Мама 365

Боењето со помош на лушпи од кромид на повеќето од нас ни е познато. Но, како природна боја можеме да искористиме и многу други природни состојки и да добиеме интересни и весели бои на Велигденските јајца, на кои децата најмногу им се радуваат. За да добиете силно жолта боја во еден литар вода ставете три супени лажици куркума и една кафена лажица шафран. Додајте и две лажици оцет и варете ги јајцата на тивок оган малку подолго за да попримат од бојата. Портокалова боја можете да добиете ако во еден литар вода ставите лушпи од дванаест главици црвен кромид и додадете две лажици оцет. Црвена боја на лушпите од јајцата можете да добиете ако јајцата ги варите во течноста од конзервираното цвекло, или пак доколку во еден литар вода промешате две лажици оцет и пет лажици црвен пипер при што ќе добиете јајца во светло црвена боја. Светло зелената боја можат да ви ја овозможат три кесички зелен чај и една рака цветови од лаванда промешани во 800 милилитри вода. Варењето на јајцата во сад со црвена зелка и неколку ...
сите 29 | | | веќе видена

Според истражувањето спроведено во Универзитетот во Орегон сепак е потребно да имате нешто посебно во физичкиот изглед за да го привлечете вниманието на мажите. Вашата личност и понатаму ја има улогата на „задржувач“ на веќе привлеченото внимание. Првата работа според истражувањето, што мажите ја приметуваат кај жените после игледот на лицето се градите. Иако звучи малку генерализирано, сепак постојат три мали детали кај жените кои мажите ги обожаваат – високите потпетици ( 78% од анкетираните мажи во истражувањето изјавиле дека високите потпетици кај жените го менува одот и ги прават пограциозни ) – голи рамена ( ефектот на облека која ги покажува голите рамена или клучната коска е огромен кај мажите. Според 60 % од анкетираните мажи токму овие делови од женското тело претставувааат извор на женственост и кревкост ) – еднобојна комбинација на облека ( иако повеќето мажи не се разбираат во женската мода, сепак повеќето од нив сметаат дека жените изгледаат најдобро во еднобојна облека или облека која се ...
сите 19 | | | веќе видена

За прв пат витамините од групата Б се откриени во 1912 година. Според нивната важност тие се меѓу првите од редот витамини и се состојат од различни видови со различен хемиски состав, сите растворливи во вода. Докажано е дека витамините од групата Б имаат аналгетско дејство и делуваат на тој начин што ја подобруваат функцијата на нервните влакна. Затоа особено се препорачливи кај децата во развој, чии мозочни келии сеуште се оформуваат и развиваат и кај дијабетичарите кои што боледуваат од дијабетска невропатија ( лица кои што чувствуваат жарење и трнење на екстремитетите ) Малкумина знаат дека всушност фолната киселина е составен дел на оваа група на витамини. Фолната киселина уште се нарекува витамин Б9. Таа е неопходна за нормален развој на еритроцитите и помага во овозможувањето на оптимално функционирање на нервните клетки во човековиот организам. Поради својата исклучителна важност, веќе десетици години наназад во САД, Австралија и Канада брашното се збогатува со дополнителна количина на овој витамин, ...
сите 8 | | | веќе видена

Декорацијата е ваш избор, а вкусот е единствен. Потребни состојки: 300 гр бадеми 300 гр шеќер 100 мл вода една шолја сварено кафе едно чоколадо за готвење две лажици шеќер Начин на подготовка: Од шеќерот и водата сварете сируп и во него додајте ги исецканите бадеми. Од смесата со влажни дланки формирајте мали топчиња. Во меѓувреме, во свареното кафе растопете ги двете лажици шеќер и чоколадото за готвење. Во оваа смеса потопувајте го секое топче. Декорирајте по желба. The post Рецепт: Десерт со свежо сварено кафе appeared first on Мама365 .
сите 112 | | | веќе видена

Има два начина на откривање додека бебето е во утробата на мајката. Тоа е скрининг метода за широката популација, која е релативно безбедна, односно трипл тест и ехо дијагностиката, и вториот начин се дијагностички тестови. Скринингот е за широката популација, и неговата сигурност е 70 проценти. Тоа се релативно евтини и безбедни методи. При ултразвучниот скрининг меѓу 11. и 14. недела со специјални маркери се открива дали бебето е со Дауновиот синдром. Се гледаат вратниот набор, крвните садови на срцето, во прашање се 16 маркери со кои се открива дали бебето е здраво. Постојат повеќе пренатални дијагностички тестови кои можат да се направат за време на бременоста за да се откријат евентуалните хромозомски абнормалности кај бебето. Амниоцинтеза-земање примерок од плодовата течност која го опкружува фетусот, обично се прави од 16 до 21 недела од бременоста а резултатот се добива по 15 дена. Хорион биопсија е процедура со која трансабдоминално или трансцервикално со игла се навлегува во хорионската обвивка под ...
сите 2 | | | веќе видена

Причината за нераздвојувањето не е позната, но дефинитивно е поврзана со возраста на мајката. Ако сперматозоидот или јајце клетката со абнормален број на хромозоми се спари со нормален гамет, оплодената јајце клетка ќе има абнормален хромозомски број. Кај Дауновиот синдром 95% од случаите се резултат на нераздвојување на 21 хромозомски пар и затоа секоја клетка има три копии од 21 хромозом. Оттаму доаѓа и неговото научно име: трисомија 21. Докажано е дека можноста за бременост со трисомија 21 или Даунов Синдром се зголемува со зголемување на возраста на мајката. Ако брачниот пар има дете со Даунов синдром, се зголемува ризикот за следното дете. Досега не е позната врска помеѓу Дауновиот синдром со начинот на исхрана, цигари, наркотици, економскиот статус или начинот на живот. The post Дауновиот синдорм е поврзан со возраста на мајката appeared first on Мама365 .
сите 60 | | | веќе видена

Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Станува збор за хромозомска болест – нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест. Хуманите клетки се делат на два начина. Прва е обичната клеточна делба – митоза кога од една клетка настануваат две клетки со ист број и тип на хромозоми како родителската клетка. Вториот тип на клеточна делба – мејоза се појавува во јајчниците и тестисите и на тој начин настануваат половите клетки – гамети кои имаат половина од бројот на хромозомите во родителските клетки. Така нормалните јајце клетки и сперматозоиди имаат 23 хромозоми наместо 46. Даунов синдром настанува како резултат на грешка во текот на клеточната делба. Во текот на мејозата хромозомските парови треба да се разделат и да одат на различни полови на клетката што се дели и овој настан се нарекува “раздвојување”. Понекогаш може да се случи некој пар да не се ...
сите 61 | | | веќе видена

Ако чувствувате дека грлото ве боцка и гребе како да се претворило во кактус, лутиот чај е спасоносниот лек. За да го подготвите овој чај потребни ви се следниве состојки: – 1 кафена лажица изрендан ѓумбир – 1 лажица мед – сок од еден лимон – 200 мл врела вода Свежиот и изрендан ѓумбир прелијте го со врела вода и оставете го да се олади околу 15 минути. Потоа додека чајот е сеуште млак, процедете го и додадете ги медот и сокот од лимон. Најдобро е да почнете со конзумација на чајот веднаш штом ќе ги почувствувате првите симптоми на воспалено грло. The post Лутиот чај од ѓумбир е најефикасниот природен лек за болно грло appeared first on Мама365 .
сите 19 | | | веќе видена

Боењето на јајцата со чај е навистина здрав начин да добиете прекрасна боја на лушпата од јајцето без употреба на хемиски бои. Чаеви кои можете да ги искористите за оваа намена се чајот од шипка, зелениот и црниот чај. Во една мала шолја за кафе ставете четири вреќички чај и една лажица оцет. Прелијте ги со врема вода и оставете ги да отстојат околу десетина минути. Веќе свареното јајце ставете го во лажица и лажицата потопете ја во чајот. Оставете го јајцето да отстои во чајот околу половина час. The post Боење на Велигденски јајца со чај appeared first on Мама365 .
сите 24 | | | веќе видена

Скрининг тестовите во текот на бременоста се дијагностички тестови, кои за разлика од некои останати процедури немаат апсолутно никаков ризик за појава на компликации кај фетусот или пак спонтан абортус и се спроведуваат со помош на лабораториски тестови и ултразвучен преглед -ехо. Скрининг тестовите не ни даваат дефинитивен одговор туку ја проценуваат веројатноста, односно ризикот за појава на абнормалности кај фетусот, како што е дауновиот синдром. Доколку ризикот за појава на даунов синдром е еден или два на 250 тогаш на трудницата и се дава можност за понатамошни дијагностички тестови. Иако се повеќе од пожелни овие испитувања сепак не се задолжителни, мајката има право на избор дали ќе ја испитува веројатноста и понатаму или не. Само 1/4 од децата со даунов синдром се откриени со овие скрининг тестови. Ако скрининг тестот покаже ризик за појава на даунов синдром понизок од 1 на 250 тогаш се смета дека понатамошни испитувања не се потребни. Повеќето се резултати со низок ризик за појава на даунов синдром ...
сите 63 | | | веќе видена

Првиот Светски ден на Даунов синдром е одржан на 21 март 2006 година. Тој ден е прогласен од страна на Европската Даунов синдром асоцијација за време на нивниот европски конгрес во Палма де Мајорка во текот на месец февруари 2005 година. Генералното собрание на ООН со цел подигнување на јавната свест за Дауновиот синдром, на 19 декември 2011 година ги повика сите земји членки, релевантните организации на системот на Обединетите нации и другите меѓународни организации, како и граѓанското општество, невладините организации и приватниот сектор да го одбележуваат денот секоја година на 21 март на соодветен начин. Наспроти прерасудите, сите лица со даунов синдром можат позитивно да не изненадат со своите способности, а за тоа доволно е да им дадеме шанса и да ги прифатиме со целиот ум и срце. Рефлектор на успесите на едно лице со даунов синдром во голема мера е и самата успешна социјална политика на државните институции, нешто што за жал недостига во Република Македонија. Вистинската љубов не брои хромозоми, ...
сите 64 | | | веќе видена

Дауновиот синдром, уште наречен монголизам е конгенитално пореметување со карактеристичен израз на лицето кај заболените деца. Тие деца, за разлика од останата популација која што има по 46 хромозоми, имаат еден хромозом повеќе- 47 хромозоми. Во 97% од случаите не станува збор за наследна болест ниту пак нејзиното појава се поврзува со животните навики на родителите на детето. Сепак, ризикот за појава на даунов синдром се зголемува со староста на мајката, особено е зголемен доколку мајката е постара од 35 години. Дауновиот синдром уште се нарекува и тризомија 21. Во клетките постои еден хромозом повеќе, па наместо два имаат три хромозоми-2 хромозома чинат 21 пар а еден е вишок. Дијагнозата се базира на испитување на хромозомите во клетките во крвта на новороденчето. Но со напредувањето на медицината постои пренатален скрининг тест со кој преку анализирањето на крвта на мајката ги проценува ризиците за појава на даунов синдром кај новороденчето. Доколку ризикот е поголем тогаш трудницата се праќа на ...
сите 66 | | | веќе видена

Во суштина, пластичните шишиња се наменети само за еднократна употреба. Во спротивно, можеме да бидеме мета на бактерии кои се таложат на внатрешната пластика од шишето. Влажната внатрешност е идеално место за развој на бактерии. За да се уништат тие бактерии, потребна е дезинфекција на внатрешноста на шишето на поголема темепература, односно миење на шишето со врела вода. Но, пластиката не е создадена да ги издржи тие топлини и доаѓа до деформирање на обликот на шишето што го прави неупотребливо за понатаму. Затоа научниците сметаат дека дури и да се измијат или да се стават во машина за миење на садови, пластичните шишиња не се безбедни за употреба. Тие предлагаат за повеќекратна намена да се користат само пластични шишиња и општо пластични садови направени само од полипропилен. Со цел да се оневозможи развивањето на бактерии во внатрешноста на пластичните шишиња и садови, потребно е добро да се исушат пред да бидат употребени. The post Редуцирајте ја употребата на пластичните шишиња appeared first on ...
сите 5 | | | веќе видена

Одличен додадок на вашите јадења и незаменлив дел од ордеверите. Потребни состојки: 6 јајца 200 грама рендана шунка 100 грама рендан кашкавал 1 лажичка сол 1 лажичка сенф 2-3 лажички мајонез маслиново масло Начин на подготовка: Тврдо варените јајца се сечат на пола и жолчката се трга на страна. Во тавче се става маслиновото масло се ставаат ситно исецканата шунка која многу малку се пропржува.Откако ќе се олади се меша со испасираните жолчки, солта, сенфот и мајонезот. Јајцата се полнат со смесата и одозгора се наросува ренданиот кашкавал. The post Рецепт: Полнети јајца appeared first on Мама365 .
сите 53 | | | веќе видена

Според статистичките порадоци дури 70% од децата со аутизам се лекуваат со медикаментозна терапија. Родителите на децата со аутизам сигурно се запознаени со многуте суплименти што што се препорачуваат да бидат воведени како секојдневна помошна терапија за намалување на симптомите на аутистичниот спектар. Кога станува збор за медикаментозната терапија многу родители ќе се согласат дека некои од лековите не се соодветни за здравствената состојба на детето, дека лековите не функционираат или пак и покрај позитивното делување изобилуваат со несакани појави. Ако го земеме на пример лекот риспиридон, иако наизглед ги редуцираат емоционалните проблеми, агресијата, хиперактивноста и самоповредувањето кај аутистичните деца овој антипсихотик може да предизвика пореметување на метаболизмот и поспаност. Според Џералдин Досон, шеф на адвокатскиот одел на групата Autism Speaks, до сега ниту еден од хемиските лекови за аутизам нема моќ во целост да ги надополни недостатоците околу комуникациските способности со кои децата ...
сите 3 | | | веќе видена

Вкусна и лесна салата, одличен избор за секоја свечена трпеза. Потребни состојки: 500г. макарони 3 црвени печени пиперки 100г. црни маслинки 5-6 кисели краставички 3 млади кромидчиња 100г. мајонез 1 супена лажица вински оцет 2-3 кафени лажички шеќер сол црн пипер Сварете ги макароните на вообичаениот начин.. Откако ќе ги сварите макароните, преминувате кон сечкање на состојќите, маслинките, краставичките печените пиперки, и кромитчињата доколку сте љубители на кромид. Потоа следно што треба да направите е во подлабок сад состојќите ги мешате со мајонезот, оцетот и шеќерот. Доколу сакате можете исто така да додадете малку од течноста од краставичките, за вкус. Исто така можете да додадете и млеко, за преливот стане доволно течен. Откако ќе го направите оваа промешајте уште еднаш и зачинете со сол и црн пипер. Потоа во садот додадете ги макароните промешајте и декорирајте по ваш вкус. The post Рецепт: Крем салата од макарони и црвени пиперки appeared first on Мама365 .
сите 76 | | | веќе видена

Маските направени од грозје одговараат скоро на секој тип на кожа. Освен што ја обезбедуваат основната нега на кожата, тие имаат неверојатна моќ во борбата против целулитот. За да направите антицелулитна маска од грозје потребно е да промешајте четири лажици масло од семки од грозје со пет капки масло од лимон. Измасирајте ги критичните места, завиткајте ги во најлонска фолија и оставете да отсоти околу 30 минути. Оваа маска делува преку богатството од витамин ц кој ја активира разградбата на маснотии и го зајакнува сврзното ткиво под порите на кожата. The post Направете сами антицелулитна маска од грозје appeared first on Мама365 .
сите 10 | | | веќе видена

Верувале или не, но некои поблаги варијации на агресивноста кај децата потекнуваат токму од детската љубопитност. Истражувајќи ги предметите во својата околина, детето ги растура играчките или фрлајќи ги истражува што ќе се случи понатаму со нив. Кога станува збор за детската агресија, секако дека постојат многу случаи кога родителот треба да интервенира. Интервенцијата е неопходна секогаш кога станува збор за деструктивно однесување ( агресија која самата по себе е цел ) и самодеструктивно однесување ( кога агресијата детето ја насочува кон самото себе ) Многу психолози грицкањето нокти го сметаат за најблага форма на самодеструктивното однесување. Понатаму се нижат грицкањето на усните. гребењето, гризањето, удирањето и кубењето на косата. Кога кај детето се забележува автодеструктивно однесување тогаш најчесто причината се бара во рамките на семејството, каде најчесто лежи проблемот кој е тригер на овој тип агресија. Агресивноста на детето насочена кон себеси е сигнал дека детето не е задоволно околу тоа ...
сите 19 | | | веќе видена

Премногу стрес и напорна работа може да ја намали сексуалната желба кај жената, но што е полошо може значително да влијае врз хормонскиот статус. Нерегулираниот хормонски статус може да го отежни односно промени процесот на овулација. Не само поради планирањето на бременост туку и поради општото добро на организмот би било добро, доколку е можно, секоја жена која што се соочува со стресно работно место да најде начин како да се ослободи од стресот. Секојдневната физичка активност, вежбањето или хобито е начин на релаксација по стресниот работен ден. Дури и ако немате време и желба за редовни сексуални односи, обидете се да утврдите кога настапува овулацијата-период во кој ќе се потрудите повеќе во спалната соба. The post Стресното работно место го отежнува забременувањето appeared first on Мама365 .
сите 4 | | | веќе видена

Претеравте со физичката активност и сега чувствувате болка во мускулите? Ако е така, тогаш купката со сенф ќе направи да се чувствувате повторно во форма отпуштајќи ги воспалените мускули. Промешајте две лажици сенф со лажица крупна морска сол и смесата ставете ја во када со не премногу топла вода, без да додавате дополнителни хемиски средства во водата. По купката пожелно е да се истуширате за да го оттргнете од себе мирисот на сенф. The post Купка со сенф за воспалени мускули appeared first on Мама365 .
сите 6 | | | веќе видена

next