Македонски Медиа Сервис

Реконструкцијата на Владата е поприлично готова од директорски до министерски места – тврди премиерот, Зоран Заев. Сепак, таа зависи од добивањето датум за ...
сите 60 | | | веќе видена

На последната седница Владата на Република Северна Македонија донесе одлука на 8 јуни (сабота) да се одработи 7 мај, ден што беше прогласен за неработен поради ...
сите 23 | | | веќе видена

Приходите во буџетот се согласно планираното, имаме одлична наплата, тоа значи дека Буџетот може да обезбеди реализација на сите расходи што се во него, ...
сите 29 | | | веќе видена

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска од кратовско Куклица ги повтории ставовите на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер дадени пред два дена ...
сите 21 | | | веќе видена

За прв пат после осветувањето на православнот храм Свети Спас над тетовското село Јелошник утринава се одржа литургија со која чиноначалствуваше митрополитот ...
сите 10 | | | веќе видена

Владата останува на ставот на МВР што го изнесе пред неколку дена во врска со објавувањето на последните „бомби”, изјави денеска владиниот портпарол Мухамед ...
сите 25 | | | веќе видена

Зголемување на субвенциите за 800 денари по грло или воведување интервентна мерка – поддршка за предадено грло во кланичен капацитет, ќе побараат од државата ...
сите 16 | | | веќе видена

Владиниот портпарол Мухамед Хоџа вели дека разговорите помеѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и останатите политички партии кои ја сочинуваат Владата ги ...
сите 37 | | | веќе видена

Компаниите од енергетскиот сектор кои имаат лиценци издадени од Регулаторната комисија за енергетика ќе доставуваат податоци на месечно ниво до регулаторот. ...
сите 13 | | | веќе видена

До Регулаторната комисија за енергетика биле доставени околу 1.300 барања од граѓани кои се исклучени од системот за парно греење. Најголем дел од барањата се ...
сите 17 | | | веќе видена

Антиката и начинот на кој таа е прикажана во учебниците за петто одделение во Бугарија и за шесто во Северна Македонија ќе бидат во фокусот на состанокот на ...
сите 146 | | | веќе видена

Успешниот кинески бизнисмен Зјао Зиоунг (49), кој лани бил осуден на смрт поради силување на дури 25 средношколки, завчера беше погубен, пренесува „Дејли ...
сите 4 | | | веќе видена

Според последното истражување на „Дојче банк“, кое ги опфаќа животниот стандард, куповната моќ, безбедноста, здравствената нега, домувањето, превозот и ...
сите 10 | | | веќе видена

Полицијата на Република Српска го привела поранешниот министер за образование, Ненад Сузиќ кој е осомничен за сексуално злоставување на единаесетгодишно ...
сите 18 | | | веќе видена

Книгата „Реквием за љубовта” на битолчанецот Зоран Пејковски преведена е и објавена на полски јазик. Минатата година во Полска книгата е одиграна во театарска ...
сите 2 | | | веќе видена

next