Мама 365

Сите родители сакаат нивните деца да пораснат во личности кои зрачат со самодоверба и способност. Но понекогаш без да го сакаат тоа, дури и незнаејќи, постапуваат на начин кој што може да резултира со сосема спротивен ефект од оној на градење на самодоверба кај детето. Еден од начините на кои можете да ја уништите самодовербата на вашето дете ако правите премногу за него. Оставете го детето самото да се обиде да изврши некоја задача. Убаво е да бидете до него и да го насочувате, но не и да ја завршите задачата наместо него. Погрешното мотивање исто така може да ја уништи самодовербата кај вашето дете. На пример, ако пред извршувањето на некоја задача за која очигледно е дека детето има проблем и ја доживува како потешкотија му речете – ах, па тоа е лесно, можете да постигнете спротивен ефект. Вие мислите дека е лесно, но истото не го мисли и вашето дете. Истовремено, тоа ваше размислување кое би требало да делува како поттик може да го зголеми притисокот кај детето во зависност од големината на вашите ...
сите 8 | | | веќе видена

Имајте сјајна и здрава коса, без да трошите премногу пари на скапи третмани во фризерските салони. Обратното миење на косата е мал трик кој може да ви помогне да имате совршена коса. Едноставно е, прво нанесете го регенераторот на косата, а потоа шампонирајте ја. Постапката не одзема дополнително време само што го менува редоследот на класичното миење на косата. Пред се намокрете ја косата, нанесете од регенераторот, внимавајќи поголем дел од него да биде сконцентриран на врвовите на косата , а потоа продолжете со негово нанесување и кон коренот на влакното. Оставете регенераторот да делува околу пет минути а потоа шампонирајте ја и добро измијте ја косата. На тој начин регенераторот ќе го нахрани влакното, давајќи и сјај и волумен на косата а ќе се избегне појавата на безживотност и тежина доколку ја миеме косата во обратна насока. The post Едноставен трик за совршена коса appeared first on Мама365 .
сите 11 | | | веќе видена

Поголемиот број од средствата за чистење имаат јак и непријатен мирис. Истите тие можат да бидат опасни доколку дојде до нивно мешање, особено ако амонијакот во составот на некое средство за хигиена се помеша со хлор и сл. Природата се погрижила да најде соодветна замена за повеќето од нив, и на тој начин да го заштити нашето здравје. Сокот од лимон е идеален за елиминирање на наталожена рѓа и нечистотија на пластиката. Одличен е и за тврдокорни дамки на дрвениот мебел, особено доколку дамките се појавиле како резултат на долготрајна поставеност на едно исто место не некој уред ( пр. телевизор ) Нечистотиите од дрвениот мебел, исто така може да ги отстраните со помош на орев. Истријте ја дамката со половина јатка орев но внимавајте местото да биде суво. Прашокот за пециво искористете го за да ги исчистите чешмите и садоперот. Брашното е идеално за полирање на сите хромни површини во кујната и тоалетот. Газираните пијалоци може да ги искористите за елиминирање на каменецот во вц школката. Сипете од пијалокот ...
сите 16 | | | веќе видена

Со конзумираање на само три лажици брашно од ленено семе наутро, на празен стомак, ќе ги исчистите цревата од целиот токсичен талог што се наталожувал за време на годините. Секојдневното конзумирање на брашно од ленено семе во период од три недели исто така има позитивен ефект врз намалување на телесната тежина и го потпомага согорувањето на мастите во организмот. Брашното од лененото семе ги апсорбира и елиминира токсините во дигестивниот тракт и истовремено го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта. Овој тринеделен третман е добредојден и во случај на постоење на други здравствени проблеми како што се воспаление на горниот респираторен тракт, болки во гастоинтестиналниот тракт, колитис, чир на желудникот и дванаесетоплачното црево, болести на утинарниот тракт, циститис и пореметување на метаболистичкиот процес. The post Со брашно од ленено семе до организам чист од токсини appeared first on Мама365 .
сите 6 | | | веќе видена

Според истражувањата на Американската федерална банка, во однос на финансиската одговорност што ја имаат двајцата партнери во една брачна врска, се вели дека токму финансиите делуваат драстично повеќе одколку што се мисли на опстанокот на бракот. Кога размислуваме за факторите кои што влијаат врз успешноста на една врска обично помислуваме на сличностите на моралните и животните вредности и цели, љубовта и почитувањето. Но банкарите велат, дека за остварување на дел од тие цели потребни се финансии кои на таков индиректен начин влијаат врз рамнотежата на односот помеѓу сопружниците. Според нивната анализа луѓето обично одбираат животен сопатник кој што има сличен финансиски статус како нивниот, односно дека паровите со сличен финансиски статус и голема кредитна способност подолго остануваат во брак. Од друга страна, брачните парови кои што имаат помала финансиска моќност поживуваат поголем стрес во остварувањето на секојдневните активности што се рефлектира во нивниот однос. Долгорочната финансиска напнатост ...
| | веќе видена

Одличен избор на топло предјадење во ладните зимски денови. Потребни состојки: 2 пилешки батаци 2 помали моркови 2 компири 1 помал кромид 3 чешниња лук 700 милилитри вода 1 кафена лажичка кари 1 кафена лажичка оригано сол Начин на подготовка Компирите, морковот, лукот и кромидот ситно исецкајте ги. Доколку сакате по кремаста структура на супата можете и да ги изблендирате. Во подлабок сад на оган ставете го зеленчукот да се вари. Откако ќе се свари зеленчукот, во садот додајте го и претходно свареното пилешко месо исецкано на ситни парчиња. Продолжете со варење уште петнаесетина минути. Пред крајот ставете го карито, ориганото и посолете. Сервирајте додека е топла. The post Рецепт за пилешка супа со кари appeared first on Мама365 .
сите 3 | | | веќе видена

Иако звучи чудно, оваа лута маска навистина делува. Резултатите од нејзината употреба се неверојатни. Доколку имате проблем со ладни стапала оваа маска е вистински спас за вас. Не само што ќе ја загрее кожата туку и ќе ја хидрира истовремено. Потребни состојки: – 50 грама овесно брашно – пола лажичка цимет – пола лажичка лут буковец – 4 лажици топла вода – 1 лажица маслиново масло – пола лажичка рендан ѓумбир – 5 капки есенцијално масло од портокал Маската се подготвува многу едноставно. Сите состојки добро промешајте ги се додека не добиете смеса која наликува на паста. Потоа подгответе два топли фротирски пешкири на тој начин што ќе ги потопите во врела вода и ќе ги исцедите. Нанесете ја смесата на стапалата и замотајте ги со пешкирите. Дозволете маската да делува околу 15 минути, а потоа тргнете ги пешкирите и измијте ги нозете со топла вода. The post Решете го проблемот со ладните стапала со лута маска со буковец appeared first on Мама365 .
сите 12 | | | веќе видена

Иако повеќето жени кои ги искусиле мачнините за време на бременоста не би се сложиле, научниците нѐ уверуваат дека класичната трудничка мачнина всушност не е воопшто лоша. Мачнината е еден од најлошите симптоми на бременоста, а со тоа ќе се согласат сите жени кои ја искусиле, а станува збор за многу голем број на жени, со оглед на тоа што речиси 90 отсто од трудниците доживуваат мачнини во некој облик и во некој период од бременоста. Мачнината обично трае првите неколку месеци, некои жени имаат благи мачнини без повраќање, а за некои, ВЦ шолјата е за жал, нивниот нов пријател за време на првото тримесечје. За некои не завршува дури ни тогаш туку знае да потрае и во текот на целата бременост. И секако, иако ги нарекуваме утрински мачнини, тие знаат да траат и по цели денови. Во секој случај – тоа е апсолутно најлош труднички симптом, а научниците нѐ тешат со резултатите од своите истражувања кои велат дека мачнините се добар предзнак, како гаранција дека ризиците за спонтан се многу мали. Истражувањето ја ...
сите 12 | | | веќе видена

Иако постојат толку многу фактори кои можат да предизвикаат постпородилна депресија, неодамна се објавени резултати од интересно истражување во кое се обиделе да ја откријат врската помеѓу датумот на породувањето и развојот на таа дијагноза. „Сакавме да дознаеме дали постојат некои фактори кои влијаат врз ризикот од развој на постнатална депресија кои можат да се избегнат за да се подбри здравјето на жените после породувањето, и физички, и ментално“, истакнал овој викенд во Бостон главниот автор на истражувањето др.Џи Џоу, а е објавено на порталот Mummypages. Според нивните сознанија, за жените кои раѓаат во зима или во пролет е помалку веројатно дека ќе страдаат од постнатална депресија, во однос на жените кои раѓаат на лето или есен. Тимот ја анализирал медицинската документација на повеќе од 20.000 жени кои родиле помеѓу јуни 2015.и август 2017.година, а дури 817 жени, односно, 4,1 отсто од нив, страдале од постопородилна депресија. Врз основа на нивните податоци истражувачите многу брзо воочиле дека ...
сите 10 | | | веќе видена

Бременостите во кои станува збор за Rh некомпатибилност на мајката и детето понекогаш мора да се завршат порано, во 34.недела од бременоста со царски рез, но благодарение на развојот на медицината овој проблем може на време да се открие и да се лечи. Како што постојат четири крвни групи A, B, AB и 0, така постојат и Rh фактори кои можат да бидат позитивни или негативни. Повеќето луѓе имаат позитивен Rh фактор. Тоа значи дека имаат антиген на црвените крвни зрнца за Rh фактор. Луѓето кои го немаат тој антиген се Rh негативни. Кога Rh негативната крв е изложена на Rh позитивната, Rh негативната почнува да произведува антитела. Проблем е кога Rh негативна трудница носи Rh позитивно дете, затоа што нејзината крв тогаш создава антитела кои можат да ги нападнат црвените крвни клетки на бебето. Ова може да предизвика низа последици за детето, како што се анемија, жолтица и други проблеми поврзани со крвта. Добра вест е тоа дека Rh некомпатибилноста може да се спречи и да се лекува. Како дел од редовната контрола на ...
сите 12 | | | веќе видена

Иако безопасни, колликите претставуваат голем стрес за родителите и детето со огед на тоа што се повторуваат, релативно долго траат и речиси сме безпомошни кога станува збор за нивното смирување. Спроведено е истражувањe на Универзитетот Вари во Рим, во кое учествувале 66 трудници кои со случаен избор се распоредени во две групи. Едната група добивале пробиотик во облик на додаток во исхраната, а другата плацебо. Резултатите покажале дека земањето пробиотици 4 недели пред и после породувањето влијаело на зголемувањето на концентрацијата на антитела во мајчиното млеко и зголемувањето на синтезата на имуносните клетки во системот за варење на бебето. Научниците напоменуваат дека бројката на трудници кои учествувале во истражувањето е мал, само 66, но пробиотиците би можеле да помогнат кај грчевите и рефлуксот на новороденчињата. Што ако сепак се појават? Бебињата кои лакомо јадат, почесто имаат грчеви затоа што количината на храна внесена низ хранопроводникот е речиси еднаква на количината на заробен воздух ...
сите 12 | | | веќе видена

Студијата која опфатила повеќе стотици жени покажала дека оние трудници кои биле изложени на зрачење на мобилните телефони, безжичните мрежи и далекуводите – имале три пати повеќе абортуси. Објавена во списанието Scientific Reports, оваа студија не утврдила дефинитивно што ги предизвикува абортусите, но укажала дека влијанието на електромагнетните зрачења на бременоста мора сериозно да се истражи. „Сите им се изложени и ако постои штетен ефект, тогаш е од огромно значење“, вели воидтелот на студијата, Де-Кун Ли, репродуктивен и перинатален епидемиолог. Научниците ги опремиле трудниците со мерачи на електромагнетни зрачења кои тие ги носеле 24 часа. Резултатите биле загрижувачки. Додека меѓу трудниицте кои биле изложени на најмала количина на зрачења стапката на абортуси била 10,4 отсто, помеѓу останатите трудници, таа била дури 24,2 отсто. Кога научниците ги исклучиле контролните фактори кои можат да предизвикаат абортус – мачнина и повраќање, историја на претходни абортуси, употреба на алкохол, кофеин, ...
сите 7 | | | веќе видена

Што би требало да се земе за да дејствува системски на сите причинители на неплодноста. За почеток на курата на лекување на неплодност пробајте: 40 суви смокви потопете во пола литар маслиново масло и оставете тоа да стои 40 дена. Потоа, секое утро јадете по една смоква и лажичка од тоа масло, а истовремено почнете и со кура со чај од Мацина трева (Marrubium vulgare) позната и под името Очајница. Оваа билка отсекогаш се користела за лекување на женската неплодност. Основата на нејзиното дејство е што помага да се нормализира лачењето на половите хормони и урамнотежување на хормоналниот циклус кој е предуслов за уредна бременост. Од истите причини помага и при менструални проблеми и кај голем број на женски болести. Некои тврдат дека помага и при затнати јајцеводи. Курата со чајот од мацина трева трае 40 дена, три шолји дневно пие жената, а 1 шолја мажот. Чајот не се пие за време на менструалниот циклус. Што друго треба да консумира жената која сака да забремени: Мултивитамин Витамин Ц 500 мг секој ден ...
сите 4 | | | веќе видена

Жените кои добиваат повеќе на тежина на самиот почеток од бременоста имаат поголеми изгледи да родат невообичаено големи бебиња кои подоцна можат да бидат склони на низа здравствени проблеми, покажало новото истражување. Но порастот на тежината после 18.недела од бременоста не бил во врска со големината на бебето при раѓањето, вели др.Рави Ретнакарн од болницата Маунт Синаи во Торонто, Онтарио, кој го водел истражувањето. „Во бременоста сме многу фокусирани на добивањето на тежина и на трудниците тежината им се мери на секој преглед за да се види колку килограми добиле“, вели Ретнакаран. „Порано не било јасно дали е важен моментот во кој се добива на тежина.“ Тешко е тоа да се проучува, додава тој, заради тоа што научниците типично се потпираат на тежината која трудницата ја навела како онаа која ја имала пред бременоста, а која можеби не е точна. Во новото истражување објавено во списнаието JAMA Pediatrics, Ретнакаран вклучил 1164 неодамна венчани жени во регијата Лиујанг во Кина мерејќи ја нивната тежина ...
сите 7 | | | веќе видена

Денес жените имаат на располагање огромна палета производи за нега и одржување на косата. Но и покрај тоа тие не престануваат да изнаоѓаат начини за разубавување на истата. Една од несекојдневните употреби на аспиринот е токму за подобрување на изгледот на косата. Тој може да го отстрани претераното мрсење на косата и да ја направи мека и сјајна. Кај многу жени третманот со аспирин помогнал дури и за отстранување на проблемот со првутот. Аспиринот можеме да го сместиме во групата на производи со брзо дејство бидејќи тој не дејствува врз коренот на косата па да му треба време да стигне дотаму, туку само врз влакното. Можете да го користите така што ќе да додадете 4-5 таблети аспирин (андол), кои ситно ќе ги искршите, во маската за коса. Сепак наједноставниот начин е да иситните 2-3 таблети и да ги измешате со потребната количина шампон. Нанесете ја оваа смеса на косата и оставете да делува 2-3 минути пред да ја измиете. Голем број од познатите личности како Џенифер Анистон воопшто не кријат дека го користат ...
сите 8 | | | веќе видена

Потребни состојки: 1 супена лажица мелена куркума 1 супена лажица мед 1 супена лажица кокосово масло 1 супена лажица млеко Начин на подготовка: Во стаклен сад ставете ја куркумата и помешајте ја со медот, а потоа додајте го маслото и мешајте додека не добиете паста. Смесата поделете ја на половина, а едната половина искористете ја веднаш, додека другата затворете ја убаво и ставете ја во ладилник, но не ја оставајте повеќе од 3 дена. Пред да ја ставите на лице, темелно исчистете го, па исушете го со пешкир. Со помош на задната страна од кафена лажичка, рамномерно нанесете на образите, челото, брадата, носот и на подрачјето под очите. Маската држете ја 15-20 минути, па измијте со топла вода. The post Сами донесете сјај на вашето лице appeared first on Мама365 .
сите 68 | | | веќе видена

Потребни состојки: За палачинки: 200г брашно 1/2 лажичка сол малку шеќер, бибер 3 јајца 250мл павлака (незасладена) 200-300мл пиво 150гр. спанаќ За фил: 200гр. крем сирење 150гр. фета малку бибер околу 150гр. шунка 50гр. кашкавал Начин на подготовка: Измешајте ги брашното, солта, шеќерот и биберот. Посебно изматете ги јајцата и павлаката, па додадете ги во брашното. Внимателно додадете го пивото и промешајте. Оставете ја смесата да отстои околу 30 минути. Во меѓувреме, ставете го спанаќот во огноотпорен сад, покријте го и ставете го во микробранова околу 1 минута. Ако не користите микробранова, кратко обарете го спанаќот во врела вода. Добро процедете и ситно исецкајте го. Додадете го спанаќот во смесата за палачинки. Ако смесата е премногу густа додадете уште малку пиво. Испржете ги палачинките. За филот, измешајте ги крем сирењето, ситни парчиња фета сирење и додадете бибер. Премачкајте ја секоја палачинка со фил и врз него ставете две парчиња шунка. Замотајте ги и наредете ги во тепсија. Изрендајте ...
сите 70 | | | веќе видена

Јачмен е вид на очна инфекција која се појавува на очните капаци и може да биде надворешна или внатрешна. Постојат различни симптоми на инфекција, од создавањето на мали грутки до пецкање во очите. Иако постојат различни медицински лекови за оваа инфекција, исто така, постојат и сосема природни начини да се ослободите од неа. 1. Компир Компирот е многу погоден за третирање јачмени бидејќи дејствува антивоспалително. Можете да го нанесете во кришки директно на јачменот или да направите паста со малку вода. Оваа паста со сигурно ќе ги намали отокот и болката. 2. Краставица Краставицата делува антивоспалително, и веднаш по нанесувањето ќе ви ја намали иритацијата. Во себе содржи витамин К, Ц, Б1, калиум и биотин кои ќе помогнат во елиминацијата на очниот проблем. 3. Белка од јајце За да го третирате јачменот, потребно е прво да ја одвоите белката од жолчката. Потоа ставете ја белката на чиста крпа и нанесете ја на инфицираниот дел од окото. Оставете да отстои, а потоа исплакнете. Повторете го овој метод минимум ...
сите 9 | | | веќе видена

Многу жени имаат проблем со салото на грбот и покрај тоа што внимаваат на исхраната, редовно вежбаат и се обидуваат да го прикријат тој недостаток со помош на гардеробата. Најчест проблем е тоа што не ги прават соодветните вежби кои ќе им помогнат ефикасно да се отстрани салото од грбот. Денес ви претставуваме фитнес трикови кои ќе ви помогнат да го отстраните вишокот сало на вашиот грб. 1. Зајакнете го вашиот кардио тренинг Доколку сериозно сакате да го отстраните салото од грбот тогаш морате и добро да се испотите. Кардио тренинзите, како трчање или скокање на јаже успешно ќе ви помогнат во вашите напори. Само имајте на ум дека треба да потрошите минимум 60 минути, 4 пати во седмицата на кардио вежби за да го истопите салото и да го затегнете телото. 2. Работете на тонирање на мускулите Правете таргетирани вежби кои ќе ви помогнат да ги обликувате грбните мускули и со самото тоа елиминирајте го салото. Стомачни и грбни вежби, вежби со трака како и склекови се одлични за тонирање на мускулите на грбот. 3. ...
сите 3 | | | веќе видена

Со првите ладни денови, доаѓаат и настинките. Децата повторно се враќаат во градинките и училиштата, сите стануваме многу поактивни, повеќе се движиме меѓу луѓе, а со самото тоа концентрацијата на вируси е поголема па сме поподложни на настинки. Здравата исхрана е добар и сигурен начин да се ублажат симптомите на настинки. Погледнете што треба, а што не треба да конзумирате во текот на сезоната на настинки и вируси. Пред сè се препорачува зголемен внес на течности и лесна исхрана како домашни супи, чорби, риба, пилешко, мисиркино, многу овошје и зеленчук. Препорачани намирници 1. Лук – Има голема лековита вредност, антибактериско, антивирусно и антигабично дејство. Треба да биде задолжителна состојка на сите видови храна и салати. Користете го во сирова состојба бидејќи така најлесно се искористуваат неговите богати својства. 2. Пиперка, сенф и рен – Помага во лачењето на секрет од носот и ја намалува запушеноста. Пиперката е богата со витамин Ц па ја зголемува отпорноста на организмот. 3. Ѓумбир – Има ...
сите 6 | | | веќе видена

next