Македонски Медиа Сервис

Рудар од Танзанија, Санини Лаизер кој има 52 години го доживеал она што многумина можат само да сонуваат: станал милионер преку ноќ, бидејќи во месце јуни ...
сите 12 | | | веќе видена

Во јули е забележан првиот месечен раст на приходите во Буџетот од почетокот на КОВИД кризата, соопшти денеска Министерството за финансии, посочувајќи дека ова ...
сите 172 | | | веќе видена

Излезе од печат книгата „Исчезнати селски населби и села со промените имиња во Полог забележани во кралските повелби во 14 и 15 век, поправен и дополнителен ...
сите 2 | | | веќе видена

Во знак на благодарност за нивниот ангажман, Исламската верска заедница донираше пакети со месо од курбаните во Гостивар на медицинските сестри Албанки. ...
сите 99 | | | веќе видена

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.– МВР ги известува граѓаните ...
сите 29 | | | веќе видена

Тројца пациенти починаа вчера од вирусот Ковид-19, со што вкупниот број на починати од оваа болест достигна 500. Ковид-19 е најризичен за постарите лица, ...
сите 595 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е исплатата на паричните права од социјална и детска заштита за месец јули. Почнувајќи од ...
сите 29 | | | веќе видена

За неносење лична заштита на лице се регистрирани 390 прекршоци во текот на изминатото деноноќие (3-4.август) на територијата на целата држава.Министерството ...
сите 595 | | | веќе видена

Украинка (51) се обидела рачно да ископа тунел за да си го ослободи синот од затвор, а поради тоа, сега и самата е соочена со затворска казна.Жената чие име не ...
сите 13 | | | веќе видена

Потрагата по малолетникот кој исчезна во водите на Преспанското Eзеро продолжи во раните утрински часови и ќе трае се до пронаоѓање на момчето.Поради ...
сите 138 | | | веќе видена

Поранешниот крал на Шпанија Хуан Карлос I (82) изјави дека ја напушта Шпанија и ќе живее во друга земја поради финансискиот скандал во кој се најде. Писмо од ...
сите 21 | | | веќе видена

Вчера во 18.30 часот, на ул.„Сирма Војвода“ во Охрид, патничко возило „мерцедес“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.С.(19) од Скопје удрило во ...
сите 305 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека наскоро ќе биде намален контингентот американски војници во Авганистан на околу 4.000 луѓе.„За кратко време ...
сите 29 | | | веќе видена

Богатите земји веќе осигураа повеќе од милијрда дози вакцини против коронавирусот што предизвикуцва загриженост дека остатокот на светот ќе се најде на крајот ...
сите 140 | | | веќе видена

Во Србија според последниот попис од 2011 година, за разлика од минатите години бројот на Македонците опаѓа или 22.755 лица се изјасниле како припадници на ...
сите 14 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш предупреди денес дека светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата заради ...
сите 82 | | | веќе видена

Неизвесноста околу почнувањето на новата учебна година повторно ги стави на мака родителите, откако пред неколку месеци тие мораа многу повеќе од вообичаено да ...
сите 104 | | | веќе видена

Со концерт посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ, вечерва во Античкиот театар ќе биде отворено годинешното 60-то по ред издание на Фестивалот ...
сите 66 | | | веќе видена

Во Собранието денеска на пладне во салата Голема купола ќе се одржи првата седница на новиот парламентарен состав согласно здравствените протоколи за заштита ...
сите 320 | | | веќе видена

next