Мама 365

Во текот на единаесетта гестациска недела од бременоста речиси сите органи се формирани и почнуваат да функционираат. Во овој период е значајно тоа што прстите на рацете и нозете се одвојуваат и конечно почнуваат да растат ноктите и косата на плодот. Најраното диференцирање на половите органи кај плодот започнува да се одвива во текот на седмата, односно осмата гестациска недела. Тестисите бележат побрзо диференцирање за разлика од јајниците. Во просек, во текот на единаесеттата недела од бременоста гениталиите постепено ја добиваат формата на детерминираниот пол но тоа сеуште не може јасно да се увиди, односно сеуште не постои можност да се утврди полот со помош на ултразвучен преглед. Неколку недели подоцна, најчесто во периодот од 13 до 14 гестациска недела фетусот ја зголемува својата активност. Во овој период фетусот започнува да прави движења со устата кои се карактеристични за цицањето. Во овој период со висок процент на сигурност може да се идентификува полот на фетусот, затоа што надворешните ...
сите 7 | | | веќе видена

Домашни кифлички кои ќе ве изненадат со уникатниот вкус. Потребни состојки: 2 Јајца 200 грама Брашно 100 милилитри Млеко 200 грама варен компир 100 грама кисела павлака 1/2 квасец 200 грама Шунка малку Сол малку путер Начин на подготовка: Компирите се варат и се пасираат како за подготовка на пире. Се додава јајце, сол, брашно и квасец претходно измешан во малку млеко. Се замесува средно меко тесто. Тестото се сука во кора,се мачка со путерот, се превиткува (како што се прави листесто тесто), потоа се става во фрижидер да стои половина час. Потоа се развива кора,се сече на квадрати, се филуваат со ситно сечена шунка измешана со павлака и се виткаат кифли. Се печат во загреана рерна на 200 степени околу половина час. The post Рецепт: Компир кифлички appeared first on Мама365 .
сите 72 | | | веќе видена

Честото миење на кожата и редовното отстранување на шминката се клучни за здрав изглед на масната кожа. За да ги олесните проблемите со масната кожа пробајте ја оваа домашна маска од портокал. За да ја подготвите маската потребни ви се сок од половина портокал и осум кафени лажички бело брашно. Состојките добро промешајте ги а густата смеса нанесете ја на лицето. Оставете ја да делува околу полоивна час, а потоа измијте го лицето со топла вода. The post Портокалот е лек за масната кожа на лицето appeared first on Мама365 .
сите 12 | | | веќе видена

Гречен Рубин, авторката на бестселерот “Проект на среќата”, која се чини е во вечна потрага по честичките на среќата, ни предлага неколку совети кои би ни помогнале нашиот личен живот да го претвориме во мал рај. -Овозможете си добар сон. За да го постигнете тоа минимум еден час пред да заминете на спиење не правете ништо што од вас бара вложување на ментален напор.Важно е да се отпуштите, сонот природно ќе дојде. – Дозволете си да бидете опкружени со убави мириси. Гречен смета дека никогаш не треба да се потцени моќта на аромотерапијата. – Создајте си свој мини храм. Одделете едно катче од домот каде што ќе ги наредите само оние работи во кои што посебно уживате, вашите омилени слики, книги, цд..Понекогаш одвојте малку време за себе и препуштете се на позитивните емоции што зрачат од тој ваш мал храм. – Прифатете се самите себе онакви какви што сте. Прифатете го фактот дека сте несовршена личност која што има и позитивни страни и маани истовремено. Вие сте тие што сте, зашто да се измачувате и да бидете ...
сите 29 | | | веќе видена

Хроничното брактериско воспалување на гениталните органи кај жената, доколку навремено не се лекуваат можат да предизвикаат стеснување на јајцеводите и проблем со зачнувањето. Бактериите кламидија, микроплазма и уреоплазма се најчести причинители на овие воспалувања. Докажано е дека секоја втора жена и секој трет маж асимтоматски ги пренесуваат овие бактерии, особено кламидијата. Според здравствените статискички податоци, една од десет сексуално активни жени била некогаш инфицирана од некоја од овие три бактерии. Инфекцијата која што опстојува тивко во женскиот организам без појава на одредени симптоми се активира при пад на имунитетот, поради стрес и сл. Тивкото присуство на инфекцијата во организмот може да предизвика воспалување на цервиксот, јајниците па дури и да предизвика стерилитет. Стерилитетот може да биде предизвикан на тој начин што бактериите продираат низ вагината кон грлото на матката и горните делови од гениталните органи правејќи стеснување на јајцеводите. Овој процес може да трае со недели ...
сите 5 | | | веќе видена

Докажано, лимонот го намалува стресот, го успорува процесот на стареење, го чисти организмот и ја ублажува и најупорната главоболка. Зачувајте ја витката линија со помош на секојдневно консумирање на сок од лимон. Секое утро пијте по една чаша свежо цеден сок од лимон помешан со две изблендирани јаболка и малку вода. Овој напиток ќе ви помогне да не се грижите за проблемите поврзани со можното зголемување на телесната тежина. Ако ве боли главата натопете две гази со сок од свежо исцеден лимон и ставете ги на челото или слепоочниците. За многу кратко време ќе почувствувате како болката се намалува. Ако после долго одење ве болат нозете, истријте ги табаните со пола лимон и ќе го решите проблемот. Свежиот лимонов сок ќе го намали чувството на болка и ќе ја забрза циркулацијата. Мирисот на лимон докажано делува благотворно врз работата на мозокот, ја зголемува концентрацијата, го ублажува стресот и симптомите на депресија. Релаксирајте се вдишувајќи го мирисот на лимон од вата на која сте капнале неколку капки ...
сите 31 | | | веќе видена

Природното кисело млеко може да се рече дека е вистински природен заштитник на организмот од многу болести. Пред се, тоа лесно се преработува во нашиот дигестивен систем, го стимулира процесот на празнење и што е најважно го регулира природниот баланс на бакетии и цревната микрофлора. Токму поради овие негови својства се препорачува како ефикасен лек против затвор и напнување. Во киселото млеко протеините ги има во изобилство. Тие лесно се апсорбираат во оргазнизмот, а од друга страна пак јаглени хидрати има во сосема мала количина што го прави високо протеинска диетеска намирница. Поради тоа што содржи многу малку калории, киселото млеко освем на оние кои што сакаат да ја намалат телесната тежина се препорачува и на дијабетичарите. Научните истражувања докажале дека со редовна консумација на кисело млеко се спречуваат болести на кардио-васкуларниот систем. Како лек за срце, киселото млеко уште од дамнина се користи во земјите од Источна Европа и Ориентот. Во овој поглед, киселото млеко делува како заштитник ...
сите 5 | | | веќе видена

Зелениот чај е релативно сигурен природен лек, но може да делува на други лекови зголемувајќи го или намалувајќи го нивното делување. Кога се комбинира со одредени антибиотици или контрацептивни таблети може да предизвика зголемено чувство на вознемиреност, забрзана работа на срцето или интензивна главоболка. Кога се конзумира заедно со лекови кои ја разредуваат крвта, зелениот чај значително може да го интензивира нивното дејство. Најголеми негативни ефекти има комбинацијата на зелен чај и ефедрин која може да резултира со преголема срцева стимулација. Не се препорачуваат повеќе од пет шолји зелен чај во текот на денот. За трудниците две шолји од овој чај се сосема доволни. The post Уживајте во вкусот но внимавајте на количината на испиениот зелен чај appeared first on Мама365 .
сите 9 | | | веќе видена

Длабински чистата кожа е предуслов за нејзиното здравје и сјаен изглед. Темелно исчистете го лицето со помош на овие три состојки: камилица, еден лимон и есенцијално масло од ментол. Во подлабок сад сипете вода што врие и во неа додајте ги наведените состојки. Парете го лицето неколку минути над садот а потоа измијте го со ладна вода и намачкајте хидратантна крема. Клучот на успехот лежи во упорноста, затоа бидете упорни и повторувајте ја постапката минимум три до четири пати неделно. The post Со масло од ментол до длабинско чиста кожа appeared first on Мама365 .
сите 8 | | | веќе видена

Дали понекогаш ви пречат играчките расфрлани низ секоја соба во домот? Дали сте веќе навикнати кога одите автоматски да се подигнувате на прсти за да го избегнете прегазувањето на омилената играчка на вашето дете? Ако на овие прашања одговорите со да, тогаш сме сигурни дека веројатно веќе сте се запрашале дали е подобро играњето да биде просторно ограничено на една соба. Всушност, не е добро да имате играчки насекаде низ куќата. Прва причина е што тоа ја отежнува играта на детето. Замислете колку време му е потребно на вашето дете да ја најде баш таа одредена играчка која што ја сака во моментот. Освен тоа, уште поголем негативен ефект се одразува на неодлучноста на детето кое станува несигурно и изгубено во хаосот која играчка да ја одбере од многуте што ги има. Кога децата ќе се најдат во периодот на предшколската возраст можете да почнете да ги учите да ги почитуваат правилата и да создаваат вештини кои ќе им помогнат пред се на нив а потоа и на вас во заедничкиот живот со нив. Наместо да им дозволите на ...
сите 8 | | | веќе видена

Според содржинскиот состав, гуараната во многу наврати наликува на кафето, пред се според нејзините својства и делувањето врз човековиот организам. Во поново време, се почеста е употребата на екстракт од гуарана. Доколку се употребува во рамките на препорачаните дози тогаш оваа билка чини вистински чуда во организмот. Гуараната има многштво позитивни здравствени ефекти меѓу кои: – Го потпомага процесот на разградување на масното ткиво во телото – Позитивно влијае врз работењето на белите дробови -Ги подобрува менталните функции; -Го потиснува чувството на замор; -Го зголемува обемот на крвните садови; Конзумацијата на оваа билка не се препорачува за бремени жени, деца и доилки. The post Ослабнете килограм повеќе со помош на гуараната appeared first on Мама365 .
сите 14 | | | веќе видена

Кај голем број на деца со аутизам говорот никогаш не се развива, а кај оние деца кај кои што ќе се развие често постои ехолалија. Ехолалијата претставува повторување на зборови или фрази непосредно по слушањето или кратко потоа без детето да биде свесно за нивното значење или без да ги употреби во соодветен контекст. Ехолалијата е најчесто присутна после третата година од животот на децата со аутизам и подоцна. Самото нејзино постоење како таква укажува на постоење на извесно пореметување во развојот кај детето. Децата со аутизам многу често себеси се нарекуваат со сопственото име наместо да речат – јас. Говорот има необична интонација, звучи механички или монотоно. Исто така, како специфичност на говорот кај децата со аутизам се појавува испрекинат или остар говор со неможност за правилно нагласување на зборот. Некои деца со аутизам, иако поретко, сепак имаат богат речник, дури може да се развие и опсесивен интерес кон зборовите како такви. Други пак доцна или воопшто не прозборуваат. Неразвиениот говор кај ...
сите 8 | | | веќе видена

Доколку празнењето на цревата изостанува и по два до три дена, односно ако вие се чувствувате тешко, потечено, стомакот ви е подуен и имате болки или грчеви тогаш најверојатно имате проблем со констипацијата-затвор. Најлесен начин да ги решите проблемите со затворот е да користите лаксативни средства, но пред се треба да внимавате на изборот на храна или одредени лекови кои ги земате како редовна терапија. Постојат многу природни начини како да го надминете овој проблем. Доколку не боледувате од дијабетес, медот може значително да ги елиминира симптомите на затвор создавајќи природен лаксативен ефект во организмот. Во чаша ладна вода растворете една лажица мед и пијте ја наутро на празен стомак. Внимавајте, водата мора да биде ладна, а медот целосно растопен затоа што во топла вода растопениот мед придонесува за сосема спротивен ефект од посакуваниот. The post Медот помага против запек appeared first on Мама365 .
сите 14 | | | веќе видена

Според многу психолози, најдобар начин да се спречи разводот на бракот е подобрувањето на комуникацијата помеѓу партнерите. Ова и не е така чудно со оглед на тоа дека комуникациските проблеми во бракот се сметаат за најчеста причина за развод на браковите ( кај дури 65% ), по што следи неможноста за решавање на проблемите ( 45% ) Изненадувачки, но неверството како причина за развод не е на првото место. Најчести забелешки поради кои мажите помислуваат на развод се сметаат честите приговарања и критикувања од страна на партнерките, како и недоволното искажување на почит од страна на партнерката. Од друга страна пак, кај жените како најголем и ненадминлив проблем кој доведува до развод е недостатокот на почит и свесност за нивните мисли и чувства од страна на партнерот и неговата преголема егоистичност. Психологот Ешли Дејвис Буш советува дека конфликтите во бракот се неибежни, дури понекогаш и корисни, ако се продуктивни. Дури и кога се во директен конфликт брачните партнери треба да го користат јазикот на ...
сите 4 | | | веќе видена

За вкусовите не се дискутира, но сигурни сме дека овој вкус ќе ви остане во сеќавање. Потребни состојки: 260 г брашно 60 г пченкарно брашно 80 мл масло за готвење 160 мл млака вода 1 јајце 1 лажичка сол 1/2 лажичка шеќер 1/2 кесичка сув квасец малку сусам, сол, црвен пипер, ким (за посипување) Начин на подготовка: Замесете го тестото. Во сад измешајте ги сите потребни состојки за подготовка на тестото и месете се додека не добиете фина, компактна смеса. Тестото покријте го и оставете го да нарасне околу 30 минути. Стасаното тесто поделете го на 3 дела и секој дел тенко расукајте го. Со помош на ноже за сечење пица, исечете го тестото на тенки стапчиња (за полесно, тестото првин префрлете го во плех за печење, па потоа сечете го). Префрлете ги стапчињата во намастен плех за печење и оставете ги да одморат 10-тина минути. Пред печење, намачкајте ги со малку вода и масло и наросете со сусам, сол и црвен пипер. Печете во загреана рерна, на 230 степени, околу 10 минути водејќи сметка да не изгорат бидејќи не е ...
сите 83 | | | веќе видена

Во устата на вашето бебе се појави првото запче, покрај среќата што сигурно ја чувствувате веќе треба да размислувате за хигиената на забите. Се повеќе детски стоматолози препорачуваат да се избегнува употребата на четкичките за заби во тој почетен стадиум, односно се додека не пораснат и останатите запчиња. Дури и ако четкичката за заби содржи најмеки влакненца тие лесно можат да ги иритираат и така воспалените непца од кои се очекуваат новите запчиња. Заштитете ги чувствителните непциња на бебето така што при одржувањето на хигиена на првите неколку запчиња ќе користите вода и газа. Избегнувајте вашето бебе да заспива со шишенце во устата бидејќи доколку во шишенцето има слатка течност значително се зголемува ризикот за појава на циркуларен кариес. После секој оброк понудете му на бебето вода, за да се исчистат евентуалните остатоци од храна во устата. The post Хигиена на првите запчиња appeared first on Мама365 .
сите 2 | | | веќе видена

Направете го тестото според мерките и ставете го да се пече во веќе загреана рерна. Ќе се изненадите колку ќе биде вкусно. Потребни состојки: – 1 кесичка сув квасец – 3 лажици топла вода – 1 лажичка шеќер – 300 грама пченично меко брашно – 1 лажичка сол – 3 лажици маслиново масло – околу 150-200 милилитри вода Начин на подготовка: Квасецот разматете го во малку топла вода, додајте го и шеќерот и оставете го да отстои околу пет минути на топло место. Во брашното додадете ја солта, маслото и квасецот и со постепено додавање на млака вода замесете меко тесто. Оставете го да отстои околу половина час. Нараснатото тесто развлечете го со рацете во големина на два округли калапи. Печете во загреана рерна на умерена температура. The post Рецепт за најмекото тесто за пица што сте го пробале досега appeared first on Мама365 .
сите 79 | | | веќе видена

Намалената функција на тироидната жлезда и бременоста имаат многу заеднички симптоми како што се зголемување на телесната тежина, чувството на замор и отоци на екстремитетите. Стандардните функционални тестирања преку лабораториски анализи успешно ја дијагностицираат оваа состојба разграничувајќи ја од бременоста дури и ако постои. И во текот на бременоста, хипотироидизмот се лекува со помош на медикаментозна терапија. Дополнителниот внес на хормони е сигурна постапка за здравјето на плодот бидејќи тие не поминуваат преку постелката во циркулацијата на бебето. Од друга страна, по породувањето, сосема мал дел од овие хормони се излачува во мајчиниото млеко. Поради незначителноста на овој дел присутен во мајчиното млеко нема никаква опасност по здравјето и развојот на новороденчето кое се храни преку исклучиво доење. Сепак, треба да се напомене дека нормалната функција на тироидната жлезда е важна за адекватно производство и излачување на млеко во дојките. The post Намалена функција на тироидната жлезда и ...
сите 5 | | | веќе видена

Ако бебето се храни со адаптирано млеко тогаш активното вклучување на таткото во хранењето значи превземање на обврската околу подготовката на млекото, преку процесот на стерилизација на шишенцињата од кои пие бебето, загревање на водата и соодветното мешање на состојките и на крајот хранење на бебето. Кога бебето се храни исклучиво со мајчино млеко преку доење сеуште постојат начини на кои таткото може интензивно да се вклучи во процесот и да биде партнер во доењето. Доколку партнерката дои, овозможете и што поудобно и непречено доење, погрижете се се што и е потребно да и биде на дофат на раката, поставете го и подигнете го детето кога ќе биде готов подојот и сл. Информирајте се колку што можете повеќе околу процесот на доење-на тој начин ќе можете на мајката да и овозможите најдобра поддршка и помош во случај на проблеми поврзани со доењето. The post Како таткото може да вклучен во хранењето на бебето appeared first on Мама365 .
сите 3 | | | веќе видена

Постојат неколку корисни препораки како да го намалите континуираното чувство на мачнина и нагон за повраќање. Па така, кога ве измачуваат мачнини и повраќање општата препорака е да не се престојува во простории каде што нема постојана циркулација на свеж воздух, да не се пие одеднаш поголема количина на течност ( без разлика колку е лековита ) и да не се внесува голема количина храна во текот на еден оброк. Чајот од анис кој го поттикнува варењето на храната е одличен начин за превентивно делување против мачнините и повраќањето. Тој го неутрализира зголеменото лачење на желудочна киселина, па затоа е добро да се испие веднаш по оброкот. Чајот од анис се препорачува за сите личности кои имаат проблем со варењето на храната и на сите оние кои имаат мачнини. The post Анисот ги смирува мачнините appeared first on Мама365 .
сите 8 | | | веќе видена

next