Мама 365

Дури и ако имате тесен струк можете да имате стомак-токму тој вид на стомак се нарекува крушков стомак. Крушковиот стомак можете да го препознаете по “тврдокорниот” појас на маснотии кои се наталожени во долниот дел од стомакот. Многу често придружници му се и маснотиите кои се наталожени на колковите и бутините. Овој тип на стомак е повеќе својствен за жените отколку за мажите, а неговиот причинител најчесто е пореметувањето на хормоните во организмот, односно присуство на некоја болест која е хормонски условена како на пример ендометриозата. Според искуствата на оние жени кои го имаат крушковиот стомак тој тврдокорен појас од маснотии многу е тешко да се отстрани или барем намали. Најчесто останатиот дел од телото на жената има значително помалку масно ткиво што при слабеење доведува до уште поголема непропорционалност. Треба да се избегнува храна која е позната по нејзините својства да делува врз подигнувањето на нивото на хормонот естроген. The post Дали имате „крушков“ стомак appeared first on Мама365 .
сите 8 | | | веќе видена

Истражувањата покажале дека детето во седиште свртено наназад е пет пати побезбедно затоа што му се заштитени вратот, главата и рбетот. Затоа денеска се препорачува седиштето да се сврти нанапред најрано кога детето ќе полни две години. Можеби на детето му е поинтересно кога гледа каде одите но безбедноста е сепак на прво место. The post Како да го свртите во автомобилот седиштето за бебе appeared first on Мама365 .
сите 4 | | | веќе видена

Сите знаеме дека првата посета на бебето е чувствително подрачје. Ненајавени гости кои очекуваат новопечената мајка да ги забавува, гости кои не си ги мијат рацете и оние кои не знаат да си одат дома… Како да станете пожелен и добредојден гостин кој неа да го критикуваат зад грб и за кој нема да се надеваат дека нема да дојде додека не тргне бебето на факултет? Со овие четири техники кои треба да ги примените при посетата, сите воодушевено е ве дочекаат: Понесете си храна Замислете колку прекрасно изненадување за тазе родителите. Особено кога веројатно немаат време да ви подготват некоја гозба, а можеби и се оптоваруваат дали ќе можат доволно добро да ве пречекаат. Изненадете ги со тоа што ќе им донесете подготвена храна, кафе, колачи од слаткарница и уживајте заедно во вкусниот ручек. Не оставајте неред Нема подобар гостин од оној посе кој не треба да се чисти два саати. Потрудете се откако е си одите ништо да не сведочи за вашата посета. Остатоците од храна, хартиените чиниии, чаши и останатиот прибор што ...
сите 2 | | | веќе видена

Откако пелените за еднократна употреба им станаа достапни на сите, малку се оние мајки кои се уште не се откажуваат од старите добри памучни пелени. Можеби од денешна перспектива ви изгледа незамисливо да перете, варите и пеглате памучни пелени кога и онака имате малку време покрај сите останати обврски, но еве зошто би можеле сепак да ги земете предвид. Првата и најважна причина е секако здравјето на бебето, а памучните пелени се несомнено поздрава опција, затоа што не содржат никакви штетни состојки, бебето морате да го преслечете веднаш штом ќе се измочка па така и можноста да се исфрли кожата е многу помала и конечно, кожата на бебето дише затоа што се направени од природни материјали. Сигурно сте слушнале дека постојат бебиња кои се алергични на еднократни пелени, што не е случај со памучните. Втора причина, а тоа го потврдиле многу мајки, перењето, пеглањето и диплењето на пелените може да биде многу порелаксирачко, време кога можете да ставите слушалки на ушите и да не размислувате за ништо друго, а ...
сите 4 | | | веќе видена

Во текот на играта на криење кај децата има и исчекување и изненадување, а преку оваа игра стекнуваат и нови способности. Ова е дефинитивно една од најомилените игри за бебиња, затоа што стручњаците тврдат дека тие обожаваат кога си играте такашто ќе се скриете па потоа наеднаш ќе им го откриете своето лице. Своето задоволство го изразуваат со насмевка и гласни извици. Истото се случува и кога ќе им скриете некој предмет, а потоа тие го бараат, што е многу корисно за менталниот развој. Швајцарскиот психолог Жан Пјаже го нарекол тоа „принцип за перманентност на објектот“ кој помага децата да сфатат дека предметите можат да бидат на некое место иако не ги гледаме таму. Тие во текот на криењето имаат и исчекување и изненадување, а преку оваа игра стекнуваат и нови способности. Едвај чекаат да го најдат предмет што е скриен, а потоа, тврдат стручњаците, се учат да го препознаат и го контролираат она што го гледаат. The post Зошто криенката им е омилена игра на бебињата appeared first on Мама365 .
сите 11 | | | веќе видена

Студијата која опфатила повеќе стотици жени покажала дека оние трудници кои биле изложени на зрачење на мобилните телефони, безжичните мрежи и далекуводите – имале три пати повеќе абортуси. Објавена во списанието Scientific Reports, оваа студија не утврдила дефинитивно што ги предизвикува абортусите, но укажала дека влијанието на електромагнетните зрачења на бременоста мора сериозно да се истражи. „Сите им се изложени и ако постои штетен ефект, тогаш е од огромно значење“, вели воидтелот на студијата, Де-Кун Ли, репродуктивен и перинатален епидемиолог. Научниците ги опремиле трудниците со мерачи на електромагнетни зрачења кои тие ги носеле 24 часа. Резултатите биле загрижувачки. Додека меѓу трудниицте кои биле изложени на најмала количина на зрачења стапката на абортуси била 10,4 отсто, помеѓу останатите трудници, таа била дури 24,2 отсто. Кога научниците ги исклучиле контролните фактори кои можат да предизвикаат абортус – мачнина и повраќање, историја на претходни абортуси, употреба на алкохол, кофеин, ...
| | веќе видена

Американската дентална асоцијација препорачува менување на нова четка за заби на секои три до четири месеци. Ако имате протеза, на пример, тогаш вашата четка може побргу да се оштети, па во тој случај нема да чекате три месеци за да ја промените, туку тоа ќе го правите почесто. Четките на децата треба многу почесто да се менуваат во однос на повозрасните. Во случај да сте биле настинати, болни или ако сте имале инфекција во усната празнина, во тој случај веднаш би требало да ја промените четката за заби, дури и ако таа е нова. Со тоа ќе го спречите понатамошното ширење на зарази. Како да го продолжите рокот на траење на вашата четка: -Мијте ја својата четка со ладна вода, пред секоја употреба за да го отстраните вишокот на останата паста за заби. – Четката чувајте ја исправено, на отворено, да не доаѓа во контакт со другите четки – Не ја делете четката со никого The post Колку често да ја менувате четката за заби appeared first on Мама365 .
сите 5 | | | веќе видена

Причинителот на оваа појава кај децата најдобро може да се објасни преку сознанието како кај возрасните личности доаѓа до тоа тие да бидат нетолерантни на лактоза. Примарниот недостаток на лактоза се развива со текот на времето, започнувајќи раното детство. Во тој период телото започнува да го редуцира производството на ензимот лактаза. Лактозната интолеранција што се појавува како метаболичко пореметување претставува неможност за преработка на млечниот шеќер лактоза. Лактозата во организмот на детето се разградува со помош на ензимот лактаза. Кај поголемиот број од оние деца кои се нетолерантни на лактоза постои недостаток на лактаза, дури и ако симптомите се појавуваат подоцна во периодот на адолесценцијата. Ако во организмот недостасува лактаза, неразградената лактоза доспева во дебелото црево каде создава киселини и гасови-едни од најчестите симпоми на нетолеранција на лактоза. Научниците идентификувале можна генетска врска помеѓу примарниот недостаток на лактаза.Оваа врска може лесно да се открие со ...
сите 5 | | | веќе видена

Менталното здравје на татковците во текот на бременоста во еден сегмент е навестување на менталното здравје на детето по раѓањето-тврди универзитетскиот професор по педијатрија Даниел Армстронг. Според него секогаш постои можноста склоноста кон емоционални потешкотии да биде пренесена генетски од татковците на децата. Имено, депресијата кај татковците може да влијае врз психичката состојба на трудницата а на тој начин индиректно да влијае и врз фетусот во развој. Ако таткото е под силен стрес, тоа може да влијае врз хормоните на идната мајка во текот на бременоста, а тоа пак да се одрази врз нејзиното психичко здравје, сонот, апетитот и сл. Според професорот Армстронг решението е едноставно: ” Секогаш кога идната мајка доаѓа на преглед лекарот треба да одвои време и да праша како е таткото. Прашање кое скоро никогаш не се поставува иако и идниот татко поминува низ пред се психички промени додека е во исчекување на новороденчето. The post Хормоните на трудницата реагираат и на психичката состојба на нејзиниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Едноставно и превкусно топло предјадење. Потребни состојки: 20 гр. свинска маст 2 лажици брашно 1 главица кромид 1 лажичка црвен пипер 2 помали тиквички 1 јајце сол и бибер Начин на подготовка: Ставете ја маста да се растопи во сад на оган, дoдајте го брашнотo и пропржете гo. Потоа додајте ситно сечкан крoмид. Кога ќе пожолти кромидот дoдајте го црвениот пипер и ситно сецканите тиквички. Пропржете ги малку тиквичките па налејте со вода како за секоја чорба. Кога ќе омекнат тиквичките додајте ги зачините. The post Рецепт: Масна чорба од тиквички appeared first on Мама365 .
сите 56 | | | веќе видена

Според статистичките податоци, дури 80% од жените ширум светот имаат проблем со цисти односно миоми на јајниците. Цистите се патолошки промени на ткивото исполнети со течности или полуцврсто ткиво кое се наоѓа или во јајникот или на самиот ѕид од јајникот. Јајниците секој месец во склоп на месечниот менструален циклус произведуваат фотикули кои во основа се безопасни и исчезнуваат постепено. Но понекогаш се случува тие да не пукнат. Кога ќе изостане очекуваното пукање на фотикулите се смета дека се создала фотикулна циста. Сеуште не се знае точниот причинител на нивното создавање. Сепак, како главен виновник се смета естрогенот, постојаниот стрес како и честите варијации во телесната тежина. The post Како се создаваат цистите на јајниците appeared first on Мама365 .
сите 9 | | | веќе видена

Вкусот кој ќе ве врати во вашето детство. Потребни состојки: 1 килограм брашно 250 грама шеќер 1 пакетче квасец 1 шоља за млеко 2 пакетчиња ванилин шеќер 4 јајца 1 жолчка од јајце 1 шоља зејтин 500 грама мармалад 100 грама суво грозје Начин на подготовка: Квасецот, млекото, малку брашно и шеќер се замесуваат во посебен сад. Се додаваат јајцата, зејтинот и остатокот од брашното. Тестото се меси околу 10 минути и се остава да нарасне. Откако ќе нарасне се прави кора со дебелина на бисквит и се премачкува со мармалад. По вкус може да додадете и суво грозје или други суви плодови кои ги сакате. Тестото се мота во форма на ролат и се става во тавчe обложено со мрсна хартија. Потоа се премачкува со жолчка од јајце и се остава пак да нарасне. Милибродот се пече околу 40 минути на температура од 200 степени. Откако ќе се испече се остава 10тина минути да отстои, а потоа се сервира. По избор, откако ќе го исечете на парчиња, можете да му додадете и шеќер во прав. The post Рецепт: Домашен милиброд со суво грозје ...
сите 54 | | | веќе видена

Видот на лебот што ќе одлучите да го конзумирате треба да го прилагодите според сопствените потреби. Доколку го одберете вистинскиот, тогаш според нутриционистите, ќе може да го јадете почесто во текот на денот. Нутритивната вредност на лебот зависи од степенот на неговата преработка. Доколку е целосно преработен како што се лебовите направени од брашно тип 400 и тип 500 тогаш хранливите и вредни елементи од него се скоро во целост исфрлени. Во белото брашно има најмалку растителни влакна и протеини. Според нутриционистите, најдобар избор се лебовите направени од житарки ( цело зрно ), пред се од овес и рж. Дури и во индустриски приготвените лебови од овој вид брашно се задржани поголем број на протеини и растителни влакна, магнезиум и витамин Е, а во минимална количина се присутни адитивите, додека пак боите и конзервансите најчесто отсуствуваат во целост. The post Во белото брашно има најмалку растителни влакна и протеини appeared first on Мама365 .
сите 7 | | | веќе видена

Ако ве измачуваат хронични воспалувања на уриниарните патишта, оваа моќна природна мешавина од билки може да ви помогне и да ги олесни непријатните симптоми. Потребни ви се следниве билки: – 20 гр. бреза – 20 гр. жалфија – 20 гр. мечкино грозје – 20 гр. бел слез – 20 гр. кантарион Начин на подготовка: Состојките добро промешајте ги и земете пет супени лажици од билната мешавина кои ќе ги потопите во еден литар вода која врие. Оставете го чајот да преврие околу десетина минути а потоа да отстои преку ноќ. Поделете го чајот во пет еднакви дози и испијте го во текот на денот во временски интервал од два до три часа. The post Излекувајте ја уринарната инфекција со овој ефикасен чај од природни состојки appeared first on Мама365 .
сите 14 | | | веќе видена

Стресот кој го доживуваме има неверојатна моќ да го зголеми влијанието на наградувањето кое се јавува во нашиот мозок и на тој начин да ја зголеми моменталната желба за награда како што е пржената или слатката храна. Со други зборови, стресот го зголемува сигналот на информациите за вкусовите, а го намалува сигналот за информациите поврзани со здравјето. Еден ден поминат под стрес сигурно нема да ја саботира вашата исхрана, доколку веќе од наредниот ден се вратите на режимот на здрава и избалансирана храна. Но, дури и умерениот стрес може да предизвика губење на самоконтролата, кога е храната во прашање, дури и неколку пати дневно. The post Стресот влијае врз информациите за вкусовите appeared first on Мама365 .
сите 17 | | | веќе видена

Бројни истражувања покажуваат дека конзумирањето на боровинки позитивно влијае врз работата на многу органи во човековото тело, поволно влијаат на организмот преку засилување на имунолошкиот систем и го регилираат метаболитичкиот синдром. Според нутриционистите, доволно се два напитока дневно од свежа и сува боровница кои делуваат на намалувањето на слободните радикали и бројот на моноцитите во циркулацијата- имунолошки станици кои се смета дека кај метаболичкиот синдром допринесуваат за развој на кардиоваскуларни болести. Исто така, забележано е зголемување на бројот на дендричките клетки кои имаат потенцијална заштитна улога при постоење на метаболичкиот синдром. The post Боровницата може да помогне на лицата со метаболички синдром appeared first on Мама365 .
сите 62 | | | веќе видена

Вадењето на забите во текот на бременоста се препорачува искучиво доколку не постои друга опција за лекување и одржување на забот. Инаку, процедурата на вадење на заб најчесто се одвива со преходно аплицирана локална анестезија. Кај здравите трудници, крварењето по вадењето на забот не е ништо невообичаено и не е причина за загриженост. Од друга страна пак, кај оние трудници кај кои е веќе дијагностицирано одредено пореметуваење во механизмот на згрутчување на крвта вадењето на забот е пожелно да се изврши по претходна консултација со гинекологот. The post Вадење заби во текот на бременоста appeared first on Мама365 .
сите 9 | | | веќе видена

Испијте го овој напиток пред спиење и сето она што сте го јаделе во текот на денот ќе се стопи преку ноќ. За да го подготвите напитокот потребни ви се следниве состојки: – еден лимон – една рака ситно сецкан свеж магдонос – една кафена лажица јаболков оцет – една лажичка цимет во прав – пола литар вода Подготовката е многу едноставна. Сите горенаведени состојки ставете ги во блендер и добро измиксајте. Почестете се со убавиот вкус на овој пијалок, секоја вечер пред спиење, по една чаша и вашиот организам ќе биде ослободен од сите токсини. The post Стопете ги масните наслаги со овој вкусен и здрав напиток appeared first on Мама365 .
сите 9 | | | веќе видена

Пилешко месо со исклучителен вкус. Состојки: ¼ филџан мед 1/3 филџан соја сос ½ лажичка црн бибер 4 чешниња лук, изгмечени Лажица рендан ѓумбир 4 шницли пилешко бело месо со средна големина Подготовка: Промешајте ги сите состојки освен пилешкото и ставете ги во кеса за замрзнувач; Во кесата ставете го и месото. Промешајте се заедно и ставете ја кесата во фрижидер неколку часа, а најдобро е ако може да ја оставите и цела ноќ: Маринираното пилешко ставете го на плех обложен со алуминиумска фолија и печете го во рерна загреана на 200 степени, околу 45 минути. Маринадата не се фрла. Додека пилешкото месо се пече, маринадата можете да ја загреете на рингла, па со неа да го премачкувате пилешкото на секое 10-тина минути додека се пече. The post Рецепт: Пилешко месо со сос од соја appeared first on Мама365 .
сите 65 | | | веќе видена

Положба лотос: Положба која обезбедува смирување Оваа положба го потсетува бебето на положбата што ја имало во мајчиниот стомак и е одлична за отпуштање и смирување. Свртете го бебето со грб кон вас, а главчето потпрете го на вашите гради. Со едната рака свијте ги нозете на бебето кон неговото стомаче. Положба на рамо: Положба иделана за мазење и галење Оваа положба има двојно значење за бебето. Може да се мази допирајќи го мајчиниот врат, смирувајќи се од добро познатиот мирис на мајката ( или таткото ) Исто така, во оваа положба бебето може лесно да го открива светот околу себе гледајќи преку рамото на тој што го носи. Свртете го бебето со градите кон вас. Подигнете го толку високо за да може да ја спушти главата на вашето рамо. Со едната рака придржувајте го тилот од главчето на бебето а со другата неговото газе. Положба на стомак: Идеална положба за подобро варење на храната Оваа положба е исклучително поволна за бебињата кои имаат стомачни грчеви бидејќи им го грее стомачето и ги отпушта. Провлечете ја ...
сите 3 | | | веќе видена

next