Силни шумски пожари во областа Вентура во Калифорнија северно од Лос Анџелес ги натераа локалните власти да евакуираат десетици илјади жители, јави телевизијата Си-Ен-Ен. Силни шумски пожари во областа Вентура во Калифорнија северно од Лос Анџелес ги натераа локалните власти да евакуираат десетици илјади жители, јави телевизијата Си-Ен-Ен.Засега нема жртви во пожарите кои, поради силниот ветер, се проширија на 180 квадратни километри.Во опасност е и големиот забавен парк Волшебната планина.Гувернерот на Калифорнија Џери Браун прогласи вонредна состојба во областа Вентура и ангажираше 1.000 пожарникари да го спречат ширењето на пожарот кон погусто населените области.
сите 91 | | | веќе видена

Можеби сте поубави додека се смеете, но тоа не е добра идеја кога се фотографирате за пасош. Можеби сте поубави додека се смеете, но тоа не е добра идеја кога се фотографирате за пасош.Сите нови пасоши во себе содржат чип со биометриски информации за вас кои се изведени од фотографијата. Тоа е главната причина поради која на фотографијата за овој документ не треба да се смеете, ниту да носите очила, ниту да бидете претерано нашминкани.Имено, таа фотографија при контрола на пасошот скенира клучни карактеристики на вашето лице, а сѐ што ги нарушува или сокрива тие работи ја намалува ефикасноста на користениот алгоритам, нешто како фотографија надвор од фокусот.Кога ќе дојдете на аеродром ви минувате низ е-врата и тогаш погледнувате во камера која ви го скенира лицето. Во тој момент обезбедувањето одлучува дали математичката мапа генерирана на аеродромот се согласува со онаа во вашиот биометриски пасош.
сите 3 | | | веќе видена

Британските безбедносни служби спречиле двајца исламисти кои планирале да извршат атентат врз премиерката Тереза Меј, информираше директорот на службата МИ-5 Ендрју Паркер. Британските безбедносни служби спречиле двајца исламисти кои планирале да извршат атентат врз премиерката Тереза Меј, информираше директорот на службата МИ-5 Ендрју Паркер.Паркер за планираниот атентат вчера го информирал владиниот Кабинет, јави телевизијата Скај Њуз.Во врска со случајот се уапсени Наимур Закарија Рахман (20) и Мухамед Акиб Имран (21), кои се обвинети за планирање на терористички напад.Двајцата планирале да активираат бомба во близина на резиденцијата на премиерката на Даунинг Стрит и потоа да и се приближат на Меј носејќи експлозивен појас, ножеви и спреј солзавец.Полициските служби од Лондон и Бирмингем, во соработка со МИ-5, го спречиле обидот за атентат пред двајцата исламисти да успеат да набават експлозив.Паркер го известил Кабинетот дека во изминатите четири години МИ-5 спречил 22 терористички напади и ...
сите 30 | | | веќе видена

Дали сте знаеле дека чистата кујна привлекува пари? И дека ако исфрлите неко ситници од оваа просторија може да ги истерате кавгите и неуспехот од домот? Дали сте знаеле дека чистата кујна привлекува пари? И дека ако исфрлите неко ситници од оваа просторија може да ги истерате кавгите и неуспехот од домот?Пластичните садови за храна - доколку забележите дека пластичните садови за храна ја менуваат бојата и дека имаат дамки кои не се чистата, тоа значи дека дале сѐ од себе и дека е време да ги фрлите.Напукнати садови - ваквите садови се несигурни за употреба, бидејќи напукнатиот дел може да ве исече додека ги миете. Затоа ваквите садови фрлете ги задолжително.Сѐ на што му истекол рокот на траење - во секоја кујна има нешто на што му истекло рокот на траење. Погледнете во фрижидерот, полиците и фиоките, бидејќи овде нема компромис - мора да заврши во корпата за отпадоци.
| | веќе видена

Во светот во кој трендовите ги диктираат познатит личности и Фотошопот, една мајка од Бруклин одлучила да преземе драстичен потег. Во светот во кој трендовите ги диктираат познатит личности и Фотошопот, една мајка од Бруклин одлучила да преземе драстичен потег.Фиби Бејкер одлучила да ја исфрли шминката од секојдневната употреба, да ја ишиша косата и да престане да се депилира. Исто така таа одлучила и да се откаже од шопинг една година. Напоменала дека во донесувањето на оваа одлука била во недоумица: „Сепак, чувствував дека треба да најдам начин добро да се чувствувам. Бидејќи ништо што ставав на лицето и телото не ми ја зголемуваше самодовербата“.За својата преобразна напишала книга „The Beauty Experiment“ во кој детално објаснува од се она што се откажала: маскара, лак за коса, сјај за усни, пудра…Сопругот цело време ја поддржувал, но воделе некоку интересни дебати околу депилирањето.Откако експериментот завршил, таа повторно почнала да користи гроздова маст за усните и хидратантна крема.Фиби ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали сте знаеле дека последните две цифри од вашиот датум на раѓање кријат тајна? Дали сте знаеле дека последните две цифри од вашиот датум на раѓање кријат тајна?Последните две цифри се многу важни, бидејќу укажуваат на пет основни елементи кои ги дефинираат повеќето случувања во вашиот живот.Според древен кинески календар, петте основни елементи се: метал вода, дрво, врата и земја.Кој од овие елементи е вашиот:0 или 1 - елемент метал2 или 3 - елемент вода4 или 5 - елемент дрво6 или 7 - елемент оган8 или 9 - елемент земјаМетал:Овој елемент претставува флексибилност и концентрација. Вие сте одлучни и уполни и верувате во своите способности. Можете да бидете резервирани и да имате потреба за личнен простор.Им помагате на другите и секогаш се грижите за своите најблиски, но никогаш не барате помош од други. Вашиот независен дух ви помага во освојувањето на другите луѓе.Не сакате совети, ако не сте ги побарале самите. Многу сте амбициозни и успешни. Уживате во луксуз, удобност и слобода.Во љубовта ...
сите 15 | | | веќе видена

На фудбалски натпревар во националната лига на Обединетите Арапски Емирати се случил инцидент кога автомобил влетал на теренот додека се играл натпревар. На фудбалски натпревар во националната лига на Обединетите Арапски Емирати се случил инцидент кога автомобил влетал на теренот додека се играл натпревар.Фудбалерите останеле зачудени, а возачот кокј веројатно решил да биде ѕвезда на настанот и да сврти едно кругче на теренот, па тој дури и им свирел на играчите да се тргнат додека минувал крај нив.
сите 4 | | | веќе видена

Во Македонија ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и со слаб до умерен северозападен ветер. Во Македонија ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и со слаб до умерен северозападен ветер.На југоисток ветерот краткотрајно ќе засилува. Утринската температура ќе се движи од минус шест до еден, а дневната од четири до 12 степени.Во Скопје претпладне со мала до умерена облачност, а попладне претежно сончево. Утринската температура ќе се спушти до минус три, а дневната ќе се искачи до девет степени.
сите 288 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-буџетот за 2018 година. Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-буџетот за 2018 година.Со седницата од вчера претседава пратеникот од СДСМ Васко Ковачевски кој беше овластен од претседателот на Собранието Талат Џафери откако претседателката на Комисијата Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ ги одложуваше закажаните продолженија.Општиот претрес не го следат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата за финансирање и буџет ја почна расправата по Предлог-буџетот за 2018 година на 27 ноември. Оттогаш беа закажани неколку продолженија, но не се одржаа. Кузмановска ја одложува седницата на Комисијата за Буџетот по акцијата за приведување на пратениците од нејзината пратеничка група поради случувањата во Собранието на 27 април.Според Деловникот, расправата по Предлог-буџетот во Комисијата трае 10 работни денови по што предлогот се става на пленарна седница каде ...
сите 92 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи денеска ќе го промовира проектот за поедноставување на процедурите за пријавување и плаќање на персоналниот данок на доход за даночни обврзници - физички лица. Проектот се имплементираше во изминатата година и е финансиран од ЕУ во вредност од 98.530 евра. Управата за јавни приходи денеска ќе го промовира проектот за поедноставување на процедурите за пријавување и плаќање на персоналниот данок на доход за даночни обврзници - физички лица. Проектот се имплементираше во изминатата година и е финансиран од ЕУ во вредност од 98.530 евра.Од УЈП сметаат дека проектот ќе овозможи поедноставување на процедурите за пријавување и плаќање на персоналниот данок на доход за фирмите и за граѓаните.Фокусот на проектот е намалување на административниот товар и трошоците за пресметка и плаќање на даноците, зголемување на даночната ефикасност и следењето на наплатата на персоналниот данок на доход.Во рамките на проектот развиени се нови веб базирани и кориснички ориентирани даночни услуги ...
сите 62 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд во Скопје заврши распитот на пратениците Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Крсто Мукоски, Љупчо Димовски, Љупчо Арнаудов и Сашо Василевски пред судија на претходна постапка за насилствата во Собранието од 27 април годинава. Во Кривичниот суд во Скопје заврши распитот на пратениците Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Крсто Мукоски, Љупчо Димовски, Љупчо Арнаудов и Сашо Василевски пред судија на претходна постапка за насилствата во Собранието од 27 април годинава.Согласно Законот, по завршувањето на распитот, судиите на претходна постапка се должни најдоцна за шест часа да донесат решенија дали ќе им одредат притвор за шестемина пратеници.Распитот на пратениците траеше неколку часа. Тие одделно дојдоа во судот, а куса изјава за медиумите пред влегувањето даде само пратеникот Мукоски, кој рече дека правно гледано, според него, нема аргументи за притвор, но, како што наведе, остава на судот да одлучи за тоа и верува во него.Шестемина пратеници пред судот ги пречекаа и ...
сите 253 | | | веќе видена

На социјалните мрежи денеска се испраќа апел за помош за исчезната жена од Скопје. На социјалните мрежи денеска се испраќа апел за помош за исчезната жена од Скопје.Исчезната е Сњежана Тројачанец, слаба, висока со сини очи.-Драги пријатели, Ве молам помогнете. Утрово е исчезната мојата најсакана . Пред 7ч. Слаба, висока со прекрасни сини очи. Најверојатно е во пиџами и кафена јакна. Ве молам ако некој ја препознае, јавете. Населба Тафталиџе, стои во објавата.Тројачанец е професорка на факултетот за земјоделски науки и храна во Скопје, член на Катедрата за здравје и благосостојба на животните, како и член на заедницата на Хрватите во Македонија.Ако некој ја види нека пријави во полиција или нека објави на социјалните мрежи.
сите 98 | | | веќе видена

Напитокот кој многумина го конзумираат како прва помош при замор може сериозно да го загрози здравјето на организмот. Напитокот кој многумина го конзумираат како прва помош при замор може сериозно да го загрози здравјето на организмот.Многумина сметаат дека овој напиток е неопходен, но истражувачите покажале дека еден од предизвикувачите на серозните физички и психички заболувања е токму овој пијалок.Енергетските пијалови содржат големи количини на шеќер, 4 пати повеќе кофеин од кафето, витамини, минерали и стимуланси кои не се хранливи. Голема количина на кофеин и шеќер може сериозно да го покачи крвниот притисок и да го загрози здравјето на срцето. Истражувањата потврдуваат дека овој пијалок доведува до здебелување, несоница, болки во стомакот, иритација на цревата и сериозно оштетување на бубрезите. Ако се пие во големи количини го загрозува психичото здравје, па често се јавува и агресивност, голема чувствителност на стрес и анскиозност.
сите 6 | | | веќе видена

Следната година претставува историска година за Македонија по прашањето на интеграциите на земјата и за овие наши амбиции очекуваме поддршка од страна на Естонија, истакна вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на средбите во Талин со високи естонски претставници. Следната година претставува историска година за Македонија по прашањето на интеграциите на земјата и за овие наши амбиции очекуваме поддршка од страна на Естонија, истакна вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на средбите во Талин со високи естонски претставници. Османи се сретна со Клен Јарац, директор на Канцеларијата за европски прашања при Владата на Естонија, со Томас Витсут, претседател на Комисијата за европски прашања при естонскиот Парламент, како и со Ерик Нилс Крос, претседател на парламентарната група меѓу Македонија и Естонија.Османи на средбите ја потенцирал новата политичка енергија во насока на европскиот оптимизам кој се создаде со формирањето на новата Влада во Македонија, а која граѓаните ја потврдиле ...
сите 18 | | | веќе видена

Наскоро треба да се именува нов министер за здравство, министер без ресор, заменик-министер за образование, а нов заменик-министер може да добие уште еден ресор, поради нездоволство од актуелниот Вицепремиер за реформи, пишува Дојче Веле. Наскоро треба да се именува нов министер за здравство, министер без ресор, заменик-министер за образование, а нов заменик-министер може да добие уште еден ресор, поради нездоволство од актуелниот Вицепремиер за реформи,Ваква функција, според Дојче Веле, била понудена на Алијанса за Албанците во замена за ресорот здравство, кој претходно беше раководен од нејзиниот кадар, неврологот Арбен Таравари.Алијанса за Албанците досега во повеќе наврати инсистираше нејзин кадар и натаму да раководи со со тој ресор, а еден од предлозите беше Вулнет Ферати, поранешен претседател на Управниот Одбор на Фондот за здравство и актуелен професор на Државниот универзитет во Тетово.И премиерот Зоран Заев веќе изјави дека при првичната распределба здравството беше дадено на Алијанса ...
сите 29 | | | веќе видена

Најстудено утрово е во Берово и во Маврово каде што се измерени -5 степени, а најтопло во Гевгелија со измерени 4 степени. Најстудено утрово е во Берово и во Маврово каде што се измерени -5 степени, а најтопло во Гевгелија со измерени 4 степени.Под нулата утринава температурите се и во Лазарополе, Крушево и Ѓуриште -4, Крива Паланка -3, Виница, Пожаране, Куманово, Охрид, Тополчани, Прилеп и Петровец кај Скопје -2 и во Битола, Скопје, Претор и Струмица -1 степен. Нула степени се измерени во Штип, Дебар, Демир Капија и Тетово, а 2 степени во Дојран.Во изминатите 24 часа нема врнежи на територијата на Република Македонија. Во текот на изминатата ноќ преовладуваше променливо облачно време со умерен северен ветер. Во утринските часови имаше намалување на облачноста, а во поголемиот дел од земјава. Дуваше слаб до умерен ветер од од северозападен и западен правец, особено на повисоките места и планините.Во текот на денот се очекува да биде променливо облачно со сончеви периоди и студено. Во текот на ...
сите 262 | | | веќе видена

Постојат различни видови главоболки, кои често погрешно се дијагностицираат, а најчесто исто се третираат. Постојат различни видови главоболки, кои често погрешно се дијагностицираат, а најчесто исто се третираат.Д-р Сакиб Куреши, познатиот невролог, објаснува дека главоболките многу често може да се манифестираат со „предупредувачки сигнали со црвени сигнал“ , а за кои треба да се информирате за да можете да ги разликувате од општите главоболки тие што може да бидат аларм.Главоболка предизвикана од воспалителни синусиПри воспалени синуси се доживува силна главоболка. Овие болки се последица од инфекцијата и притисокот кој се чусвтвува на образите, очите и челото а може да се појави и треска.Третман: консумирајте течности колку повеќе можете. Може да правите и инхалации со топла вода кои ќе помогнат да се намали воспалението и да се отворат симусите.Консумирајте портокали и друга храна богата со витамин Ц или пијте зелен чај со лимон, бидејќи витаминот Ц и антиоксидатите ќе му помогнат на телото ...
сите 15 | | | веќе видена

Веќе никогаш нема да заборавите да ставите шал на вас кога ќе излезете надвор. Веќе никогаш нема да заборавите да ставите шал на вас кога ќе излезете надвор.Зимата и ладниот воздух создаваат голем ризик по животот и здравјето на секој астматичар, а ова е најевтиниот начин да се заштитите.Истражувањата докажуваат дека состојбата на скоро секој пациент кој боледува од астма се влошува при ниските температури. Ладниот воздух предизвикува сушење на дишните патишта, што доведува до опасен астматичен напад. Меѓутоа, експертите истакнуваат дека носењето на шал реку носот и устата го грее воздухот кој го вдишуваме и така се намалува ризикот од напад.Многу астматичари истакнале дека оваа техника им помогнала и им го олеснила дишењето преку зима. Колку оваа техника станала популарна покажува и акцијата покрената на друштвените мрежи, која бара пациентите да се фотографираат селфи со шал преку устата и носот и да ја објават со хаштаг #Scarfie. Но, оваа техника не се препорачува само за астматчарите туку и на ...
сите 4 | | | веќе видена

Овие и неколку други симптоми се поврзуваат со болести на тироидната жлезда, која после дијабетисот е една од најраширените болести на светот. Овие и неколку други симптоми се поврзуваат со болести на тироидната жлезда, која после дијабетисот е една од најраширените болести на светот.Според податоците на Светската здравствена организација, дури 2 милијарда луѓе имаат проблеми со оваа жлезда.Најчести симптоми кои укажуваат на пореметување на оваа жлезда се:-чувство на исцрпеност-се чувствувате нервозно-нагли промени на апетитот-сува кожа-болка во мускулите-промена на времето за спиењеОна што е многу важно е тоа дека треба да обрнете внимание на исхраната и за почеток исклучете ја секоја храна која содржи глутен као што се тестенините и лебот.
сите 16 | | | веќе видена

Амар Бхарати од Индија ја држи својата десна рака крената повеќе од 40 години. Тој се откажал од удобниот и секојдневен живот за да се посвети на хондиуистичкиот бог Шиви. Амар Бхарати од Индија ја држи својата десна рака крената повеќе од 40 години. Тој се откажал од удобниот и секојдневен живот за да се посвети на хондиуистичкиот бог Шиви.Мускулите на раката целосно му атрофирале, а ноктите му се огромни и извиткани. Сепак, неговиот чин станал симбол на верата, а другите хиндуистички монаси се угледуваат на него.Амар истакнува дека неговата рака претставува постојан поздрав, а тоа е поради мирот во светот. Нагласил дека подигнатата рака значи протест против насилството.
сите 11 | | | веќе видена

next