Македонија Денес

1.Линии на иста вистина Оваа положба на љубовните линиии покажува дека се работи за интелигентна и организирана личност која има план за се и која истиот го следи. Многу е веројатно дека ќе се впушти во сериозна врска дури откога блиските луѓе ќе ја поддржат во тоа. 2.Линијата на десната рака е повисока Постои можност луѓето со вакви линии да влезат во љубовна врска со некој кој е прилично постар од нив. Имено, во друштво на постари тие се чувствуваат најдобро и најдобро се прифатени. Тие имаат добра моќ на перцепција, одлично ги читаат туѓите емоции и не се замараат со мислењето на другите луѓе. 3. Линијата од левата дланка е повисока Овие линии откриваат страствени луѓе кои би можеле да почнат сериозна врска и со некој згоден странец. Во животот се помалку агресивни кога се работи за предизвици, пишува Healthy Solutions Magazine. Дали вашата дланка е кратка или долга? Еве што тоа открива за вас!
сите 2 | | | веќе видена

Некогаш чумата ги убиваше луѓето, а денес тоа го прави ракот. Повеќе од 200 видови канцери убиваат повеќе од 8 милиони луѓе годишно, пишува порталот Econet. За да се заштитите од ракот и даги спречите најтешките болести, послушајте го овој совет на онколог: Кажете НЕ: 1.Рафинирано масло 2.Газирани пијалаци 3.Јадењата од микробранова 4.Мамографија пред првото породување 5.Тесните градници 6.Алкохлот 7.Готова замрзната храна 8.Вода од фрижидер и пластични шишиња 9.Контрацептивни апчиња 10.Дезодоранси (особено нанесување по бричење) 11.Шеќерот во било која форма (пациентите кои го исфрлиле шеќерот живееле подолго од оние кои не се откажале од оваа бела смрт) Кажете ДА: 1.Зеленчук 2.Медот (како замена за шеќерот) 3.Протеините од зеленчукот (грав наместо месо) 4.2 чаши вода на празен желудник и тоа пред да ги измиете забите 5.Топла храна, не врела 6.Здрав сок: алое вера +ѓумбир +магданос +целер +ананас (измиксајте и испијте на празен стомак) 7.Свеж морков или свеж сок од морков, секој ден! Уште неколку совети: ...
сите 5 | | | веќе видена

Благодарение на само еден потег можете да го кренете целиот изглед и тоа со доста едноставен аксесоар како што е шалот. Најдоброто од се што овие одлични стилски трикови можете да ги употребите и во текот на потоплите сезони на марами од било кој вид. Доколку шалот го врзете на некој од овие начини од видеото, овој детаљ на изгледот може да му подари една крајно елегантна и софистицирана нота. Погледнете го видеото и пронајдете најубав начин за вас.
сите 2 | | | веќе видена

Свежиот морков е одличен извор на влакна и благодарение на тоа придонесува за топењето на масните наслаги. Со јаболков оцет и зачини, овој сок со редовна конзумација ќе ви помогне да ослабете. Благодарение на богатството на витамините, ќе го зајакнете и имунитетот. Состојки: 2 моркови, лисје од магданос или коријандер, лажица јаболков оцет, малку сол и малку бибер. Подготовка: Измелете ги морковите и магданосот во блендер, додадете оцет, сол и бибер, разблажете со вода по ваш вкус. Наутро испијте чаша од овој сок и ќе бидете сити до ручекот.
сите 6 | | | веќе видена

Сепак, последниве години модел на фармерки познат како „бојфренд“ се доближува до првото место. Единствено ограничување е тоа што овој модел повеќе се носи во лето, за разлика од скини џинс, кој е популарен во текот на целата година. Модните експерти велат дека овој модел ќе ги надмине тесните фармерки кои веќе со години се во мода. Ова лето најмодерни ќе бидат фармерки со рамен крој до глуждови и тоа во светло сина боја со измиени детали. Токму такви биле и најбарани и најносени и минатото лето.
сите 5 | | | веќе видена

Уште пред неколку години се појавија гласини во медиумите дека 50 – годишната пејачка е во тајна врска со 16 години помладиот танчар Пепе Муњаз, но тие двајца тогаш ги негираа тие тврдења тврдејќи дека се само добри пријатели. Сега на ревија на модната куќа Александар Вотијер во рамките на неделата на мода во Париз повторно ги разгореа овие гласини. Заедно дошле на ревијата и постојано се допирале. Пепе и помагал на пејачката да го намести деколтето, а ниту Селин не ги штедела допирите. Фотографија на која Селен го допира Пепе за лицето стана хит на социјалните мрежи и сите се прашуваат каков разговор претходел на ваквата реакција на пејачката. View this post on Instagram Passion Celine Dion @celinedion @p.e.p.e.munoz #celinedion @alexandrevauthier A post shared by Eugénie Trochu (@eugeniewww) on Jan 22, 2019 at 8:40am PST
сите 31 | | | веќе видена

52- годишната актерка моментално е во Лондон, а зимските температури ја натерале да се потсети на топлите краишта. Позирајќи во стилот на пинап дама актерката ја покажа одличната фигура во едноделен костим за капење во леопард принт.
сите 6 | | | веќе видена

На пазарот можеме да најдеме голем број препарати кои се осмислени со цел да ја намалат никотинската зависност, но решенија често може да се пронајдат и во природата. Овој домашен рецепт често се користи за одвикнување од пушењето. Станува збор за препарат на база на сода бикарбона, кој на многумина им помогна цигарите толку да им се згрозат и доста брзо да прекинат со пушењето. Земете една супена лажица сода бикарбона и сипете ја во чаша вода. Измешајте за да се раствори содата. Овој коктел пијте го 2 пати дневно првата недела, а ако не прекинете да пушите во првата недела тогаш следната недела пијте го овој коктел еднаш дневно. Исто так, можете само да ја измивате устата со ова секој пат кога ќе почувствувате потреба за цигара. Оваа течност можете да ја носите со вас во шишенце и да ја користите секогаш кога ќе почувствувате потреба за пушење. Уште порадикално средство е со ова течност да ги намокрите цигарите. Во брзо време ќе ја изгубите желбата за пушење.
сите 3 | | | веќе видена

YouTube денес е интернет гигант, но тоа не било од секогаш така. Во 2004 година тој беше само идеја. Ќе ве изненади што всушност бил причина за создавање на оваа платформа. За Џавед Карим (Jawed Karim), како и за многумина во тоа време, постоеше проблем да се пронајдат бараните клипови на интернетот, како што се снимка на Цунами во Азија или настапот на Џенет Џексон (Janet Jackson) на Супер Боул Bolu (Super Bowl). Ова се две потполно различни работи, но ги спојува едно нешто – тешко било да се пронајдат на интернетот. За Карим, кој не можел да го пронајде видеото од настапот на Џенет Џекес, тоа било причината за создавањето на идејата за нов пребарувач. Веројатно се прашувате зошто тој настап бил толку посебен? На крајот на настапот на Џенет и Џастин Тимберлејк (Justin Timberlake),дојде до сценски инцидент, кога на виделина и излегоа градите. Тој настан е познат под назив “nipplegate”. Така што можеме да и заблагодариме на Џенет и пропустот на стилистите поради лошиот костим за создавањето на најголемиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Инаку, американското семејство кое го направило ова видео во американската сојузна држава Невада напомна дека Џорџ веќе има искуство во возење скејтборд, а ова му била можност да проба да скија на снег. Професионалец, нема што!
сите 2 | | | веќе видена

Австралиецот Дилан Павсон (Dylan Pawson), и стана познат на јавноста со учеството во првата сезона на Австралискиот спортско – забавен ТВ серијал под назив „Нинџа воини“, кога за само 58 секунди успеа да совлада неверојатни препреки. За време на детството, уживал гледајќи „Сасуке“, емисија за јапонски боречки вештини, кои го инспирирале да тренира. Ова момче ја крена паркур вештината на повисоко ниво, а погледнете зошто го викаат жив Спајдермен.
сите 4 | | | веќе видена

Оро е народна игра која се изведува на различни забави и народни веселби, а веројатно и самите барем еднаш сте се фатиле на оро – дури и ако не сте вешти во тоа. Како и секој друг танц, ниту овој не „им лежи“ баш на сите па често имаме можност да видиме секакви типови на луѓе кои го играат. Меланија Трупин, Магдалена Шокчевиќ и Катарина Михаљевиќ од Осјек снимиле видео во кое имитираат различни типови на луѓе во оро, а видеото за кратко време стана хит на Фејсбук. За десетина дена видеото собрало повеќе од 200 илјади прегледи и повеќе од илјада коментари.
сите 2 | | | веќе видена

Парче памук натопете го со ацетон, ставете ги силиконските калапи и почекајте две, а за лак со светки до четири минути. Гел лакот најтешко се отстранува на природен начин, но со овие калапи, нема дополнително “стругање”, кое ги уништува ноктите а ќе ви бидат потребни само 15 минути. Фантастични изуми кои ќе ви го направат животот полесен(фото)
сите 4 | | | веќе видена

Ако сакате да заблескате на некоја забава, а немате време да се посветите на детално правење на фризура, оваа пунџа е вистинското решение. Потребни ви се две ластичиња и две шноли и малку вештина. Пред се, погрижете се вашата коса да биде чиста и сјајна, така што фризурата ќе го добие целосниот ефект. Модерни кадрици со помош на цедалка: Погледнете како самите да направите прекрасна фризура со помош на овој предмет од кујна! (видео)
сите 14 | | | веќе видена

Истражувачите заклучија дека најчесто решаваме несвесно, иако се правдаме дека знаеме зошто некој ни се допаѓа. Од 2.000 испитаници, 64 проценти признале дека врз основа на насмевката лицето одлучува дали “нешто може да биде”. За многумина, клучен е контактот со очите , додека 25 проценти бојата на гласот на потенцијалниот партнер се смета за клучна. Експертите велат дека понекогаш навистина е доволен еден разговор за да бидеме инспирирани да го повториме, па затоа советуваат да бидеме она што сме , со цел веднаш да се избегнат заблудите. Затоа што, додаваат, разубавувајќи ги сликите за себеси, свесно паѓаме во стапица. Дами бирајте – ќе бидете посреќни!
| | веќе видена

Девојката рецептот го оставила пред неколку години, кога го слушнала од својата фризерка. Откако самата се уверила во неговата ефикасност девојката им го препорача на другите жени на форумот. Бројни кориснички кои го пробале овој домашен рецепт сведочат за неговата ефикасност, а најдобро од се е што лесно се подготвува и не е скап, а дава одлични резултати. Потребно е: 750 мл шампон од коприва АД капки 100 мл пантенол 50 мл рицинусово масло 30 мл капки од коприва Подготовка: Сите состојки можете да ги пронајдете во аптека по поволни цени. Во поголемо шише ставете ги сите состојки и добро промешајте. Пред секој употреба шампонот повторно протресете го и измијте ја косата. Потребно е редовно користење месец дена за да ги забележите првите резултати. Тоа што можете да го очекувате е намалување на интензитетот на опаѓање на косата, забрзан раст и појавување на нови влакна околу челото и слепоочниците. Задолжително пробајте: Жените се воодушевени од овој серум, трепките растат како луди!(рецепт)
сите 4 | | | веќе видена

Во соопштението не се наведува називот, датумот на почеток на снимањето ниту дејствието на филмот за куклата која оваа година полни 60 години. Марго Роби, која во 2017 година била номинирана за наградата Оскар за улогата во филмот „Ја, Тоња“ изјавила дека се надева дека новиот филм позитивно ќе влијае на децата и воопшто на публиката ширум светот. -Барби им овозможи на момчињата и девојчињата да се замислат во разни улоги: од принцеза до претседател на државата“, изјавила Марго. Од 1959 година куклата Барби се појавила во повеќе од 200 различни професии, помеѓу кои се и: астронаут, учител и роботски инженер. Благодарение на успешната реклама, Барби станала најпопуларна играчка помеѓу девојчињата, а во текот на годините станала културна икона во САД. Во 1974 година дел од њујоршкиот Тајмс Сквер, во чест на култната кукла бил преименуван во Барби Булевар, а во 1985 година Енди Врохол насликал портрет на Барби. View this post on Instagram This is the VERY FIRST LOOK at @itonyamovie also starring ...
сите 34 | | | веќе видена

Луѓето од сајтот Vouchercloud решиле да направат голема студија на интелигенција на земјите ширум и тоа врз основ на три параметри: бројот на освоени Нобелови награди (кој претставува интелигенција низ историјата), просечна IQ вредност на нацијата (која претставува моментална интелигенција) и резултатите на учениците (која би требало да ја претставува интелигенцијата во иднина). Врз основа на овие резултати, дошле до следната листа на топ 10 најпаметни земји на светот: 1.Јапонија 2.Швајцарија 3.Кина 4.САД 5.Холандија 6.Русија 7.Белгија 8.Велика Британија 9.Канада 10.Јужна Кореја Најголем број на Нобелови награди има САД, најголем национален IQ е изморен во Сингапур, каде и учениците на школските тестови во исто време имаат и најдобри резултати. Меѓутоа, Сингапур не само што не го зазема првото место, туку се најде на 25-тото место поради тоа што имаат исклучително мал број освоени Нобелови награди. Поради тоа Јапонија која на сите три листи била при самиот врв ја освои првата позиција. Критичарите на оваа ...
сите 2 | | | веќе видена

Господинот, кој екипата на Н1 го снимила на улиците на Загреб снимајќи прилог за вирусот кој се шири низ Хрватска, го дал најдоброто решение против грипот. Дотеран , како да излегол од филмот „Казабланка“, имал лична опсервација на таа тема и го насмеа регионот. Имено, тој вели дека има 82 години и дека никогаш не бил болен. Всушност, грипот за него е измислена работа и постои само еден лек. Не, нема да си помогнете на себе си така што постојано ќе се жалите. Дури повеќе, самите сте си виновни што здравствено пропаѓате, тврди господинот. Напомена: Пензионери, добро слушнете ги неговите зборови. Objasnio lijek za gripu #gripa #n1info pic.twitter.com/YbaNz3g9gP — Ilija Jandrić (@IlijaJandric) January 19, 2019
сите 19 | | | веќе видена

next