Мама 365

Секој родител воспитувајќи го своето дете пред себе има цел од него да создаде среќна, исполнета, успешна и внимателна личност. Освен што ги учиме децата на основните манири на пристојност и внимателност, никогаш не треба да ги заборавиме десетте добри навики со кои секако треба да го запознаеме детето: 1. Да биде добар пријател ( никогаш не е рано да го научиме детето на вистинските пријателски вредности ) 2. Да знае да се избори за себе и своите потреби ( тоа не значи да воспитате грубо дете, туку дете кое ќе има сознание за своите лични вредности ) 3. Несебично да се понуди да им помага на другите ( да им се помогне на оние на кои навистина им треба помош, да се биде потпора на послабиот се квалитети на големите и добри луѓе ) 4. Да ја следи својата интуиција ( помогнете му на детето да биде самостојно и да го следи своето срце наместо да биде послушна овцичка која го следи стадото ) 5. Да не се преценува себе си ( добро е кога човекот верува во себе и во својата личност но не и да се преценува и да гради ...
сите 28 | | | веќе видена

Кремаста и вкусна, вистински деликатес на трпезата. Потребни состојки: за кората: 200 гр сецкани ореви 8 белки 100 гр шеќер 2 пакетчиња ванилин шеќер 80 гр пченично остро брашно 1 лажиче прашок за пециво 50 мл масло 100 гр суво грозје за премачкување на кората: 100 гр џем од кајсии за кремот: 8 жолчки 120 гр шеќер 2 пакетчиња ванилин шеќер 300 гр маскарпоне сирење 150 мл слатка павлака за украсување: 500 гр шлаг во прав чоколадни трошки Начин на подготовка: – Поголема тава со дијаметар од 30 см обложете ја со хартија за печење, премачкајте со путер и посипете со брашно. – Оревите крупно исецкајте ги и распоередете ги на тавата. – Белките изматете ги убаво во густ шлаг, додадете ги шеќерот и ванилиниот шеќер до добиете густ, бел, пенест крем. – Додадете го брашното измешано со прашокот за пециво, измешајте, а потоа додадете ги и маслото и сувото грозје. Подготвената смеса сипете ја над оревите во тавата. – Ставете да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени и веднаш смалете ја ...
сите 88 | | | веќе видена

Крцкави и вкусни, бадемите како јаткасти плодови се одличен извор на важни нутритивни елементи потребни за правилен раст и развој на детскиот организам. Бадемите во исхраната на децата можат да се воведат во мала количина и секако мелени ( никако цели ) уште откако бебето ќе наполни една година. Нивниот состав изобилува со протеини и растителни влакна, витамин Е и калциум. Алергијата на бадеми кај децата е многу поретка за разлика од алергиските реакции на другите јаткасти плодови. Секако, при воведувањето на бадеми во детската исхрана, родителите треба да бидат внимателни, особено доколку во семејството постои некој кај кој веќе се јавила алергиска реакција на овој плод. Оброците збогатени со бадеми можете да ги засладите со малку мед како најубава и најздрава комбинација, но секако откако детето ќе го прослави својот прв роденден. The post Бадемите се најдобар избор од групата на јаткасти плодови за детската исхрана appeared first on Мама365 .
сите 7 | | | веќе видена

И покрај многуте досегашни истражувања спроведени на оваа тема, не постојат конкретни докази на кој начин топлината што влијае врз телото на жената од надворешната околина влијае врз формирањето на женските јајце клетки, а со тоа и како таа директно влијае врз можноста за забременување. Сепак, докажано е дека долгиот престој во базени и кади со претопла вода како и престојот во сауни не се препорачуват за време на бременоста. Некои студии покажуваат дека зголемувањето на телесната температура кај жената во почетокот на бременоста кое се случува поради надворешни фактори може да го зголеми ризикот од појава на дефектолошки промени во развојот на фетусот. Според една медицинска студија од 2003 година кај жените кои што користат топли кади во почетокот на бременоста се зголемува ризикот за спонтан абортус дури за два пати . The post Не се препорачува престој во сауна за време на бременоста appeared first on Мама365 .
сите 29 | | | веќе видена

Мажите кои што сакаат да станат татковци треба да ги избегнуваат топлите бањи-тврдат научниците. Според многу досегашни истражувања препораката гласи дека секој маж кој што во блиска иднина сака да биде татко ќе треба да ги избегнува честите престојувања во топла када, бидејќи тестисите се многу чувствителни на топлина. Тестисите се надвор од телото на мажите со причина – тие треба да бидат во поладна средина од онаа во внатрешноста на телото се со цел да произведуваат здрава и квалитетна сперма. Според медицинските истражувања доколку мажот практикува топла бања, односно долгорочно излежување во када со топла вода во јануари тоа може да влијае на развојот на сперма дури во март. Тоа е така поради фактот што за да се произведе една зрела сперматозоидна ќелија потребно е околу два до три месеца. The post Идни татковци, избегнувајте ги топлите бањи appeared first on Мама365 .
сите 30 | | | веќе видена

Вотекот на вчерашниот ден во просториите на објектот Чифте амам со почеток од 11 часот се одржа креативна ликовна работилница во која учевствуваа деца од редовната настава и деца со аутистичен спектар на нарушувања. Настанот се одржа во организација на Националната галерија на Македонија а во соработка со Бугарската амбасада во Република Македонија и Здружението на граѓани за третман на лица со аутизам- Во Мојот Свет. Манифестацијата беше одржана под мотото ,,Едно Сонце за сите деца,, Децата работеа со различни сликарски материјали, уживајќи во благодетот на музико терапијата. The post Ликовни работилници за децата со аутизам- ,,Едно Сонце за сите деца,, appeared first on Мама365 .
сите 9 | | | веќе видена

Секако, за причинителите на оваа медицинска појава треба да се консултирате со лекар. Имено, отоците на нозете може да настанат од повеќе причини: проблеми со крвните садови, бременост, срцева инсуфициенција, хормонални пореметувања и др. Народната медицина како најефикасен лек против отоците го смета токму магдоносот. Овој природен лек против отоци се подготвува многу едноставно. Најпрвин се мие магдоносот ( се користи со се корен, односно целата билка) и се става во шише од термос каде што има топла вода, околу 500мл. Се остава да стои цела ноќ. Наутро треба да се исцеди. Тоа е лекот кој ќе треба да се пие три пати на ден. Се пие два дена, па се прави пауза од три дена и повторно се прави нов и се пие уште два дена. The post Природен лек против отоци на нозете appeared first on Мама365 .
сите 4 | | | веќе видена

Освен што е потребна цврста волја и силна желба да се откажете од таа лоша навика, помогнете си во постапката на откажување од цигарите со помош на овој природен препарат. За да ја подготвите течноста потребни ви се следниве производи: – пола грејпфрут – пола портокал – 30 мл. кокосово масло – 5 гр. оригано – 20 мл. чај од камилица – 30 мл. јојоба масло – 30 мл. маслиново масло Исцедете го сокот од грејпфрутот и портокалот. Помешајте го со останатите состојки и мешаајте додека не добиете хомогена смеса. Употребата на течноста е многу едноставна. Сипете ја мешавината во сад кој секогаш би ви бил при рака. Кога ќе почувствувате потреба за цигара, намачкајте малку од течноста под носот или потопете парче ткаенина и помирисајте го. The post Билките можат да ви помогнат да се откажете од пушењето appeared first on Мама365 .
сите 17 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале што чувствува бебето додека поминува низ тесниот родилен канал? Сите мајки кои поминале низ прекрасниот момент на раѓање на своето дете знаат дека раѓањето е волшебен но не секогаш и лесен и безболен чин. Истражувањето спроведено во 2012 година на Универзитетот во Лондон, со помош на снимање на мозочната активност, докажало дека бебињата започнуваат да чувствуваат болка во периодот помеѓу 35 и 37 недела од бременоста, уште додека се во мајчиниот стомак. Сепак, сеуште не е потврдено дали бебињата чувствуваат болка за време на породувањето. Постојат одредени сознанија кои навестуваат дека бебињата чувствуваат непријатност што не мора да значи дека станува збор за болка во текот на истискувањето низ телото на мајката. Пред да почнете да се грижите, имајте во предвид дека бебињата се создадени да можат со успешност да го поминат тесниот родилен канал. Во тоа патување им помага и фонтанелата, која што е мека и овозможува поголема флексибилност на бебешката глава. Токму поради тие ...
сите 10 | | | веќе видена

Активните деца кои повеќе одат, трчаат, скокаат и воопшто се повеќе физички активни имаат поразвиена груба моторика. Научниците сметаат дека токму развиената моторика има голема улога во развојот на говорот кај детето. Освен што развојот на моториката и развојот на говорот кај децата се тесно поврзани, тоа значи и дека активните деца секојдневно се збогатуваат со нови спознавања за светот што ги опкужува и потребни им се зборови кои што ќе го изразат нивното искуство. Детето кое напредува во фината моторика го истражува светот околу себе често користејќи го сетилото за допир. Така тоа учи дека нештата можат да бидат тешки, лесни, рапави и мазни, меки или тврди и сл. Колку што е поголема интеракцијата на детето со светот што го опкружува толку е и поголемо неговото животно искуство а со тоа и речникот со кој што детето ќе ги изразува своите искуства стекнати низ играта. The post Развојот на говорот кај детето е поврзан со развојот на моториката appeared first on Мама365 .
сите 18 | | | веќе видена

Богат со витамини и растителни влакна, овој појадок со овесни снегулки ќе ви обезбеди доволно енергија во текот на целиот ден. Потребни состојки: 100 грама овесни снегулки 200 милилитри кокосово млеко 1 лажица чиа семе стевиа (по вкус и желба) 1 супена лажица кокос какао Начин на подготовка: Ставете го овесот со млекото и чиа семето во тегла. Додадете стевиа, по желба. Затворете и измешајте ги состојките во теглата. Ставете ја теглата во фрижидер преку ноќ. Наутро протресете и сервирајте со кокосот и какаото, наросени одозгора. The post Вкусен појадок за енергичен ден appeared first on Мама365 .
сите 5 | | | веќе видена

Краставицата е исклучително богата со витамини, минерали и растителни влакна кои можат да се спротивстават на опасните болести и да ја одржат виталноста на нашето тело. Освен што поради големото количество на вода во својот состав таа ефикасно ги елиминира токсините од телото и ја хидрира кожата, помага и при елиминирањето на вишокот масни наслаги. Но, малкумина знаат дека токму краставицата е одлична во борбата против лошиот здив. Непријатниот здив е вообичаен проблем за многу, а најлесно ќе го изгубите со помош на краставицата. Само исечете едно парче и држете го во уста 30 секунди. Силните антибактериски својства ќе ги уништат бактериите кои го предизвикуваат лошиот здив. The post Едноставен трик како да го победите лошиот здив appeared first on Мама365 .
сите 8 | | | веќе видена

Ви ги пренесуваме осумте животни вистини на најпознатиот кинески филозоф Лао Це. 1. Верувајте, веќе ги поседувате сите одговори на сите животни прашања. Проблемот е само колку сте отворени да ги прифатите. – Кога ќе се ослобoдам од она што сум можам да станам она што сакам да бидам. 2. Кога ќе се препуштите тогаш ќе се ослободите – Ако сакате да станете целина, дозволете си да бидете нецелосни. Ако сакате да бидете правилни, тогаш дозволете си да бидете погрешни. За да бидете исполнети мора да дозволите да бидете празни. 3. Вашето его никогаш нема да ви донесе вистинска среќа – Оној кој што самиот себе се дефинира, никогаш нема да знае кој е всушност. 4. Злото умира само тогаш кога го игнорирате 5. Добрината на крајот секогаш победува – Од добрите зборови доаѓа довербата. Од добрите мисли доаѓа просветлувањето. Од добрината доаѓа љубовта. Љубовта е таа што победува се. 6. Секогаш бидете она што реално сте – Ако ви е важно што мислат другите тогаш вие сте нивен вечен заробеник. 7. Бидете скромни, скромноста е ...
сите 14 | | | веќе видена

За десерт подгответе превкусна пита со јаболко. Тесто за пити -40 грама брашно -8 грама шеќер -25 грама путер -2-3 лажици павлака или млеко -1 лажица рум малку кора од лимон Состојки за пополнување на пита од јаболка -1 кг јаболка -10 грама ореви -шеќер по вкус -цимет по вкус -1 пакетче ванилин шеќер Начин на подготовка Во голем сад се меша брашното, шеќерот и кората од лимон. Во оваа мешавина додадете парчиња путер, темелно се меша со брашното и шеќерот. Додадете рум и млеко за да тестото стане компактно.Треба да се внимава да не стане ниту премногу меко ниту премногу тврдо. Да се подели на два дела за да може полесно да се манипулира со тестото, и да се остави половина час во фрижидер. Садот се мачка и се става малку брашно. Една половина од тестото намотувајки се поминува низ садот, и внимателно се префрла во садот за печење, посипете го со 5 грама ореви и печете го во загреана рерна на 150 ° C околу 20-30 минути. Се вади од рерна, од ренданото јаболко полека се цеди вишокот на течност, се става на ...
сите 44 | | | веќе видена

Кај трудниците кои што имаат проблем со скратувањето на грлото на матката потребно е да се обрне дополнително внимание со цел да се износи бременоста до крај која и самата се класифицира како ризична бременост. Скратувањето на грлото на матката придонесува грлото да биде слабо и да нема способност да остане затворено до крајот на бременоста. Поради ова, во случај на постоење на скратено грло на матката постои голем ризик за предвремено породување. Дијагнозата се воспоставува на два начина. Преку ултразвучен преглед но исто така и со помош на класичен вагинален преглед на трудницата е можно да се одреди состојбата во која што се наоѓа грлото на матката. Сепак ултразвучниот преглед, поточно вагиналното ехо, дава можност конкретно да се измери должината на грлото на матката. При класичниот преглед докторот ја утврдува размекнатоста на ткивото на грлото на матката, односно неговата цврстина. Една од несаканите последици при појава на скратено грло на матката е спонтаниот абортус во второто тромесечје од ...
сите 7 | | | веќе видена

Ако вашата коса е сува и оштетена не се двоумете да ја искористите моќта на оваа мешавина од билки која на влакното делува ревитализирачки и го враќа неговиот сјај и мекост. За таа цел потребно е да подготвите мешавина од следниве билки: – 50 грама корен од чичок – 30 грама цвет од бозел – 30 грама цвет од камилица Откако ќе направите чај од оваа мешавина ( две лажици билки на еден литар вода) во него додадете и 50 мл јаболков оцет. Со изладената течност прелијте ја косата која претходно сте ја измиле на вообичаен начин. The post Вратете го сјајот на вашата коса со оваа билна мешавина appeared first on Мама365 .
сите 7 | | | веќе видена

Најголема среќа е кога наутро ќе се разбудите да го погледнете вашето бебе како спокојно спие близу до вас. Иако посебната соба за бебето нуди комфор и комодитет, спиењето на новороденчето во посебна просторија одвоено од родителите веднаш по доаѓањето во домот се почесто не се препорачува од педијатрите. Според нив, најдобрата опција е бебето да спие во истата соба со родителите но во посебно креветче, што е од особенза важност за развивање на чувството на сигурност и блискост. Од безбедносни причини препорачливо е во креветчето на бебето да не се ставаат играчки, перничиња и сето она што може да го загрози неговото здравје. Секако треба да се обрне дополнително внимание на положбата за спиење во која што ќе го поставите бебето. Многу истажувања докажале дека неправилната положба која што бебето ја завзема во креветчето може да предизвика гушење и во најлош случај да резултира со синдром на ненадејна смрт на новороденчето. Поради тие причини, најиделна положба за спиење е таа при која бебето лежи на грб на ...
сите 2 | | | веќе видена

Децата без родители и родителска грижа кои се до тригодишна возраст и се сместени во големи институции, имаат помали шанси да се развијат нормално и психички и физички. Семејството за секое дете е примарен извор на учење пред возраст од три години кога се формираат поголем дел од когнитивните, емоционалните и социјалните капацитети. Во исто време, семејството за детето е извор на сигурност, љубов, идентитет и припаѓање. Ова го порача претставникот на УНИЦЕФ, Бенџамин Перкс. Според него, децата кои се сместени во големи институции, се под голем емоционален токсичен стрес што го успорува нивниот нормален развој. Тој информираше дека 72 деца чекаат да бидат посвоени, а има 200 заинтересирани родители да посвојат дете. Околу 250 деца во Македонија, од кои 70 се на возраст под три години, го немаат правото да живеат во семејна средина. – Треба да направиме три итни работи; прво треба да работиме со здравствениот систем и со системот на социјални услуги за да го спречиме напуштањето на децата на самиот почеток, ...
сите 9 | | | веќе видена

Секое дете на возраст од 0 до 6 години, лани било на лекар во просек пет пати, покажуваат податоците на Центарот за јавно здравје. Најчесто децата заболувале од болести на респираторниот систем кои сите овие години се на прво место на заболувања кај децата. „Оваа година има зголемен број на регистрирани заболувања за 19.787 во однос на 2015 година. Стапката на специфичниот морбидитет е за 7,6 проценти повисока во однос на минатата година. Почесто во текот на 2016 година боледувале децата од машки пол. Во вкупниот амбулантно-поликлинички морбидитет на децата на возраст од 0-6 години, во 2016 година, десет водечки групи на болести сочинуваат 96,5 отсто од вкупниот морбидитет“, се вели во извештајот. Во Скопскиот регион, амбулантно-поликлиничките здравствени услуги во здравствената заштита на деца на оваа возраст регистрирале 260.710 случаи на болести и патолошки состојби, со специфична стапка на морбидитет од 4878,8/1000. Загадениот воздух е една од причините за се почестите респираторни заболувања кај децата. ...
сите 48 | | | веќе видена

Доколку вашето креативно инспирирано дете почне да црта и надвор од листовите, најдобро би било веднаш штом ќе ја забележите дамката да реагирате бидејќи што постара е дамката толку потешко може да ја избришете. Дамката на облеката направена од фломастер натопете ја со алкохол и потоа лесно почнете да тапкате врз неа со парче газа и памук. На тој начин ќе го спречите понатамошното ширење на дамката. Повторувајте го ова се додека дамката не избледе а потоа исперете ја облеката на вообичаениот начин. Ако дамката од фломастер е на некое парче мебел тогаш најдобро е преку неа да поминете со обична гума за бришење а потоа да нанесете паста за заби. Оставете ја да отстои неколку минути и истријте го местото. The post Како лесно да ги исчистите дамките од фломастер на облеката и мебелот appeared first on Мама365 .
сите 11 | | | веќе видена

next