Комуникации

Ако добро гледам инфографиков е направен врз основа на статистика за Америка, а не за целиот свет, што малку ме става со помирна совест. Не заради друго, туку заради паралелата со статистиката за најсподелувани вести кои ја извадија самите Facebook на пример :). Како и да е, според стастиката главни настани во 2011 биле они кои ги вклучуваат Бионсе, Џастин Бибер и Чарли Шин. Погледнете. Source: http://frugaldad.com
| | веќе видена

Веројатно веќе сте слушнале или сте прочитале дека Google го најави својот Social Hub преку кој ќе настојува да спроведе некакви метрики и статистики од социјалните медиуми директно во Google Analytics Social Data Hub на Google ќе им овозможи на маркетерите да ја видат големата слика за тоа како социјалните медиуми навистина влијаат врз брендовите, а најважно од се ќе им помогне да разберете како активностите на социјалните медиуми доведуваат до враќање на инвестициите (ROI) преку креирање квалитетна содржина. Веќе 12 социјални медиуми, вклучувајќи страници за вмрежување и обележувачи, се вклучија во Social Data Hub на Google и ги споделуваат со него статистиките и метриките како на пример +1, гласања, коментари и сл. Social Data Hub на Google очекуваме да биде достапен скоро. Она што е интересно е што за најголемите и највлијателни социјални мрежи, Facebook, Twitter, LinkedIn и Youtube сеуште нема најави дека ќе ги стават на располагање своите статистики на Google. Google ќе мора да се потруди да ги ...
| | веќе видена

Нема блогов многу посети, но нам доволни ни се и тие кои ги има. Не сме во трка да објавуавме постови колку да ги има и оваа година навистина не се претргнавме многу. Ако добро изборив, со овој имаме 90. Најмрзливи сме биле во јануари, април и јули. Добар дел од постовите беа посветени на нашиот подкаст но имаше и други важни работи. Нема да правам избор од важните работи оваа година туку само, со помош на Google Analytics ќе ги претставам најпосетуваните 5 блог постови оваа година. 1. Интервју со Колектива и Групер Објавено во февруари, интервјуто го погоди моментот кога овие сервиси за групно купување го преврте МК интернет пазарот. Очекувано, предизвикаа цела лавина реакции на и надовр од интернет, нови сервиси, агрегатори и слично. 2. Што ни порачува Coca-Cola во нејзината Avatar реклама? Одлична анализа на една рекламна кампања прикажана во гостинскио пост напишан од Биљана (Биби) Угуровска. Особено ме радува што бил доста посетуван овој пост затоа што докажува дека анализа секогаш привлекува ...
| | веќе видена

Текстот оригинално е објавен во дневниот весник Капитал Оваа верзија има мали „козметички” збогатувања Речиси не поминува ден, а да не се најдеме во ситуација во која треба одново да потсетуваме индивидуалци, компании или организации дека една од најважните работи, ако не и најважна, на Интернет е слушањето. Нам ни е како мантра, па на секое повторуваме слушај, слушај, слушај. На презентациите дури имаме и неколку различни фотографии кои имаат задача да ги поднасмеат слушателите за да бидеме сигурни дека ќе го запомнат овој важен совет. Ставете ги ушите на улица Но, колку и да зборува човек, колку и да се обиде да илустрира, воопшто не е едноставно да се направи тоа или барем такво чувство имаме ние. Едноставно овој совет подразбира активно следење на многу работи кои се случуваат на и надвор од Интернет. Ако сакате да оставите квалитетен впечаток, ако сакате соодветно и пред сè релевантно да се вклучите во одредена дискусија тогаш мора да знаете многу за неа. Мора да ги запознаете карактеристиките на ...
| | веќе видена

Не ги обожувам баш многу ваквите видеа, но за популаризација на дигиталниот маркетинг секако се корисни. Корисни се и за ставање во презентации и за учење како се прави убава видео инфографика. Уживајте! Патем, видеото е објавено минатиот месец, малку прерано за да биде релевантно за 2011, ама очигледно на креаторите им се брзало да се испромовираат :)
| | веќе видена

Podcast: Play in new window Download (Duration: 56:40 — 51.9MB) Последната епизода од првата половина на втората сезона јас (Дарко) заедно со Александар (@a_georgiev) скоро 1 час зборувавме за она што се случуваше во Париз на LeWeb на 7, 8 и 9 овој месец. Коментиравме за атмосферата, за содржината, за организацијата за вмрежувањето. Ние бевме прилично воодушевени од целиот настан, па затоа и видно возбудени коментиравме за него. На блогов изминативе 2 недели скоро и да немаше друга тема, но еве ветувам дека ова е (прет)последната објава комплетно посветена за оваа конференција, која рака на срце комплетно го заслужи ова внимание. Преслушај го подкастот и остави простор за уште еден пост на оваа тема во кој ќе ги споделам (спорем мене) најинтересните (најкорисните видеа) од LeWeb11 Подолу еве ја и галеријата од фотографии која ја направив за овие три дена.
| | веќе видена

Frederic Lardinois е американце со потекло од Германија а Холандски пасош. Опасна комбинација, мора да се признае. ептен фин дечко, го запознав во Париз на LeWeb и уште првата вечер кога бевме на промоција на новитетите на генералниот спонзор Renalult , си отворивме одлични муабети. По 3 дена дружење, на крај стигнав едван нешто повеќе од 4 минути да го снимам и на видео. Frederic Lardinois, долго врееме пишувал за ReadWriteWeb (околу 1500 објави имал) и пред извесно врме одлучил да си отиде од таму и да отвори свој блог. Неговиот нов блог се вика Silicon Filter и релативно добро му оди. Погледни го видеото и дознај накратко како функционираат големите блогови за технологија кои скоро секојдневно ги читаме.
| | веќе видена

Со мало задоцнување еве го и краткиот видео осврт на третиот ден од LeWeb11. Јас се прибрав дома, се одморив и што е поважно од се си ги наполнив батериите изминативе неколку дена. Навитина е задволство да се биде дел од еден толку добро организиран настан. Но нема сега тука да го пишувам завршниот осврт, тоа ќе го направам во среда во новата епизода од комуникации.нет подкастот заедно со @a_georgievski . Затоа погледај го видеово и се слушаме во среда на @RadioMOF
| | веќе видена

Рамон прв пат го „сретнав” кога ја подготвуваме презентацијата за Social Media Day , денес го гледав во живо на LeWeb и морам да признаам дека бев изненаден. Прво не ни знаев дека типот веќе станал професионален презентер и дека шета и ја раскажува својата лична приказна. Мора да спомнам дека неговата приказна, стилот и енергијата на сцена потсеќа на @garyvee Започнав да го снимам неговоро излагање малку подоцна, не од самиот почеток но сепак мислам дека додека не се појави официјалното видео од LeWeb ова ќе заврши работа. Во меѓувреме на Twitter начекав веден супер линк со фотографии од настапот на Рамон и го ретвитав. Не помина повеќе од 30 минути а добив одговор од Рамон. И за да ја испробам новата функција на Twitter еве го твитот подолу. darko156 Thank You those pics are Awesome #leweb — Ramon De Leon (@Ramon_DeLeon) December9, 2011
| | веќе видена

Еве го видеото со преглед на вториот ден. Ако го изгледате до крај ќе сфатите дека сме преживелае и не само тоа туку и супер искуство имавме со Uber Човекот кој го спомнав во видеото е Bill Gross и еве ги неговите Лекции од животот на еден претприемач
| | веќе видена

Podcast: Play in new window Download (Duration: 36:05 — 33.0MB) Четирнаесеттиот подкаст од втората сезона на „Комуникации“ заради зафатеност на двоецот Булдиоски-Кузевски, помина во целосна доминација на третиот член на тимот, Сеад. Во стилот на Мишко Талевски од најдобрите „one man show“ денови на Шутел беше презентиран колаж од актуелни теми, како на локален, така и на глобален план. Во исчекување на освртите на Мите од Mobile Monday бр. 6 и ексклузивата на Дарко од Le Web, послушајте го подкастот и темите: Facebook Memology 2011, Топ 10 Twitter трендови за 2011 Акцискиот план на ЗНМ и МИМ , и неколку други за да ја збогатата дискусијата.
| | веќе видена

Еден од ретките долови на LeWeb за кој нема видео стрим во живо на интернет се работилниците. Вчера зборував малку за нив, еве денес со задоволство ќе споделам едно видео од првата работилница дел од вториот ден на LeWeb која ја одржаа Buddy Media. Морам да признаам дека очекував малку повеќе, понапредни работи, но подоцна во разговор со Luca Benini , директорот на европскиот оддел на Buddy Media разбрав дека заради публиката тие одлучиле да одат со побазични презентации и покрај тоа што имаат што да споделат за понапредни корисници. Погледнете го видеото па здравје може и ќе снимиме нешто со Luca па ќе го објавиме и тоа. Патем на презентацијата зборува Nathan Jones, Account Manager од Buddy Media.
| | веќе видена

Bill Gross е многу искусен претприемач кој си игра со големи идеи и пари веќе 20 години. Нависитна големи сервиси излегле од негови раце. Презентацијата негова на LeWeb беше навистина одлична и инспиративна. @Eniac се потруди да го срочи неговите совети во својот извештај во живо од LeWeb . Подолу еве ги препораките на Bill Gross Bil Kros je serijski preduzetnik, koji je tokom svoje karijere imao prilike da dobije investicije i do milijardu dolara. Rani preduzetnik, kao i većina Amera krenuo je već sa 12 godina sa prodajom slatkiša u školi da bi vremenom nastavio sa razvojem različitih proizvoda i kompanije, od industrije zvuka do softvera. Ispred IdeaLaba imao je priliku da investira u preko 300 kompanija, gotovo 900 miliona dolara!. Probajte da nađete tržište koje brzo raste Učenja kako da prodate, upoznate klijenta sa uslugom i objasnite mu čime se bavi je najvažnija veština koju morate da steknete. Jedan od najuspešnijih poslovnih poteza bilo je demonstriranje proizvoda klijentima u radnjama širom ...
| | веќе видена

Прегледот на првиот ден го направив во видео снимано некаде горе на Монмартр, малку е темна снимката но се слуша ОК. На самото видео ќе видите кој ме снимаше и кој ми помагаше ви прегледот. Но пред тоа видео има едно кратко видео кое го подготви @eniac рано наутро пред и да започне официјално првиот ден.
| | веќе видена

Благодарение на еден од поголемите спонзори Radian 6 , односно Sales Force (сопственикот на оваа платформа) денес сме во можност да споделиме преглед на тоа што го одбележа вчерашниот прв ден од оваа конференција. Извештајот нуди преглед на најактуелните теми по неколку параметри. Нема да ги раскажувам, документот не е многу голем и брзо се листа. Можеби, очекувано најспомнуван беше модниот дизјанер Карл Лагерфилд со кого и започна вчерашниот прв ден од годинашниот LeWeb. LeWeb Summary Day 1 (by Radian 6) View more presentations from NewMediaMK
| | веќе видена

Podcast: Play in new window Download (Duration: 33:46 — 30.9MB) Во овој подкаст немавме некоја централна тема туку зборувавме за неколку настани што се случија и што треба да се случат. Емисијата ја започнавме со дебатата за граѓански активизам организирана од граѓанското движење против полициска бруталност на која покрај мене учествуваа Мирка Велиновска, Никола Наумовски и Оливера Трајковска. Модератор беше Љубиша Арсиќ од Алфа ТВ. Дарко сподели повеќе информации за LeWeb а неможевме а да не го споменеме Super Swarm Фестивалот кој ќе се одржи утре во Рамстор. Симнете ја 13-тата епизода од втората сезона и преслушајте :).
| | веќе видена

Како и мината година Renault се главни спонзори на настанот. Минатата година имаа доста гоелм и интересен штанд и главна атракција беше едно мало количе кое секој можеше да си го прилагодува според свој вкус и на крај еден од сите го доби на подарок. Количето тогаш беше концепт најавен за почеток на 2012 година. Пред неколку часа Renault со кратко видео најави што подготвиле за следната недела за на LeWeb11 . Иако не сум некој голем фан на Renault како автомобилска компанија, сепак мора да им се пружи рака за храбрите, футуристички дизајани кои ги ставаат на улица. Во таа насока се и најавите за она што ќе може да се искуси на нивниот штанд. Погледнете!
| | веќе видена

Каков тип на информации (линкови) најчесто споделуваш на Facebook? За жал преку статистичките податоци на Facebook не може лесно да дојдеме до бројките за македонските кририсници, па затоа ќе мора да се обидеме да извлечеме некои заклучоци од листата на најсподелувани написи на Facebook во Америка. Се надевам дека наскоро ќе извадат и за глобално најсподелувани. Листата вчера ја објави Facebook а изгледа вака: 1. Satellite Photos of Japan, Before and After the Quake and Tsunami (New York Times) 2. What teachers really want to tell parents (CNN) 3. No, your zodiac sign hasn’t changed (CNN) 4. Parents, don’t dress your girls like tramps (CNN) 5. (video) – Father Daughter Dance Medley (Yahoo) 6. At funeral, dog mourns the death of Navy SEAL killed in Afghanistan (Yahoo) 7. You’ll freak when you see the new Facebook (CNN) 8. Dog in Japan stays by the side of ailing friend in the rubble (Yahoo) 9. Giant crocodile captured alive in Philippines (Yahoo) 10. New Zodiac Sign Dates: Ophiuchus ...
сите 3 | | | веќе видена

Дали се сеќавате кога во февруари нашите Foursquare корисници го запоседнаа Рамстор со чекирање, се со цел да ја отворат Swarm значката? Тогаш беа потребни само 50 чекирања, a се чекираа вкупно 230 корисници. Swarm значката, онаа обичната :), беше отклучена, но уште поважно е што искуството беше навистина забавно и интересно. Сега NewMedia.mk (ние), RamstoreMall и повторно 365.cоm.mk одлучивме дека е време пак малку да се забавуваме, ама на малку посериозно ниво. По успехот со отворањето на Swarm беџот, сега целиме кон отворање на Super Swarm значката, за која се потребни 250 чекирања. Спремни? На 04.12.2011 од 13:00 до 16:00 часот во ТЦ Рамстор се организира Foursquare Super Swarm Фестивал за отклучување на Super Swarm беџот. Она што е најбитно тука да се истакне е дека ова е првиот собир на Балканот за отклучување на оваа значка. Ќе ни требаат најмалку 250 корисници на социјалната мрежа Foursquare да се чекираат во ТЦ Рамстор за после да се фалиме дека овој фестивал (прв на Балканот) бил успешен ...
сите 3 | | | веќе видена

Podcast: Play in new window Download (Duration: 58:48 — 53.8MB) Во дванаесеттата епизода од комуникации.нет подкаст ни гостуваа Љубица (Бубе) и Душко Арсовски (и двајцата долгогодишни новинари) дел од тимот кој стои зад diversitymedia.mk. Диверзити Медиа Продакшн (ДМП) е непрофитна организација формирана со цел да го унапреди професионалното новинарство, да придонесе кон поголема слобода на говорот, како и да даде поддршка на демократијата и плурализмот во Македонија. Муабетевме скоро 1 час и се обидовме да не отвараме премногу теми за медиумите и новинарството во Македонија со цел повеќе да се фокусираме на она што е директно врано со активностите на ДМП. Зборувавме за нивната работа, за анализите (прилозите) кои тие ги прават, за обуките и можеби во дадениов момент најважно зборувавме за конкурсот за блогери. ДМП има актуелен конкрс кој трае до 31 јануари 2012 во кој тие повикуваат блогери да пријават свои блог постови со новинарска (актуелна) тема за да се натпреваруваат за три парични награди. ...
| | веќе видена

next