Канал8

27.09.2017 Карванот на коалицијата “За подобра Македонија“ предводен од ВМРО-ДПМНЕ во вторникот одржа предизборен митинг во Кочани. Пред присутните граѓани на платото во Трговскиот центар зборуваше претседателот на партијата, Никола Груевски, кој се осврна на ветувањата од актуелната власт на државно ниво, што воопшто не биле исполнети, а состојбата во Макеоднија бележела стагнација на секое поле. За локалните избори рече дека не се само за да се добијат нови градоначалници и членови на општинските совети, туку дека тоа е изјаснување на граѓаните за негативните текови во државата.
сите 167 | | | веќе видена

26.09.2017 Креативна работилница за креирање на стрипови со помош на смартфон се одржа во библиотеката „Искра“ во Кочани. Во неа учествуваа основци и средношколци од Кочани, Виница и Чешиново-Облешево, а тема на работилницата беше „Францускиот и јазичната различност“. Со оваа работилница всусшност професорите од средните училишта од Кочани и Виница го одбележаа Европскиот ден на јазиците, а активноста е поддржана од Францускиот институт во Скопје. - Се собравме денеска овде да го прославиме Европскиот ден на јазиците со акцент на францускиот јазик. Темата на работилницата е „Францускиот и јазичната различност“.
сите 5 | | | веќе видена

26.09.2017 Младата екипа на “Баскет Дино“ е победник на кошаркарскиот турнир што се одигра во Скопје, а на кој настапија најдобрите 4 тимови од државата кои играа на фајнал фор од претходното првенство. Кошаркарите на тренерот Сашо Лазаров со одлична игра во финалето ја совладаа солидната екипа на “Водно санс“ од Скопје со резултат 61:40. Според информациите од нашиот клуб, победата дошла како резултата на цврстат одбрана и прецизните контранапади, со што на крајот копшаркарите на “Баскет Дино“ заслужено се радувале на победата.
сите 2 | | | веќе видена

26.09.2017 Кандидатот за градоначалник на општина Зрновци од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Блаже Станков, на прес пред новинарите ја претстави својата изборна програма со конкретни проекти и рокови за нивно реализирање, како и кандидатите за општински Совет чиј носител е Душко Ѓорѓиев. - Реализираните проекти во изминативе години преку вложување во инфраструктурата, изградба на повеќе од 30 улици, четирите локални патишта, двата полски патишта, регионалниот пат Видовиште – Теранци, двете новоизградени фекални канализации во Мородвис и Видовиште, новите паркови, спортските терени.
сите 5 | | | веќе видена

26.09.2017 Ќе градиме по план за да обезбедиме инфраструктура за сите граѓани во општината, затоа што секој заслужува подобра животна средина. Тоа беше главната поента на прес конференцијата што ја имаше кандидатот за градоначалник на Кочани поддржан од СДСМ, Николчо Илијев, при што главен акцент беше ставен на решавањето на актуелните проблемите во сообраќајот, како и на намалувањето на разликите во инфраструктурната изграденост во сите населени места во општината.
сите 6 | | | веќе видена

25.09.2017 Локалниот пат во близина на православната црква “Св. Илија“ во Блатец изутрината беше блокиран од жителите на селото кои излегоа на протест против одлуката да се гради мала хидроцентрала на реката Блатешница. Со транспаренти и земјоделска механизација го попречуваа движењето кон падините на Плачковица, односно кон локацијата каде што претпладнето требало да започнат активности за маркирање на теренот. Хидроцентралата е со проектирана моќност од 606 киловати, при што за неа нема да се гради брана или зафат, туку водата до турбината ќе се спроведува со цевковод во должина од 3 километри. Од Советот на Месната заедница на Блатец рекоа дека тие се организатори на блокадата на патот, затоа што сметаат дека селото и целиот регион ќе имаат повеќе штета отколку придобивки од планираната инвестиција.
сите 6 | | | веќе видена

25.09.2017 Заеднички, седнати на иста маса, тројцата кандидати за градоначалник на Кочани го ставија својот потпис на Кодексот за фер и демократска кампања. Во присуство на членовите на Општинската изборна комисија, гости и претставници од медиумите, кандидатите ветија дека ќе се залагаат за легитимни избори на кои победникот треба да го изберат граѓаните, според понудените проекти во кандидатските предизборни програми. По потпишувањето на Кодексот си подадоа рака како потврда на заложбите за мирен предизборен процес. Во рамки на средбата Николчо Илијев, кадндиато за градоначалник поддржан од коиалицијата на СДСМ, на своите противкандидати им подари фотографија од Кочани, со порака за фер и коректни избори, порачувајќи дека во својата кампања во прв план ќе ги има граѓаните, при што ќе зборува за проекти и за подобра иднина на градот и на целата општина.
сите 31 | | | веќе видена

25.09.2017 Спомен домот АСНОМ, некогашен симбол за доедукација и култура на младите во Кочани, ќе го врати стариот сјаj и својот углед. Иницијатива и проект за тоа постои и со средства од општинскиот буџет може да се реализира, беше речено на прес конференцијата што ја организираше изборниот штаб на Независната листа за советници, носител Венко Крстевски. - Мултифункционалниот Младински центар е проект кој ќе биде финансиран од идната локална власт со дотации од 5% од вкупниот буџет на Општина Кочани за младински политики и проекти на младите. Центарот ќе поседува канцеларии, сала за прес-конференции и простор кој ќе биде бесплатно отстапен за настап и проби на бендови, диџеи, актери, сликари, уметници, со цел успешно реализирање на нивните потреби.
сите 15 | | | веќе видена

25.09.2017 На првиот ден од предизборната кампања кандидатот за градоначалник Николчо Илијев ја одржа својата прва прес-конференција на која направи кратко резиме на дел од поважните проекти со кои ја бара поддршката од граѓаните на општина Кочани. Во придружба на кандидатите од листата за советници на коалицијата на СДСМ, Илијев зборуваше за потребата од позитивен амбиент во кој граѓаниинот ќе биде на прво место. Притоа, истакна дека неопходно е да се работи на проекти за подобра иднина на целата општина.
сите 17 | | | веќе видена

22.09.2017 Родителите и постарите да не ги носат своите деца на бајачи и гатачи бидејќи тие луѓе им служат на ѓаволот а не на Бога, порача игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин искористувајќи го моментот на празнување на Раѓањето на Мајката Божја и големиот број на присутни верници, во својата беседа да апелира до сите баби и дедовци и родители своите деца да не ги носат на бајачи и гатачи или други лажни исцелители. - Родителите, особено и бабите и дедовците, да внимаваат, своите деца кога ќе заплачат или кога ќе имаат некоја болест или тегоба или страв како што велат тие дека се урочени или нешто им е направено или незнам какви суеверни работи, да не ги носат на бајачки, гатачки и лажни исцелители, бидејќи, мора да знаат сите, дека со тоа се одрекуваат од Христа и од верата православна и со тоа само го навлекуваме гневот Божји и врз семејството и врз дечињата, а Мајката Божја тогаш најмногу се жалости и плаче горко за нас, за нашето не покајување и одрекување од Христа и тогаш уште повеќе се ...
сите 3 | | | веќе видена

22.09.2017 Со Света Божествена Литургија и на ден пред празникот со вечерна богослужба во Лесновскиот манастир како и во другите храмови во Македонија беше одбележан големиот празник на Раѓањето на Пресвета Богородица. Во православието овој празник е многу значаен бидејќи со раѓањето на Пресветата Дева започнува и спасението на верните. Голем број верници и од Кочани и од целиот Исток присуствуваа на Литургијата што по повод празникот се одржа во Лесновскиот манастир, бидејќи од годините останало дека овој празник е слава на селото Лесново и на манастирот. Игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и годинава задоволен од посетеноста на манастирот по повод празникот.
сите 3 | | | веќе видена

22.09.2017 Со свечена седница на општинскиот Совет започна одбележувањето на празникот на Општина Чешиново-Облешево и 13-годишнината од нејзиното основање. Градоначалникот Костадин Личков и претседателот на Советот, Тина Петрова во обраќањето пред присутните направија краток осврт на досегашното работење и развој. Беше речено дека жителите се горди на постигањата, посебно во решавањето на инфраструктурните проблеми, па иако претежно земјоделска, општината станува препознатлива на стопанската карта на Македонија. Во рамки на свечената седница, на ученици од општинските основни училишта им беа доделени признанија за најдобро изработени литературни творби на конкурсот што беше распишан по повод празникот.
сите 3 | | | веќе видена

22.09.2017 Не помина предлогот парите што се планирани за покривање на трошоците за организирање на референдумот за бегалците да се пренасочат за поддршка на спортот. На седницата на Советот на Општина Кочани, на која се дискутираше за пренамената на средства во Буџетот, повторно се отвори бурна дебата дали има потреба од одржување референдум на кој пред граѓаните ќе се постави прашање чиј одговор е однапред познат. Притоа беше упатена критика што општинската администрација не испланирала пари за трошоците на локалните избори, а истовремено локалната власт предлага да се скратат 9 милиони и 430 илјади денари претходно планирани за изградба и реконструкција на локални патишта.
| | веќе видена

21.09.2017 Два мопеда и автомобил учествувале во сообраќајната несреќа што се случила во Виница, а чиј епилог, освен материјалната штета е и две потешко повредени малолетни лица. Според полицискиот билтен, во средата, на 20 септември околу 17,35 часот на ул. „Браќа Миладинови“ дошло до судир помеѓу мопед марка “франко морино“ што го управувал 26-годишниот Ѓ.С. од Истибања, потоа мопед со винички регистерски таблици управуван од 15-годишно лице од Јакимово и патничко возило “aуди А4“ со штипски регистерски таблици, управувано од 65-годишниот Д.Н. од Виница. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле малолетното лице кое го управувало мопедот, како и неговиот сопатник на возраст од 16 години од Виница.
сите 176 | | | веќе видена

21.09.2017 Заглавен или бавен сообраќај, блокирани пешачки премини со паркирани возила, викотници и нерозни реакции проследени со свирежи од возилата, тоа е редовна слика на улиците “Раде Кратовче“ и “Борис Трајковски“ во близина на Градскиот пазар во Кочани. Во пазарните денови за да се помине растојание од неколку стотини метри со возило, потребно е долго чекање додека се расчисти метежот, за што на моменти дури и сообраќајната полиција е немоќна. Тесните улици, паркираните возила на тротоарите или на самиот коловоз и присуството на граѓани кои како продавачи и купувачи доаѓаат или заминуваат од Пазарот често е причина за застои што траат и по десетина и повеќе минути.
сите 3 | | | веќе видена

20.09.2017 Невнимателното управување моторно возило или негова неисправност придонесе за уште една сообраќајната несреќа што сепак заврши без посериозни последици. Несреќата се се случи во вторникот доцна попладне на магистралниот пат А3 во близина на влезот на селото Чифлик. Камион со кумановски регистерски ознаки што превезувал огревно дрво и се движел во правец на Штип, излетал од патот. Возачот не успеал да го задржи правецот на движење на товарното возило, туку тоа се превртело во блиската нива, на десната страна од коловозот. Притоа, причинета е материјална штета, но за среќа нема потешко повредени или жртви.
сите 244 | | | веќе видена

20.09.2017 Во подрачното одделенеие на Државната изборна комисија во Кочани започна собирањето потписи од граѓаните како поддршка на иницијативата за продолжување на времето на породилното отсуство. За целосна реализација на иницијативата потребно е да се организира референдум, а за што пак неопходно е да се соберат 10.000 потписи на територијата на целата држава. Носител на актовноста е граѓанската иницијатива со симболичен назив “Породилно 450“, а потписите се собираат во подрачните одделенија на ДИК во сите градови. Доколку се собере потребниот број, со поддршката ќе се организира референдум за измените во Законот за работни односи, а што се однесуваат на времетраењето на породилното остуство.
сите 9 | | | веќе видена

20.09.2017 Општинската администрација во Локалната самоуправа на Кочани е приморана да го запре објавувањето на Измените и дополнувањата, односно ребалансот на Буџетот на Општината за 2017 година, а за што гласаше мнозинството во Советот на седницата што се одржа на крајот на август. Државната комисија за спречување на корупцијата не даде “зелено светло“ на донесената одлука, оценувајќи дека има законска пречка во овој изборен период да се донесуваат измени и дополнувања на буџетите на општините. Мислењето било добиено откако е испратено барање од Општината до Комисијата за тоа дали може да се изврши пренамена и проширување на буџетските средства за оваа година, а што би се искористиле за покривање на трошоците за одржување на референдумот околу бегалците.
сите 4 | | | веќе видена

20.09.2017 Државната изборна комисија и официјално ги објави резултатите од одржаното ждребување за редоследот на кандидатсклите листи на гласачките ливчиња. Според единствениот добиен број секој од подносителите ќе биде распореден на гласачкото ливче во пооделната општина каде што истакнал своја предлог листа на кандидати за градоначалник или за членови на Советот. Ждребката определи во општина Кочани на гласачкото ливче за избор на градоначалник прв да се најде кандидатот на СДПМ, Методи Јованов, бидејќи партијата што го предлага го доби редниот број 1. Под него на ливчето ќе се најде името на кандидатот Ратко Димитровски, предложен од ВМРО-ДПМНЕ која го доби редниот број 7. Кандидатот Николчо Илиев, поддржан од СДСМ и коалиционите партнери ќе биде трет на гласачкото ливче, бидејќи партијата што го предложи, на државно ниво го доби редниот број 19.
сите 29 | | | веќе видена

18.09.2017 Во саботата се одиграа натпреварите од третото коло во првенството на Втората лига – исток во кое фудбалерите на “Осогово“ како домаќини ги освоија трите бода. На стадионот “Никола Мантов“ “жолто-сините“ ја дочекаа екипата на “Плачковица“ од Радовиш, и ја победија со 2:1. Иако до бодовите дојдоа со тесен резултат, сепак со играта што ја прикажаа домашните немаше да биде незаслужено ако мрежата на гостинскиот голман Бехар се затресеше уште неколкупати. Нашиот второлигаш во водство дојде дури при крајот на првото полувреме, иако претходно не беа искористени неколку сигурни шанси за погодок. Голот во 40 минута го постигна Коцевски, упатувајќи удар од 16-ина метри, а топката влезе во гостинскиот гол, што беше повод за радост на трибините и меѓу играчите.
сите 10 | | | веќе видена

next