Македонски Медиа Сервис

Зорица Петрова е првата жена машиновозач во државата на која на Меѓународниот ден на жената ѝ беше врачена лиценцата за работа како машиновозач. Оваа ...
сите 8 | | | веќе видена

Некогашниот олимписки шампион во борење Шабан Трстена денеска го посети државното музичко училиште Тодор Скаловски Тетоец. Учениците слушнаа за неговите успеси ...
сите 17 | | | веќе видена

Градоначалникот на Задар, Бранко Дукиќ, има највисока нето-плата од сите хрватски градоначалници – 2.940 евра, по него, како што пишуваат хрватски медиуми, ...
сите 4 | | | веќе видена

Хонг Конг ќе гради еден од најголемите вештачки острови во светот, со пресметана вредност на инвестицијата од 79 милијарди евра, објавиле вчера градските ...
сите 27 | | | веќе видена

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски на прес-конференција потсети дека „мерцедесот“ сѐ уште е дел од судската постапка за „Тенк“ и владата не го користи.– ...
сите 96 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ до утре треба да ги достави предлозите во врска со законот за Специјалното јавно обвинителство, а задутре, в петок, е закажана нова средба на која ...
сите 96 | | | веќе видена

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се ...
сите 93 | | | веќе видена

До 31 декември годинава продолжува рокот за бесплатно чипирање на домашните миленици, сопшти денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ...
сите 33 | | | веќе видена

Кацеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања соопштила дека е неопходна помош за 122.600 луѓе во Авганистан кои неодамна се сочија со поплави.Во ...
сите 36 | | | веќе видена

Србија и Албанија се двете економии што обезбедуваат најниска стапка на невработеност од околу 12 отсто во земјите од западен Балкан, а Косово, со 29 отсто, ...
сите 19 | | | веќе видена

Според информациите од Полицијата сообраќајната незгода се случила во текот на вчерашниот ден во 13.20 часот на крстосница од регионален пат Скопје-Велес и ...
сите 108 | | | веќе видена

Сања Стефанова, координаторот за меѓународна соработка на Универзитетот „Гоце Делчев“(УГД)-Штип е избрана за национален претставник во бордот на ...
сите 3 | | | веќе видена

„Берлин сака работата да ја реши на свој начин. Од Белград и Приштина се очекува да не работат ништо до мај или јуни, кога завршува изборниот циклус во ...
сите 78 | | | веќе видена

На Претседателските избори 2019 година, своето право на глас во странство ќе можат да го остварат вкупно 1.782 граѓани во 32 Дипломатско – конзуларни ...
сите 44 | | | веќе видена

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За ...
сите 137 | | | веќе видена

На регионалниот пат Неготино – Лакавица од утре ќе се реконструира мостот на Вардар кај село Пепелиште, поради што сообраќајот ќе се пренасочува по земјаниот ...
сите 40 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното ...
сите 131 | | | веќе видена

next