Македонија Денес

Сепак, ќе кажеме дека овој татко има мал, ама бомбастичен проблем. Додека мајката не се врати дома, тој е задолжен за нивната ќерка. Мало, „смрдливо“ ангелче. Бебето направило хаос во пелените, а тој јуначки се зафатил со проблемот. „Опиен“ од смрдеата, во еден момент и потклекнал, па морал да повраќа, но храбро се вратил „во борбата“. Погледнете како тој стручно ги менувал пелените: Хит на интернетот! Шокиран татко во неверување гледал што прави неговата двегодишна ќерка (видео)
сите 4 | | | веќе видена

Имаат повеќе намени, но тоа не е сега тема. Темата е цената, имено некои од овие “играчки” чинат и по неколку илјади, па дури и милиони долари. Погледнете ги 10-те најскапи во светот.
сите 3 | | | веќе видена

Трендсетерките се опседнати со парчињата облека кои се украсни со цветни мотиви, а во многу колекции има шарени модели на фармерки со цветови на страните. Овие, впечатливи и модерни парчиња облека најубаво изгледаат во комбинација со блузи и минималистички чевли(црно-бели патики или сандали). Фармерките со шарени везови се идеални за топлите пролетни денови, а трендсетерките ги обожаваат. За вас ги одбравме најмодерните модели на фармерки со вез кои се “must have“оваа пролет. Погледнете од галеријата како да ги носите.
сите 12 | | | веќе видена

Со задоволство ќе искомбинираат тегет и црно, лакирана црвена чанта иако воопшто не се сложува со нивниот изглед и ќе го срушат секое модно правило кое не им се допаѓа. Само од една работа, никогаш не се откажуваат. Морнарска блуза. Бело – сините пруги се составен дел на стилот на Парижанките, а и авторката на книгата “Како е да се биде Парижанка” Caroline de Maigret, позната француска манекенка и една од иконите на модата во Париз, вели дека ова е едно парче облека која секоја девојка треба да го има во својот плакар. Не затоа што е во прашање некој тренд, кој поминува – напротив, во прашање е блуза која се носи со децении и изгледа врв. Удобна е може да ја купиме за малку пари, лесно се комбинира, тренди е – и што можеме уште да посакаме?
сите 6 | | | веќе видена

Маслинесто зелена боја, топли нијанси на жолта, неочекувани комбинациии на црвена и розова, геометриски принтови, бела, цветен принт, металик нијанси и се разбира тексасот кој никако не излегува од мода. Пролетта ни носи големо враќање на широките панталони од тексас. Но, покрај фармерките не смееме да ги заборавиме ниту тексас фустаните кои се омилени на многу жени. Лесни, стилски, удобни, тие стануваат ” must have” парче облека за топлата сезона. Можете да најдете фустани од тексас во стотици стилови и дизајни, така што лесно ќе пронајдете крој кој најмногу ви одговара. Оваа пролет, ние Ви препорачуваме да изберете фустан- кошула од тексас во комбинација со сандали, чизми или мокасини. За оние дами кои сакаат романтика, може да одберат тексас – фустан кој на суптилен начин ќе ги открива рамената а дополнителен романтичен печат ќе им донесат и големите карнери. Кога станува збор за боите, фустаните направени од тексас, можете да ги носите со модни додатоци во било која боја, затоа што тексасот совршено ...
сите 13 | | | веќе видена

Порше во 2016 година на купците им испорачал малку повече од 238 000 автомобили, додека просечен профит по возило е зголемен за 9% во однос на 2015 година. Колку за споредба, сопственикот на Мерцедес, компанијата Даимлер, имала чиста заработка од околу 5000 долари по продаден автомобил во годината која е зад нас, а слична заработка по испорачано возило има и Бе -Ем – Ве. Порше во последните три години ја зголемил годишната продажба на автомобилите за дури 47%, благодарение пред се на новиот модел, кросовер Macan.. Околу 40% од сите продадени Порше возила ја носат ознаката Macan. Произведувачот од Штутгарт во просек своите автомобили ги испорачува по цена од 99000 долари (околу 92000евра).
сите 2 | | | веќе видена

Имено, во тој голем кинески град на реката Јанг Це постојат згради низ кои секојдневно поминуваат возови, а во некои дури има и станици. Во кинескиот „Muntain City”, како што често го нарекуваат поради големиот број на облакодери, живеат речиси 50 милиони луѓе, па секој сантиметар од просторот им е бесценет. Затоа архитектите смислиле начин како да заштедат на простор, а во исто време и да изградат железничка пруга без која градот не би можел да функционира. Возот произведува бучава од околу 60 децибели па станарите додека поминуваат слушаат отприлика како малку погласна машина за миење садови.
сите 2 | | | веќе видена

Спортот влијае на целокупниот организам. Покрај очигледните физички бенефити, со спортските активности можеме да ја унапредиме и нашата ментална дисцилнина, да ја зголемиме концентрацијата и да го поправиме расположението. 1. СПОРТОТ ГО ПОПРАВА РАСПОЛОЖЕНИЕТО Спортот ја намалува депресијата. Истражувањата покажуваат дека депресивните луѓе кои се бават со редовни спортски активности барем 4 месеци, значајно ги намалиле симптомите во однос на оние кои никогаш не вежбале. 2. ПОМАГА ПРИ АНКСИОЗНОСТ Доколку сакате да се ослободите од анксиозноста почнете да спортувате. Една научна студија во списанието Америнак Журнал Психијатри поделила две групи на луѓе и го следела нивното однесување. Во првата група биле испитаници кои вежбало по 30 минути, а во другата луѓе кои не биле физички активни. Во напад на паника, кој бил дел од истражувањето, учесниците кои вежбале успевале многу подобро да го контролираат својот страв во однос на оние во другата група. 3. ПОДОБРЕТЕ ГО ВАШИОТ ИЗГЛЕД Еден од ефетките кои се ...
сите 10 | | | веќе видена

За да не ги чистете постојано рамената од перутот кој упорно ве следи, пробајте ја оваа маска. Таа е едноставна и многу ефикасна. Состојки: • среден корен од ѓумбир • лажица маслиново масло Подготовка: • Измешајте лажица од изрендан корен на ѓумбир и лажица од маслиново масло. • Се нанесува на влажна коса и околу десет минути се масира коренот на косата и темето. • Дозволете маската да делува уште дваесет минути и на крај исплакнете со млака вода.
сите 4 | | | веќе видена

Што се случува со сите оние лушпи од јајцата? Лушпата од јајцето се состои од 96% калциум карбонат кристали кои меѓусебно се врзани за протеини. Поради сето ова, никогаш, ама никогаш не ги фрлајте лушпите од јајцата. Ние ви препорачуваме 5 начини на кои можете да ги искористите лушпите од јајцата во вашата градина или бавча, а во видеата погледнете уште неколку трикови кои се повеќе од фантастични!: 1. Ѓубриво 2. Елиминатор на полжави 3. Чашка за расад 4. Храна за птици 5. Естетика
сите 3 | | | веќе видена

Иако во првиот круг имаше вербална расправија со Јелена Карлеуша која ја повлече својата поддршка и го нарече „дрзок“, сепак маестралната изведба на песните „Јошувијексањам да смозаједно“ од Тоше Проески и „Петак на суботу“ од Жељко Јоксимовиќ во вториот круг ја убедија Карлеуша да го промени своето мислење и да гласа позитивно. „Добро те научила Вики, само да пееш, а не да збориш и да се караш!“, му кажа Карлеуша на Стефан. Вики Миљковиќ овој пат немаше можност да гласа за Стефан бидејќи тој ја избра токму неа да му биде ментор, но сите останати членови на жирито несебично му го дадоа своето „Да“ за да продолжи. Настапот во вториот круг ќе го погледнеме во некоја од следните епизоди на „Ѕвездите на Гранд“.
сите 104 | | | веќе видена

Да, знаеме, попрецизно би било да се каже преку медитација, но дури и да не верувате дека такво нешто е возможно, пробајте бидејќи целата постапка трае помалку од минута. Ако ништо друго, многу е интересно, па макар само како концепт.
сите 4 | | | веќе видена

Популарната регионална двојка Андрија и Анѓелка и овој пат ќе ве насмеат со видео кое е објавен на нивната Јутјуб страна. Овој пат се најдоа на кафе со нивниот долгогодишен психијатар кој ја „отвори душата“ и призна дека е хомосексуалец, а во видеото погледнете како тие реагираа на тоа признание!
сите 3 | | | веќе видена

Меѓутоа, не оди секогаш се според планот, па илузиите кои сакаат да ги презентираат можат да станат и тоа како реални и да остават сериозни последици – во овој случај трагични. Погледнете некој од најбизарните примери во кои луѓето се обидуваат на различни начини преку но да се прослават и да станат нови Худини! Предупредуваме дека видеото содржи вознемирувачки сцени!
сите 3 | | | веќе видена

Информативен водич – Дел 3 Како се разликуваат бизнис ангелите во однос на другите инвеститори, зарем тоа не се исто така инвеститори? Бизнис ангелите за разлика од останатите инвеститори се сегашни или претходни претприемачи и лично посредуваат при инвестирањето на својот капитал. Останатите инвеститори се раководат претежно под менаџирани фондови. Бизнис ангелите превземаат големи ризици, за тоа што инвестираат во најранливата фаза на развојот на секој бизнис – почетокот. Бизнис ангелите исто така не потпомагаат само со пари, туку и менторство, познанства и споделување искуства. Каков ризик носи оваа позиција на бизнис ангел? Бизнис ангелите инвестираат во најраната фаза кога понекогаш се уште нема офоремено конкретен производ или услуга која би можела да се пласира на пазарот. Бизнис ангелите инвестираат во тимови за да направи диверзификација на ризик, бидејки кај самостојното инвестирање ризиците се големи. Според истражувањата Асоцијацијата на бизнис ангели на Велика Британија, околу 40% од ...
сите 3 | | | веќе видена

Доналд Трамп е опкружен со златна боја. Толку што првиот ден во Белата куќа барал да се извадат црвените и да се постават златни завеси. Не е тајна дека американскиот претседател ја сака златната боја, но ретко кој сфаќа до кои размери оди таа !љубов“. Што е се златно во авионот кој вреди 100 милиони долари и е еден од најбрзите на светот. Дали површината на хотелот на Трамп во Лас Вегас е златна? И што љубовта на Доналд кон златна боја открива според мислењето на психолозите? Златната боја на сите владетели им давала чувство на сигурност, тврдат експертите. Таа ги потсетувала дека имаат доволно пари да се опкружат во целост со него – таа е нивна безбедносна мрежа, како онаа која под себе мора да ја имаат акробатите на трапез. Најголем број експерти за маркетинг ќе ви кажат дека со златната боја денес е тешко да се работи – таа не поминува кај помладиот свет – новите генерации воопшто не ја сакаат златната боја.
сите 91 | | | веќе видена

Во основа функциите се како и кај секој сончев соларен панел кој светлината ја претвора во електрична енергија. Разликата е во начинот на негово функционирање и огромните можности кои ги дава на сопствениците. “Предизвик беше да се победат класичните соларни панели кои прво се гломазни, второ стојат на отворени временски услови и кога не се функционални и трето кога ќе се расипат, речиси да мора да ги промените во целост. При дизајнот на нашиот соларен панел, како иновативноста во трансформирањето на сончевата енергија во електрична и нема новитети се раководевме со природата. Оттука и името сончоглед. Имено ова е прв склоплив соларен панел т.е. панели. Доаѓаат во сопствен складишен простор кој не зафаќа повеќе место од вашата даска за пеглање. Кога времето е облачно или врнежливо, панелите се сместени во своето куќиште заштитени од надворешните влијанија. Самите сензори кои ги вградивме праќаат порака за аларм до сончевиот панел дека ќе следи промена на временските услови и тој се расклопува. Кога е ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако човек ½ од животот за поминува во спиење, тогаш 1/5 од остатокот од денот го поминува во купатило. За толку голем процент, иноваторите се погрижија да направат купатило на иднината кое тие 1/5 максимално ќе ги реформираат. “Купатило како купатило, беше реакцијата на нашиот шеф кога побаравме да работиме на иновативни технологии за купатило. Преговорите беа интересни. Добивме предизвик со крајниот резултат да реализираме најмалку три новитети кои клиентите ќе ги оценат како “wow” ефект, во спротивно, прифативме да се откажеме од додатокот за дополнителните работни часови. Прво започнавме од тоалетната школка. Сега еднотавно таа е и повеќе од едноставен “декор” кој има една намена. Сите оние иновации, како штедливост на водата, осветлување, загревање на даската но и системот за нејзино затворање ги вградивме во нашиот прототип. Она што го додадовме на тој микс иновации беа сензорите. Има гости но и домаќини за волја на вистината кои не сакаат да им влегувате во тоалетот. Така нашиот се користи скоро без ...
| | веќе видена

next