Радио Слободна Европа

Работена како прва годинашна претстава на МНТ која е поддржана од Министерството за култура за 2018, во соработка со „Контрапункт“ и со поддршка од општина ...
сите 39 | | | веќе видена

Од новиот концесионер на Дебарското Езеро треба да се побара да го забрани стопанскиот риболов во езерото, оти рибниот фонд е намален, велат од риболовното ...
сите 2 | | | веќе видена

В среда во Виена најверојатно ќе има нова средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција со посредникот во спорот за името Метју Нимиц. ...
сите 348 | | | веќе видена

Потребно е воведување на нов систем кој ќе овозможи независно функционирање на судовите, велат познавачи, додaвајќи дека за тоа клучна е политичката волја. ...
сите 33 | | | веќе видена

Сметаме дека има место за земјите од Западен Балкан во ЕУ и тој процес не треба да биде запрен, вели полскиот амбасадор во Македонија Јацек Мултановски во ...
сите 68 | | | веќе видена

Доаѓаат Сиријците. Името го сменија, а не ни кажаа. Новинарството во офсајд. ЕУ ќе ни прави Дигитална стратегија за Западен Балкан. Ноќта на Велигден, откако ...
сите 20 | | | веќе видена

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на ...
сите 80 | | | веќе видена

Дваесетина дена по објавувањето на соопштението на Министерството за култура, во кое се известува за поништувањето на Конкурсот за откуп на нови композиции за ...
сите 9 | | | веќе видена

Процесот за решавање на спорот за името е од исклучителна важност за идната стабилност на земјата и регионот, вели амбасадорот на Полска во Македонија, Јацек ...
сите 364 | | | веќе видена

Двете Кореи, пред самитот на нивните лидери следната недела, разговараат за мировен договор кој би можел и официјално да стави крај на воената состојба. Таа ...
сите 271 | | | веќе видена

Од 19 април до 3 мај, во галериите во Штип, Кочани, Прилеп, Битола, Струга и Крушево, ќе се одржи изложбата на фотографии печатени во сито техника „Споменици ...
сите 3 | | | веќе видена

Дел од економистите велат дека е прерано да се носат заклучоци за какво било ревидирање на економскиот раст, откако ММФ и Светска Банка ја намалија проекцијата ...
сите 11 | | | веќе видена

Во земјите од Западен балкан сега има политичари кои за разлика од нивните претходници се подготвени за решавање на прашањата во самите земји и меѓу себе за да ...
сите 175 | | | веќе видена

next