Мама 365

Замислете за 20 минути вежбање да постигнете резултат како тоа да го правите 5 часа?! Да, тоа е нереално! Или можеби не? Стручњаците уверуваат дека ја пронашле формулата како да слабеат и да се зацврстуваат и мрзливите и оние кои немаат волја за вежбање и оние, пак, кои немаат време за тоа да го прават! Ако пред неколку години ова изгледаше како магија, сега е реалност. Последната технологија со електростимулации покажува врвни резултати кај оние кои ги испробале. Времето на контракции на мускулите во текот на 20 минути електростимулации тренинг, според спортските научни истражувања, одговараат на активен тренинг од пет часа. Важно е дека не е потребно да го вежбате секој дел од телото со часови. Со помош на електростимулациите истовремено се работи на раце, рамена, абдомен, грб, гради, задник и нозе. Електростимулациите ги активираат буквално сите мускули, дури и оние кои тешко се достапни при нормален тренинг. ШТО Е ТРЕНИНГ СО XBODY ЕМС ЕМС или електро-мускулна стимулација е технологија на најновата ...
сите 4 | | | веќе видена

Вистински витамински оброк со неверојатен микс на вкусови. Потребни состојки: – 2 моркови – 2 портокали – 1 круша – неколку листови свежо или сушено нане Излупените моркови исечкајте ги на тенки ленти, портокалите на резанки, и заедно со ливчињата нане, убаво измешајте ги во подлабок сад. За подготовка на преливот потребни ви се следниве состојки: 1 лажичка мед 3 лажички маслиново масло 2 лажички сусам. сол и бибер Сусамот пропржете го сосем малку. Сите состоки потребни за сосот, измешајте ти и прелијте ја веќе приготвената салата. The post Освежете се со витаминска салата од моркови и портокали appeared first on Мама365 .
сите 31 | | | веќе видена

Квалитетот на емоционалната врска помеѓу мајката и детето го одредува односот што подоцнежно ќе го развие детето како кон самото себе така и кон околината. Начелно е точно, иако не во потполност, дека постои поврзаност помеѓу начинот на кој што ние сме воспитани и начинот на кој што ние ги воспитуваме нашите деца.Таа релација се огледува во начинот на емоционално прифаќање, во отфрлувањето, потребата за преголема заштита на децата и недоследностите. Мајката која во својот стил на воспитување вклучува топлина, разбирање и милост била воспитувана од нејзината мајка во стил на емоционално прифаќање. Во денешницата, многу се чести примерите каде во беспрекорно средени домови акцентот во воспитувањето е ставен на дисциплината , хигиената и работните обврски. Тие мајки отсликуваат ладна личност и во околината делуваат како дистанцирани мајки. Тие понекогаш делуваат нервозно и несигурно и се постојано вклучени во случувањата на децата. Претераното внимание кон детето ја нарушува можноста за стекнување и јакнење на ...
сите 4 | | | веќе видена

Разводот е стресен, како за родителите така и за децата, кои низ целиот тој процес се соочуваат со голем број емоционални варијации и проблеми. На малиот детски мозок му е многу потешко да разбере зошто е разводот неизбежен дел од нивната семејна приказна, што создава огромен стрес и притисок врз неговата кревка психа. Во својата книга „Family First: Your Step-by-Step Plan for Creating a Phenomenal Family“, докторот Флај Макгроу, објаснува дека потребите на децата не значи дека ги снемува во оние моменти кога родителите се префокусирани на разводот, туку напротив дека тие драстично се зголемуваат што наложува кон тоа дека децата имаат потреба од дополнително внимание во текот на тој стресен период. Тој напоменува дека ниту еден родител кој поминува низ процесот на развод не смее, ниту во еден момент, да ги заборави основните потреби на децата во тој период. – Детето има потреба да биде прифатено ( ова е неговата најголема потреба, со однос на тоа што детето сеуште нема создадено цврст концепт за самото себе ...
сите 12 | | | веќе видена

Една од најчестите грешки што ја прават родителите во текот на првите шест месеци од животот на бебето е избегнувањето бебето да го ставаат во положба со стомачето надолу. Оваа грешка може да се рефлектира врз нормалниот развој на грубата моторика на бебето. Положбата на стомак за бебињата е многу важна и не треба да се избегнува. Имено, се смета дека таа е подготовка за ползењето бидејќи го поттикнува телото на постепено поткренување од подот. Одржувањето на телото во таа положба на бебето му помага побрзо да ја развие и воспостави рамнотежата. Иако на почетокот додека е легнато на стомачето бебето можеби често ќе се врти на едната или другата страна доколку не го придржуваме но сепак со текот на времето способноста за воспоставување рамнотежа значително ќе подобри. The post Помогнете му на бебето побрзо да ја развие и воспостави рамнотежата appeared first on Мама365 .
сите 12 | | | веќе видена

Иако е неопходна во процесот за подготовка на храната сепак даската за сечење во кујната може да претставува сериозна опасност за вашето здравје, особено доколку темелно не ја чистите по секоја употреба. На даските, особено дрвените, во зарезоците кои ги правиме сечејќи со ножот се кријат многу опасни бактерии и габички. Само лесното проплакнување со вода на даската после употреба не е доволно да ги уништи тие бактерии. Потребно е детално чистење со средство за миење садови и топла вода. The post Внимавајте како ја чистите даската за сечење при подготовката на храна appeared first on Мама365 .
сите 5 | | | веќе видена

Интересен начин на подготовка на за многумина омилениот зеленчук-компирот. Уживајте во убавиот вкус на ова пире подготвено со минимална количина масло за јадење. Потребни состојки: – 1 килограм компири – 3 жолчки – 100 гр путер Начин на подготовка: Излупените компири сварете ги во солена вода. Сварениот компир испасирајте го и од него направете пире. Во пирето додајте ги жолчките и растопениот путер и мешајте се додека не добиете хомогена смеса. Смесата ставете ја во готварски шприц и на обложениот плех со хартија за печење направете форми по ваша желба. Ставете ги да се печат во загреана рерна на 190 степени околу 30 минути. Формите од компири се готови во оној момент кога ќе поруменат. The post Рецепт: Печено пире appeared first on Мама365 .
сите 12 | | | веќе видена

Доколку сакате да ги зацврстите вашите гради, а истовремено да ја негувате кожата подгответе ја оваа освежителна маска за нега на градите. За нејзина подготовка потребни ви се само све состојки: две јаболка и еден литар млеко за варење. Јаболката изрендајте ги, ставете ги во сад на оган, додатете го млекото и варете. Откако млекото ќе се свари, тргнете го садот од оган и оставете го да се олади. Откако ќе се олади, рамномерно нанесете ја маската на градите и оставете ја да отстои околу 20 минути. Измијте се прво со топла а веднаш потоа и со ладна вода. The post Маска за нега на градите од јаболка и млеко appeared first on Мама365 .
сите 27 | | | веќе видена

Оваа маска од компир успешно ги неутрализира пегите на лицето но како за се останато, така и во овој случај е потребна упорност и резултатите нема да изостанат. Земете еден помал компир и изрендајте го на ситната страна од рендето. Во садот со изренданиот компир додајте неколку капки маслиново масло, една супена лажица пресно млеко и 2 кафени лажички пченични никулци. Сево ова добро изматете го додека не добиете хомогена смеса. Маската нанесете ја на претходно измиено лице и оставете ја да делува дваесетина минути а потоа измијте го лицето со млака вода. Препорачливо е веднаш потоа да го премачкате лицето со кисело млеко и да оставите да се засуши околу половина час. Повторно измијте го лицето со млака вода. За успешни резултати оваа постапка спроведете ја минимум два пати неделно. The post Домашна маска која ќе ги неутрализира пегите на лицето appeared first on Мама365 .
сите 14 | | | веќе видена

Неверојатно вкусен овошен десерт. Потребни состојки – 2 јајца – 100 г шеќер – пола шолја масло за јадење – 2 мали пакувања овошен јогурт ( со вкус по желба ) – 200 грама брашно – половина кесичка прашок за пециво – еден прстофат сол – малку путер – 4 лажици мармалад ( вкусот на мармаладот пожелно е да биде ист со вкусот на овошниот јогурт ) Начин на подготовка Јајцата и шеќерот се мешаат со миксер се додека не се добие густа смеса. Додадете ги во смесата маслото, јогуртот и брашното помешано со прашок за пециво и сол. На крајот во смесата се додава мармалдот и се меша со дрвена лажица.Калапите за мафини намрсете ги со со путер а потоа набрашнете ги. Смесата распоредете ја рамномерно во калапите, за да зафаќа 2/3 од калапот. Мафините печете ги во претходно загреана рерна на 180 C 25 минути. The post Мафини со овошен јогурт-вкусот одредете го вие appeared first on Мама365 .
сите 60 | | | веќе видена

Замислете си, на колку само нови нешта треба да се прилагоди секое новороденче во првите неколку недели од неговиот живот? Создавањето на одреден дневен распоред кога бебето треба да јаде или да спие е многу важно, но не и по секоја цена особено во првите неколку недели, дури и месеци по неговото раѓање. Секогаш, после еден извесен период секое дете се прилагодува кон одредена дневна рутина. Без разлика на можниот притисок однадвор-дека тоа така треба, дозволете му на вашето дете да јаде и спие кога и да посака. За воспоставување на дневна рутина, размислувајте дури откако детето ќе наполни неколку месеци. Во одредувањето на тој распоред за оброци и одмор, најмногу можете да си помогнете вие самите, забележувајќи ги сигналите кои што ви ги праќа бебето. Самото дете ги сигнализира своите потреби. Родителите ќе увидат дека како што расте, на бебето ќе му биде потребен зголемен внес на храна, а истовремено ќе се намали периодот на честите потреби за сон. Во периодот од четвртиот, односно од шестиот месец, ...
сите 4 | | | веќе видена

Сите ние знаеме дека лукот е исклучително здрава намирница, а исто така има широка примена во здравствени цели. Најчесто лукот се користи како моќен лек против грип и настинка, за зајакнување на имунитетот и сл поради неговото огромно антибактериско и антиоксидативно својство. Освен за таа цел, лукот се користи и како прва помош при лекување на инфекции на увото и ушните канали. Ако ве боли увото, можете да ја намалите болката само со едно поголемо чешне лук. Чешнето лук излупете го и исечете му ги краевите така што ќе остане само средината. Тој дел од лукот ставете го во увото ( на самата површина од каналот не длабоко ) и оставете го да делува. Како посигурна варијанта истолчете едно чешне лук и додајте една лажичка маслиново масло. Малку загрејте, процедете и капнете по две капки од течноста во болното уво, три пати дневно. The post Комбинацијата од лук и маслиново масло како прва помош при болки во увото appeared first on Мама365 .
сите 20 | | | веќе видена

Една од најважните родителски задачи е кај детето да се создаде чувство дека на вам како родители ви е важно тоа што детето има да ви го каже. Точно е тоа дека реалноста е животот кој се трасира по една пеколно брза патека. Многу често повеќето од нас се затекнале себе си како ја изговориле реченицата ” почекај малку ” или “само момент”. Но, имајќи го во предвид фактот дека децата растат брзо (нивното детство чиниш поминало додека сте трепнале) дали токму децата заслужуваат почесто да ја слушаат таа реченица? Кога од родилиштето ќе го донесете дома вашето бебе-тогаш почнува се. Немојте да дозволите да ве убедуваат дека децата не треба да се навикнат на раце уште додека се новороденчиња. Не дозволувајте да ве убедуваат дека од плачење се развиваат белите дробови на бебето, дека е добро понекогаш бебето да биде оставено самото да се смири. Наместо тоа не пропуштајте прилика да бидете неверојатно близу до детето, верувајте ќе ви се причини дека за час веќе поминала првата година од неговиот живот. Гушкајте се. ...
сите 6 | | | веќе видена

Научниците од Универзитетот во Њујорк спровеле истражување за тоа дали бебињата можат да направат разлика помеѓу човечкиот говор и останатите звуци на тој начин што во период една недела им пуштале звуци од човечки говор и звуци што ги произведува папагал. Откриено е дека бебињата, кои биле на возраст од девет месеци, поинтензивно реагираат на човечкиот говор и се обидуваат со поглед да го воочат изворот на гласот. Раководителот на истражувањето доктор Атена Воуломанос објаснува дека децата имаат флексибилна перцепција и подобро можат да ги разликуваат имитациите од вистинскиот човечки говор веќе на возраст од пет месеци. Токму затоа, од важно значење е на децата да им се зборува со правилно изговорени зборови уште од најраната возраст, односно да не се модифицираат зборовите за да звучат слатко како детски говор. The post Бебињата умеат да ја разликуваат имитацијата од вистинскиот говор appeared first on Мама365 .
сите 10 | | | веќе видена

Постојат многу препораки како да му помогнете на бебето да заспие полесно и да спие спокојно во текот на ноќта. Покрај многуте нешта што се потребни за добар сон, потребно е да обрнете внимание и на температурата, но не само на воздухот во собата каде што спие бебето туку и на температурата во креветчето. Затоплувањето на креветчето со топол пешкир е многу корисен трик кој помага за мирен детски сон. Од топлината на вашата прегратка треба да го легнете бебето во ладното креветче. Логично е дека таа промена која ја чувствуваат бебињата е причина тие да се разбудат и да имаат потешкотија да заспијат повторно. За да ја елиминирате разликата во температурата, особено во зимскиот период, доволно е да поминете со фенот преку постелнината во креветчето на бебето или пак да поставите топол пешкир на кој ќе го легнете. The post Затоплете го креветчето пред да го легнете бебето во него appeared first on Мама365 .
сите 6 | | | веќе видена

Заљубеноста, се покажало, дека е многу важен фактор кога станува збор можноста за доживување на оргазам. Чувството на заљубеност кај жените овозможува до три пати почесто доживување на оргазам, а кај заљубените мажи во дури 40 % од случаите се случува повеќе од една ејакулација во текот на сексуалниот чин. Интересен е податокот дека незаљубените жени се склони почесто да одглумат оргазам отколку заљубените. Објаснувањето за овој феномен лежи во нивното уверување дека со тоа го поткрепуваат машката сексуална самодоверба што сепак може да има само краткотраен ефект. На долги патеки, глумењето на оргазам може да доведе само до деструкција на врската и односот помеѓу партнерите. The post Истражување: Заљубените жени почесто до оргазам appeared first on Мама365 .
сите 5 | | | веќе видена

Фината моторика е способност да се прават прецизни и мали движења со одржување на добра координација помеѓу прстите и окото. Фината моторика се развива паралелно со развојот на детето, започнувајќи од најраната воздраст кога кај детето се забележуваат неспретни обиди самостојно да користи лажичка и сл па се до моментот кога на пример детето ќе може самостојно и правилно да држи молив или боичка и внимателно да може да напише нешто помеѓу две определени линии. Започнувајќи од втората година, добредојдено е воведување на бројни активности кај детето кои го поттикнуваат развојот на фината моторика. Искористете ги ладните денови кои што ни престојат за забавување на вашето дете во домот со игри кои истовремено ќе придонесат за усовршување на неговата фина моторика. Во продолжение се наведени неколку игри за развиток на фина моторика: -ставање на стапчиња за уши во одреден сад низ многу мал отвор – вовлекување на сламки за сок во чаша со мал отвор – навртување на пластични штрафови – нижење на монисти или ...
сите 5 | | | веќе видена

Глогот го зајакнува срцевиот мускул истовремено регулирајќи ја работата на срцето. Со редовно конзумирање на чај од глог високиот крвен притисок се намалува, односно нискиот крвен притисок ја постигнува оптималната вредност што го прави глогот одличен регулатор на крвниот притисок. Исто така, чајот од глог се препорачува и при воспаленија на срцевиот мускул (миокардитис) и атеросклероза, а има и поволен ефект кај слабост на срцевиот мускул. Важно е да се напомене дека долготрајото конзумирање на чај од глог без правење на паузи може да доведе до неподносливост или труење. Најдобро е тој да се конзумира со постепено зголемување на количината во период до една недела, а потоа да се направи пауза од три до четири дена пред да се започне со повторната конзумација. The post Глогот е моќен регулатор на крвниот притисок appeared first on Мама365 .
сите 4 | | | веќе видена

Живееме во време кога социјалните мрежи го заменуваат реалниот живот. Стотици фотографии во прегратки, споделувајќи бакнежи и нежности се со цел за повеќе лајкови и коментари. Зошто луѓето имаат потреба својата приватност да ја изложуваат пред толкава јавност? Дали лајковите се мерило за вредностите во време кога ги оценуваме туѓите животи врз основа на фотографии или статуси кои ги објавуваме? Често грешиме кога создаваме слики за поединците врз основа на објавеното. Стручњаците велат дека среќните парови немаат потреба да го објавуваат секој детал од својата врска на друштвените мрежи, ова се причините: НЕМААТ ШТО ДА ДОКАЖУВААТ Потребата од делење детали од приватниот живот е поврзана со недостатокот од самодоверба. Со објавување на среќни фотографии и статуси се одржува привидно совршената врска. Ако личноста е среќна и задоволна во заедницата, не губи време во докажување пред целиот свет. Тоа не значи дека никогаш нема да објави ништо, но никако нема да го прави тоа секој ден! ПРОБЛЕМИТЕ ГИ РЕШАВААТ САМИ ...
сите 4 | | | веќе видена

Како и сите останати видови на зеленчук, тиквицата е идеална хранлива намирница затоа што е исклучително нискокалорична, содржи голем број на витамини и минерали како и диететски влакна. Тие се богат извор на витамините А, К, Б и Ц, манган и калциум, магнезиум, фосфор, бакар, рибофлавини, цинк, железо и калиум. Тиквичките се богати со антиоксиданси кои делуваат антиинфламаторно и се одлични доколку имате проблем со сува кожа. За таа намена можете да ги исечете на кругови и да ги ставите на сувите делови од кожата. Истражувањата покажале дека тиквиците со нивниот состав делуваат на тој начин што го регулираат нивото на шеќерот во крвта и го намалуваат апетитот. Исто така делуваат врз намалување на нивото на холестерол во организмот и го штитат кардиоваскуларниот систем во целина. The post Тивичката е вистинско богатство на антиоксиданси appeared first on Мама365 .
сите 9 | | | веќе видена

next