обиделе да извлечат експлицитна фотографија. Бибер во мокрите бели гаќи открил повеќе одошто веројатно планирал.
сите 2 | | | веќе видена

Мерјем Узерли, популарната Хурем Султан од „Величествениот“ ги воодушеви своите обожаватели со фотографијата која ја сподели на „Инстаграм“ на која позира со својата ќерка Лара. Девојчето е цела на мајка си. На едната фотографија се гледа како позираат како вистински манекенки, а на другата како весело се смеат. Двегодишното девојче многу личи на мајка си, со бел тен, големи сини очи и светла коса. Мерјем беше во врска со еден милионер со кој забремени и кој ја наговараше да го абортира бебето. Таа тоа не го прифати. Се соочи со многу проблеми, ја напушти популарната серија и се пресели во Германија.
сите 8 | | | веќе видена

Петровден — православен празник што се одбележува секоја година на 12 јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. Сe смета за еден од најголемите празници по Велигден. Еден од најзначајните настани на Петровден е почетокот на традиционалната Галичка свадба. За Петровден, според фолклористот Марко Kитевски, постарите луѓе одат во црквата, а кој постел во петровденскиот пост се причестува. На овој ден може и да се работи зашто е во време на најголемата жетва, а според верувањето, дури и светецот (Св. Петар) тој ден зел срп и жнеел. Некој го држат празникот само до пладне, а попладне работат. Во Галичник Петровден се сметал за голем празник, тогаш доаѓале печалбарите и тогаш се правеле и свадбите. Останало забележано дека некогаш во еден ден имало 50 свадби, а удирањето на тапаните се слушало дури во Албанија, објаснува Kитевски. Четири општини од македонскиот исток секоја година со богата програма ги одбележуваат општинските празници Петровден и Павловден. Kочани и Kонче го слават Петровден, а Павловден е ...
сите 58 | | | веќе видена

Младиот талентиран пејач Јасмин Алиевски сними видеозапис за песната со која се претстави на Охридскиот фестивал во 2014-та година, а истата се најде на многу топ листи на радијата во Македонија. Песната го носи насловот „Давам се“, а е дело на Роберто Поп Димитров (музика и аранжман) и Огнен Неделковски (текст), додека за видео приказната се погрижи Компакт продукција од Кавадарци. Специјално за снимањето, од салонот на Dynamix земен е најновиот модел на мотоцикл марка Ducati Scrambler 2016, а за да се состави целата приказна опфатени се кадри од Дежа ву (Капитол мол), тениското игралиште покрај реката Вардар кај Александар Палас, Маркова Сушица за накај Козјак, скопската општина Аеродром „кај авиончето“, но снимени се и сегменти во Кавадарци. – Песната е нова, но сакав да ја оживеам на еден начин со правење на квалитетен видеозапис. Беше прифатена од публиката и имаше многу позитивни реакции, па затоа долго време размислував за изработување на видеозапис. Задоволен сум како испадна целиот проект и се ...
сите 7 | | | веќе видена

Поранешен раководител на рудникот Беловодица, М-р Васко Дамески, на својот Фејсбук профил објави фотографии и даде детали за тоа како настанало „Мермерното езеро“ во Прилеп. Прилепското „Памук Кале“ или Мермерното езеро во време на изградбата. Не го направи Крале Марко со боздоганот, туку е производ на осмислен процес на експлоатација по сите стандарди. Теренот е еколошки чист, а квалитетот на водата е (испитан во 2011 год.) хемиски и биолошки исправна. Езерото е длабоко 20 метри и содржи 100 000 кубни метри вода. Поздрав до рударите од Рудник Беловодица за посебен допринос при изградбата на оваа прилепска атракција. Ви посакувам на сите пријатни моменти и внимателно пливање во ова прекрасно место. Тој апелираше да се внимава при посетата на Мермерното езеро, бидејќи постојат делови од рудникот кои не се безбедни! Погледнете го уште еднаш прилогот на ТВ Нова.
сите 45 | | | веќе видена

next