Весник Илинден

Претседателот на Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски се сретна со градоначалникот на Пустец, Република Албанија, Пали Колевски и со ...
сите 71 | | | веќе видена

Со проекција на филмот „Тајната на дрвјата“ од Лик Жаке во Скопје в четврток ќе бидат одбележани 57 години од потпишувањето на Елисејскиот договор помеѓу ...
сите 18 | | | веќе видена

Иранската цивилна авијација потврди дека две ракети го урнале украинскиот патнички авион веднаш по неговото полетување од Техеран на 8 јануари. Во вториот ...
сите 48 | | | веќе видена

Зголемувањето на учеството на жените од националните малцинства и лицата со посебни потреби во сите фази на изборниот процес беше дискутирано денес на ...
сите 2 | | | веќе видена

Пратеникот во албанскиот парламент од редовите на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, Васил Стерјовски е еден од најактивните пратеници во ...
сите 21 | | | веќе видена

Јас треба од Тебе да бидам крстен, а Ти при мене ли – доаѓаш?“ (Матеј 3,14). „Јас треба од Тебе да бидам крстен, а Ти при мене ли – доаѓаш?“ (Матеј 3,14). Кој ...
сите 21 | | | веќе видена

Православниот празник Богојавлние-Водици беше прославен насекаде низ Албанија каде што живеат православните Македонци. Македонците традиционално во село ...
сите 117 | | | веќе видена

Лидерот на Партијата за заштита на човековите права (ПБДЊ), партија на грчкото малцинство во Албанија, Вангел Дуле, кој е и пратеник во албанскиот парламент, ...
сите 21 | | | веќе видена

Православните верници денеска го слават Богојавление – Водици, празник поврзан, според верувањата, со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан. ...
сите 32 | | | веќе видена

Во Долна Горица, општина Пустец се одржа Изборната конференција на регионалниот комитет на Македонска алијанса за европска интеграција за делот на Преспа. На ...
сите 21 | | | веќе видена

Македонското друштво „Илинден“- Тирана и огранокот за Голо Брдо, од името на сите Македонци во Албанија, упати честитка до Поглаварот на МПЦ-ОА, неговото ...
сите 117 | | | веќе видена

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно потенцирал оти ...
сите 226 | | | веќе видена

Согласно со Договорот меѓу Владата на Македонија и Советот на министри на Албанија, денеска во Охрид беше формиран Мешовитиот комитет за управување со регионот ...
сите 26 | | | веќе видена

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, вчеравечер се обрати на приемот приреден за претставниците на дипломатскиот кор, акредитирани во Македонија. ...
сите 105 | | | веќе видена

next