Ирачките воздухопловни сили изведоа напади врз цели на ИСИС во Сирија, во координација со силите на сирискиот претседател, Башар ал-Асад. Ирачките борбени авиони навлегоа во воздушниот простор на Сирија и изведоа напади, рече портпаролот на ирачката војска. Претходно, војската соопшти дела нападите биле изведени од ирачката страна на границата. извор: Makfax
сите 7 | | | веќе видена

Вратата кон Европската Унија за Македонија е Софија, изјави претседателот на собраниската комисија за европски прашања, Артан Груби, на средба со бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во Софија. „Захариева констатираше дека чекорите што двете земји ги преземаа со потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка како историски чин, внесуваат нов дух на отворени и пријателски односи, засновани на европските вредности. Истакна дека денешната официјална посета на Република Бугарија ја гледа како заедничка определба на двете држави, уште повеќе да ја зајакнат комуникацијата, соработката и пријателството и ќе дадат дополнителни позитивни ефекти во развојот на односите меѓу двете држави“, се вели во соопштението од комисијата за европски прашања. Груби посочил дека во Софија доаѓа со очекувани и заслужени убави вести од Брисел за Македонија, непосредно по добивањето на чиста препорака за отпочнување на преговори со Европската унија. Во тој контекст, ...
сите 108 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска стигна во Берлин на разговори со германската канцеларка Ангела Меркал, со цел од неа да добие поддршка за неговите амбициозни планови за реформи на Европската Унија. Според информациите, овој состанок е последна можност за Меркел и Макрон за расправа околу ставот на Европа кон сириската криза и судбината на нуклеарниот договор со Иран, пред двајцата лидери да одат во Вашингтон следната недела на одделни средби со американскиот претседател Доналд Трамп. Францускиот претседател пред два дена ги повика Европејците да се спротивстават на растечкиот авторитаризам и да ја обноват својата посветеност кон демократијата. извор: Makfax
сите 146 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на 27 април 2018 година во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони. Земји учеснички во Процесот Брдо-Бриони се Република Албанија, Босна и Херцеговина, Република Косово, Република Македонија, Република Словенија, Република Србија, Република Хрватска и Црна Гора, претставени на ниво на претседатели на држави. Главната цел на Процесот Брдо-Бриони е целосна интеграција на земјите од регионот во Европската Унија, стабилизирање на состојбите во Западен Балкан преку јакнење на регионалната соработка и решавање на отворените прашања. На состанокот на лидерите на земјите учесници на Процесот Брдо-Бриони, се очекува присуство на претседателот на Република Албанија, Илир Мета, претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи, претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, ...
сите 121 | | | веќе видена

Десет претприемачи од Република Македонија и од регионот, на вториот ден на Дигиталниот самит, во рамките на „Натпреварот за убедување“, имаа можност да ги презентираат своите бизнис-идеи пред шестчлена жири-комисија, во која учество зеде и заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев. Вицепремиерот го изрази задоволството од организацијата на овој настан и потенцира дека ова е добра можност младите претприемачи да ги презентираат потенцијалите на своите старап-компании. „Економијата на Република Македонија треба да се базира на иновативни проекти, да ја движат млади, едуцирани и креативни претприемачи. Ги повикувам сите луѓе со бизнис-идеја да се охрабрат и да започнат бизнис затоа што сега како никогаш досега Владата ќе ги подддржи во реализацијата на идеите. Токму затоа во третиот столб на планот за економски раст предвидовме мерки со кои се овоможува силна поддршка на стартап, малите и средните компани, а кои ќе се реализираат преку Фондот за ...
сите 27 | | | веќе видена

Маж од Мароко, татко на девет деца, неодамна поднел барање за развод откако после рутинска контрола дознал дека е неплоден. На мажот кој во мароканското гратче Сиди Слимана работел како професор животот му го променила една посета на уролог. Лекарот на неговиот тестис открил мала циста, по што му објаснил дека ја има долго време. Откако лекарот го испратил на дополнитлени испитувања се испоставило дека цистата е безопасна, но дека мажот е стерилен скоро цел живот. Проблемот е што во време кога професорот дознал дека е стерилот тој веќе бил 35. години во среќен брак со сопругата која му родила девет деца. Пред поднесувањето на барањето за развод професорот направил уште неколку тестови кои потврдиле дека е неплоден и дека никако не може да биде татко на тие деца.Анализите покажале дека цистата кој го прави стерилен на неговиот пенис била подолго од 50. години. Прељубата во Мароко е казнива па на неговата сопруга и се заканува и затворска казна доколку се докаже вината, пишува Oddity Central. Откако дознал за ...
сите 9 | | | веќе видена

Вестта за претепувањето на Наташа Беквалац оддекна низ медиумите и многумина го осудија нејзиниот сопруг Лука Лазукиќ. Но, за Хепи телевизија тој ја изнел својата страна на приказната. Како што тврди, тој не ја нападнал Наташа туку таа го нападнала два пати, а тој само ја „оттурнал од себе". -Легнав да спијам. Наташа грубо, хистерично ме разбуди од сон, со желба да настане караница. Пораките кои таа ги нашла, ако ги нашла, немаат никаква конотација која укажува на измама. Таа ја има лозинката на мојот телефон. Некој кој ја дава лозинката нема што да крие – се правдал Лука. -Наташа ме нападна, јас ја оттргнав од себе, продолжи, ја оттргнав од мене по втор пат- раскажал тој, а на прашањето како изгледа „оттргнувањето од себе" рекол дека ја „турнал на кревет". После караницата тој признал дека продолжил да спие. -Очигледно дека Наташа чекала да одам од дома за да ја организира оваа медиумска хајка. Наташа е мајка на моето дете, и не можам да верувам дека воопшто е можно на еден ваков начин да направи спектакл! ...
сите 80 | | | веќе видена

Првиот основен суд во Белград го усвои предлогот за продолжена мерка забрана за приоѓање на Лука Лазукиќ, поради насилство врз сопругата Наташа Беквалац. Забраната е продолжена на 30 дена, за српски Курир потврдува портпаролот на судот. Таа вели дека на Лука му се изречени мерки за оддалечување од станот, забрана за приоѓање и комуникација, а забраната ќе трае до 16-ти мај. Ако ја прекрши мерката, веднаш оди во притвор. Таа напоменува дека судот се уште ја чека кривичната пријава од полицијата, по што ќе биде закажано сослушување за Лука, Наташа и за дадилката која таа ноќ беше во станот каде се случи инцидентот.
сите 80 | | | веќе видена

Австриската влада донесе нов закон со поостри правила за подносителите на барања за азил кој наиде на бројни критики, а неговата примена би можела да донесе и големи трошоци. „Дополнително, персоналот и уредите потребни при примената на новиот закон со себе носат нови трошоци кои надминуваат износ од два милиони евра годишно“, јавува виенскиот весник „Дер стандард“, повикувајќи се на извори од министерството за внатрешни работи. Новиот закон за странци, односно делот кој се однесува на подносителите на барање за азил, предвидува од барателите да се зема износ од 840 евра кои би требало да бидат употребувани за делумно покривање на трошоците за постапката за обработка на барањето за азил. извор: Makfax
сите 21 | | | веќе видена

фото:АлсатМ Актерот Висар Вишка денеска на протест пред Собрание, заедно со уште триесетина граѓани и порача на делегацијата од ЕУ дека во правосудните органи во Македонија се дели селективна правда. – Ние сме тука да и кажеме на Могерини дека тука нема правда, а ако ова е правда на Европа нека си ги земат овдешните судии и политичари, ние не ги сакаме....Со ваква селективна правда ние не одиме никаде. Случајот „Алмир" е на новата власт, не го наследи, а селективна правда има и за Смилковско езеро....Ние ќе ја истераме правдата, не само за Алмир, туку и за нашите деца, рече Вишка, пренесе ТВ21. Протестот на демонстрантите се одржуваше додека во Собранието беше во тек обраќањето на високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Фредерика Могерини.
сите 32 | | | веќе видена

Општината Маврово – Ростуше наскоро ќе добие нов објект. Во административниот центар на општината, градоначалникот Медат Куртовски потпиша Договор за изградба на нова Општинска зграда во Ростуше со изведувачот ‘Конзорциум – Пелагонија АД Гостивар – Изградба Комерц Скопје’. Вкупната вредност на проектот изнесува 288.1о3 илјади евра, од кои канцеларијата на Светска Банка обезбедува 195 илјади евра. Министерство за Финансии на ќе обезбеди дополнителни 65 илјади евра, а учеството на општината изнесува 28 илјади евра. Објектот ќе зафаќа 6оо квадратни метри и ќе биде изграден на нова локација. „Изградбата на новиот објект на општината ќе овозможи создвавање на соодветни услови за работа на локалната администрација“, изјави градоналникот Медат Куртовски. Тој додаде дека сегашниот објект во кој делува локалната власт , не одговара ниту одблизу на потребите на локалната администрација . извор: Makfax
сите 3 | | | веќе видена

Сe било во ред со струјната инсталација во зградата на Министерството за правда, кога пред десетина дена се запали четвртиот од петте ката на објектот лоциран во центарот на Скопје. Останува варијантата дека пожарот бил предизвикан од човечки фактор, меѓутоа истрагата тоа треба да го докаже, како и да открие што точно се случило", велат за БИРН извори од Mинистерството. Според нив, поголеми се шансите пожарот да избувнал поради нечие невнимание, оставена цигара или решо, отколку некој да го подметнал, но сe додека истрагата не е затворена, сите опции се отворени. Од полицијата за БИРН велат дека е рано за конкретни информации, чекаат обвинителството да им дозволи да ги вештачат изгорените предмети, како што налагала процедурата. Од понеделникот вработените се вратени во Министерството, каде што се забележува вонредната состојба уште при влезот.
сите 6 | | | веќе видена

И покрај силните предизборни убедувања на градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, дека нема да дозволи непланско градење и трупање на згради во урбаното јадро на општината, во ерором ќе никне нов станбена зграда, на огромен плац кој опфаќа и детско игралиште, до „Тобако 2". Револтираани граѓани, во знак на незадоволство, урнаа и дел од тарабите со кои е оградена градежната парцела. Јас се кандидирам за градоначалник затоа што квалитетот на животот во општината е драматично влошен, а јас имам план како тоа да го подобрам. Прво, со непланско градење и трупање на згради во урбаното јадро на општината, се загуши просторот, се влоши квалитетот на воздухот и се оптовари инфраструктурата. Во мојот план за квалитетен живот има конретни решенија, како итно запирање на понатамошно градење во урбанизираниот дел на општината, ревизија на сите ДУП-ови и изработка на нови, изјавуваше тогаш Марин. Инвеститор на зградата е „Порта Инжинеринг Груп", односно 13 лица кои се сопственици на парцелата и станари на ...
сите 20 | | | веќе видена

Заменик – претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, учествуваше на деветтото издание на Компаративната анализа – Извештаи на Европската комисија за Македонија 2014-2018 во организација на ЕВРОТИНК – Центарот за европски стратегии и Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ). „Една од најважните придобивки од оваа чиста препорака е дека Извештајот покажа дека Македонија се врати на евроатланската агенда, на евроинтегративниот пат“, изјави Османи, додавајќи дека овој впечаток е поткрепен и во изјавите на еврокомесарот Хан, при предавање на извештајот, но и при посетата и во обраќањето на Потпретседателката Могерини денеска. „Извештајот покажа дека Република Македонија успешно ги адресираше Ургентните приоритети, што покажува дека е надмината политичката криза, а земјата е вратена на нормалниот демократски колосек“ истакна Османи, додавајќи дека е констатиран и пристоен напредок во реформите, особено во делот на создавањето на основите, т.е. условите за стабилна долгорочна ...
сите 34 | | | веќе видена

Покана за денешното обраќање во Собранието на високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини добија и претседателот Ѓорѓе Иванов и поранешниот претседател на државата Бранко Црвенковски. Но местата резервирани за нив во парламентот останаа празни. Нејзиното обраќање го проследија освен пратениците и премиерот Зоран Заев, дипломатскиот кор, претставници од судската власт, како и од верските заедници. Седница ја водеше потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, бидејќи спикерот Талат Џафери е во посета на Турција. Могерини утрово во Собранието пристигна придружувана од евроамбасадорот Самуел Жбогар, а пред зградата на парламентот ја дочекаа протести организирани од иницијативата „Правда за Алмир“ . Граѓаните кои излегоа на протест порачаа дека правдата во Македонија е мртва.
сите 33 | | | веќе видена

Законот за јазици може да се објави во „Службен весник“ и без потпис од претседателот Ѓорге Иванов, нова порака од спикерот Талат Џафери. „Поради самиот факт што шефот на државата има само надлежност за вето на суспензија за одредено време, значи дека шефот на државата и неговите одлуки не можат да влијаат на работата на Собранието како институција. Во овој поглед, мислам дека излезот е Законот без потпис на шефот на државата да се упати до Службен весник, а тој да го стави Законот во сила, и потоа да може да се стават во функција и другите уставни институции кои имаат надлежности, наспроти дилемите што ги има шефот на државата", изјави Џафери за новинската агенција Анадолија. Според Џафери, Парламентот има законодавна власт и во согласност со уставната логика и парламентарната демократија, како што вели тој за турската новинска агенција, волјата на Собранието не може да е во спротивност со која било друга институција, без оглед на можните компетенции што ги има во овој поглед.
сите 13 | | | веќе видена

„Случајот „Монструм" е жив пример за морбидната кампања на Зоран Заев и поигрувањето со огромни човечки трагедии за сметка на правењето на сопствен маркетинг. Тоа црн пример до каде е спремен да оди само за да се додржи на власт“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Според нив обвинетите од „Монструм“ се на слобода исто како што се бараше во Тиранската платформа. „Тие благодарение на поддршката што ја имаат од власта одложуваат судски рочишта тврдејќи дека биле невини, а кој бил виновен не кажува ниту Заев, ниту Фатиме Фетаи која го презеде предметот за масакрот на Велики четврток“, рече на денешната прес-конференција Александар нацев од ВМРО-ДПМНЕ. Родителите на убиените деца потврдија дека виновниците се оние кои беа претходно осудени, велат од партијата. „Родителите на убиените јасно кажаа дека Зоран Заев им покажувал транскрипти од телефонски разговори помеѓу Невзет Бејта тогашен потпретседател на ДУИ и еден од обвинетите Фејзи Азири. Заев им кажал на родителите на убиените дека петте броеви кои се заведени како ...
сите 226 | | | веќе видена

На 21 и 22 април ќе се одржи филмскиот фестивал за млади Џифони Патува во Берово како патувачки дел од фестивалот Џифони Македонија во помалите градови од Македонија. Во текот на двата дена во Бизнис центарот во Берово учениците ќе го гледаат италијанскиот филм „Девојка во лет“ и холандскиот филм „Малиот ганстер“, ќе дебатираат под модераторство на актерката Нина Максимова. Креативноста ќе ја надградуваат под менторство на Зорица Нушева во актерската работилница, со Роберт Јанкуловски на работилницата за фотографија и Моника Мотеска на ликовната работилница. „Преку филмската програма, дебатите и креативните активности тимот на фестивалот Џифони Македонија се стреми неформално да влијае врз едукацијата на младите во областа на филмот и културата и да ги потенцира естетските вредности на филмот, а преку дискусии на темите од филмовите ќе се поттикнат да ги развиваат способностите за дебатирање. Преку работилниците учениците ќе имаат можност да ја развиваат својата креативност, а секако во текот на двата дена ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, соопшти партискиот Центар за комуникации. Двајцата соговорници, во рамки на средбата, зборувале за европските интеграции на државата, најновиот извештај на Европската комисија и нотираните недостатоци. „Претседателот Мицкоски истакна дека Европската Унија и е потребна на Република Македонија како начин за подигнување на стандард на граѓаните, повисок квалитет на живеење и споделување на заедничките вредности. На тој план ВМРО-ДПМНЕ даде свој придонес давајќи суштински забелешки кои беа инкорпорирани во реформските закони кои беа донесени, со што партијата се вoдеше од државните интереси и интересите на граѓаните кои за ВМРО-ДПМНЕ се на прво место. Мицкоски изрази загриженост за економската стагнација во државата, корупцијата која е широко распространета и случаите кои отвараат сериозен сомнеж за криминал во кој се вмешани највисоки преставници ...
сите 46 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев" во Неготино кои истепаа нивна соученичка. Пријава е поднесена и против лицето вработено како обезбедување во училиштето за несовесно работење. – Полицијата поднесе известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години, сите три од Неготино, ученички во основно училиште 'Гоце Делчев' поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело насилство", соопшти денеска МВР. Инцидентот се случи на 11 април. Трите ученички физички нападнаа нивна соученичка, на возраст од 14 години, при што девојчето се здоби со повреди. Во врска со истиот настан, поднесена е и кривична пријава против Р.А. (31) од Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело несовесно работење во службата. Тој е вработен како обезбедување во училиштето, а пријавата е поднесена затоа што, како што велат од МВР, не ги извршувал дејствијата за кои бил должен да ги ...
сите 223 | | | веќе видена

next