Германскиот министер за европски прашања Михаел Рот изјави дека неговата земја се надева оти првата Меѓувладина конференција (МВК) со Македонија и Албанија ќе ...
сите 64 | | | веќе видена

Во периодот од 11 март до 31 мај годинава 11.904 лица се стекнале со статус на невработени лица, за кои претходно имало регистрирана пријава во задолжително ...
сите 102 | | | веќе видена

Во Грција и не постои никаква нова или дополнителна забрана за влез на македонски државјани освен постоечките одлуки, јави дописничката на МИА од Атина ...
сите 33 | | | веќе видена

Владата вложува максимални напори да направи баланс во заштитата на работниците и функционирањето на компаниите, истакна денеска вицепремиерката задолжена за ...
сите 141 | | | веќе видена

Управата за финансиска полиција ги демантира наводите на потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ , Александар Николоски дека директорот Муареми присуствувал на ...
сите 283 | | | веќе видена

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина за време на полициска интервенција, е ужасен и ...
сите 618 | | | веќе видена

Штипскиот Музеј со европски пари ќе ја реставрира црквата „Свети Власиј“ на тврдината „Исар“. Договорот за почеток на градежните работи е потпишан денеска во ...
сите 7 | | | веќе видена

Во Германија, бројот на лица примени во книгата на германски државјани се зголеми за 15 проценти минатата година, најмногу благодарение на британските граѓани ...
сите 18 | | | веќе видена

Велика Британија ќе го напушти единствениот пазар на Европската унија и царинската унија до крајот на годината, без оглед на исходот од разговорите и ...
сите 27 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи на Франција Кристоф Кастанер денеска вети дека „секоја грешка, секој инцидент, секој збор, во што се подразбираат и расистички ...
сите 16 | | | веќе видена

Третата фаза на олабавување на рестриктивните мерки започнува во Белгија од 8 јуни, најави премиерката Софи Вилмес. По неколку недели стабилизација на бројот ...
сите 74 | | | веќе видена

next