Мајка и Дете

Познато е дека храната има големо влијание на нашето севкупно здравје, а кога станува збор за бебињата и за малите деца, тоа влијание е пресудно, особено за ...
сите 62 | | | веќе видена

Кога луѓето се одлучуваат да започнат сериозна врска или брак, се потпираат главно на своите чувства кон партнерот и на тоа како се чувствуваат во врската. ...
сите 2 | | | веќе видена

Постпородилната депресија ги зафаќа татковците во ист процент како и мајките, открило истражувањето кое го спровеле научниците од Универзитетот во Индијана. ...
сите 6 | | | веќе видена

Сите родители ќе се сложат во едно – децата пребрзо растат. Нема ни да трепнете, а тие повеќе нема да сакаат да се галат со вас или да се стуткаат само за да ...
сите 10 | | | веќе видена

Микробиомот го сочинуваат микроорганизми, како бактерии, кои природно живеат во нашиот систем за варење и чие значење за нашето здравје науката се повеќе го ...
сите 7 | | | веќе видена

Ако од недела во недела ги повторувате за појадок, ручек или вечера истите јадења, можеби сте влегле во рутина. Според мислењето на нутриционистката Менди ...
сите 4 | | | веќе видена

Епизиотомија или сечење при породувањето многу често се прави во нашите родилипшта за да се олесни процесот на вагинално породување и за да се спречи ...
сите 6 | | | веќе видена

Порталот наменет за родители Мајка и дете во соработка со „Литература.мк“ ( http://literatura.mk ) ви предлага листа со пет книги за деца за ова лето. Станува ...
сите 8 | | | веќе видена

Тешењето со храна не е наследно туку е научено однесување, утврдиле британските научници кои ги предупредуваат родителите да не ги „учат“ децата дека можат да ...
сите 5 | | | веќе видена

Во споредба со хранењето од шише, доењето има многу повеќе предности и е подобро за здравјето на детето, а многу е важно и за заштита на детето од ненадејна ...
сите 5 | | | веќе видена

next