Канал8

06.09.2017 Четирите клона на детската градинка “Павлина Велјанова“ од 1 септември не започнаа да функционираат со двосменско работно време. Иако оваа јавна установа беше опфатена со пилот проектот на Министерството за труд и социјална политика во кој се вклучени слични објекти и во Гевгелија, Радовиш, Охрид, Тетово и Прилеп, новиот начин на работа не можел да се примени во планираниот рок поради објективни причини. Од кочанската градинка велат дека тие не се против одлуката за новиот начин на функционирање, но барем засега во ниту еден од клоновите не може да започне со работа втората смена, како и секоја прва сабота во месецот да биде работна.
сите 14 | | | веќе видена

06.09.2017 Општина Кочани ќе го модернизира возниот парк со набавка на електричен скутер за потребите на вработените. Како дополнителна опрема за негово опслужување ќе купи и станица за полнење електромобили. Проценка е дека целата инвестиција ќе чини околу 750 илјади денари без трошоците за ДДВ, а средствата се обезбедени од општинскиот Буџет. Процедурата за набавка е во тек, а деновиве истече рокот за пријавување на заинтересираните понудувачи по објавениот јавен повик на тендерската постапка.
сите 9 | | | веќе видена

05.09.2017 ПСД “Осогово“ ја имаше една од најбројните групи на традиционалното искачување на врвот Голем Кораб, што по 26 пат се реализираше во рамки на одбележувањето на Денот на независноста на Македонија. На освојувањето на највискиот врв во нашата држава учествуваа вкупно 18 планинари од Кочани, иако интересот бил двојно поголем. Сепак, поради објективни причини за дел од нив било откажано учеството во акцијата, а останатите учесници успешно стигнале на височина од 2764 метри. Иако турата се смета за средно тешка, во текот на искачувањњето планинарите се соочиле со тешки временски услови, проследени со силен ветер, врнежи од дожд и снег, и температура под нулата. Притоа во двата правци тие поминале 20 км, а била искачена висинска разлика од околу 1.500 метри.
сите 25 | | | веќе видена

05.09.2017 Пребројувањето на стечајните работници од Кочани, кои до неодамна ја обновуваа евиденцијата во списокот што го води подружницата на Здружението “Унит“, покажало дека околу 250 од нив се стекнуваат со право за конечно решавање на статусот. Обврска е до петок да се достави целокупната документација со која стечајците ќе докажат дека имале непрекинат работен стаж од 15 години во некоја од државните фирми што се ликвидирани или биле приватизирани. Предлагачот на законското решение за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, односно на стечајците, рече дека постаката започнува и се очекува во најскоро време Собранието да го изгласа долгоочекуваниот закон.
сите 7 | | | веќе видена

04.09.2017 Почетокот на новото првенство на Првата фудбалска лига во женска конкуренција не им донесе радост на претставничките од Кочани. Нашата прволигашка екипа доживеа сериозен пораз од 6:0 на гостувањето во Струмица против одличните домаќинки од тимот на “Тиверија“. Со високата победа струмичанки уште на самиот старт најавуваат дека ќе бидат сериозна конкуренција во борбата за шампионската титула, без оглед што лигата која сега брои 12 екипи е многу посилна во однос на минатогодишното првенство. Екипата на ЖФК “Кочани“ на натпреварот била оставена без шанса да направи нешто повеќе од чесен пораз, а сигурни стрелци за “Тиверија“ биле домашнити фудбалерки Дервиши која постигнала 3, Димоска 2 и Карпузовска 1 гол.
| | веќе видена

04.09.2017 На полноќ завршува рокот во кој заинтересираните учесници за претстојните локални избори имаа можност да собираат потписи за поддршка на нивните предлог листи за кандидати за градоначалници и за членови на Советите. Според роковникот на ДИК, можноста за вклучување во изборната кампања на овој начин започна на 21 август и сите предлози требаше да добијат поддршка од 250 гласа за да можат да влезат во предизборната трка. Според официјалното известување на веб-страницата на Комисијата, за општина Кочани досега е поднесена само една независна предлог-листа за членови на Советот, чиј носител е Венко Крстевски, додека за градоначалник нема ниту еден предлог.
сите 25 | | | веќе видена

21.08.2017 Фудбалерите на “Осогово“ и на последниот седми натпревар од серијата пријателски контролни средби во подготвителниот период не успеаа да забележат победа. Како гости на игралиштето во Пехчево против “Кит -го“ „жолто-сините„ останале без поволен резултат, а биле принудени да ја спасуваат второлиггашката чест во обид да постигнат барем почесен гол. Колку лошо одиграна средба имала нашата екипа говори крајниот резултат од 4:1 во корист на домаќините, кои иако се третолигаши, сепак не дозволиле никакво изненадување. Нивната ангажирана и добро организирана игра им го донела водството од 2:0, предност со која завршило првото полувреме.
сите 9 | | | веќе видена

18.08.2017 Општина Кочани ќе вложи околу 1 милион и 270 илјади денари за да ја реконструира пластичната подлога на спортските игралишта во дворот на средното училиште „Љупчо Сантов“. Со парите е планирано да се замени вештачката трева на површина од околу 940 метри квадратни. Тендерската постапка за набавка на новата подлога е започната со објавување на јавниот повик за избор на фирма што ќе ќе ја обезбеди и постави вештачката трева. Повикот трае до 13 септември, што може да се смета како доволен период за да се реализира освежувањето на спортските терени.
сите 28 | | | веќе видена

18.08.2017 Персонални промени доживеа Општинската изборна комисија од Кочнаи откако Државната изборна комсиија ги разгледувала и прифатила добиените барања за неприфаќње на извршувањето на функциите на дел од членовите кои досега биле во нејзин состав. На местото престедател на Комисијата е назначена Марија Гоцева, вработена во Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и регионалниот развој, додека нов заменик член стана Драгица Горгиевска, вработена во администрацијата на Општина Чешиново-Облешево. Гоцева доаѓа на местото на Далиборка Сандевска Стојанова, вработена во Општина Кочани, додека Горгиевска ја наследува Моника Јованова, вработена во Министерството за информатичко општество и администрација.
сите 14 | | | веќе видена

17.08.2017 Детската градинка “Павлина Велјанова“ од септември ќе треба да започне да функционираат со двосменско работно време. Според информациите што ги дало Министерстгвото за труд и социјална политика, оваа детска јавна установа е вклучена во владиниот проект со кој се опфатени слични објекти во уште и во Гевгелија, Радовиш, Охрид, Тетово и Прилеп. Од Министерството веќе испратиле дописи до сите државни детски градинки да направат анкета со родителите, пред да започне да се применува новата мерка.
сите 141 | | | веќе видена

17.08.2017 Фудбалерите на “Осогово“ не ја поминаа првата пречка во настапот за освојување на Купот на Макеоднија. На домашен терен тие доживеаа минимален пораз од 2:1 од доскорешниот прволигаш и стар ривал, “Брегалница“ од Штип. Одигрувањето на 16-финалниот натпревар за Купот се најавуваше како голем спортски нaстан во летниот период, а тоа и го оправда. По подолго време на трибините на “Никола Мантов“ имаше поголем број гледачи, а атмосферата ја надополнија и членовите на навивачката група “Сејмени“ кои имаа свое шоу.
сите 5 | | | веќе видена

16.08.2017 При крај е проектот за обезбедување вода за пиење за 4 населени места во општина Чешиново-Облешево, преку приклучување на водоводната мрежа во Кочани. Завршена е изградбата на главниот крак на водоводот во должина од 3.204 метри, при што се изградени и сите потребни придружни објекти, водоводни шахти и хидрантски приклучоци на потегот од приклучната шахта кај село Долни Подлог. Цевководот поминува низ село Облешево и оди до приклучната шахта кај селото Чифлик од каде, преку веќе изградениот систем за водоснабдување, вода за пиење треба да добиваат жителите на ова населено место, како и на селата Чешиново и Уларци.
сите 18 | | | веќе видена

16.08.2017 Благојчо Диванисов е новиот раководител на ЈП „Македонски шуми“, ШС „Осогово“ - Кочани. Доаѓа на местото на досегашниот раководител Орце Димитров. Диванисов 32 години работи во кочанското шумско стопанство како шумарски инженер, но ова не му прво искуство како раководител на ШС „Осогово“. Таа функција ја имаше цели 8 години со прекини, беше раководител од 1997 година, а потоа од 2002 до 2007. Како раководител на ШС „Осогово“ кратко за Канал 8 рече дека тековните обрски ќе бидат завршени одговорно, а граѓаните можат да бидат слободни оти нема да имаат проблем со снабдување со огревно дрво.
сите 16 | | | веќе видена

15.08.2017 Над 700 идни студенти во првите два дена доставиле апликации за упис на 12-те факултети и трите академии на универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип за академската 2017-2018 година.На машинскиот факултет на новата студиска програма „Индустриско инженерство“ досега има пријавено 15 кандидати, истакнуваат од Универзитетот. - Станува збор за нова студиска програма „Индустриско инженерство“наместо што беше порано „Транспорт и врски“ . Тоа е студиска програма која што согласно новите акредитации кои што беа доставени во одборот за акредитација се одобрени и од оваа година стартува. На Машинскиот факултет во првиот ден имаме околу 15 заинтересирани кандидати. Веројатно ќе стигнеме како минатата година до 50 кандидати што за технички факултет е сепак пристојна бројка, рече проф. д-р Кирил Барбареев, проректор за настава.
сите 87 | | | веќе видена

15.08.2017 Синдикатот за земјоделство во Италија е заинтересиран да отвори канцеларија во Македонија за да им овозможи на работниците кои доаѓаат одовде полесно да ги остваруваат своите работнички права. Според неодамнешните најави, италијанскиот агросиндикат кој има повеќе од 200 илјади членови, од кои над илјада се Македонци, планира канцеларијата да работи во источниот регион, со оглед што најбројното членство му е токму од кочанскиот, виничкиот, малешевскиот и пијанечкиот дел. Со отворањето на канцеларија нашите работници ќе можат полесно да ги обезбедат потребните документи, бидјеќи кога е периодот за нивно поднесување од јануари до март во тековната година, граѓаните се принудени да одат во Италија и да поднесат апликација.
сите 3 | | | веќе видена

14.08.2017 Одлична подготвеност и добра шаховска игра прикажа осумгодишната Јована Давиткова на 26. Отворен меѓународен турнир што се одржа во грчкиот град Кавала. Тоа и го донесе третото место меѓу девојчињата што е исто толку вредно како и шампионска титула. Причина за тоа е што таа на крајот освои пет бода, исто како и нејзините противнички кои го зазедоа првото и второто место, но на крајот за конечниот пламсан решаваше нивниот меѓусебен дуел. Давиткова настапи во категоријата Ц, во која се натпреваруваа момчиња и девојчиња до 10-годишна возраст од Грција, Македонија и Романија. Во нејзината група имаше вкупно 29 натпреварувачи што е уште една потврда за силната конкуренција.
сите 16 | | | веќе видена

14.08.2017 Желбата на македонските граѓани кои работат во западноевропските земји да се видат меѓусебно и да се дружат, се реализираше викендов во близина на виничкото село Драгобраште. Дворот на манастирот “Св. Спас“ беше претесен да ги прими сите заинтересирани кои дојдоа на првата иселеничка средба што ја организираше македонското здружение “Камен мост“, односно “Понте Ди Петра“ од гратчето Канели во Италија, каде има најмногу наши сограѓани. На самиот почеток свеченоста ја благословија митрополитот брегалнички Иларион и митрополитот европски Пимен, во сослужение на свештеници од виничкото парохиско намесништво.
сите 12 | | | веќе видена

11. 08.2017 Сезоната на годишни одмори и топлото време се причина што футсал екипата на “Унипаб“ од Кочани порелаксирано ги планира подготовките за новото првенство во Втората лига. Засега тренинзи не се изведуваат, но сепак играчите се ангажирани со учество на турнири што се одржуваат во текот на летниот период. Тимот кој минатото првенство имаше солиден настап во лигата, со освоените 19 бода ја заврши сезоната во средината на табелата. Тоа и покрај надежите и плановите не ја стави нашата екипа во ситуација да игра разигрување за освојување на позиција што би значела влез во повисок ранг. Сепак, од стручниот штаб на “Унипаб“ најавуваат дека нема откажување од таквиот план и можноста тој да се реализира од догодина.
сите 8 | | | веќе видена

11.08.2017 Продолжува страшната голгота на врзувани, изгладнувани, трауматизирани и силувани кучиња, оставени без храна и вода. Кучиња кои преку ноќ исчезнуваат и на кои им се губи секоја трага. Таква е сликата на напуштениот објект на улица „Скопска“ во Кочани каде што злоставувачот Николчо Тарџиманов. Секојдневно донесува нови кучиња, ги малтретира, врзува и силува и ги остава да умрат од глад и жед. Пред два дена силувал и до смрт измачил уште едно куче. - Пред два дена во трговскиот центар во Кочани Николчо остави уште едно кученце, измачено и силувано. За кратко време почина. Николчо и понатаму си продолжи да ги силува кучињата а никој ништо не презема, рече Викторија Апостолова, активист во здружението за заштита на животните „Втора шанса“ Кочани.
сите 6 | | | веќе видена

11.08.2017 Бројот на вработените на неопределено време во КЈП “Водовод“ е зголемен за 20-тина лица, откако во текот на денот им се врачени решенијата за работа на ангажираните работници. Се работи за трансформација на работниот однос што тие веќе го имале неколку години во Претпријатието, но досега биле ангажирани на определен временски период преку Агенција за времени вработувања. Главно станува збор за работници кои извршувале работни задачи за кои не е потребна повисока квалификација или степен на образование.
сите 6 | | | веќе видена

next