Радио Слободна Европа

Дел од економистите велат дека е прерано да се носат заклучоци за какво било ревидирање на економскиот раст, откако ММФ и Светска Банка ја намалија проекцијата ...
сите 11 | | | веќе видена

Во земјите од Западен балкан сега има политичари кои за разлика од нивните претходници се подготвени за решавање на прашањата во самите земји и меѓу себе за да ...
сите 175 | | | веќе видена

Со премиерата на новиот македонски игран филм „Година на мајмунот“ од Владимир Блажевски, в четврток, на 19 април, ќе започне 21 Скопски филмски фестивал. На ...
сите 127 | | | веќе видена

Дела на 18 познати балкански уметници ќе бидат претставени на меѓународната изложба „Сè што ни е заедничко“ што од 18 април, па во наредните месец дена, ќе се ...
сите 9 | | | веќе видена

Македонија и Албанија во годинешните извештаи за напредокот кон Европската унија добија препорака за отворање на преговорите. Прашањето за името со Грција за ...
сите 144 | | | веќе видена

Кумановските и средношколците медицинари од турскиот град Тузла втора година разменуваат искуства и пријателство. Од турското училиште најавуваат и донација за ...
сите 2 | | | веќе видена

Дел од професорите велат дека има многу високообразовни институции и дека на сметка на квантитетот, квалитетот опаѓа. Укажуваат дека знаењето треба да биде ...
сите 9 | | | веќе видена

Руската државна Дума, долниот дом на парламентот, реши во идниот месец да го проучи предлог-законот за руските контра-санкции против главно Соединетите држави. ...
сите 32 | | | веќе видена

Самитот Македонија 2025 е можност за запознавање и вмрежување на претставниците на бизнис секторот од државата со оние од развиените економии. Организација на ...
сите 31 | | | веќе видена

next