Мама 365

Нашиот кревет е најудобното засолниште од напорното секојдневние. Според одредени истражувања, во кревет поминуваме во просек околу педесетина часови неделно. Дали сте се запрашале на кој начин ќе го одржите вашиот кревет здрава и сигурна околина? – Пред се редовно чистете ја прашината од дрвените површини – Менувајте ја постелнината еднаш неделно – Перете ја постелнината на минимум 60 степени – Ако можете туширајте се или барем мијте го лицето, рацете и стапалата пред спиење – Ако сте болни почесто менувајте ја постелнината – Ако имате домашно милениче, употребете посебно ќебе за нивните престои во креветот The post Што треба да направите за вашиот кревет да биде сигурен и здрав appeared first on Мама365 .
сите 3 | | | веќе видена

До третата година не проговори ниту збор, а потоа не заплиска со реченици. Така ќе биде и со неа, ќе видите! Никаде не ја водиш, не ја мешаш со деца, не оди во градинка, затоа е тоа така. Да си игра почесто со деца ќе биде како нив! Една сосетка ми покажува, на детето на својата пријателка, како со усните облкува збор. Не сум знаела дека не знам да говорам се додека таа не ми покажа каде грешам. Повраќа, секојдневно. Морам да внимавам на храната, не смее да има ниту најмала трошка. Има запчиња но не знае да џвака. Зарем е можно тоа едно дете да не знае да ја џвака храната? Од оние парчиња кои не можам да ги изблендирам убаво повраќа. Повраќа и ако види пиперка, домат, праска, лубеница… Само ние две, прекрасна е оваа пролет. Едно идилично пролетно попладне додека децата надвор ви се заиграни, но со стравот дека туку така можат да ви исчезнат од видот а да не знаат каде се и каде одат. Како мојот живот стана толку тежок? Друга сосетка ми кажува дека децата јадат само кога се гладни. Генерализирани совети. ...
сите 21 | | | веќе видена

Суровото и непржено кафе има зелена боја. Можеби не е толку слатко како прженото кафе но сепак е далеку покорисно од него. Зеленото кафе својата популарност ја стекна благодарение на високото ниво на хлорогенска киселина во својот состав. Оваа киселина е силен антиоксиданс кој овозможува значително поголем антиоксидативен потенцијал за разлика од прженото кафе. Научно е потврдено дека комбинацијата на кофеин и хлорогенската киселина го намалуваат таложењето на мастите и истовремено го поттикнуваат процесот на нивното согорување. Ова својство на зеленото кафе го прави еден од најбараните напитоци за слабеење ширум светот. The post Ако сакате да ослабнете побрзо почестете се со напиток од зелено кафе appeared first on Мама365 .
сите 6 | | | веќе видена

Честите и помали оброци кои не го преоптоваруваат желудникот се еден од најефикасните начини како да се справите со зајакнатото излачување на желудочната киселина во текот на бременоста. Конзумирајте здрави и лесно сварливи оброци богати со намирници како што се житарките, овошјето и зеленчукот. Семенките во комбинација со млечен напиток се исто така добредојден оброк. Сепак, внимавајте последниот оброк во текот на денот да го конзумирате два часа пред да заспиете. Внесете доволно течности во организмот. Оптимална количина на течности е 2,5 литри секој ден. Сепак, не е пожелно да пиете течност во текот на оброкот бидејќи на тој начин го успорувате процесот на варење на храната. Јадењето во исправена положба може да помогне. Избегнувајте ги полуседечките или лежечките положби додека поткаснувате нешто, дури и час по јадењето. Стимулирајте ја работата на дигестивниот систем со умерена физичка активност, секако доколку вашиот лекар смета дека таа е дозволена. Не јадете еден час пред да бидете физички активни. ...
сите 7 | | | веќе видена

Многу истражувања докажале дека мозокот на мајките кои дојат доживува неверојатен микс од промени кои доведуваат до вистинска промена во начинот на однесување и делување со помалку страв, подобро помнење, поголема среќа и сл. Најголемата промена која влијае не само врз мајчиниот мозок туку и врз целото тело на доилката е зголеменото излачување на окситоцин-хормнот на среќата. Секако, тој не се излачува само кај оние мајки кои дојат, туку неговото зголемено излачување започнува уште во времето на породувањето, кога мозокот на жената се подготвува за нејзината најважна животна улога-мајчинството. Во периодот на доењето излачувањето на овој хормон дополнително се активира со што значително се намалува нивото на стрес. Амигдала е оној дел од мозокот кој е одговорен за доживување на емоциите. Промените што се случуваат врз амигдалата која уште се нарекува и центар на стравот придонесуваат таа постепено да се активира се помалку што значи дека доилката ќе се чувствува смирено и без страв и вознемиреност ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Уште од најрана возраст родителите треба да создадат навика кај детето водата да е омилениот напиток. Првиот чекор е често нудење на храна богата со течности како што супите, овошјето и зеленчукот или млекото. Не нудте на детето слатки напитоци и индустриски преработени сокови кои содржат голема количина на шеќери и сорбитол бидејќи лесно се постигнува ефект на лажно гаснење на жедта. Често нудете му вода на вашето дете ( во просек на секои два часа додека е будно ), особено кога деновите се топли. The post Помогнете му на детето да избере чаша вода наместо засладен сок appeared first on Мама365 .
сите 9 | | | веќе видена

Научниците од Универзитетот British Colombia докажале дека поминувањето на поголем дел од времето со своето семејство е најголемиот клуч за среќен живот. За вистинска среќа потребно е луѓето повеќе внимание да посветуваат на своето време и со кого и како го трошат времето, отколку на парите и финансиските задоволства. Според истражувањето, оние луѓе кои се грижат за својата градина, се занимаваат со некој спорт или поминуваат повеќе време со своите деца се луѓето кои што имаат најмногу насмевки на нивното лице дури и ако немаат големи месечни финансиски приходи. The post Времето поминато со децата е клучот за среќен живот appeared first on Мама365 .
сите 8 | | | веќе видена

Нормалниот моторички развој на детето, дофаќањето на играчки (3-4 месеци), седењето (6-7месеци) и одењето (10-14 месеци) се засноваат на моторните функции чие што задоцнување предизвикува одреден сомнеж за постоење на церебрална парализа. Покрај тоа што лекарот при поставување на дијагноза го зема во предвид закаснетиот развој на моторните функции, тој мора да обрати внимание на некои аномалии кои се забележливи кај детето како што се абнормален мускулен тонус, абнормално движење, абнормални и инфантилни рефлекси. Дури и доколку детето е постаро, во периодот по втората година од животот и има доживеано одредена трауматска повреда на главата чекањето и набљудувањето се исто така неопходни при потврдувањето на дијагнозата бидејќи многу веројатно е повредата да укажува на постоење на церебрална парализа, a после одреден период моторичките функции во целост да се нормализираат. The post Дијагностицирањето на церебралната парализа е сложен процес поврзан со следењето на моторичките функции appeared first on ...
сите 4 | | | веќе видена

Свеж и здрав оброк богат со витамини. Потребни состојки: 300 гр. варена боранија 100 гр варена брокула 2 варени моркови 100 гр варен грашок 1 лимон сол Начин на подготовка: Сварениот зеленчук исецкајте го на поситни парченца и додајте го грашокот. Зачинете по желба и прелијте со сок од еден лимон. The post Рецепт: Посна салата со боранија appeared first on Мама365 .
сите 95 | | | веќе видена

Доколку вашето омилено парче облека по перењето се собрало, стеснило, не се грижете, малку топла вода и детски шампон ќе го вратат во првобитната состојба. Наполнете еден пластичен леген со топла вода ( никако врела ). Додајте околу 20 мл. детски шампон. Ставете го парчето облека и оставете го да се накисне добро. По еден час благо исцедете го и ставете го на голем пешкир кој треба да го свиткате во ролна за да се упие водата. Потоа одмотајте го пешкиот и нежно влечете ги краевите од парчето облека кон надвор додека тоа е сеуште мокро. Оставете го да се исуши без да го превиткувате. The post Облеката која се собрала по перењето може да ја спасите до детски шампон appeared first on Мама365 .
сите 3 | | | веќе видена

Бразилските ореви се вистинска ризница на селен кој е одличен за нашиот имунолошки систем. Селенот ги спречува воспалителните процеси и се бори против слободните радикали, процес кој помага да се регулира метаболитичкиот процес. Регулираниот метаболизам е предуслов за здрава и сјајна кожа. Авокадото содржи многу растителни влакна и здрави масти кои природно ја негуваат нашата кожа. Исто така, оваа овошка содржи голема количина на витамините Ц и Е, како и антиоксиданси. Семките од тиква се полни со цинк-минерал кој ја заштитува кожата од штетните ув зрачења преку поттикнувањето на процесот на создавање на колаген. Тие се одличен извор на железо, протеини, калциум и магнезиум, сите важни за одржување на циркулацијата во организмот и оптимален пренос на кислород до сите клетки, вклучувајќи ги и клетките на кожата. The post Убавината доаѓа одвнатре-храна која ветува не само убав вкус туку и убава кожа appeared first on Мама365 .
сите 8 | | | веќе видена

Истражувањата покажале дека сродните симптоми кои го опфаќаат аутистичниот спектар во извесна мерка се резултат на дисфункција на мозокот и одредени мозочни регии. Современите методи на отсликување на мозокот и електроенцефалогијата покажале дека тоа се однесува на проблеми во невралните поврзувања помеѓу различни делови од мозкот. Делови од мозокот на луѓето со аутистичен спектар се покажуваат како подрачја со претерано висока поврзаност, односно други делови се покажуваат како подрачја со претерано ниска поврзаност. Со други зборови, некои делови од мозокот се престимулирани а некои се премалку стимулирани. Сите тие промени во мозочните регии резултираат со видливи промени во однесувањето и варијации во степенот на познавања. The post Постои ли поврзаност помеѓу работата на мозокот и аутистичниот спектар appeared first on Мама365 .
сите 4 | | | веќе видена

Кондиломите се генитални брадавици кои најчесто се појавуваат во пределот на гениталните органи. Тие најчесто се појавуваат во групи, иако може да постои и изолирана појава на една до две генитални брадавици. Причинителот за појава на кондиломите се одредени типови на ХПВ вирусот. Во прашање се најраспростанетите видови на хуман папилома вирусот како што се ХПВ 6 и ХПВ 11. Болеста е исклучително заразна и најчеста кај сексуално активните жени и мажи. Гениталните брадавици најчесто се појавуваат во рок од три месеци по инфицирањето со ХПВ вирусот. Меѓутоа, можно е лицето да биде заразено со овој вирус но долго време или пак воопшто да не се појават кондиломи. Овој случај е почест кај мажите отколку кај жените. Без разлика дали ќе се појават брадавиците или не, таа личност и понатаму останува преносител на болеста. The post Кондиломите како вирусно заболување appeared first on Мама365 .
сите 3 | | | веќе видена

Детската церебрална одземеност е пореметување на положбата и движењата на телото, тонусот на мускулите, способноста за координација и чувството за рамнотежа што настанува поради оштетување на одреден дел од мозокот. Како пропратни потешкотии се наведуваат проблеми со голтањето, говорот, видот, слухот и лачењето на плунка. Интелектуалните способности можат да бидат намалени. Исто така можни се и епилептични напади. Оваа хронична состојба во основа не бележи прогресија но не е ниту непроменлива. Тоа значи дека иако не е излечлива последиците што таа ги предизвикува можат да се намалат, односно да се зголеми степенот на функционирање. Како причинители за појавата на церебралната парализа најчесто се наведуваат генетската предиспозиција, инфекциите во текот на бременоста, предвремено раѓање на децата со мала телесна тежина, повреди на бебето за време на породувањето и недостаток на кислород во текот на тешките породувања, заболувања на мозокот во раното детство и сл. Во првите месеци од животот кај бебето нема ...
сите 5 | | | веќе видена

Витаминот Ц игра важна улога кога е во прашање здравјето на белите дробови, како и одржувањето на силниот имунолошки систем. Како силен антиоксиданс, овој витамин го намалува присуството на алергени во белите дробови кои ги напаѓаат бронхиите и предизвикуваат астматични напади. Многу досегашни истражувања потврдиле дека оние луѓе кои внесуваат во својот организам доволна количина на витамин Ц поретко заболуваат од астма, за разлика од останатите. Доколку станува збор за лекување, односно активна превенција од астма, потребно е да се зголеми внесот на витамин Ц за два пати повеќе од дневно препорачаната доза. The post Витамин Ц за здрави бели дробови appeared first on Мама365 .
сите 11 | | | веќе видена

Аменореата претставува отсутност на менструалното крварење. Постојат два типа на аменореа-примарна и секундарна. Примарната аменореа се однесува на девојчињата во периодот од четрнаесеттата до седумнаесеттата година од животот, кај кои сеуште не е воспоставен нормалниот месечен циклус но при тоа се бележи нормален развој на сите останати полни обележја. Од друга страна, секундарната аменореа се однесува на жените кои веќе имале редовни менструални крварења, но подоцна дошло до прекин односно изостанок на очекуваното менструално крварење во траење од три до шест месеци а не е докажана бременост. Покрај основниот симптом на аменореата, отсутност на менструално крварење, останатите симптоми се разликуваат од случај до случај, во зависност од базичниот здравствен проблем кој е предизвикувач на аменореата. Паралелно со примарниот симптом можно е да се појават главоболки, ноќно потење, раздразливост и анксиозност, пореметување на сонот, промени во телесната тежина, губиток на коса, пореметуваењ на видот и ...
сите 3 | | | веќе видена

Позицијата во која е поставено бебето во мајчиниот стомак во голема мера може да влијае врз тоа со кој интензитет мајката ќе ги чувствува неговите движења. Најмногу удари мајката чувствува во оној дел од стомакот каде што се наоѓаат екстремитетите на бебето. Ако главата на бебето е свртена кон долу, ударите ќе бидат поинтензивни во горниот дел од стомакот, додека пак мајките чии што бебиња се свртени со нозете кон долу најголемиот број на удари ќе го чувствуваат во долниот дел од стомакот. Ако бебето со грб е свртено кон предната страна на стомакот тогаш трудницата може да почувствува помалку движења од вообичано, односно полесно воочливи се движењата кога бебето со грб е свртено кон грбот на мајката. Ако бебето со лицето е свртено кон предниот дел од стомакот на мајката тогаш ударите ќе бидат почести и поинтензивни,а ако е свретно со грб тогаш ударите можат да се почувствуваат најчесто во долниот лев агол од стомакот. The post Позицијата во која е поставено бебето во мајчиниот стомак го одредува ...
сите 12 | | | веќе видена

Во минатото џвакањето на мастики со сладок вкус не било препорачливо поради фактот дека на тој начин можна е појава на кариес, особено кај малите деца. Но денес џвакањето на мастики е еден од начините да се спречи неговото појавување. Во групата на мастики кои го спречуваат појавувањето на кариес спаѓаат оние мастики кои се засладени со ксилитол а не со шеќери. Преку џвакањето се овозможува одржување на оптимално ниво на плунка во усната шуплина која ги испира бактериите. Сепак, доколку имате било каков реконструктивен зафат на забите, како што се пломби или мостови подобро е поретко да уживате во ова задоволство. The post Кои гуми за џвакање го спречуваат кариесот appeared first on Мама365 .
сите 3 | | | веќе видена

Лузните на кожата на лицето кои што најчесто настануваат како последица на појава на акни за некои жени можат да имаат прилично големо влијание врз целокупниот изглед. За нивното елиминирање навистина не ви се потребни скапи козметички третмани, туку само малку упорност и редовна употреба на домашната крема специјално приготвена за нивно отстранување. Доколку редовно ја користите, за многу краток временски период ќе можете да ги забележите првите резултати. За подготовка на оваа крема потребни ви се следниве состојки: – 4 лажици свежо исцеден лимонов сок – 4 лажици природен мед – 1 белка од јајце Начинот на подготовка е многу едноставен и се состои од едноставно мешање на сите состојки додека не добиете хомогена смеса. Дел од кремата нанесете директно врз лузната, на чиста и сува кожа. Почекајте 15 минути и исплакнете го лицето со млака вода. Доволно е третманот да го повторувате три пати неделно. The post Домашна крема за отстранување на лузни од акни appeared first on Мама365 .
сите 16 | | | веќе видена

Наместо да ги фрлате лушпите од јајцата во кантата за отпадоци, секогаш кога ќе скршите некое јајце сетете се дека тие се многу корисни во борбата против бигорот кој што се таложи на санитариите во кујната и тоалетот. Ако ја издробите и ја помешате со јаболков оцет ќе добиете многу ефикасно абразивно средство со кое вашите санитарии ќе светат. Потребни ви лушпи од три јајца и една чаша јаболков оцет. Полијте ги санитариите со оваа смеса, оставете да отстојат околу 15 минути и добро истријте ги. The post Со лушпи од јајца против бигорот на санитариите appeared first on Мама365 .
сите 22 | | | веќе видена

next