Мама 365

Доматите се зеленчук кој во себе крие мноштво лековити својства. Со нивно редовно конзумирање може да се постигне регулација на метаболизмот благодарение на диуретичките својства кои што ги поседува. Во минатото, народната медицина го препишувала доматот како лек за дигестивни нарушувања, болести на панкреасот и црниот дроб. Доколку секојдневно јадете свеж непосолен домат, прелиен со маслиново масло и оставен во фрижидер да отстои околу еден час, на природен начин ќе го намалите (регулирате) високиот крвен притисок. Исто така, доматот се покажал делотворно и во случај на астма, пневмонија и анемија. Сепак, најголемата лековитост ја има во сокот од домати. Но не во оној сок од домати што може да се купи во маркетите или домашните кечапи кои што ги подготвувате за во зимните денови кои што се термички обработени и полни со додатоци за подобрување на вкусот и овозможување на долготрајност. Лековитоста потекнува од свежо исцедениот сок од домати без додавање на никакви зачини. Ако секојдневно пиете по една чаша ...
сите 10 | | | веќе видена

Спиењето на грб се покажало како многу неповолно за бебето па затоа докторите препорачуваат да се избегнува таа позиција за време на спиењето. Се смета дека трудниците кои што спијат на грб имаат пет пати поголем ризик да родат дете со помала родилна тежина. Според истражувањето спроведено од страна на докторката Луси Брајан во рамките на Универзитетот во Мичиген, спиењето на грб кај трудниците доведува до притисок и компресија на матката на големата стомачна вена што може да го оневозможи враќањето на крвта во срцето и белите дробови. За да се намали негативното влијание што може да го има позицијата во која што спие трудницата докторите им препорачуваат на идните мајки да спијат свртени на страна, особено свртени на левата страна. The post Зошто не се препорачува спиењето на грб во текот на бременоста appeared first on Мама365 .
сите 9 | | | веќе видена

Спората работа на цревата е многу честа појава во бременоста. Тоа се случува поради притисокот што зголемената матка го прави врз останатите органи, а со тоа и врз цревата. Како резултат на овој притисок, затворот и подуеноста се честа непријатна појава која никако не смее да се игнорира поради фактот што ризикот за појава на уште понепријатните хемороиди е значително поголем во овој случај. Освен што се препорачува често конзумирање на свежо овошје и зеленчук, храна богата со растителни влакна, суви сливи, грозје, смокви и поголема количина на вода во текот на денот, добредојдени се и секојдневните масажи на стомакот. Во 50 милилитри маслиново или кокосово масло капнете дваесетина капки масло од мандарина или портокал и со тоа масло нежно масирајте го стомакот секогаш во насока на стрелките на часовникот. The post Со масажа против затвор и хемороиди во бременоста appeared first on Мама365 .
сите 10 | | | веќе видена

Подготовката е полесна отколку што ви се чини, а вкусот извонреден. Потребни состојки: – 150 гр путер -100 гр шеќер во прав – 2 пакетчиња шеќер од ванила – еден пудинг од ванила ( претходно приготвен) – 150 гр брашно – екстракт од ванила – половина кесичка прашок за пециво Начин на подготовка: Од наведените состојки замесете меко тесто, завиткајте го фолија и оставете го да отстои барем два часа во фрижидер. Тестото премесете го повторно и обликувајте го во правоаголна форма. Од него формирајте мали топчиња во големина на орев. Топчињата наредете ги во плех, претходно обложен со хартија за печење, па одозгора по желба стиснете ги со вилушка. Правете растојание помеѓу топчињата, бидејќи во текот на печењето тие ќе нараснат. Печете ги на 180 степени во претходно загреана рерна десетина минути. The post Подгответе супер вкусни домашни ванилици appeared first on Мама365 .
сите 51 | | | веќе видена

Ако ве мачи упорна и надразнителна болка во грлото а во домот имате мандарини, употребете ја нивната кора да приготвите многу ефикасен лек што ќе ја ублажи болката во грлото. Сомелете 50 грама кора од мандарина и ставете ја во стаклен сад или тегла. Мелените кори од мандарината прелијте ги со чаша домашна ракија. Теглата добро затворете ја и чувајте ја една недела на темно суво место. По истекот на една недела лекот е подготвен за употреба. Секојдневно земете по една кафена лажичка од лекот после јадење, а веднаш потоа изедете една кафена лажичка мед. The post Ефикасен лек против болно грло од кора од мандарина и ракија appeared first on Мама365 .
сите 12 | | | веќе видена

Детето е најболната точка, извор на твојата ранливост. Апсолутната мајчина љубов е апсолутна ранливост. Токму тој ист извор на ранливост е твојот извор на сила, енергија, волја, инспирација, живот и нежност. Не можеш да си го замислиш животот без твоите деца Твоите деца се твој живот. Едноставно, понекогаш си велиш зошто ли си чекала толку долго за да ги родиш. Чувствуваш дека не би била нормална, а најверојатно ниту жива ако ги нема нив, ако нешто им се случи. Иако посакуваш понекогаш некој да ги земе на еден извесен период, за да можеш повторно да се почувствуваш како индивидуа сама за себе сепак реално тоа не можеш ни да го замислиш а не да го доживееш. Сфаќаш дека не е најтешко раѓањето на детето Можеби ќе ти биде смешно кога ќе ги чуеш идните мајки како креваат паника околу породувањето додека во себе си велиш дека иако е непроценливо и незаменливо искуство сепак раѓањето не е најтешкото нешто. Уште потешко за тебе е секоја детска солза, секоја негова болест, секога негова грижа, секоја негова ...
сите 4 | | | веќе видена

При одот, стапалото се потпира на три точки: пета, палец и мал прст каде што се наоѓаат лигаменти кои го одржуваат нормалниот облик на човековото стапало. Во текот на долготрајното стоење во чевли со високи потпетици, еден од лигаментите најмногу страда. Тоа е оној лигамент кој што го сврзува напречно малиот прст со палецот. Тој лигамент се нарекува трансверзален свод и со текот на времето можно е да попушти и да се олабави под влијанието на тежината. Тоа може да доведе до промена на морфологијата на стапалото најчесто на палецот. Таквата деформација се нарекува hallux valgus- односно синдром на високи потпетици. Овој синдром е почесто застапен кај жените поради почестото носење на чевли со високи потпетици. Лекарите препорачуваат носење на потпетици кои што не се повисоки од пет сантиметри за да не дојде до појава на овој синдром. The post Заштитете се од синдромот на високи потпетици appeared first on Мама365 .
сите 6 | | | веќе видена

Истражувањето спроведено во рамките на Универзитетот во Аделаида докажало дека антиоксидативниот селен има огромна улога во одржувањето на репродуктивното здравје кај жената. Порано се мислело дека селенот е важен само за зголемувњање на плодноста кај мажите. Но, ова истражување го докажало спротивното, фокусирајќи се на локацијата каде што се собира селенот во женскиот организам и на специфичниот селенопротеин во јајниците кај жените. Селенопротеините се посебна група на протеини кои содржат високо ниво на селен во својата структура и се многу важни за одржувањето на здрави и функционални јајници. Во овој поглед, особено е важен селенопротеинот GPX1. Истражувањето докажало дека нивото на селен и селеноптотеини е зголемено во здравите фотикули, па според тоа се смета дека селенот игра главна улога на актиоксиданс во текот на завршниот стадиум на развојот на фотикулите во јајниците, обезбедувајќи здрава околина за опстанок на јајце клетката. The post Во борбата против неплодноста селенот е добар сојузник ...
сите 2 | | | веќе видена

Показателите на вонматеричната бременост можат прилично да варираат од случај до случај, особено во должината на траењето и поради фактот дали настапило пукање на јајцеводот. Сепак како најчести симптоми кои укажуваат на вонматерична бременост се сметаат: – доцнењето или изостанокот на менструалниот циклус – позитивен тест на бременост – интензивна болка во левата или десната страна на стомакот – оскудно крварење со темно кафена боја – болка во долниот дел на грбот Доколку дојде до пукање на јајцеводот доаѓа до појава на интензивни, ненадејни и остри болки во долниот дел од абдоменот, несвестица, обилно крварење и болки во карлицата. Дијагностицирањето на вонматеричната бременост се одвива со помош на одредување на нивото на бета HCG во серумот ( ако вредноста на овој хормон не е доволно висока или не се зголемува можно е да постои вонматерична бременост ), со вагинален и ултразвучен преглед каде што многу лесно може да се воочи дека ембрионот е сместен надвор од матката ( најчесто во јајцеводите) The post ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога се мисли на сантиметри, овој пат не се мисли на должината на машкиот полов огран. Докажано е дека на поголемиот број жени ширум светот им е потребна дополнителна стимулација за да доживеат оргазам за време на сексот. Можноста за доживување на оргазам е тесно поврзана со анатомијата на вагината-велат истражувачите од Универзитетот во Индијана. Според нив, од пресудно значење е одалеченоста на клиторисот од самиот отвор на вагината, обележје што една жена го добива уште додека се развива како плод во утробата на својата мајка. Кај жените кај кои таа одалеченост е помала од три сантиметри, клиторисот прима доволно надразнувања во текот на традиционалниот сексуален чин што го прави доживувањето оргазам лесно за постигнување. Од друга страна, доколку таа одалеченост е поголема, тогаш надразнувањата се помали, а со тоа и се намалува шансата за доживување оргазам без дополнителна стимулација. The post Сантиметрите сепак се клучни за доживување на оргазам appeared first on Мама365 .
сите 6 | | | веќе видена

Неодамнешните истражувања насочени кон бакетериолошката експонираност на предметите во домот, ги утврдиле првите три места во домот кои се најплодна почва за размножување на бактерии и габички. Првото место им припаѓа, верувале или не, на сунѓерот за туширање и сунѓерчето за садови. Според докторката Џесика Вајзер, сунѓерите се совршено место за размножување на бактерии. Таа нагласува дека е во ред да се користат сунѓери за туширање, но доколку се направени од природни влакна кои содржат ензими кои пак го спречуваат размножувањето на бактериите. Многу е важно, сунѓерчето за садови и оној за туширање да се менуваат често, најдолго да се користат околу две недели односно месец дена, доколку правилно се чуваат. Правилното одржување подразбира после користењето тие добро да се исперат и да се исцедат а потоа да се остават на суво и темно место. На второ место се прочистувачите ( освежувачите) на воздухот. Многумина од нас имаат навистина позитивни придобивки од нивната употреба, но ако не се чистат правилно и ...
сите 9 | | | веќе видена

За појадок или за вечера, за вкусен десерт и уживање, со крем или со мармалад, банани или шлаг палачинките се незаменлив избор. Потребни состојки: – 2 јајца – 4 шољи брашно – половина литар млеко – 100 мл. киселa вода – малку сол – една лажичка шеќер Начин на подготовка: Изматете ги јајцата, додајте сол, шеќер и млеко. Додајте брашно и мешајте додека сите грутки не се истопат и претворат во тесто. Ова главно зависи од брашното, но треба да добиете густа маса. Додајте кисела вода и измешајте. Оставете ја смесата да одмори 20 минути, а потоа правете палачинки во жешка тава. Наполнете ги со омилениот вкус и уживајте. The post Рецепт за највкусните палачинки appeared first on Мама365 .
сите 45 | | | веќе видена

Децата ќе се однесуваат подобро доколку се мотивирани, а не доколку се казнувани-велат психолозите. Целта на воспитувањето на децата е да ги научиме кое однесување е позитивно и прифатливо за дадената ситуација. Децата ќе научат како да се однесуваат само ако ние родителите им покажеме како. Казнувањето на децата може да им укаже на тоа што тие не треба да го прават, но не и да ги усмери кон тоа што треба да го направат, односно може да им помогне да сфатат кое однесување е негативно но не и да им покаже како треба позитивно да се однесуваат. Само подучувањето и насочувањето од страна на родителот може да има адекватен и долготраен ефект. Насочувањето кон правилното однесување е многу подобра опција од казнувањето на детето Токму затоа е многу важно родителот да биде реален во очекувањата- сепак не смееме да заборавиме дека децата се сепак само деца и сосема е нормално да се однесуваат како деца. На детското недолично однесување не треба да се гледа секогаш како на лоша способност за расудување. Она што ...
сите 4 | | | веќе видена

Едноставно не се сакате повеќе со истиот интензитет како што сте се сакале на почетокиот на бракот. Ваште розови очила , попатно, се искршиле во некоја торба полна со проблеми. Логично е да се прашате: Каде згрешив? На тоа прашање и на прашањето “Зошто дојде до ова? ” можете да си одговорите само ако се анализирате себе си, како се однесувате сега и како сте се однесувале во минатото. Разјаснете ги пред се вашите чувства, но запомнете не се само тие единствен дел од комплексиот организам на љубовта. Да се биде заљубен тоа не е само емоција-тоа е и животно искуство. Очекувано е љубовта која што не се негува со текот на годините да згасне. Само оние кои што ја слушнале знаат каква болка може да предизвика реченицата “не те сакам повеќе” Немојте да ги поттиснувате емоциите, плачете на сиот глас, дозволете си да се утешите со она што најмногу ќе ве задоволи во моментот. Не се обвинувајте, сепак целта ги оправдува средствата. Ваквото признание иницира прекин на бракот. Разводот не мора да се случи веднаш, но ...
сите 44 | | | веќе видена

Здрав оброк со неверојатна мешавина на вкусови. Потребни состојки: 500 гр оризови кнедли 300 гр шунка омлет од 3 јајца 1 краставица 3-4 моркови потребни состојки за прелив: 5-6 големи лажици соја сос 3 лажици балзамико оцет 1 лажица шеќер 3 лажици масло од сусам сусам Начин на подготовка: Се варат оризовите кнедли, се цедат убаво и се мешаат со предгодно исецканиот зеленчук и шунка кои пак се сецкаат на тенки долги стапчиња. Се пржи омлет од јајцата и се сецка на ленти.се додава во нудлите,шунката и зеленчукот.Се преливаат со преливот од горе наведените состојки и се посипува со сусам. The post Рецепт: Кинеска салата appeared first on Мама365 .
сите 52 | | | веќе видена

Нашето здравје во голема мера зависи од количината на сон во едно деноноќие. Новото истражување спроведено од американската национална агенција National Health and Nutrition Examination Survey NHANES докажало дека постои значајна врска помеѓу способноста на нашиот организам да се бори против болестите со количината на сонот и навиките на спиење. Недоволната количина на сон може да ја намали отпорноста на имуниот систем дури и за една обична настинка. Луѓето кои спијат само пет часа преку ноќ имаат за 20% поголем ризик да се разболат од настинка, односно 50% поголем ризик да заболат од некоја инфекција. The post Со квалитетен сон до добро здравје appeared first on Мама365 .
сите 8 | | | веќе видена

Секое непријатно доживување во рамките на семејството за детето претставува своевидна траума која може да предизвика трајни последици врз неговиот развој. Многумина родители, вербалните расправии пред децата не ги сметаат за нешто сериозно и опасно, но најновите истражувањаа покажуваат дека тој тип на непријани случки во рамките на семејството во најголема мера влијаат негативно врз детскиот развој. До оваа констатација, британските научници дошле со помош на детално и опсежно истражување кое вклучува цели семејства, при тоа пристапувајќи кон анализа на односите помеѓу родителите и магнетно скенирање на мозоците на нивните деца на воздраст од 17 осносно 19 години. Вкупно опфатени биле 1200 деца. Испитувањата покажале дека оние деца кои што во периодот пред својата 11 година имале трауматични искуства поттикнати од семејни несогласувања, во тинејџерскиот период од животот имаат помала маса во оној дел од мозокот кој што е заслужен за учење и контролирање на емоциите и стресот. При тоа под трауматични искуства ...
сите 6 | | | веќе видена

Се подготвувате за патување а куферот ви се чини премногу мал да ги собере сите ваши омилени маички? Погледнете на кој начин ќе можете да спакувате поголем број маички а при тоа тие да не се истуткаат. The post Видео: Неистуткани маички во куферот- да можно е! appeared first on Мама365 .
сите 6 | | | веќе видена

За разлика од комерцијалните козметички производи кои што се полни со хемикалии и токсични средства, домашните креми се целосно безбедни за вас и вашата кожа. Оваа домашна крема наменета пред се за проблематичната кожа на лицето е многу лесно да се направи. Се состои од само две исклучително природни состојки кои сигурно ги имате во вашата кујна- кокосово масло и сода бикарбона. Половина лажичка сода бикарбона промешајте со две лажици кокосово масло. Кога ќе ги промешате овие две состојки ќе направите моќна комбинација која одлично помага при лекување на акни, црвенило и лузни на кожата. The post Домашна крема за проблематична кожа на лицето appeared first on Мама365 .
сите 11 | | | веќе видена

Секоја година на 14 февруари православните христијани го прославуваат свети Трифун. Според верувањата, свети Трифун е чувар на лозјата, градините и гостилниците. На овој ден винарите за првпат одат на лозјата во новата календарска година и почнуваат да ги сечат лозите. Исто така се верува дека свети Трифун на својот празник забодува факел во земјата и така снегот почнува да се топи. Според народните верувања токму на овој ден природата започнуваат да се будат пролетта и љубовта меѓу луѓето. 14 февруари е исто така значаен ден и за католичките верници. Имено, денес се празнува католичкиот црковен празник денот на заљубените или Свети Валентин. Овој католички празник се слави скоро во сите земји ширум светот од сите оние млади срца кои веруваат во делата на љубовта посакувајќи си Среќно Валентиново. Покрај модерната традиција на дарување помеѓу заљубените, целта на овој празник е всушност поинаква. Брзото темпо на живот што го наложува модерното време често не дозволува доволно време да се посветиме на ...
сите 74 | | | веќе видена

next