Сигурно умеете добро да реагирате на пофалби, меѓутоа во денешно време морате да знате и да се себе-промовирате. Сепак, за тоа е потребна и вештина да знаете како да ги истакнете своите способности и квалитети пред претпоставените или клиентите, а сепак да не изледате премногу наметливо. За да го забрзате своето напредување во кариерата треба да го добиете вниманието од претпоставените, а за тоа треба да бидете и стратешки добро подготвени. За да го постигнете тоа, препознајте ги клучните можности за самопромоција. Состаноците со шефот се важни, ама има и мали момнети во текот на денот кои ако добро ги искористите, можат да Ви го подобрат патот до успехот. Старото правило гласи: Со големо искуство до поуспешна кариера!
| | веќе видена

Најновото истражување покажало дека мажите кои лесно се заљубуваат и кои веруваат во љубов на прв поглед, почесто ги изневеруваат своите партнерки. Во анкетата, која е спроведена на 5.000 испитаници на слободни мажи и жени, покажала дека 42% од мажите, кои верувале во љубов на прв поглед, ја изневериле својата поубава половина. И замислете, генерациите кои денес имаат над 50 години повеќе ги изневерувала своите партнери кога биле помлади, во однос на личностите кои денес имаат помалку од 30 години. Исто така, 20% од испитаниците кажале дека не верувале во своите партнерки во претходните врски, а 9 од 10 анкетирани изјавиле дека очекуваат верност од своите идни партнери. Судејќи по резултатите, 75% од жените и 80% од мажите се изјасниле дека им требаат најмалку 5 состаноци со момчето или девојката, за да се одлучат дали ќе се впуштат во сериозна врска или не.
сите 11 | | | веќе видена

Старата и добро позната изрека вели дека за среќа е потребно малку! Воведете од сè помалку во вашето секојдневие и бидете насмеани. САКАЈТЕ СЕ СЕБЕ Направете листа на работи кои ги сакате кај себе. Среќата се зголемува за 25% ако луѓето напишат што ценат кај себе. СЛУШАЈТЕ РАДИО Студиите покажале дека музиката ги активира деловите на мозокот кои произведуваат среќа, а не е случајно тие делови да ја поттикнуваат и храната и водење љубов. АКТИВИРАЈТЕ СЕ Кога не сме ангажирани и немаме некоја задача, нашите умови почнуваат да одат во правец на лични проблеми и почнуваат грижите. Значи, секогаш бидете фокусирани кон целта. ПРИРОДА Отидете во парк или на некое друго место пријатно за шетање. Тоа може да ги оттргне сите несреќни мисли така што вашата свест ќе ја врати во сегашноста. БЕЗ ЗАВИСТ Несреќните луѓе дозволуваат споредбата да им го расипе расположението. И никако не заборавајте дека љубовта ни дава живот, таа е моќна и е секаде околу нас. Сакајте се себе, луѓето околу себе, природата, животот. Останете во ...
сите 10 | | | веќе видена

Поранешниот дечко е поранешен со добра причина. Ако размислувате за својата љубов и забележите дека постојат одерени типови на луѓе со кои започнувате љубовни врски, можеби е време да го смените однесувањето за да постигнете стабилен и долгорочен однос. ФОКУС Концентрирајте се на особините кои Ве привлекуваат кај мажите/жените. Потоа, проучете во која мера Вашиот поранешен партнер ги поседува овие карактеристики. Направете и попис на особините кои што не Ви се допаѓаат и кои Ве довеле до пропаст. ИНТРОСПЕКЦИЈА Љубовната врска е комплексен однос кој што го сочинуваат две личности. Ако сметате дека идеалниот дечко треба да ги исполни Вашите очекувања, истото важи и за Вас. Во своето однесување рефлектирајте ги оние доблести кои ги сметате за важни. ВНИМАТЕЛНО БИРАЈТЕ Направате список на десет добри особини кои мора да ги има Вашиот следен избраник. Подгответе се за акција. Обрнувајте внимание на потенцијаниот при првите излегувања. На пример, ако вам Ви е важно неговото однесување колку е пристоен ...
сите 7 | | | веќе видена

Секој ден би требало да имате по пет оброци, меѓутоа пазете да не претерате со количината на храна, поточно со вкупната калорична вредност. Појадокот е најважен дневен оброк кој мора да осигура 30% од енергетското внесување дневно. Потоа е добро да земете некои пробиотични млечни напитоци или овошје. Ручекот треба да биде редовен, да се состои од предјадење, главно јадење и салата. За ужина погодни се јаткасти производи или некое друго овошје. Најважно е да вечерате пред 19 часот и тоа нешто лесно што нема да го отежнува варењето и да предизвика тегоби и несоница.
сите 2 | | | веќе видена

Некогаш ни беа потребни само две недели да поминеме на летување и да бидеме исполнети со енергија, која е неопходна да ги поминеме наредните 11 месеци. Меѓутоа, поради забрзаното темпо на живот и сè поголемиот работен ден, ова е веќе одамна минато. За да не нè скрши секојдневниот стрес, како физички, така и психички, во денешно време на вработените личности потребни им се дури шест одмори годишно. Или, попрецизно на одмор треба да се оди на секои 62 дена за да не се чувствуваме агресивни и болни, па доколку пак ги послушаме стручните лица ќе останеме свежи и фокусирани . Во студијата на “Post Office Travel Insurance” речиси една четвртина од работниците изјавиле дека се под толку голем притисок, поради што очајнички им е потребен одмор. Само 20% од испитаниците одат на одмор два пати во годината. А, некои пак после 2 дена отсуство од работа се чувствуваат потполно регенерирано. Студијата, исто така, покажала дека мажите полесно се опуштаат од жените, поточно на жените им се потребни повеќе денови одмор да се ...
сите 6 | | | веќе видена

Доволно е да го погледнете лицето во огледало и да знаете какво здравје имате, тврдат експертите. Ако се сомневате дека вашето здравје не е во најдобар ред, понекогаш сосема е доволно потемелно да се погледате во огледало за да видите што се случува во вашиот организам. Експертите тврдат дека неколку заболувања можат да се откријат едноставно со погледот во огледало. ОЧИ Виснати капаци можат да упатуваат на мозочен удар и во ретки случаеви рак на белите дробови.Црвенилото во очите најчесто е безопасно. Сепак, ако забележите дека белките често се црвени, тоа може да биде поврзано со зголемен крвен притисок или висока темепратура. Црвенилото во очите може да биде последица на воспаление на рожницата на окото или алергиски коњуктивитис. Треперење на окото се јавува поради зголемен стрес. Доколку таа состојба трае подолго од седум дена, може да укажува на мултиплекс склероза. Белиот прстен околу шареницата може да биде знак на зголемен холестерол. Освен тоа, на рабовите на капаците или на кожата околу очите ...
сите 9 | | | веќе видена

Клуч на големиот успех е напорна работа во краток временски период, а потоа краток одмор пред останатиот дел од работата со сериозна концентрација на активностите и обврските. Ова е резимето на една студијата објавена во “Psychological Review”. За да се уверите дали ова е вистина, ве покануваме да го пробате следново: не одговарајте на секој телефонски повик, не проверувајте електронска пошта на секои две минути и напуштете го работното место порано. Ќе бидете изненадени колку ќе бидете поефикасни! Поуспешни луѓе се оние кои успеваат да ги контролираат своите работни навики и се мотивираат себеси да ја подобрат својата продуктивност и ја ограничуваат интелектуалната активност на строго фиксно време, стои во завршението на студијата.
сите 16 | | | веќе видена

Љубовниот живот на италијаните е прилично зачинет и воопшто не им е чудно да направат отстапки од секојдневните можности, покажало последното истражување на тамошните научници. Тие испитувале луѓе од 18 до 60 години, од кои 90% признале дека би сакале да го променат местото на кое водат љубов. Плажата и морето го одбрале 81% од нив, а дека сексот во лифт е добра идеја сметаат 79% од испитаниците. Идејата за водење љубов во кабина на плажа прифатлива е за 72% од испитаниците, додека во кабините за пресоблекување во бутици или слични продавници би се одлучиле 58% од испитаниците. Во тоалетите по кафулињата и рестораните без размислување би воделе љубов 51%, додека автомобилите и паркинг просторите повеќе не се актуелни, па и процентите се помали – околу 49% .
сите 34 | | | веќе видена

Дали знаете кои случувања ќе го одбележат животот на жената, а кои на мажот? Што од случувањата најмногу ќе памти поубавата половина, а што посилниот пол? Време е да дознате! Раѓањето на детето е највпечатливиот момент во животот на жената, а за мажите тоа е нивната венчавка, покажало најновото истражување на оваа тема. Правиот бакнеж е позициониран на седмото место од најголемите спомени, а учесниците во истражувањето откриле дека најсреќен период од нивниот живот е кога имале 20 години, додека најпредизвикувачки им биле тинејџерските години. Студијата открила и на која возраст им се случиле важните моменти. Повеќето добиле домашно милениче на 11 години, првиот бакнеж им се случил на 14 години, а невиноста повеќето од испитаниците ја изгубиле на 18 години.
сите 4 | | | веќе видена

Американското истражување “Great American Sex Survey” покажало дека на луѓето најдраги денови за секс им се деновите од викендот. Саботата е на прво место со 33%, а петокот на второ со 22%. Истражувањето, исто така, покажало дека после деновите од викендот на второ место е среда. Стручните лица за сексуални односи покажале дека викендот е омилен за сексуални активности затоа што луѓето обично имаат повеќе слободно време на располагање. А, на одговорот зошто среда е на второто место, истражувачите објаснуваат дека долго е времето од недела до петок, па среда е точно на половина од неделата и затоа што самото тело посакува интимност после поголемата пауза од викендот. Еден дел од испитаниците, околку 13%, изјавиле дека сакаат да водат љубов во понеделник или четврток, а 12% го сакаат вторникот. Најмногу луѓе се среќни кога ќе успеат да ги совладаат сите обврски и да најдат време за секс.
сите 24 | | | веќе видена

Без разлика дали имате 18 или 78 години, некои стилски совети се универзални и вредат за сите жени. Во продолжение ги издвојуваме најважните. 1.Пронајдете парфем кој совршено ви одговара. Луѓето ќе Ве запомнат по тоа како мирисате. 2.Чанти и ремени. И наједноставен ремен или чанта можат да направат чудо за вашиот изглед, а нема да ве чинат цело богатство. 3. Грижете се за стапалата и носете удобни чевли, но за вечерни излегувања ќе мора малку да се помачите. Тогаш модата доаѓа пред удобноста. 4. Правилното, исправено одење е многу важно за жените со стил 5. Не ви требаат скапи креми за лице, но потребно е да се грижите за себе. Чистењето и хидртатацоија на кожата мораат да бидат ваша дневна рутина. 6. Бидете единствени и уникатни. Ако сите носат нешто, тогаш тоа не е за вас 7. Бидете доволно паметни да го научите она што не го знаете и не се срамете да побарате совет. 8. Бидете срекни и насмеани и уживајте во секој момент, секоја прилика е прилика за да бидете убаво облечени
сите 6 | | | веќе видена

Дали се сеќавате кога последен пат сте биле вистински среќни? Најголем број на луѓе не можат да одговорат на ова прашање. Затоа стручните лица предлагаат ефикасни начини за среќа: ПРЕГРАТКИ Докажано е дека прегрнувањето на драгата личност ќе Ве направи посреќни. Допирот има силно дејство на организмот, па дури може и да ублажи некои болки како мигрена, ПМС и болки во грбот. ЧИТАЈТЕ Истражувањата покажуваат дека личностите кои многу читаат се посреќни во животот, подобро се ситуирани, добри се како љубовници и имаат стабилни емотивни врски во однос на оние кои не сакаат да читаат. Читањето ги проширува видиците, дава увид на различни аспекти на човечката природа и луѓето кои читаат се попаметни, пообразовани, посреќни и поуспешни. Докажано е дека личностите кои сакаат да читаат донесува помудри одлуки научени од искуствата на книжевните ликови. СЕКОЈ МОМЕНТ Е ВАШ Не мислете на минатото бидејќи не можете да го промените. Не мислете на иднината. Животот треба да се живее сега, во овој момент. Стручните лица ...
сите 20 | | | веќе видена

Истражувањата покажуваат дека сексуалните односи во траење од 2 до 5 минути се прекратки, а помеѓу 20 и 30 минути мошне долги. Идеално времетраење на клавитетен сексуален однос е 10 минути, односно помеѓу 7 и 15 минути. Сексот во бременоста не е забранет, дури и се препорачува, меѓутоа не и во последните месеци од бременоста. Со сексот во бременоста не треба да се претерува, а покрај тоа треба да се води сметка и за можните инфекции и да се избегнуваат префорсирани пози за жената. Жените може да имаат и полови односи во текот на менструацијата, меѓутоа и тогаш постојат некои ризици. За време на менструацијата жените се многу повеќе подложни на инфекции. За околу 10% од паровите кои посакуваат бременост потребно им е повеќе од година дена да дојде до зачнување, а за 5% повеќе од две години. Секој шести пар бара помош кај стручните лица поради неплодност или сомнеж за стерилитет. Дебелите жени и дебелите мажи имаат многу повеќе проблеми со неплодноста отколку паровите кои имаат просечна телесна тежина. ...
сите 10 | | | веќе видена

Психологијата на боите го поврзува карактерот на личноста со нејзиниот избор на бојата на облека, обувки, мебел, автомобил, постојат и цели теории кои се занимаваат со последиците од впечатокот на боите на човекот. Истражувањата покажале дека луѓето се повесели кога ги опкружуваат топли и светли бои бидејќи ги потсетуваат на сонцето, но тоа не е сè што се открива Вашата омилена боја за Вас! Страсните личности ја обожаваат црвената боја која привлекува внимание, па дури и мали детали во црвена боја може да ги разбудат сетилата. Црвената боја ја истакнува самодовербата и дава чувство на моќ. Црвената е боја на сила, здарвје и виталност. Оптимистите и оние кои не ја сакаат монотонијата ја обожаваат црвената боја. Доколку сакате да доминирате, да привлечете внимание и да ја потенцирате Вашата личност тогаш Ваша омилена боја е жолтата. Инаку, оваа боја дава елан и ја зајакнува самодовевербата, расположува и асоцира на сончеви зраци и насмеани лица. Жолтата боја го стимулира мозокот и може да ја зголеми ...
сите 4 | | | веќе видена

Лагите зборуваат сè. Најновите истражувања покажуваат дека секој од нас знае да излаже од 2-3 пати во текот на денот. Најчесто лажеме за да избегнеме конфликти и непријатни ситуации. Исто така, ја заобиколуваме вистината и поради лична корист, меѓутоа и за да заштитиме некого. На пример, пријателката Ви го покажува новиот фустан и сака да го слушне Вашето мислење. Иако, фустанот воопшто не Ви се допаѓа, сигурно ќе и кажете дека е убав и дека супер и стои. Ваквите лаги се корисни затоа што позади нив се крие желбата да не ги повредуваме другите. МАШКИ И ЖЕНСКИ ЛАГИ Моментите кога мажите најмногу лажат скоро секогаш се пред остварување на една љубовна врска, меѓутоа тогаш е прифатливо и се сфаќа како облик на додворување. Омилен момент за лажење е раскинувањето. Тогаш мажите можат да ги изговорат и најапсурдните работи само да не ја кажат вистината. Мажите исто така често лажат за количината на алкохол која ја испиле за време на последното излегување со пријателите. Сепак, жените подобро лажат од мажите затоа ...
сите 50 | | | веќе видена

Начинот на живот влијае и врз здравјето, па ако негувате стил на живот кој пропагира навики добри за организмот, тоа ќе се забележи и на вашиот дух и тело. Има неколку начини со чија помош Вие и Вашето семејство можете да практицирате здрав начин на живот: ПОЈАДОК И РУЧЕК Прескокнување на оброкот е лошо за организмот. Појадокот е најважниот оброк кој ќе ви даде енергија, затоа се препорачува наутро да јадете житарици богати со хранливи влакна, а за ручек изберете на пример протеини и зеленчук. Ваквата исхрана ке Ве наполни со енергија за целиот ден. ЗАЕДНИЧКО ВЕЖБАЊЕ Дозвлете си заедничко важбање од 20 минути и меѓусебно почитувајте се. На пример, можете заедно да трчате на кеј, да возите веоспиед, да се искачувате на Водно и слично. ЗАЕДНИЧКА ВЕЧЕРА Воведете ритуал за заедничко дружење на вечера. Обично навечер сите се дома, па кога ќе седнете на вечера сите заедно можете да уживате и во пријатен разговор. УБАВИ ПРИКАЗНИ ЗА ЛЕСЕН СОН Читајте им на децата приказни за добра ноќ, а понекогаш дозволете им и нив ...
сите 7 | | | веќе видена

Не, не се во прашање оние така наречени „лесни девојки“, туку само ставот кој го имаат моќните и успешните типови. Во Шпанија е спроведено едно истражување чии резултати покажуваат дека на жените, богатите и моќните фраери им се апсолутно неодоливи. Девојките,наводно секогаш ќе давале предност на мажите кои се добро ситуирани, поради важните работни обврски и големото влијание во друштвените кругови. Во истражувањето учествувале 200 жени кои ги оценувале фотографиите на различни мажи и истото покажало дека добри оцени добиле оние чии фотографии покажувале дека станува збор за богати и успешни мажи. Истражувачите на оваа занимливост објаснуваат дека она што прво ги привлекло жените е самодовербата и сигурниот став со кој зрачат овие личности а не толку многу моќта и парите. Потсвесно, дамите чувствуваат дека таквите мажи ќе им дадат сигурност и успешно ќе се грижат за нив и нивните деца. Како ви се чини ова истражување и дали се согласувате со ставот?
сите 9 | | | веќе видена

Додека сте на работното место, прилично догло време поминувате во седење, минувате низ стресни ситуации и јадете брза (нездрава) храна. Но и покрај ова, постојат многу нешта кои можете да ги направите за себе и кога сте на работа. Земете ги предвид препораките на нутриционистот Боб Грин и водете здрав живот дури и на работното место. 08:00 часот – СЛАБЕЈТЕ ПЕШАЧЕЈЌИ Луѓето кои носат удобна облека и обувки, дневно прават 491 чекор повеќе од оние кои се робови на модата, открива студијата на американскиот Универзитет за спортска медиција. Тие чекори во текот на денот можат да ве ослободат од неколку килограми на долг рок. 08:30 часот – СЛУШАЈТЕ МУЗИКА Додека патувате кон работното место пуштете си музика, бидејќи истражувачите на Универзитетот во Сиетл откриле дека ритамот на музиката опушта и поттикнува производство на хормонот кој го подобрува расположението. 09:30 часот – ПРОТЕГНЕТЕ СЕ Ако долго седите, наместетe аларм да ве потсетува дека од време на време треба да станете од столот, да се протегнете, да ...
сите 9 | | | веќе видена

Маслинките се плодови на маслиново дрво. Истите се преполни со различни корисни витамини и минерали. Маслинката е богата со антиоксиданси и хранливи елементи. Голем е бројот на благодетни состојки кои ги содржи маслинката, а кои се исклучително корисни за организмот. Маслинките се богати со растителни влакна и масти, бета каротен, витамини А, Ц, Д, Е и К, ензими, омега 3 киселини, полифенол, сквален, фитостерол, хлорофил и минерали. Со помош на корисните состојки на маслинките, се намалуваат симптомите на астма, остеоартритис и ревматизам. Докажано е дека витаминот Е од маслинките може дури и да ја ублажи појавата на чувство на топлина кај жените при менопауза. Маслинките помагаат во работата на црниот дроб и цревата, и го стимулираат варењето и рамнотежата на цревната флора. Доколку сте во можност изедете неколку маслинки пред јадење, но внимавајте да не претерате. Овој дар на природата, им се препорачува на луѓе со низок крвен притисок. Исто така, маслиновото масло се користи за исхрана, хигиена и ...
сите 10 | | | веќе видена

next