За да имате нормален крвен притисок потребно е здраво да се храните и доволно да се движите. Високиот крвен притисок сфатете го сериозно, бидејќи може да доведе до разни заболувања. За да имате нормален крвен притисок потребно е здраво да се храните и доволно да се движите. Високиот крвен притисок сфатете го сериозно, бидејќи може да доведе до разни заболувања.Ние ќе ви откриеме совет од светски кардиолог кој добро ќе ви дојде за да го намалите. Станува збор за две точки за масажа:Првата точка или подобро речено линија, минува низ ушната ресичка до средината на клучната коска. Потребно е таа линија лесно да ја масирате без притискање туку како мазење, со раката горе доле, едвај допирајќи ја со врвовите на прстите. Десет пати на едната и десет пати на другата страна.Втората точка се наоѓа на нивото на ушната ресичка на раздалеченост од половина сантиметар во правец кон носот. Оваа точка масирајте ја со прстите 1 минута на двете страни од лицето.Притиснете силно, важно е да имате чувство на притисок ...
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Грузија, Михаил Сакашвили, кај кој грузиската полиција дошла со цел да направи претрес на станот, се качил на кровот на зграда и се заканувал дека ќе скокне. Поранешниот претседател на Грузија, Михаил Сакашвили, кај кој грузиската полиција дошла со цел да направи претрес на станот, се качил на кровот на зграда и се заканувал дека ќе скокне.Политичарот зборувал дека ако некој го допре ќе скокне од зградата. До станот дошле и спасувачи и доктори. Еден од соработниците на претседателот на Грузија бил хоспитализиран поради скршеници на рацете и нозете.Како што соопштила украинската полиција УНН, повикувајќи се на извори, претресот се правел поради сомнеж за криминална акција во која учествувал политичарот.
сите 117 | | | веќе видена

Капиларите можат да се јават поради оштетување на кожата, генетиката, староста, оштетување поради сонце, ветер и слично. Поради тоа треба да обрнете внимание и повеќе да се негувате. Капиларите можат да се јават поради оштетување на кожата, генетиката, староста, оштетување поради сонце, ветер и слично. Поради тоа треба да обрнете внимание и повеќе да се негувате.Нанесете адекватна крема која ќе ја заштити кожата од ветер. Не изложувајте се премногу на сонце и немојте да одите на солариуми, бидејќи тие ја уништуваат кожата, ја прават да изгледа постара и предизвикуваат рак на кожата.Она што може да ви помогне е природен лек. Земете малку дом и исецкајте го на парчиња.Наредете го на местата кои се зафатени со капилари и оставете да отстои 2-3 минути. Потоа намачкајте крема со хидратација. Овој третман правете го барем 10 дена и ќе забележите подобрување.
сите 2 | | | веќе видена

Ако сакате да се заштитите себеси и своите најблиски, треба да се создржувате од објавување на одредени фотографии на друштвените мрежи. Ако сакате да се заштитите себеси и своите најблиски, треба да се создржувате од објавување на одредени фотографии на друштвените мрежи.Инстаграм е преполн со фотографии од авионски карти и пропусници на пресреќни патници кои на друштвените мрежи сакаат да го забележат секој дел од своето патување. Избегнувајте го тоа, бидејќи ако имате јавен профил некој може да дојде до точна информација за вашата моментална локација и да ви напакости. Истото важи и за хакерите кои врз основа на шифрите за резервација можат да дојдат до бројот на вашиот телефон, датумот на раѓање или податоци за пасошот.Било какви фотографии поврзани со финансиската ситуација - паричник, кредитни картички, извод од банка ли банкомат, било каков податок врзан со вашата финансиска ситуација никако не смее да биде фотографиран.Фотографии од деца, особено оние кои не се ваши - никогаш не ...
сите 9 | | | веќе видена

Шестемина пратеници се дел од 36-те лица кои Основното јавно обвинителство ги гони за „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, во врска со настаните од 27 април годинава во Собранието на Република Македонија. Шестмината пратеници осомничени за учество во насилствата во Собранието на 27 април денеска се очекува да бидат изведени пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд.Станува збор за пратениците Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Сашо Василевски, Крсто Муковски, Љубен Арнаудов и Љупчо Димовски.Тие ќе се појават во Судот откако во петокот Собранието на Република Македонија им го симна имунитетот. Известувањето до Кривичниот суд од Собранието пристигна вчера по што тоа беше доставено на надлежните судии на претходна постапка, со што се создадоа услови да се постапува по предлогот на обвинителството.Шестемина пратеници се дел од 36-те лица кои Основното јавно обвинителство ги гони за „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, во врска со настаните ...
сите 278 | | | веќе видена

Воедно ВМРО-ДПМНЕ ќе организира и протест пред Министерството за правда, на улицата „Димитрија Чуповски“, денес во 18 часот, каде ќе има повеќе обраќања пред присутните. Хунтата ја уништи демократијата и правната држава. Државата е заробена, а институциите претворени во алатка на партискиот врв, велат од ВМРО-ДПМНЕ.Во соопштението од партијата се истакнува дека судството е киднапирано и не одлучува согласно законите и Уставот, туку по диктат на власта. Правда и правичност се страни поими за правосудниот систем под контрола на хунтата.-Правосудните органи се користат како средство за замолчување на слободномислечките граѓани, партиските опоненти и искрените патриоти. СДС во 21 век, среде Европа повторно ја оживеа инквизицијата, неосновано затворајќи го секој еден кој не се согласува со нивните политики. Монтираниот прогон против 36-те недолжни граѓани, меѓу кои актери, уметници, архитекти, пратеници и полициски службеници со накалемено дело тероризам има за цел да го замолчи македонскиот народ, кој ...
сите 332 | | | веќе видена

Овие два зачани имаат лековита моќ, а еве како да наравите напиток кој спречува болести во црниот дроб и бубрезите. Овие два зачани имаат лековита моќ, а еве како да наравите напиток кој спречува болести во црниот дроб и бубрезите.Исчистете го организмот од токсини и спречете опасни болести на црниот дроб, како и создавање на камен во бубрегот со домашен лек кој е најбаран на Интернет.Ставете шолја вода да зоврие, а потоа додадете лажица куркума и лажица ѓумбир во прав. Измешајте го напитокот, па додадете шолја млеко.Напитокот процедете го засладете го со мед. Ѓумбирот и куркумата се познати како намирници кои најбрзо исфрлаат токсини од телото, а нивната комбинација со мед и млеко ќе ги заштити органите.
сите 10 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 22 ноември. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 22 ноември.Денеска е Св. маченица Кикилија.Свети Цецилија Римјанка се роди во богато и угледно семејство. Рано се одлучи на девствен живот. Подоцна, родителите ја омажија за некое незнабожечко момче, Валеријан. Уште првата ноќ, Цецилија го посоветува да се крсти и во бракот да продолжат да живеат девствено. Тој се крсти, а подоцна кон Христос го привлече и својот брат Тивуртиј. Не помина многу време, а двајцата браќа беа погубени од римската власт заради нивната вера. А света Цецилија не престануваше да ги придобива незнабошците за верата во Христа, па најпосле и таа беше погубена, во 230 година. Моштите и се наоѓаат во Рим, во црквата што го носи нејзиното име.Се советува дека на денешен ден не се започнуваат никакви бизниси, а предмети кои денеска треба да се избегнуаат за да се избегне и несреќа се : ножеви, ножици и било какви сечила.Со оглед на тоа дека според ...
сите 14 | | | веќе видена

Амбасадорот на САД Џес Бејли, денеска на предавање на Факултетот за безбедност-Скопје посветено на борбата против корупцијата посочи пример со кој ги доведува во прашање посветеноста на лидерите, институциите, но и на медиумите да разобличуваат коруптивни дејства. Амбасадорот на САД Џес Бејли, денеска на предавање на Факултетот за безбедност-Скопје посветено на борбата против корупцијата посочи пример со кој ги доведува во прашање посветеноста на лидерите, институциите, но и на медиумите да разобличуваат коруптивни дејства.- Слушнав дека членови на ДИК си изгласале дополнителна плата за четири дополнителни месеци за нивната работа на октомвриските избори кои штотуку завршија. Тие претходно дополнителено добиле плата и за пет месеци по изборите од 2016 година. Гласањето во Комисијата било едногласно, сите партии, сите етникуми, а персоналот во Комисијата добил помали бонуси. Јас сум јавен службеник, поддржувам наградување на јавни службеници кои работат повеќе од предвиденото, но имам прашање во ...
сите 306 | | | веќе видена

Доколку сакате да водите здрав живот морате да спиете по 8 часа дневно, децата од 10 до 14 часа во зависност од годините. За здрав живот не е битна само должината на сонот туку и положбата во која спиете. Доколку сакате да водите здрав живот морате да спиете по 8 часа дневно, децата од 10 до 14 часа во зависност од годините. За здрав живот не е битна само должината на сонот туку и положбата во која спиете.Спиењето на левата страна се покажала како најздрава положба, еве и зошто:- Спиењето на грб може да го попречи и отежни дишењето, а спиењето на десната страна може да биде опасно за вашиот дигестивен систем.- Спиењето на левата страна ќе ги реши и подобри проблемот со варењето на храната.- Спиењето на левата страна помага при отстранување на лимфните течности и токсините од градните канали и лимфните јазли. Додека спиењето на десната страна го зголемува ризикот од многу смртоносни болести!- Нека ви стане навика да спиете на левата страна! Можете да го поставите јастуци на десната страна по ...
сите 5 | | | веќе видена

Ужасна несреќа се случила во Њујорк, кога автомобил се качил на тротоар и започнал да ги гази пешаците. Ужасна несреќа се случила во Њујорк, кога автомобил се качил на тротоар и започнал да ги гази пешаците.Полицијата трага по возачот, кој прегазил пешаци и избегал, а како што е наведено во нивното сопопштение, нападот се случил во 4:45 часот по локално време. Како што јавуваат од Си-Ен-Ен, возачот се залетал со автомобилот директно во пешаците.Случајот не се третира како тероризам, а причината за овој напад сѐ уште не е позната. Претходно е јавено дека има тројца повредени, но и загинати лица.Полицијата изјавила дека е можно на овој инцидент да му претходела кавга, а сите повредени морале да бидат префрлени во локалната болница.
сите 22 | | | веќе видена

Пред три години победи на Евровизија, а пред неколку месеци најави радикална промена на изгледот. Новата Кончита е пред нас, а коментарите се позитивни. Пред три години победи на Евровизија, а пред неколку месеци најави радикална промена на изгледот. Новата Кончита е пред нас, а коментарите се позитивни.Томас Том Нојвирт, момчето кое стои зад ликот на Кончита Вурст пред неколку месеци најави дека постепено ќе го модифицра изгледот и дека ќе го исфрли имиџот на „брадеста жена“.Погледнете како сега изгледа:
сите 6 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по местимично влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по местимично влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрониИнтензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, додека на граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, се вели во извештајот од 12 часот на АМСМАМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.Според информација од ЈП Македонија Пат, на патниот ...
сите 152 | | | веќе видена

Истрагата за целосно утврдување на околностите за самоубиството на хрватскиот генерал Слободан Праљак и понатаму трае. Хашкиот трибунал ќе отвори и нова, независна и своја истрага, изјавил гласноговорник од судот Ненад Голчевски, а притоа и ги демантирал медиумските калкулации дека Праљак починал во судницата. Истрагата за целосно утврдување на околностите за самоубиството на хрватскиот генерал Слободан Праљак и понатаму трае. Хашкиот трибунал ќе отвори и нова, независна и своја истрага, изјавил гласноговорник од судот Ненад Голчевски, а притоа и ги демантирал медиумските калкулации дека Праљак починал во судницата.-Генералот Праљак имал здравствени проблеми, за кои сигурно придонел и стресот на кој бил изложен изминативе денови. Затоа со себе, во ќелијата, веќе долго време имал неколку шишенца со лекови меѓу кои можел да го скрие и отровот. Како и да е, како и од кој го добил треба да се утврди, но засега е јасно дека стражарите не ја проверувале содржината во шишенцата, бидејќи се ближел крајот ...
сите 54 | | | веќе видена

Последниот месец од годината зазема посебно место во астрологијата, бидејќи носите значајни промени. Последниот месец од годината зазема посебно место во астрологијата, бидејќи носите значајни промени. За среќа, тие се главно добри. Последната полна месечна во 2017 година ќе биде на 3 декември, односно вечерва и тоа дента кога за Близнаците Меркур е ретрограден. Тоа воедно е и појава позната како Супермесечина, бидејќи тогаш Земјиниот сателит ќе биде поголем и посветол.Доколку погледнете вечерва кон небото, ќе сведочите на нешто навистина спектакуларно - огромна супермесечина, која ќе биде исклучително голема и сјајна, пишува Би-Би-Си.За „супермесечина“ потребни се две работи - мора да е полна и мора да биде посебно блиску до Земјата.Месечината околу земјата се движи во овална орбита и во еден момент е поблиску, а во друг подалеку од Земјата.Положбата кога е најблиску до Земјата се нарекува перигеј, а кога е најдалеку се вика апогеј.Супермесечината обично е 14 отсто поголема и 30 отсто посјајна од ...
сите 6 | | | веќе видена

Врнежи од дожд во текот на изминатите четири дена имаше на целата територија на државата, пообилни во Маврово, Пожаране, Тетово, Лазарополе и Дебар. Врнежи од дожд во текот на изминатите четири дена имаше на целата територија на државата, пообилни во Маврово, Пожаране, Тетово, Лазарополе и Дебар.Според УХМР во Маврово за 84 часа, до 7 часот утрово, измерени се 187 литри на метар квадратен воден талог, во Пожаране 150, Тетово и Дебар 137, Лазарополе 130, Охрид 96, Крива Паланка 75, Скопје 65, Тополчани 64, Битола 61, Претор 60, Крушево 59, Ѓуриште 51, Виница 48, Куманово и Берово 46, Дојран и Прилеп 45, Струмица 42, Штип 35, Демир Капија и Гевгелија 32 и Скопје-Петровец 27 литри.Синоптичарите за утре најавуваат променливо облачно време со сончеви периоди и студено со услови за слаб снег на планините. Ќе дува умерен северен ветер, особено вдолж Повардарието. Од вторник утринските температури во најголем дел од земјата ќе бидат под нулата.
сите 301 | | | веќе видена

Во општината Агринио и Месологи во западна Грција од вчера е прогласена вонредна состојба откако обилните дождови предизвикале поплави и одрони во тој регион, пренесува АНА. Во општината Агринио и Месологи во западна Грција од вчера е прогласена вонредна состојба откако обилните дождови предизвикале поплави и одрони во тој регион, пренесува АНА.Грчката агенција наведува дека одлуката за вонредна состојба ја донел Апостолос Кацифарас после состанокот со локалните општински власти во Месологи.Се наведува дека властите исто така одлучиле да формираат комитети за проценка на штетите по домовите, објектите за работа и инфраструктурите.
| | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 ноември. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 ноември.Денеска е Св. маченик Варлам и св. пророк Авдиј.Свети Варлам беше Антиохиец. Заради верата во Христос како Бог, беше изведен пред суд и мачен. Најпосле, мачителите на дланката му истурија жар, а одозгора ставија темјан, сакајќи да го натераат да го фрли жарот со темјанот пред идолите, па така да го натераат да ги окади. Но, Варлам долго го држеше жарот во дланката, додека дланката сосема не му изгоре. Потоа, свети Варлам издивна од големата болка и го прададе својот дух на Бога. Пострада во 304 година. Денес Црквата го слави и свети пророк Авдиј, кој живееше 900 години пред Христос.На овој ден се верува дека се случуваат чуда и затоа треба да се помолите на овој светец, а прединајата велат дека тој ќе возврати на секоја изкрена желба.
сите 18 | | | веќе видена

Метеоролозите и за денеска прогнозираат врнежи, особено во западниот дел на Македонија, со што земјава трет ден ќе биде зафатена од дожд, кој веќе предизвика зголемување на водостојот на реките и го отежна сообраќајот на неколку патни правци. Метеоролозите и за денеска прогнозираат врнежи, особено во западниот дел на Македонија, со што земјава трет ден ќе биде зафатена од дожд, кој веќе предизвика зголемување на водостојот на реките и го отежна сообраќајот на неколку патни правци. Според последните информации на Управата за хидрометеоролошки работи водостоите на реките низ земјава остануват високи, локални излевања се можни во горниот дел од сливот на реката Вардар во Полошкиот регион, во сливот на реката Треска околу месноста Пласница, како и на поедини места во сливот на реките Радика, Црн Дрим, Сатеска и Црна. Поплавување на подвозникот во висина од еден метар е регистрирано вчера во општина Сарај, кај клучката Матка во близина на бензинската станица Бис Оил, соопшти Републичкиот центар за ...
сите 62 | | | веќе видена

Намалена видливост поради магла од 30 до 50 метри утрово е забележана планинските превои Плетвар и Стража. На магистралниот пат Делчево – М.Каменица има свлечиште, а сообраќајот се одвива по направена девијација. Намалена видливост поради магла од 30 до 50 метри утрово е забележана планинските превои Плетвар и Стража. На магистралниот пат Делчево – М.Каменица има свлечиште, а сообраќајот се одвива по направена девијација.Од ЈП Македонија пат информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно пo влажни коловози, а наместа во земјата има врнежи од слаб дожд.На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.ЈП Македонија пат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Нивни дежурните екипи се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.
сите 122 | | | веќе видена

next