Локално

Град Скопје, по иницијатива од Државната комисија за спречување на корупција за поведување постапка за утврдување одговорност поради неприменување на одредбите ...
сите 34 | | | веќе видена

Министерот за економија Крешник Бектеши, директорката на Бирото за метрологија, Мерита Мустафаи и в.д. директорката на Државниот пазарен инспекторат, Анета ...
сите 22 | | | веќе видена

Издавачката куќа „Темплум“ неодамна го објави зборникот „Попреченост: текстови за инвалидните тела“, прв од ваков тип на македонски. Книгата е објавена во ...
сите 7 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден изјави вчера дека предвидува дека Русија ќе ја „нападне“ Украина, но тој призна дека во НАТО има несогласување како да се ...
сите 431 | | | веќе видена

Минималната плата во текот на 2022 година ќе се зголеми минимум на 18.000 денари, потврди денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Согласно проекциите ...
сите 42 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот Каират Абдрахманов, Висок комесар на ОБСЕ за национални малцинства. На средбата беа разменети ...
сите 37 | | | веќе видена

Реал Мадрид и Челси можеби нема да можат да сметаат на невакцинираните фудбалери во Франција во натпреварите од осминафиналето на Лигата на шампионите, пишува ...
сите 23 | | | веќе видена

Барселона сака да се ослободи од францускиот напаѓач Усман Дембеле пред крајот на зимскиот преоден рок, соопштија денеска од клубот. Договорот со францускиот ...
сите 74 | | | веќе видена

Европската унија ќе одговори со „строги“ економски и финансиски санкции во случај на дополнителни напади врз Украина, изјави претседателката на Европската ...
сите 36 | | | веќе видена

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски ...
сите 23 | | | веќе видена

Првиот фаворит за освојување на Австралија опен, Данил Медведев се пласираше во 3.коло со победата над домашниот тенисер Ник Кирјос. Мечот траеше нешто повеќе ...
сите 219 | | | веќе видена

Просечната годишна промена на цените за 2021 година е во рамките на проекцијата. Во просек за целата 2021 година, годишниот раст на цените изнесува 3,2%, при ...
сите 52 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска прими висока делегација од ОБСЕ предводена од високиот комесар за ...
сите 988 | | | веќе видена

На денешната прес конференција, водена од пратеникот на СДСМ Дарко Каевски, беше изнесено дека Владата предводена од СДСМ и надлежните институции преземаат ...
сите 136 | | | веќе видена

next