Македонски Медиа Сервис

Против хрватската пејачка Јосипа Лисац е поднесена казнена пријава поради начинот на кој ја извела националната химна на инаугурацијата на хрватскиот ...
сите 25 | | | веќе видена

Еден килограм контролирана пратка кокаин е запленета во магазин за овошје во селото Крушопек, во скопски Сарај. По насока на јавен обвинител приведени се ...
сите 202 | | | веќе видена

Бугарскиот патријарх Неофит денеска упати порака до, како што рече православните браќа во Македонија, нагласувајќи дека тие може да сметаат на поддршката на ...
сите 31 | | | веќе видена

Ратификацијата на Пристапниот протокол е веќе започната во шпанскиот Парламент, по скратена постапка и се очекува утре да биде усвоена од Комисијата за ...
сите 158 | | | веќе видена

На ЛУ Народен музеј од Велес од Министерството за култура по распишаниот конкурс за годинашната програма и се одобрени вкупно 600 илјади денари, за музејско – ...
сите 14 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамки на партиските теренски активности денеска посети неколку производствтени капацитети во Охрид, при што во ...
сите 95 | | | веќе видена

Владата на Република Северна Македонија категорично ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на ...
сите 132 | | | веќе видена

Дополнителната заменичка-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска во врска со нарачката на личните документи со новото уставно име истакна дека ...
сите 201 | | | веќе видена

Освен прекројувањето на шестата и петата изборна единица, измените на Изборниот законик предвидуваат и други новини кои треба да се применуваат на претстојните ...
сите 93 | | | веќе видена

Осумстотини илјади денари за 12 проекти од национален интерес ќе добие Музеј галерија Кавадарци од Министерството за култура. Станува збор за проекти од ...
сите 14 | | | веќе видена

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги повикаа околу 35.000 членови на изборните органи да присуствуваат на претстојната едукација за ...
сите 93 | | | веќе видена

Прилепската стара чаршија, споменик на културата, ќе се реконструира за да се зачува нејзиниот автентичен лик, но и да се уреди инфраструктурно. Тоа е еден од ...
сите 5 | | | веќе видена

Шпанија ќе поддржи старт на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ на состанокот на Европскиот совет во март, истакна шефицата на шпанската ...
сите 158 | | | веќе видена

Зависници од дроги кои се на одвикнување во центарот Нарконон во Конопиште, чистеа отпад кон планината Кожуф. Директорката на центарот, Александра ...
сите 3 | | | веќе видена

Цената на златото денес во еден момент беше највисока во историјата во однос на еврото, достигнувајќи двонеделен максимум.До тоа главно дојде бидејќи ...
сите 26 | | | веќе видена

Пропуштените повици од непознати странски броеви регистрирани изутрината кај домашни корисници на мобилна телефонија најчесто потекнувале од Литванија, ...
сите 66 | | | веќе видена

Акциите на компанијата Virgin Galactic, чиј сопственик е светски познатиот бизнисмен Ричард Бренсон, пораснаа од почетокот на годинава за дури 160 ...
сите 20 | | | веќе видена

next