Македонски Медиа Сервис

На подрачјето на Град Скопје изминатиот викенд се случиле 33 сообраќајни незгоди, од кои во 16 има повредени лица, а во 17 е причинета материјална штета. ...
сите 113 | | | веќе видена

Решение за Законот за јавно обвинителство, со кој се регулира и судбината на Специјалното јавно обвинителство денеска ќе се обидат да најдат премиерот и лидер ...
сите 235 | | | веќе видена

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети ...
сите 582 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во попладневните часови ќе има услови за појава на ...
сите 199 | | | веќе видена

Во шестото коло од нашата квалификациска група за Европското првенство во фудбал во 2020 година, синоќа македонската фудбалска репрезентација на гостувањето во ...
сите 129 | | | веќе видена

Македонската јавност со години знае за проблемот со огромното загадување кое го продуцираат производителите на вар во струмичкото село Костурино и други места. ...
сите 38 | | | веќе видена

Случајот Рекет е една од темите за кои потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и пратеникот Владимир Ѓорчев разговарале со претседателот на ...
сите 34 | | | веќе видена

Привремениот амбасадор на Република Бугарија во Австралија, Петар Николаев, побара итен состанок во Министерството за надворешни работи и трговија на Канбера. ...
сите 63 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон му се извини на албанскиот премиер Еди Рама, откако пред почетокот на натпреварот Франција – Албанија, беше интонирана ...
сите 33 | | | веќе видена

Името на досегашниот комесар за соседска политика и проширување, Јоханес Хан е дел од подолгиот список на комесари, за кој се тврди дека ќе биде објавен утре ...
сите 191 | | | веќе видена

Околу 500 државјани на Босна и Херцеговина се наоѓаат во бегалски или заробенички кампови во Сирија и Ирак, каде чекаат на можна депортација во земјата каде се ...
сите 27 | | | веќе видена

Кралицата Елизабета Втора го потпиша Предлог-законот чија цел е да се спречи Велика Британија да ја напушти Европската унија без договор на 31 октомври, објави ...
сите 296 | | | веќе видена

Деветгодишно девојче Дејзи Меј Деметри, родено од Бирмингем, на кое и двете нозе му се ампутирани кога била бебе, продефилира по пистата на Модната недела во ...
сите 14 | | | веќе видена

Косовскиот Совет за заштита на човековите права и слободи (КМДЛЊ) објави денеска анализа за состојбата во затворите во однос на смртните случаи, според која во ...
сите 42 | | | веќе видена

Од Хируршкото оделение при Клиничката болница Тетово испратија демант до медиумите поврзан со вчерашниот инцидент, за кој, СВР Тетово во полицискиот билтен ...
сите 267 | | | веќе видена

Владата денеска преку писмено соопштение го осуди вчерашниот протест на македонските иселеници во Мелбурн, кои палеа макети со ликовите на Заев и Шекеринска. ...
сите 63 | | | веќе видена

Дефанзивецот и капитен на Реал Мадрид, по мечот со Фарски Острови (4:0), зборуваше и за Реал Мадрид, за неговите амбиции оваа сезона.Рамос успеа да се изедначи ...
сите 20 | | | веќе видена

next