Сонот е еден од најважните фактори за нашето здравје и благосостојба. Излегува дека, сепак, на квалитетот на спиењето не влијаат само онаа храна и пијалоци, за кои и онака знаеме дека би требало да ги избегнуваме. Исто толку негативен ефект можат да имаат и некои многу корисни здрави хранива, кои се незамeнлив дел за балансирана исхрана. Еве која е хранaта која може да ви попречи да заспиете : Крстоцветни зеленчуци Тоа се карфиол, зелка, брокула, зелје. Тие се богати со витамини, фитохемикалии и минерали, со бројни здравствени придобивки за вашето тело и превенција на рак. Крстоцветните зеленчуци се богати со нерастворливи влакна. Нерастворливите влакна одземаат многу време за варење, а тоа може да биде пречка за спиење. Домати Доматите се богати со витамин C, железо и ликопен – антиоксиданс кој го нaмалува ризикот од срцеви заболувања, рак и дефенарација на мускулатурата. Тие се висококиселинни, и можат да доведат до проблеми со варењето ноќе. Најдобро бидете сигурни дека има барем три часа помеѓу пастата и ...
сите 7 | | | веќе видена

Никола, роден точно на Бадник минатата година, во Токио, Јапонија, за прв пат деновиве е во Македонија, од каде е неговиот татко Александар Василев, пишува Емагазин Рано е уште да се каже колку му се допаѓа родната земја на неговиот татко, но ако се земе во предвид фактот дека климата му дојде добро и одлично се снаоѓа во новата средина, нема дилема дека во иднина уште многу пати ќе доаѓа во Македонија. Викендов во црквата во струмичко село Василево, беше крстен, како и неговиот брат Кирил (го носи името на таткото на Александар, Кирил), пред неколку години. Како и неговото братче наскоро ќе добие и македонски извод со што ќе има можност за македонски пасош или лична карта. Брачниот пар Александар и Сајака Василево, за кои еМагазин пишуваше пред неколку години решија да ги испочитуваат и јапонските и македонските обичаи. Се венчаа и во јапонски храм и македонска црква и направија две свадби со сите обичаи и во Токио и во Струмица. Мајката на Никола, Сајака пак пред неколку години, за да може да се венча во ...
| | веќе видена

Автор: Милена Лунеска НЕ КАЖУВАЈ Ако не ја препознаеш, лагата погледите ќе ти ги заслепи, најубава ќе биде за тебе во очите, па како мало дете, радосно сакаш да ја водиш низ телото, таму каде е најчисто,а за неа забрането, дозволуваш да ти ја милува и гушка душата, со приказни лажни крвта успива… Измамен, во прегратки и заспиваш, додека надвор, сред бел ден некој ти го краде Сонцето, ти ги зема победите, ти ги брише желбите, и во темнина ти ги остава патеките… И кога ќе те разбудат од сонот на лагите солзите од облаците потонати во мрак, и заслепен ќе прогледаш со сјајот од ѕвездите кои небото ги моли да светат заедно, не за тебе,туку за срцето ти наивно…. Немој, те молам немој, да кажеш на грешка -Ох,колку боли вистината!
сите 7 | | | веќе видена

Иако живееме во години, во кој иформацијата буквално е насекаде околу нас, често ние се затвораме во сопствениот културен “меур” и немаме поим како живеат другите култури. Еве неколку интересни факти за Кина, за кои едвај сте се сомневале: 1. Сообраќајот во Пекинг чини 11,3 милијарди, долари дневно или 70 милијарди јуани, ако го сметнаме изгубеното време, гас и чист кислород за време на сообраќајот 2. Воздухот во Пекинг е многу загаден – еден ден надвор е сеедно да испушите една кутија цигари 3. Колачињата со среќа всушност не се традиционални за Кина. Тие се измислени од работник во фабрика за инстантни шпагети во Сан Франциско. 4. Кинеските воени униформи имаат игли за да ги држат исправени војниците 5. Филмот “Алиса во земјата на чудата” бил забранет во Кина 6. Се помалку жени. Мажите ќе бидат 30 милиони повеќе од жените до 2020 година
сите 9 | | | веќе видена

Брчките се вообичаена појава на лицето, независно од што се предизвикани. Брчките на лицето можат да бидат предизвикани од самиот процес на стареење, но исто така можат да бидат предизвикани и од недоволна нега на кожата на лицето или пак едноставно од природата и видот на кожата. Повеќето припаднички од понежниот пол би се сложиле дека тие се една непријатна појава, која предизвикува чувство на губење на убавината и на довербата во себе, иако тоа е природна појава. Покрај безбројните козметички третмани и препарати, за овој проблем постои едно алтернативно решение, а тоа е домашна крема против брчки. Потребнни се овие состојки: 2 лажички бадемово или маслиново масло ½ жолчка 1 кафена лажичка морска сол сушена камилица вода Во сад на оган сипете 200мл. вода и една лажица од сувата камилица. Потребно е да се вари 15 – 20 минути. Тргнете го садот од оган и додадете ги останатите состојки и мешајте додека смесата не се соедини. Така подготвената смеса поставете ја во фрижидер. Оладената смеса се користи како ...
сите 7 | | | веќе видена

Македонскиот пејач Ристе Ристески е победник на овогодинешното издание на „Ѕвездите на Гранд“. Со освоени 76.226 гласови, Ристески беше убедлив победник според изборот на публиката, пред конкурентот Армин Дедиќ, кој освои околу 45.000 гласови. Според гласовите на жирито, победник е Алекса Перовиќ, додека според гласовите на публиката победи нашиот Ристе Ристески од Охрид. Ристе освои 76.226 СМС гласови, а се претстави со песните „Во љубов вера немам“ од Оливер Драгоевиќ и Џибони, а потоа „забрза“ со „По тебе“ од Тоше Проески. Ристе за победата добива автомобил, победничка статуа и две песни за почеток на неговата музичка кариера.
сите 60 | | | веќе видена

„Во 21 век ова се случува во Општина Кавадарци. Ова дете е мое и се води како дете со посеби потреби. Оваа козја патека е единствениот преоден пат до нашиот дом.Општината место да обезбеди полесен пристап кон домот на моето дете кое има 6 операции на ногата и се уште не е во целост решен здравствениот проблем. Општина Кавадарци дозволи да се легализира ова козјо патче и сега луѓето кои што општината му го легализира не ни дозволуваат да дојдиме до сопствениот дом“, напиша родителот на Facebook. Тој како доказ го постави и видеото на Facebook. Предлагаме да го погледнете:
сите 5 | | | веќе видена

Македонскиот бренд за првокласна модна облека – Bella го претстави духот на новата колекција преку ликот на Росана Јанков. Модерната, деловна жена е инспирација за искусните дизајнери и кројачи во Bella повеќе од 25 години, па така и новата колекција е наменета токму за овие дами, што може да се забележи и по изборот за модел кој ќе ја претстави пред јавноста. „Росана е наш редовен клиент и вистински модерна дама со префинет вкус, и оттаму беше сосема логичен избор за лице кое ќе покаже како ние ја замислуваме нашата облека во секојдневниот живот. Стилот кој го креираме како синергија помеѓу квалитетот и грациозноста отсекогаш ги отсликувал нашите вредности, нешто што најдобро може да го покаже жена која вистински верува во тоа.“ – објаснуваат од Bella. “Крој по мерка” е еден вид мото, но и систем на корисничка грижа во оваа компанија, ставајќи ги клиентите во фокусот во секој сегмент од процесот на создавање парчиња облека кои ја слават посебноста на секоја жена. А тоа се чини дека е тајната за создавање ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако не излегувате од дома без нанесување парфем, имаме лоши вести – најверојатно го нанесувате целосно погрешно, пишува stipka.mk. Ако не излегувате од дома без нанесување парфем, имаме лоши вести – најверојатно го нанесувате целосно погрешно. Сигурно знаете дека парфемот треба да го нанесете навратот и зглобовите затоа што овие места претставуваат „точки на пулсот“, област на која можете да го почувствувате отчукувањето на срцето. Топлината која телото на испушта на овие точки може да го зголеми мирисот на парфемот и поради тоа најверојатно пропуштате да го нанесете на некои важни места на своето тело. Дали сте знаеле дека најдобро место за нанесување парфем е папокот? Експертите тврдат дека тоа е најдобро место затоа што неговиот облик служи како природен склад за мирис, а топлината на телото ќе му дозволи да се шири. Но, тоа не го откриваат само експертите. Познатите ѕвезди исто така го користат овој трик. Ако сакате дополнително да го зголемите ефектот на парфемот и неговото подолго траење, можете да го ...
сите 6 | | | веќе видена

1. Не биди никаде освен тука Не брзај се за никаде. Не е потребно да бидеш таму каде што ти е добро. Ако чувствуваш дека си некаде каде што не треба, стани и оди таму каде што ти вика внатрешниот глас. Но не заборавај дека за да најдеш, не е задолжително да одиш некаде. Тоа е многу тенка граница. Клучот е во постојаното присуство. 2. Дозволи на сето да се случува Не обидувај се да ги контролираш луѓето и настаните. Не планирај, не чекај, само посакувај. Разлабави го стисокот. „Научи да ја задржиш паузата во која ништо не се случува.“ Дозволувај на луѓето да доаѓаат кај тебе, а на настаните – да се случуваат. Тие не ти се случуваат случајно. 3. Давај слобода Овозможиси ја слободата да бидеш свој, а на другите – да бидат други. Запамети дека секој си има свој пат и свои лекции. Ако патиштата ви се припојат – одлично. Но ако се разминуваат – тоа е исто така добро. Бидејќи сè и секогаш е за добро. И за тебе, и за него и за неа и за сите. 4. Не се плаши Од ништо. Никогаш. Не се движи по вообичаениот пат. Скршни ...
сите 28 | | | веќе видена

И денес, на свои триесет години, очите ми се насолзуваат кога ќе видам некој сосем непознат татко како ја шета својата мала принцеза по улиците на мојот град. Мојот татко никогаш не ме имаше прошетано. Никогаш не ми купил шеќерна волна или голем розов балон. Некогаш си се тешам дека можеби тоа се случило, ама јас, ете не се сеќавам. И си премотувам филм сè до првите сеќавања кои ги имам за себе. Премотувам еднаш, два пати, три пати… И нема таков спомен! А, цело мое јас посакуваше да има. Барем на еден ден да бев татина принцеза, да ме држеше за раче, да бидам облечена во шарено фустанче и да бидам радосна што тато нашол час време за мене. Ама не, татко ми беше многу зафатен правејќи пари и грижејќи се за неговиот деловен успех и општествен статус. Веројатно, на моменти забораваше дека дома има едно мало девојче кое сака да се гушка и да си игра. Кога почнав да чекорам во светот на големите, мислев дека ситуацијата ќе се промени. Ако ништо друго, барем ќе разговараме, за мене, за него, за нас. Веднаш по ...
сите 14 | | | веќе видена

Кинси Френч, учителка од Кентаки (САД) на својата свадба ги поканила своите ученици и тоа од целиот клас. Нејзините ученици имаат Даунов синдром, а на свадбата девојчињата имале бели фустани со цветни венчиња околу главите, додека момчињата биле облечени во свечени костуми со бели кошули. -Ти се како дел од моето семејство“, изјавила Френч и додала како децата се нејзин прв и единствен клас, така што знаела дека тие ќе бидат дел од нејзиниот најважен дел во животот. Учениците изјавиле дека омилен дел од свадбата им биле танцот и храната. Погледнете ја фотогалеријата од оваа прекрасна свадба. Извор: македонијаденес
сите 5 | | | веќе видена

89-годишна бабичка од Балина, Јужен Велс е доказ дека годините се само бројка откако решила да биде деверуша на својата внука Рошел. Морин Карни, баба на 10 и прабаба на 6 деца, која вели дека отсекогаш посакувала да биде деверуша, но никогаш немала можност да зачекори пред олтарот за некоја своја пријателка или роднина.Па, Рошел решила да ја замоли токму својата баба да ѝ биде деверуша за големиот ден и да и даде можност да го оствари својот сон.„Тоа беше еден од најдобрите денови во мојот живот, ако можам пак, повторно би го повторила“ – вели Карни.„Ова беше посебен ден за двете. Јас отсекогаш сакав да бидам деверуша… Еднаш ме праша една моја пријателка, но никогаш не ја добив можноста да го направам тоа“ – додава среќната бабичка.„Рошел, мислев дека се шегува со мене кога побара да ѝ бидам деверуша, но излезе дека не се шегувала“ – продолжува.Го пробала фустанот кој бил специјално сошиен за неа и била пресреќна. „Пред големиот ден решив да вежбам во црква за професионално да го изведам моето чекорење. ...
сите 4 | | | веќе видена

Малиот Антонио Мавров (2,5 год) од Добрејци (Струмица) боледува од леукемија и бара финансиска поддршка од секој што може да помогне да се соберат средствата и Антонио да отпатува за лекување. Ги замолуваме сите хумани луѓе да донираат на следната трансакциска сметка или доколку сакате лично да ги исконтактирате родителите на Антонио тоа може да го сторите на следниот телефонски број: 078 567 243 ОНИЕ КОИ САКААТ ДА ДОНИРААТ ОД МАКЕДОНИЈА, ТОА МОЖЕ ДА ГО СТОРАТ НА СЛЕДНАТА ТРАНСАКЦИСКА СМЕТКА: 270700035393309 ХАЛКБАНК АД СКОПЈЕ Жаклина Маврова
сите 9 | | | веќе видена

Високи летни температури, секојдневни обврски, а летниот одмор е премногу краток во споредба со долгото топло лето. Она што ви треба е место кое нуди разладување во летните денови, а сепак е сместено во близина на градот. Место каде што секојдневно ќе ги конзумирате убавините на летото, место создадено за уживање и заборавање на секојдневните грижи. Токму тоа го нуди базенот Umbrella кој што се отвора викендов, на 23 јуни, со голема забава за да го означи почетокот на една весела и топла сезона, исполнета со многу изненадувања. Umbrella се наоѓа на само 15 км од центарот на градот, надвор од градскиот метеж, во мирна и пријатна околина, а сепак доволно близу за да одвоите време за пливање, одмор, релаксација и освежување со ладни освежителни пијалаци. Колоритниот амбиент, веселата летна атмосфера и мултифункционалноста на објектот, ќе ве освојат уште при првата посета, без оглед дали ќе се одлучите за разладување во базенот или пак сакате да се освежите со некоја пијачка под сенките на шарените чадори. ...
сите 21 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена на мајката Божја другата на светите апостоли Петар и Павле. За чудата на манастирот се слуша надалеку. Овде е една од највредните икони во земјава, единствена на Балканот Чудотворната икона – Богородица во црно, пронајдена во малата пештерска црква. Се верува дека мајката божја исцелува од сите неизлечиви болести но и ги дарува оние кои не можат да имаат деца, сведочи домаќинот Наќе Парталов кој веќе десет години живее во манастирот, пренесе Канал 5. Страни: 1 2
сите 3 | | | веќе видена

Пораките на Месинџер може да се прочитаат, а лицето кое ги испраќа да не види дека тоа сте го направиле. Додека ВатсАп и Вибер даваат можност на исклучување на опцијата „seen“, Фејсбук таа можност ја нема, но затоа постојат некои мали трикови кои нудат решение. Добивате порака, ве убива желба да видите што пишува, но не сакате веднаш да одговорите и не сакате испраќачот да види дека поракате е прочитана? Вклучите „airplane mode“, потоа влезете во апликацијата, прочитајте ја порака и потоа исклучете ја апликацијата. Не смеете само да излезете од апликацијата, затоа што испраќачот ќе види дека сте ја прочитале пораката, туку ќе мора да ја исклучите користејќи ја опцијата за чистење меморија. Постојат неколку екстензии за Гугл Хром, кои ја блокираат опцијата „seen“ и овозможуваат мирно да се прочита пораката без знаење на посетителот. Еден од нив се вика едноставно „Unseen“ и се што е потребно по прочитувањето на документот е да се активира опцијата и слободни сте. Извор: среќа.мк
сите 3 | | | веќе видена

next