Доколку имате покачено ниво на маснотии во крвта, ви го препорачуваме овој лек, бидејќи им помогнал на многумина. Доколку имате покачено ниво на маснотии во крвта, ви го препорачуваме овој лек, бидејќи им помогнал на многумина.Потребни состојки: суви смокви и јаболков оцет Лекот направете го навечер, а пијте го наутро. Земете три суви смокви добро избоцкајте ги со чепкалка за заби од сите страни, а потоа ставете ги во стаклен сад во кој сте ставиле два децилитри јаболков оцет.Нека стои преку ноќ и наутро изедете ги трите скиселени смокви. Остатокот од оцетот немојте да го фрлате, туку во тој истиот оцет наредната ноќ повторно ставете три смокви подготвени на ист начин.Тие два децилитри оцет користете ги седум дена, поголемиот дел ќе го впијат смоквите. Осмиот ден земете нови два децилитри оцет и постапката повторете ја уште една недела. Значи, една тура на лекување трае 14 дена. После половина месец лекување, повторете ги испитувањата и уверете се во ефикасноста на лекот, пишува порталот ...
сите 6 | | | веќе видена

Фед ќе ја изгуби независноста, еврото ќе падне на паритет со доларот, биткоинот ќе доживее крах, а „Тенцент“ ќе го претекне„Епл“, предвидува групата Саксо банк за 2018 година во својата традиционална годишна прогноза. Фед ќе ја изгуби независноста, еврото ќе падне на паритет со доларот, биткоинот ќе доживее крах, а „Тенцент“ ќе го претекне„Епл“, предвидува групата Саксо банк за 2018 година во својата традиционална годишна прогноза.Саксо банк со десет провокативни предвидувања предизвика немир, а интригантни се следниве прогнози: Вол стрит во 2018 година ќе доживее 25-отстотен еднодневен пад (мерено според индексот на СиП 500), при што Саксо банк веќе одреди дека тоа ќе биде понеделник, кој, секако, ќе се нарече и црн понеделник, како оној на 19 октомври 1987 година.Како што се наведува во прогнозата, драматично ќе биде тргувањето со биткоинот. Се очекува дека ќе достигне до 60.000 долари, со што неговата пазарна капитализација ќе изнесува вртоглави илјадници милијарди долари, по што ќе следи ...
сите 9 | | | веќе видена

Џорџ Клуни и Шерон Стоун ќе снимаат филм во дворецето од 12 век во Ебенфурт, Виена кој го поседува Драгана Мирковиќ и нејзиниот сопруг. Џорџ Клуни и Шерон Стоун ќе снимаат филм во дворецето од 12 век во Ебенфурт, Виена кој го поседува Драгана Мирковиќ и нејзиниот сопруг.Според српски Курир, улогата му е доделена на познатиот заводник Клуни,а од неколкуте зададени локации за снимање, на Клуни му се допаднал замокот на Мирковиќ, па без да губи време тој испратил тим на луѓе да се распрашуваат и да го разгледат замокот, и да прашаат за дозвола, зошто овој замок е под заштита на државата.- За мене овој замок нема материјална вредност, туку е многу повеќе од тоа. Прекрасно е чувството да се шета низ просториите во кои била Марија Тереза и да се симниваш низ скалите низ кои се симнувала и Берта фон Шунтер, добитничка на Нобелова награда за книжевност.Наскоро може и да се преселиме во дворецот и да го направиме достапен за јавноста, за културни манифестации, за детски екскурзии па и за снимање на филм, ...
сите 8 | | | веќе видена

Лидерот Груевски поднел неотповиклива оставка. Со тоа партијата на 23 декември оди на Конгрес на кој ќе се избира нов лидер. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи партијата да оди на Вонреден конгрес на 23 декември. Високи партиски извори велат дека големо мнозинство на Централниот комитет гласало за одржување на Конгресот.Одлуката да се свика Конгресот ја поддржале 100 членови на партиското тело, 10 биле воздржани а 1 против.Лидерот Груевски поднел неотповиклива оставка. Со тоа партијата на 23 декември оди на Конгрес на кој ќе се избира нов лидер.
сите 150 | | | веќе видена

Посредникот на ОН во разговорите за прашањето на името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по тригодишна пауза, денеска и утре во Брисел ќе има средба со преставниците на двете земји Васко Наумовски и Адемантиос Василакис. Посредникот на ОН во разговорите за прашањето на името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по тригодишна пауза, денеска и утре во Брисел ќе има средба со преставниците на двете земји Васко Наумовски и Адемантиос Василакис.Средбата, како што најави канцеларијата на Нимиц, е дел од напорите на ОН да им се помогне на двете страни да најдат заеднички прифатливо решение за прашањето на името. Новата рунда разговори доаѓа во период на подобрена политичка клима меѓу Македонија и Грција, како и оптимистички очекувања од Скопје и Атина, но и од Вашингтон и Брисел за ставање крај на долгогодишниот спор.Македонскиот премиер Зоран Заев во повеќе наврати изјави дека треба да се направи исчекор и оти сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција. Во интервју за грчката ...
сите 264 | | | веќе видена

Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи, а и утринските ќе бидат во пораст. Во среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по што следат Крива Паланка и Струмица со минус 5, Скопје Зајчев Рид, Гевгелија, Куманово, Тетово, Маврово, Штип со минус 4, Крушево, Пожаране, Битола и Демир Капија со минус 3, Лазарополе и Ѓуриште со минус 2, Претор, Виница, Тополчани и Прилеп со минус 1.Нула степени се измерени во Охрид и Дојран, а 2 во Дебар. На Маврово висината на снежната покривка изнесува 5 сантиметри, во Лазарополе 4, а 3 во Ѓуриште и во Крушево.Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Позначителна облачноста ќе биде во западните делови. На планините на северозапад ќе има услови за провејување слаб снег. Ќе дува слаб до ...
сите 298 | | | веќе видена

Ако сакате секој ден да пиете по една чаша пиво, тогаш вие во животот немате грижи. Барем кога станува збор здравјето на срцето. Според некои истражувања, редовната конзумација на пивотот го намалува ризикот од срцев удар. Ако сакате секој ден да пиете по една чаша пиво, тогаш вие во животот немате грижи. Барем кога станува збор здравјето на срцето. Според некои истражувања, редовната конзумација на пивотот го намалува ризикот од срцев удар.Како што тврдат италијанските научници, кои проучиле 150 истражувања на оваа тема, идеална количина за мажите е две мали пива на ден, додека за жените доволно е и едно.-Алкохолот има моќ да го зголеми нивотот на доброт (HDL) холестерол во телото, но со нив не треба да се претерува. Имено, освен што води кон алкохолизам, во поедини случаеви предизвикува и појава на некои видови рак кај луѓе кои спаѓаат во ризична група и склони се кон тоа - тврдат научниците, но сепак се сложуваат дека умерената количина пиво не само што не штети, туку е и добра за здравјето.Со ...
сите 6 | | | веќе видена

Ќе се изненадите кога ќе дознаете за што се нема да ви помогнат искористените вреќички чај. Чајот содржи танин кој помага во борбата против бактериите, воспаленијата и инфекциите. Знаејќи го тоа, ви нудиме неколку начини за кои можете дополнително да ги искористите вреќичките чај. Ќе се изненадите кога ќе дознаете за што се нема да ви помогнат искористените вреќички чај. Чајот содржи танин кој помага во борбата против бактериите, воспаленијата и инфекциите. Знаејќи го тоа, ви нудиме неколку начини за кои можете дополнително да ги искористите вреќичките чај.Изгореници - чајот има антибактеиски својства за исцелување рани. Се препорачува ставање на влажна ќесичка на чај врз изгорениците во текот на ноќта. Ве каснал комарец, пчела или стршлен? Сте се изгореле? Имате модринка? Пробајте на болното место да ја ставите оладената кесичка од чајот и проблемот ќе исчезне.Исто така, ако сте се пробудиле со темни кругови под очите или отечени подочници – ќе го решите проблемот со кесичката од чај, така што ...
сите 3 | | | веќе видена

Нашиот дом е мало легло за бактерии, а некои од предметите во него секојдневно ги користиме, но не знаеме дека саѓаат во листата на највалкани предмети. Проверете кои се: Нашиот дом е мало легло за бактерии, а некои од предметите во него секојдневно ги користиме, но не знаеме дека саѓаат во листата на највалкани предмети. Проверете кои се:Држачот на четкичката за заби– Само неколкумина ја приметуваат водата која се слева по држачот, после миењето. На дното од чашката, можете да забележите рѓа и нечистотии. Задолжително чистете го држачот на четката за заби за да избегнете бактерии на горниот дел на четката, а со тоа да избегнете и бактерии во вашата уста.Прекинувачите за светло– Бактериите најчесто се пренесуваат со допир, а сите ги допираат прекинувачите за светло. И најчесто да ги миете рацете, не заборавајте редовно да ги исчистите и нив.Кутиите за сол и бибер– Немојте само да ги дополнувате додека се празни. Темелно измијте ги, истакнуваат истражувањата на Универзитетот во Вирџинија бидејќи ...
сите 3 | | | веќе видена

Кинески биолошки часовник покажува интервали по кои енергијата циркулира низ делови од телото, а секоја два часа во денот најсилна е во одреден дел од телото. Кинески биолошки часовник покажува интервали по кои енергијата циркулира низ делови од телото, а секоја два часа во денот најсилна е во одреден дел од телото.Треба да го следите биолошкиот часовник и да запишувате во која доба од денот се појавуаат тегоби, како умор, болки и слично.Помеѓу 11 и 13 часот најдобро е да јадете ручек и да се дружите. Уживајте во разговорот со луѓето, поврзете се со нив, соработувајте и понудете им помош. Ручекот нека биде балансиран и не премногу заситен.Помеѓу 13 и 15 часот, кога телото го вари ручекот, најефикасно ќе ги решавате проблемите и ќе бидете организирани.Помеѓу 15 и 17 часот е најдобро време за учење, корисна работа и пиење чај. Во ова време пијте и вода за детоксикација на организмот.Помеѓу 17 и 19 часот вечерајте и обновете ја сопствената енергија. Овој дел од денот е посветен на максимална ...
сите 8 | | | веќе видена

Еден од најпознатите и навистина најделотворните начини за борба против кашлицата е лист зелка со мед. Еден од најпознатите и навистина најделотворните начини за борба против кашлицата е лист зелка со мед.За ова лекување не постои возрасна граница, подеднакво е ефикасен, како за мали деца, така и за возрасни.Полека одвојте еден лист зелка од главицата. Листот треба да се спушти неколку минути во врела вода. Ќе стане топол и мек. Потоа една страна намачкајте ја со мед, а таа страна поставете ја на градите. Преку зелката ставете најлонска кеса и замотајте ја со шал или пешкир. Препорачливо е ова да се направи пред спиење. Резултатите се видливи уште при првиод обид, но сепа повторете ја процедурата додека целосно не се излекувате.Активните состојки на медот и зелката, а исто така и топлината, допринесуваат до намалување на кашлицата, а во исчезнување на воспалителниот процес.
сите 5 | | | веќе видена

Воедно ВМРО-ДПМНЕ ќе организира протест и пред Основниот суд Скопје 1 – Скопје денес во 18 часот, каде ќе има повеќе обраќања пред присутните. ВМРО-ДПМНЕ и денеска останува на улиците во знак на протест за како што велат од партијата невравдите кои се случуваат во државата.Од таму велат дека Македонија е единствената држава во Европа во која што народни избраници од опозицијата се притвораат без причина.-Македонија е единствената држава во Европа во која што се притвораат уметници, оперски пејачи, режисери, актери и активисти со измислени обвиненија. Македонија е единствената држава во Европа во која што се притвораат полициски професионалци и лажно се обвинуваат за тероризам. Не постои ниту еден доказ за обвинението за тероризам кое што сака да го конструира власта на Заев против Дурловски, Чавков, Јовановски, Дамовски, Илиевски и останатите. Постои само желба за политичка одмазда од страна на хунтата против сите кои имаа храброст јавно да се спротистават на антидржавните политики. Отткако хунтата на ...
сите 315 | | | веќе видена

По недела веќе се очекуваат кандидатурите. Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, овој викенд во сабота треба да ја потврди одлуката за вонреден конгрес, за констатирање на оставката на досегашниот лидер, Никола Груевски.Партиските функционери воздржани, но во ВМРО-ДПМНЕ постојани координации и консултации и групирања во пресрет на брзиот состанок на највисокото партиско тело, кое по речиси 15 години треба да го прати Никола Груевски во партиската историја, Според податоците на 24вести, новиот лидер на партијата овој викенд треба да се одржи во Валандово, а Христијан Мицковски, актуелниот генерален секретар, според партиските брифинзи е речиси извесен кандидат за нов претседател и неофицијално и фаворитот на лидерот.Тука се и Илија Димовски, Никола Попоски, Антонио Милошоски, но засега никој не открива дали ќе ја бараат довербата за нов лидер.По недела веќе се очекуваат кандидатурите.
сите 252 | | | веќе видена

Откријте ги најраните симптоми на оштетени бубрези и што може да направите за да ги подобрите нивните функции. Откријте ги најраните симптоми на оштетени бубрези и што може да направите за да ги подобрите нивните функции.Болка во долниот дел од грбот - тоа се смета за еден од најчестите симптоми за болест на бубрезите. Може да се појави само на една страна, а обично е присутен додека спиеме.Нафрланост, чешање и сувост - ова е исто така стандарден симптом дека нешто не е во ред со бубрезите.Промени во уринарниот систем - бубрезите се одговорни за излачување мокрача, но доколку забележите некакви промени во неа тоа може да е знак за болни бубрези.Оток на разни делови од телото - бубрезите се одговорни за отфрлање на токсините и течностите од телото, а доколку тоа не се прави редовно тогаш настануваат отоци. Затоа немојте да ги игнорирате.Умор и слабост - оштетените бубрези го намалуваат произвдоството на хормонот еритропоетин кој го произведуваат бубрезите, а тоа доведува да се чувствувате слаби и ...
сите 12 | | | веќе видена

Британската здравствена агенција спровела студија во која се покажало дека лошо влијае врз билките, но и врз човечкото здравје. Британската здравствена агенција спровела студија во која се покажало дека лошо влијае врз билките, но и врз човечкото здравје.Во денешно време многу е тешко животот да се замисли без Wi-Fi интернет.Поради поврзувањето на интернетот, нашите бежични уреди кои користат рутери, кои емитуваат електромагнетни бранови или WLAN сигнали, можат да бидат опасни по здравјето на човекот.Резултатите од преголема изложеност на Wi-Fi, според студијата на британската здравствена агенција се:-постојани силни главоболки-хроничен замор-несоница-болка во ушите-деконцентрацијаГлавната работа која може да ја направиме е на некој начин да се бориме од деструктивното влијание на технологијата. За почеток, обидете се да не спиете во просторија полна со уреди.-исклучете го рутерот од кабел кога не го користите-пред заспивање исклучете ги Wi-Fi програмите-не ставајте рутер во кујната или спалната ...
сите 2 | | | веќе видена

Проблемите со желудечната киселина обично се јавуваат кога јадеме нездрава храна. Проблемите со желудечната киселина обично се јавуваат кога јадеме нездрава храна.Поради тоа потребно е да се јаде здрава и лесна храна.Алкохолот, кофеионот, вештачките и газираните сокови не се добри за нашиот желудник. Не пијте многу алкохол и газирани соково Внесувајте овошје и зеленчук. Пијте јогурт или кефир кои ја зајакнуваат слузта на цревата и желудникот.Таа слузница е нарушена кога често користиме антибиотици, затоа се препорачува тогаш да конзумираме и пробиотици - кефир.Јадете лесна храна, житарки, а киселата зелка е исто така одлична за метаболизмот.
сите 10 | | | веќе видена

Фенг шуи е древна кинеска вештина според која се верува дека поедини аспекти од животот може да ги унапредите или уназадите зависно од распределбата на работите во просторот. Фенг шуи е древна кинеска вештина според која се верува дека поедини аспекти од животот може да ги унапредите или уназадите зависно од распределбата на работите во просторот.Ако сакате да привлечете пари направете го следново:Не користете симболи за вода во домот - цевките кои течат се знак дека парите ви бегаат од рацете, па затоа треба да ги поправите сите распинаи цевки во домот.Внесете повеќе билки - за да просперирате во животот важно е во домот да владее жив и убав простор без неред, предупредува фен шуи експертот Лаура Бенко. Животната сила ќе ја зајакнете со билки и цвеќиња, но и редовно проветрување.Чиста кујна - вашата кујна директно е поврзана со вашите можности да привлекувате пари, па за тоа е важно да се одржува чиста.Ослободете се од старите работи - за да заработите пари, некогаш мора да се ослободите од ...
сите 8 | | | веќе видена

Многу елегантна, лесна и ефикасна можност да се изгубат сантиметри во струкот. Ова е метода на јапонскиот октор Фикуцуџу, автор на позната книга, продадена во повеќе од 5 милиони примероци. Многу елегантна, лесна и ефикасна можност да се изгубат сантиметри во струкот. Ова е метода на јапонскиот октор Фикуцуџу, автор на позната книга, продадена во повеќе од 5 милиони примероци.Што точно треба да направите?1. Прво треба да направите ролна од крпи и да ја преврзете со некаква соодветна лента. Ако имате проблеми со грбот се препорачува помека и помала ролна.2. Потоа треба да легнете на рамна и тврда подлога, не се препорачува на кревет, туку подобро на соодветна подлога на подот3. Ја поставувате ролната под грбот, точно под половината, односно под папокот. Ролната треба да биде малку поширока од ширината на грбот4. Опуштете се. Поставете ги нозете во ширина на рамениците и свиткајте ги стапалата така што ќе се допираат само палците на нозете5. Рацете треба да ги испружите над главата, да ги свитката ...
сите 3 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 ноември. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 ноември.Денеска е Св. великомаченица Екатерина.Света Екатерина потекнуваше од царски род. Татко и умре наскоро по нејзиното раѓање, па така таа остана да живее со мајка си во Александрија. Беше одлично школувана и надарена со голема телесна убавина. Мајка и која беше потајно христијанка ја научи на верата во Христа. За време на гонењето на Максентиј, кога света Екатерина имаше 18 години беше изведена пред суд и погубена заради нејзината истрајност во верата. Пострада во 310 година. Нејзините чудотворни мошти се пазат во Синајскиот манастир што го носи нејзиното име. Мошне е позната и почитувана и во Македонија, особено заради силните врски на македонската Црква со Синајскиот манастир.Според православната традици постои верување дека секој кој сака да ја запознае љубовта на својот живот треба да се моли на оваа светителка. Потребно е да се моли секоја вечер 40 дена и ...
сите 9 | | | веќе видена

Нејзиниот ефект е многу силен. Резултатите се изненадувачки. По читањето на оваа молитва, во животот ќе Ви настапат вистински чуда – прекрасни настани, кои дури и не сте можеле да ги замислите. Нејзиниот ефект е многу силен. Резултатите се изненадувачки. По читањето на оваа молитва, во животот ќе Ви настапат вистински чуда – прекрасни настани, кои дури и не сте можеле да ги замислите.Може да Ви се јават подалечни роднини, кои сакаат Ви донираат дел од имотот, може да бидете поканети да започнете нова работа со исклучително висока плата, или едноставно некој човек ќе одлучи да Ви направи подарок кој ќе Ви го промени животот.Молитвата е потребно да се чита наутро и навечер во период од еден месец (иако резултатите понекогаш доаѓаат порано). Јас сум ја користел 3 пати во животот (и сите 3 пати добив неверојатни резултати). Последниот пат кога бев многу очаен, со мене се случија такви работи, кои го променија правецот на мојот живот на подобро. Со мене се случуваа вистински чуда, во кои обичниот човек ...
сите 11 | | | веќе видена

next