Македонски Медиа Сервис

Комисијата за трговските ознаки и трговските имиња денеска во Солун ќе одржи прв состанок, според она што вчера го откри алтернативната министерка за ...
сите 69 | | | веќе видена

Сојузот на фолклорни ансамбли на Македонија-СОФАМ од денес до 20 мај, во Битола домаќин е на претставници на фолклорни асоцијации од 15 држави во Европа, ...
сите 10 | | | веќе видена

Меѓународна конференција за европски интеграции, на тема „Иновирајќи ја Европа”, ќе се одржи денеска во Министерството за надворешни работи, во организација на ...
сите 19 | | | веќе видена

Во Скопје денеска ќе се одржи Бизнис форум за жени претприемачи од Западен Балкан на кој ќе биде промовирано женското претприемништво.Настанот ќе овозможи ...
сите 26 | | | веќе видена

Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија (МАНУ) денеска одбележува 100 години од раѓањето на академик Ѓорѓи Филиповски.Во рамки на ...
сите 16 | | | веќе видена

Пејачката Тамара Тодевска со песната „Proud” („Горда”) вечер ќе настапи во втората полуфинална вечер на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив, ...
сите 307 | | | веќе видена

Ароганцијата, неисполнување на одредени очекувања на граѓаните, неагилниот однос на одредени носители на високи функции, непотизмот, укажувањата од ...
сите 159 | | | веќе видена

Дискусија на тема „Предизвиците на Република Северна Македонија пред и по членството во НАТО” ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Факултетот за ...
сите 24 | | | веќе видена

Европската Унија не треба да се откаже од Балканот, а неисполнетите ветувања за членство би можеле да ги ослабат умерените и реформски струи во регионот, ...
сите 31 | | | веќе видена

Не постои ниту една медицинска технологија во светот, ниту пак некоја друга форма на лек како вакцината што спасува повеќе животи. Секое дете кое ќе се запише ...
сите 132 | | | веќе видена

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска попладнево на Скопскиот аеродром го пречека принцот Едвард, грофот од Весекс.По тој повод, ...
сите 83 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека таа и францускиот претседател Емануел Макрон „се борат“ политички и имаат различни ставови, но на ...
сите 101 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека можеби ќе има средба со својот американски колега Доналд Трамп на маргините на Самитот на Г-20, што кон ...
сите 21 | | | веќе видена

СВР Штип спроведе акциска контрола за непрописно престигнување.Акцијата се одвивала во текот на вчерашниот ден во периодот од 09 до 14 часот.Контролирани се ...
сите 83 | | | веќе видена

next