Канал8

22.09.2017 Со Света Божествена Литургија и на ден пред празникот со вечерна богослужба во Лесновскиот манастир како и во другите храмови во Македонија беше одбележан големиот празник на Раѓањето на Пресвета Богородица. Во православието овој празник е многу значаен бидејќи со раѓањето на Пресветата Дева започнува и спасението на верните. Голем број верници и од Кочани и од целиот Исток присуствуваа на Литургијата што по повод празникот се одржа во Лесновскиот манастир, бидејќи од годините останало дека овој празник е слава на селото Лесново и на манастирот. Игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и годинава задоволен од посетеноста на манастирот по повод празникот.
сите 3 | | | веќе видена

22.09.2017 Со свечена седница на општинскиот Совет започна одбележувањето на празникот на Општина Чешиново-Облешево и 13-годишнината од нејзиното основање. Градоначалникот Костадин Личков и претседателот на Советот, Тина Петрова во обраќањето пред присутните направија краток осврт на досегашното работење и развој. Беше речено дека жителите се горди на постигањата, посебно во решавањето на инфраструктурните проблеми, па иако претежно земјоделска, општината станува препознатлива на стопанската карта на Македонија. Во рамки на свечената седница, на ученици од општинските основни училишта им беа доделени признанија за најдобро изработени литературни творби на конкурсот што беше распишан по повод празникот.
сите 3 | | | веќе видена

22.09.2017 Не помина предлогот парите што се планирани за покривање на трошоците за организирање на референдумот за бегалците да се пренасочат за поддршка на спортот. На седницата на Советот на Општина Кочани, на која се дискутираше за пренамената на средства во Буџетот, повторно се отвори бурна дебата дали има потреба од одржување референдум на кој пред граѓаните ќе се постави прашање чиј одговор е однапред познат. Притоа беше упатена критика што општинската администрација не испланирала пари за трошоците на локалните избори, а истовремено локалната власт предлага да се скратат 9 милиони и 430 илјади денари претходно планирани за изградба и реконструкција на локални патишта.
| | веќе видена

21.09.2017 Два мопеда и автомобил учествувале во сообраќајната несреќа што се случила во Виница, а чиј епилог, освен материјалната штета е и две потешко повредени малолетни лица. Според полицискиот билтен, во средата, на 20 септември околу 17,35 часот на ул. „Браќа Миладинови“ дошло до судир помеѓу мопед марка “франко морино“ што го управувал 26-годишниот Ѓ.С. од Истибања, потоа мопед со винички регистерски таблици управуван од 15-годишно лице од Јакимово и патничко возило “aуди А4“ со штипски регистерски таблици, управувано од 65-годишниот Д.Н. од Виница. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле малолетното лице кое го управувало мопедот, како и неговиот сопатник на возраст од 16 години од Виница.
сите 176 | | | веќе видена

21.09.2017 Заглавен или бавен сообраќај, блокирани пешачки премини со паркирани возила, викотници и нерозни реакции проследени со свирежи од возилата, тоа е редовна слика на улиците “Раде Кратовче“ и “Борис Трајковски“ во близина на Градскиот пазар во Кочани. Во пазарните денови за да се помине растојание од неколку стотини метри со возило, потребно е долго чекање додека се расчисти метежот, за што на моменти дури и сообраќајната полиција е немоќна. Тесните улици, паркираните возила на тротоарите или на самиот коловоз и присуството на граѓани кои како продавачи и купувачи доаѓаат или заминуваат од Пазарот често е причина за застои што траат и по десетина и повеќе минути.
сите 3 | | | веќе видена

20.09.2017 Невнимателното управување моторно возило или негова неисправност придонесе за уште една сообраќајната несреќа што сепак заврши без посериозни последици. Несреќата се се случи во вторникот доцна попладне на магистралниот пат А3 во близина на влезот на селото Чифлик. Камион со кумановски регистерски ознаки што превезувал огревно дрво и се движел во правец на Штип, излетал од патот. Возачот не успеал да го задржи правецот на движење на товарното возило, туку тоа се превртело во блиската нива, на десната страна од коловозот. Притоа, причинета е материјална штета, но за среќа нема потешко повредени или жртви.
сите 244 | | | веќе видена

20.09.2017 Во подрачното одделенеие на Државната изборна комисија во Кочани започна собирањето потписи од граѓаните како поддршка на иницијативата за продолжување на времето на породилното отсуство. За целосна реализација на иницијативата потребно е да се организира референдум, а за што пак неопходно е да се соберат 10.000 потписи на територијата на целата држава. Носител на актовноста е граѓанската иницијатива со симболичен назив “Породилно 450“, а потписите се собираат во подрачните одделенија на ДИК во сите градови. Доколку се собере потребниот број, со поддршката ќе се организира референдум за измените во Законот за работни односи, а што се однесуваат на времетраењето на породилното остуство.
сите 9 | | | веќе видена

20.09.2017 Општинската администрација во Локалната самоуправа на Кочани е приморана да го запре објавувањето на Измените и дополнувањата, односно ребалансот на Буџетот на Општината за 2017 година, а за што гласаше мнозинството во Советот на седницата што се одржа на крајот на август. Државната комисија за спречување на корупцијата не даде “зелено светло“ на донесената одлука, оценувајќи дека има законска пречка во овој изборен период да се донесуваат измени и дополнувања на буџетите на општините. Мислењето било добиено откако е испратено барање од Општината до Комисијата за тоа дали може да се изврши пренамена и проширување на буџетските средства за оваа година, а што би се искористиле за покривање на трошоците за одржување на референдумот околу бегалците.
сите 4 | | | веќе видена

20.09.2017 Државната изборна комисија и официјално ги објави резултатите од одржаното ждребување за редоследот на кандидатсклите листи на гласачките ливчиња. Според единствениот добиен број секој од подносителите ќе биде распореден на гласачкото ливче во пооделната општина каде што истакнал своја предлог листа на кандидати за градоначалник или за членови на Советот. Ждребката определи во општина Кочани на гласачкото ливче за избор на градоначалник прв да се најде кандидатот на СДПМ, Методи Јованов, бидејќи партијата што го предлага го доби редниот број 1. Под него на ливчето ќе се најде името на кандидатот Ратко Димитровски, предложен од ВМРО-ДПМНЕ која го доби редниот број 7. Кандидатот Николчо Илиев, поддржан од СДСМ и коалиционите партнери ќе биде трет на гласачкото ливче, бидејќи партијата што го предложи, на државно ниво го доби редниот број 19.
сите 29 | | | веќе видена

18.09.2017 Во саботата се одиграа натпреварите од третото коло во првенството на Втората лига – исток во кое фудбалерите на “Осогово“ како домаќини ги освоија трите бода. На стадионот “Никола Мантов“ “жолто-сините“ ја дочекаа екипата на “Плачковица“ од Радовиш, и ја победија со 2:1. Иако до бодовите дојдоа со тесен резултат, сепак со играта што ја прикажаа домашните немаше да биде незаслужено ако мрежата на гостинскиот голман Бехар се затресеше уште неколкупати. Нашиот второлигаш во водство дојде дури при крајот на првото полувреме, иако претходно не беа искористени неколку сигурни шанси за погодок. Голот во 40 минута го постигна Коцевски, упатувајќи удар од 16-ина метри, а топката влезе во гостинскиот гол, што беше повод за радост на трибините и меѓу играчите.
сите 10 | | | веќе видена

18.09.2017 Имињата на вкупно 11 кандидати ќе се најдат на гласачките ливчиња за избор на градоначалник на Кочани, Виница, Чешиново-Облешево и Зрновци. Сите тие се предложени од политички партии, освен еден за кого кандидатурата е поднесена од група избирачи. Од општинските изборни комисии потврдија дека имињата на кандидатите се веќе верифицирани од ДИК, со што и официјално тие ќе влезат во предизборната трка. Најголем број кандидати за прв човек на Општината има во Зрновци, дури четворица. Освен претходно најавените кандидатури од коалициите предводени од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, како и од група независни избирачи, пред истекот на законскиот рок за оваа општина свој кандидат предложила и СДПМ на Бранко Јаневски.
сите 4 | | | веќе видена

15.09.2017 За сега слаб е одѕивот на земјоделците за склучување договори за наводнување за наредната сезона, а според информациите од водстопанската подружница “Брегалнца“ одвај околу 1000 земјоделци ја завршиле оваа законска постапка. За разлика од претходната наводнителна сезона, кога имаше потпишано нешто повеќе од 7 илјади договори, сегашната бројка е далеку од позитивна. Со оглед што во наредниот период ќе започнат подоготовките за изготвување на новиот план за наводнување, неопходно е договорите да се склучат навреме.
сите 3 | | | веќе видена

15.09.2017 Со добивањето верификација од Државната изборна комисија, кандидатските листи за градоначалници и членови на Советот на Општина Кочани се официјализираат и влегуваат во предизборната трка. Од Општинската изборна комисија рекоа дека дури попладнето добиле известување дека за кандидатите чии имиња се најдоа како предлози, немало законски пречки да учествуваат на претстојните локални избори, со што кандидатурите им се потврдени. Сепак, до затворањето на овие вести се чекаше верификацијата за уште само една листа за општинскиот Совет.
сите 127 | | | веќе видена

14.09.2017 Николчо Илиев, стопанственик и директор на компанијата ИНТ е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Кочани на претстојните локални избори. Таков заклучок бил донесен во средата вечерта на состанокот на кадровската комисија на општинската организација на социјадемократите, а истиот бил потврден и од страна на Извршниот одбор. На истиот состанок се утврдувала и предлог-листата за членови на општинскиот Совет, по што е заклучено дека треба да се вметнат и имињата на кандидатите од коалиционите партии. Оваа информација ја телефонски ја потврди и претседателот на ОО на СДСМ, Сашко Костов, кој поради обврските во Парламентот беше службено отсутен од партиското седиште.
сите 195 | | | веќе видена

12.09.2017 Здружението за рурален развој “Јавор“ од Зрновци е дел од проект за развој на вештини за вмрежување, организација и управување со финансии, како и за обука за земјоделско производство под пластеници. Проектот е со симболичен назив “Заедно сме посилни“, а се спроведува во партнерска соработка со Здружението на производители и потрошувачи на органски производи „Овчеполски еко производи“ од светиниколското село Мустафино и со Здружението на граѓани „Подобра иднина“ од Пробиштип. Во рамки на проектот, во Мусатфино се одржа стручно предавање за тоа како да се отпочне со органско производство и да се организира претприемништвото и финансово работење во здруженијата.
сите 4 | | | веќе видена

12.09.2017 Големо признание дојде од младинската фудбалска репрезентација за талентираниот кочански фудбалер Јован Манев, кој е дел од играчкиот погон на второлигашот “Осогово“. Иако со неполни 17 години, Манев е стандарден првотимец на нашиот клуб, а деновиве е повикан во селекцијата на Македонија за играчи до 17 години од страна на селекторот Горан Станиќ. Добрите игри на нашиот играч што тој ги прикажа на подготвителните, куп и првенствените натпревари очигледно не останале незабележени. Манев е во комбинација за пријателските средби против Кипар закажани за 12 и 14. септември.
сите 4 | | | веќе видена

11.09.2017 Голем интерес предизвика презентацијата на предлогот за Деталниот урбанистички план за Градската четврт 17 во Кочани, што се одржа во салата на Советот. Поголем број сопственици на стопански објекти што се наоѓаат таму, дојдоа да слушнат за предложените решенија од урбанистите за уредување на просторот. Се работи за локацијата на старата индустриска зона, започнувајќи од некогашниот дрвно-индустриски комбинат “Борис Кидрич“, па се до стопанскиот двор на поранешната фабрика за хартија, во близина на влезот на СОУ “Гошо Викентиев“, која опфаќа вкупно 24 парцели на површина од околу 46,5 хектари наменети за стопанска дејност. Со презентацијата всушност започнува постапката за донесување на ДУП-от, а за што во тек е и јавна анкета.
сите 2 | | | веќе видена

11.09.2017 Запрено е испуштањето на водата од браната Калиманци во хидросистемот “Брегалница“, со што и официјално е означен крајот на овогодишната наводнителната сезона. Од водостпопанската подружница во Кочани испратија и писмено известување во кое се наведува дека водокорисниците кои имаат површини што се опфатени со хидросистемот веќе нема да добиваат вода. Наводнувањето завршува точно шест месеци откако на 11 април годинава потекоа првите количини вода за наводнување на оризовите површини. Одговорните во подружницата велат дека капацитетот на браната Калиманци максимално бил искористен, па и покрај неповолната хидролошка состојба и сушата, како и други проблеми, планот за наводнување успешно е приведен кон крај.
сите 7 | | | веќе видена

11.09.2017 Со сериозни телесни повреди се здобило едно лице од Кочани, откако во тепчка било избодено со нож, па лекарите биле принудени да го префрлат на лекување во Скопје. Според известувањето од МВР, во неделата околу 22.20 часот на ул. „Јане Сандански“ во Кочани настанала вербална расправија, а подоцна и физичка пресметка помеѓу три лица. На една страна биле 37-годишниот В.А. и 33-годишниот А.Д., кои му се спротивставиле на 58-годишниот Л.А. Првите двајца со дрвени стапови го удриле Л.А. два пати во пределот на главата, по што тој со нож на В.А. му нанел повеќе убоди во пределот на телото.
| | веќе видена

07.09.2017 Над 60-тина училишни ранци, тетратки, блокчиња, прибор и друга опрема потребна за следење на наставниот процес собраа членовите на Извидничкиот одред “Ластовица“ од Кочани на хуманитарната акција што симболично ја нарекоа “Мрдни со прст за училишен прибор“. За само два часа, колку што активноста се реализираше на платото во Трговскиот центар, поголем број граѓани, но и претставници од кочанските претпријатија донираа во рамки на своите можности. Целта на акцијата е собраниот прибор и финансиските средства да им се поделат на учениците кои живеат во социјално ранливи семејства и не се во можност сами да го купат она што им е потребно за на училиште.
сите 34 | | | веќе видена

next