Градоначалникот на Валандово Перо Костадинов го потпиша договорот за јавно партнерство со чешката компанија „ИЦС Системи”, која преку својата подружница во ...
сите 6 | | | веќе видена

Консултативната работна група, формирана да го надгледува процесот и да дава предлози за подобрување на пристапот до квалитетни услуги за ран детски развој, ...
сите 43 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски и амбасадорот на Народна Република Кина во Република Македонија, Џанг Ѕуо на денешната средба го реафирмирале ставот дека ...
сите 93 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета ги објави, како што наведува, повеќе од загрижувачките податоци на Евростат, за бројот на албански граѓани баратели на ...
сите 16 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска ја потпиша Рамковната спогодба за превод на правото на ЕУ (acquis), како ...
сите 113 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт до Основниот кривичен суд Скопје, против 28 годишен скопјанец кој го сторил кривично дело ...
сите 66 | | | веќе видена

Во тек е редовната двегодишна постапка за набавка на инсулин. Надополнети се сите инсулински аптеки во државата. Во следниот период ќе има инсулин и од новата ...
сите 43 | | | веќе видена

По спроведена истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен ...
сите 66 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу вели дека сопственикот на објектот пред Мавровка има законско право да го врати во првобитната состојба пред да ...
сите 43 | | | веќе видена

Архитектот Ѓоко Радовановиќ е добитник на наградата за животно дело во областа на архитектурата и градителството „Андреја Дамјанов“ за 2020 година, врз основа ...
сите 18 | | | веќе видена

Меѓу Македонија и Бугарија има добрососедски односи. Бугарија прва ја призна Македонија како независна и е силен поддржувач на европеизацијата на целиот ...
сите 93 | | | веќе видена

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за два денара за литар во ...
сите 71 | | | веќе видена

Патронажно санитетско возило марка „Дачија“ и амбулатно возило комбе „Фолксваген“ Т5 доби службата за Итна медицинска помош при Здравствениот дом Скопје. ...
сите 43 | | | веќе видена

Измената во Законот за лекови доаѓа после специфичното барање на компанијата „Фајзер“ кое го донесоа на глобално ниво, а тоа е за конкретниот продукт, односно ...
сите 538 | | | веќе видена

next