Либертас

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во дводневна посета на Белград. Путин последен пат беше во посета на Србија во 2014 година и до сега со српскиот ...
сите 24 | | | веќе видена

Уреди за биметриска верификација за изборите, како и можноста за електронско гласање и автоматизација на изборниот процес, беа некои од технологиите за кои ...
сите 26 | | | веќе видена

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур пресуди во корист на трансродовото лице „Икс“ кое ја тужеше Македонија поради повреда на правото на ...
сите 37 | | | веќе видена

Европската електродистрибутивна мрежа минатата недела се нашла на работ на крах, поради што постоела опасност десетици милиони домаќинства во Европа да останат ...
сите 13 | | | веќе видена

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од ...
сите 386 | | | веќе видена

До 15 февруари е продолжен рокот за аплицирање за поврат на средствата за камати за реализирани инвестиции по ИПАРД Програмата со помош на кредити. Од ...
сите 67 | | | веќе видена

Владејачката коалиција на СДСМ и ДУИ се уште е во фаза на констулации и анализи за тоа како ќе настапи на претстојните претедателски избори, а во СДСМ се уште ...
сите 26 | | | веќе видена

Во пресрет на одржувањето на првиот македонско-бугарскиот бизнис форум „Македонија-Бугарија 2019“, во Владата на Република Македонија се одржа билатерална ...
сите 50 | | | веќе видена

Со внесување на исказите на родителите на жртвите и другите материјални докази во записник за главен претрес почна денешното рочиште за предметот „Монструм“ на ...
сите 52 | | | веќе видена

Соседите освен што известуваат, имаат и толкувачка изјава, му рече вчера грчкиот премиер Алексис Ципрас на лидерот на опозициската Нова демократија, Киријакос ...
сите 65 | | | веќе видена

Независниот академски синдикат (НАкС) во текот на вчерашниот ден оствари средба со министерот за образование и наука, Арбер Адеми и неговите соработници. Уште ...
сите 16 | | | веќе видена

Деведесет и две лица досега се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот на 19 јануари на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на ...
сите 332 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница за Никола Војминовски, осуден на 13 години затвор за обид за убиство над претседателот на ...
сите 95 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера околу 20.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на булевар „3-та Македонска Бригада“ во Скопје ...
сите 65 | | | веќе видена

Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти ...
сите 46 | | | веќе видена

next