Македонија 365

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека презема целосна политичка одговорност за смртоносните пожари во Атина во кои животот го загубија 87 луѓе. Ципрас ова ...
сите 49 | | | веќе видена

Со дваесетина културни настани на неколку локации, Град Скопје неделава ќе ја одбележи 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој ...
сите 87 | | | веќе видена

Познатото списание „Форбс“, според својата долгогодишна традиција, ја објави листата на најплатените личности од јавниот живот. На чело на годинашната листа е ...
сите 25 | | | веќе видена

Повеќе од 1,7 милиони сириски бегалци може во блиска иднина да се вратат во своите домови во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Оттаму ...
сите 35 | | | веќе видена

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која е во дводневна посета на Албанија, денеска од парламентарната говорница во Тирана порача дека Хрватите ...
сите 46 | | | веќе видена

Вечер на плоштадот “Карпошово востание” со почеток во 20:30 часот вокално-инструментален концерт ќе одржи Ансамблот за народни игри и песни на Македонија ...
сите 15 | | | веќе видена

Нелсон Мандела бил првиот демократски избран претседател на Јужноафриканската Република. Тој бил познат борец против апартхејдот во Јужна Африка и светски ...
сите 10 | | | веќе видена

За зголемување на соработката помеѓу општините Скопје, Штип и Охрид, градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“, ќе донираат движен имот – ...
сите 4 | | | веќе видена

Самитот меѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин на 16 јули ќе се одржи во жолтата претседателска палата, соопштуваат официјални ...
сите 141 | | | веќе видена

Оригинална и успешна изведба на актерите од Народниот театар од Охрид кои вчера во рамките на фестивалот „Охридско лето“ ја одиграа вонвременската театарска ...
сите 25 | | | веќе видена

Генералното собрание на ОН го избра Исланд на местото на САД во Советот на ОН за човекови права, по одлуката на администрацијата на Трамп Вашингтон да ја ...
сите 12 | | | веќе видена

Додека траеше полуфиналето на светското првенство, на фејсбук страната “Екипа Пиво” беше објавена фотографија со транспарент на кој пишува “Правда за Саздо”, а ...
сите 82 | | | веќе видена

next