Пливањето е еден од најздравите спортови. Покрај тоа, во текот на летните температури, да се разладите некаде и да се спасите од горештините дефинитивно делува примамливо. За жал, сите не можат да си овозможат одмор на море, но и да можат, летото трае многу подолго, па затоа спас може да се бара на базен. Меѓутоа, колку и капењето во базен да има позитивни страни, постојат и оние кои не се баш толку убави. Во продолжение ќе прочитате неколку корисни нешта, но и што сѐ може да Ви наштети при посета на базени. Пливањето има фантастично влијание на изгледот, ја подобрува линијата, позитивно влијае на здравјето и на психата. Доколку имате некој килограм повеќе, најдобро е да се ослободите со пливање отколку со диета. Згора на сѐ пливањето е полесно и носи помала можност од повреда отколку фитнесот или теретаната. Доколку Вашата кожа е нормална, не постои голема опасност дека зголеменето ниво на хлор во водата ќе ја исуши Вашата кожа. Дури и да е премногу сува, ако после базенот веднаш се истуширате и нанесете ...
сите 12 | | | веќе видена

Веројатно ви треба помош од астролозите за тоа каков тип на момче ви одговара. Па затоа, прочитајте што треба да има човекот кој ќе го освои вашето срце. ОВЕН – Момче кое сака игри Вие сакате да победувате во друштвени игри и да ризикувате, а често вниманието ви е краткотрајно. Затоа, вам ви одговара играч, кој има голема имагинација, одлична координација меѓу очите и рацете и е авантурист. БИК – Момче кое е по учењето Момчињата со носот во книгата сакаат да седат дома и да ужуваат, а тоа е добро за вас. Доволно се паметни за вашиот голем мозок, благодарни се затоа што имаат девојка и изгледаат секси со очила. БЛИЗНАЦИ – Злобно, но фино момче Како што вие, Близнаци, сте како двајца луѓе, таков треба и вашиот идеален партнер. Некогаш може да се однесува арогантно, но вие знаете дека е кроток одвнатре. Воедно сакате некој со кого никогаш нема да ви биде здодевно. РАК – Супер слатко момче Вие си го штитите срцето цело време, па ви треба чувствително момче, кое е многу внимателно со вашите емоции. Тој треба да ...
сите 35 | | | веќе видена

Го кажавте судбоносното „ДА“, па сега ви преостанува да ги испланирате свадбените активности. Сите невести сонуваат за совршена свадбена прослава со прекрасна храна, многу цвеќе, раскошен декор и скап шампањ, но ретко кој може да си го дозволи тоа. Со останатите трошоци околу вашиот најважен ден во животот, како што се изнајмување на просторот за прославата, прстените, музиката и невестинскиот фустан, можеби ќе бидете принудени да одберете финансиски поприфатливи порции за оброкот на вашите гости. Но, како најумешно да го направите тоа? ОДБЕРЕТЕ ХРАНА СПОРЕД СЕЗОНАТА Менито нека биде составено од сезонска храна. На тој начин ќе имате убава храна, нема да биде премногу скапо, а сепак вашите гости ќе бидат задоволни. НЕ НАРАЧУВАЈТЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ ДЕСЕРТИ На крајот на прославата, доволен десерт е свадбената торта. Никој од вашите гости, после обилната вечера или убавиот коктел, нема да ви забележи зошто немало и друг десерт. Веројатно, ретко кој ќе ја проба дури и вашата свадбена торта. Доколку се решите и за ...
| | веќе видена

Прерано е да направите тест за бременост, но ве измачува прашањето дали сте бремени? Телото ќе ви одговори на тоа прашање, треба само внимателно да го сослушате. Но, како да знаете да ги прочитате знаците на вашето тело без погрешно да ги протолкувате? Ова се најчестите знаци за рана бременост: Лесно заморување е најчестиот показател на рана бременост. Ако постои можност да сте бремени не претерувајте со кофеинот и обидете се да бидете што повеќе одморени. Доколку на секое отварање на фрижидерот ви се лоши тоа е еден од симптомите. Одбивност кон некои видови на храна која претходно ви била омилена е еден од знаците на рана бременост. Ако сте осетливи на разни мириси може да значи дека сте бремени. Мириси кои ви биле непријатни како на пример миризбата на цигари или пријатни како на пример парфемот на партнерот би ви пречеле бидејќи сте премногу осетливи. Гадењето и повраќање се едни од најсигурните укажувачи на рана бременост. Тоа се случува поради зголемувањето на нивото на хормони. Бремените жени треба да ...
сите 38 | | | веќе видена

Речиси сите производи доаѓаат со препорака за користење, но тоа не е случај со некои од работите кои бараат елементарно ниво на грижа при водењето на домаќинството. Луѓето имаат потреба од различни информации кои ги употребуваат при носење одлуки, а понекогаш едноставно сакаат само да знаат одредено нешто и да не размислуваат на таа тема бидејќи не ги интересира. Затоа и не можете да најдете точен, прецизен податок, кој ќе ве упати на тоа дали треба да ги смените крпите или не. Иако, кај Американците може да се сретне препорака во контекст крпата за туширање да ја користите до 3 пати, но она што е пресудно е како вие се однесувате со крпата во меѓувреме. Дали ја сушите или ја оставате на закачалка во бањата? Влагата во крпата и во просторијата е онаа која создава поволни услови за размножување на бактериите, па ако веќе сте загрижени за хигиената, не треба да дозволите крпите долго време да останат влажни или во просторија која што има влага. Ако пак зборуваме за постелнината, исто е како да разговараме за ...
сите 4 | | | веќе видена

Понекогаш навистина имаме потреба да следиме некого, особено ако добро се снаоѓа во првите борбени редови и чии зборови и акции не се „празна слама“. Зодијакот укажува дека два знаци отскокнуваат како потенцијални предводници: Овенот и Јарецот . Тие се родени лидери, авторитетни, а со тоа и особено способни и знаат од своите подредени да го извлечат максимумот. И тие имаат по некоја маана, но се чини дека ништо не може да ги спречи на патот кон успехот – но само кога тие ќе го намислат тоа! Најизразени црти на лидер поседува Овенот. Главна карактеристика му е динамичноста, еланот и креативноста, но најголем проблем често претставува неговата тврдоглавост, промена на расположение и раздразливоста. Припадниците на овој знак се многу јасни во нивните барања и ги поттикнуваат нивните вработени да го дадат најдоброто од себе, но со своите непромислени изјави можат да ги понижат и повредат. Оние кои се слични на нив имаат добар однос, но повлечените работници ги доживуваат ваквите шефови како ноќен кошмар. Поради ...
сите 36 | | | веќе видена

Естер Андерсон сними интересно видео за реалната ситуација кога станува збор за односот на мајките кон нивните мали деца. Од аспект на хигиената и безбедноста, мајките знаат да бидат дијаметрално спротивни. Едните не го испуштаат своето дете од око и постојано трчаат по него, а пак, другите се однесуваат лежерно и навидум незаинтересирано. „ Сите мајки се луди. Но, некои се полуди од повеќето. Јас се надевам дека вие сте некаде на средината! “ – пишува Естер во описот на видеото поставено на Јутјуб.
сите 3 | | | веќе видена

Сите ние добро ја знаеме популарната латинската поговорка „Во здраво тело, здрав дух“. Таа се покажала како апсолутно точна во многу аспекти во животот. Ако сте здрави, ќе уживате во сѐ – полесно ќе работите, повеќе ќе уживате во љубовта, ќе имате повеќе енергија за семејството и пријателите. Како што веќе знаете, еден од условите за што подобро здравје е добрата физичка кондиција. Се покажало дека, за поголема ефикасност на работа, важно е да бидете во топ форма – за било и каква работа да станува збор. Неодмно спороведено истражување покажало дека личностите кои поседуваат добра физичка кондиција, благодарејќи на тоа што биле физички активни во минатото, постигнуваат подобри резултати на работа отколку личностите кои биле физички неактивни. Решението е едноставно – колку повеќе вработените се во здрава и добра физичка кондиција, толку повеќе работа и обврски ќе можат да завршат. Личностите кои што имаат проблеми со килограмите најчесто имаат големи проблеми да го одржат чекорот со своите витки и фит колеги ...
сите 23 | | | веќе видена

Ако одите на одмор со друштво, големи се шансите дека на плажа во некој момент ќе здогледате некој дечко кој ќе собере храброст да Ви се доближи. Што би направиле во оваа ситуација? Ако Ви пријде, поголеми се шансите дека ќе Ве покани да излезте. Но, што потоа? Сигурно во таквите моменти ќе Ви поминат милион причини „за“ бидејќи тој е сладок, згоден, шармантен. И „против“ бидејќи одморот трае десетина дена, па што ако се заљубите до уши, што ако нема добар карактер, не го познавате и не знаете ништо за него. Ако се одлучите да излезете со некого, не претерувајте со алкохол. Потребна Ви е „ладна глава“ и добра моќ за расудување. Ако сте во град кој не го познавате, бирајте места каде што има многу луѓе. Исто така, ако патувате, летувате во странство, водете сметка за локалните обичаи и однесувајте се во склад со нив. И најважно, ако одлучите да се впуштите во летна авантура, никогаш, ама навистина никогаш немојте да имате односи без кондом!
сите 3 | | | веќе видена

Мали залчиња на кои често забораваме се вистинско складиште на витамини и минерали, кои го чуваат здравјето. Веднаш внесете ги во исхраната и следете што ќе се случува со Вашето тело. Кога ќе ја подобрите состојбата на организмот одвнатре, ќе видите резултати и однадвор. РОТКВИЦИ Ротквите се подобри од било кој зеленчук и во нив се кријат многу хранливи состојки. Содржат фолна киселина која го намалува крвниот притисок и опасноста од срцев удар. Нивниот црвен пигмент е одличен природен лек како превенција од рак. Свежите ротквици се полни со антиоксиданси, а најздрави се приготвени во салата и зачинети само со маслиново масло и лимон. ЗЕЛКА Во една чинија зелка има само 22 калории и многу хранливи состојки, меѓу кои сулфорафан кој поттикнува создавање ензими кои се борат против слободните радикали и штитат од рак. ЦИМЕТ Најстариот познат зачин на светот е циметот. Циметот го контролира нивото на шеќер и триглицериди во крвта. Со цимет посипете го кафето или колачињата. КАЛИНКИ Калинката е слатко овошје од ...
сите 3 | | | веќе видена

Иако, заедничкото живеење е социјално прифатено и речиси изедначено со бракот, повеќето од двојките се одлучуваат за озаконување на својата врска. За да се одлучите дали сакате да стапите во брак со партнерот, морате да најдете вистински одговор на неколку круцијални прашања: Зошто го сакате бракот? Кои се Вашите очекувања од бракот? Дали сте подготвени за ваква голема одлука? Луѓето со различни карактери и исти правила не се однесуваат исто кон нив, меѓутоа еве неколку добри причини за влегување во брачните води: 1. Заљубени сте во партнерот. Секако, љубовта сама по себе не би требало да биде единствена причина за венчавање, но секако е еден од најважните елементи за успешна љубовна врска, па и брак. 2. Сакате да се врзете. Вие и Вашиот партнер сте одлучиле дека засекогаш ќе останете заедно, познавајќи си ги своите маани и предности, добри и лоши страни. 3. Затоа што бракот е дел од Вашата култура и цивилизациско достигнување. 4. Затоа што сакате да основате семејство. 5. Затоа што сакате да ја прославите ...
сите 4 | | | веќе видена

Истражувањата покажуваат дека мажите се чувствуваат најнесигурно кога во конкуренција имаат богати и привлечни личности, со тоа што високите мажи биле најопуштени кога е љубомората во прашање, покажуваат резултатите на шпанските и холандските научници. Жените најмногу се љубоморни на убавината и шармот на конкурентката. Жените се помалку љубоморни на другите жени доколку се со слична тежина, меѓутоа повеќе се љубоморни доколку се работи за искажување на други женски атрибути, а најмногу се љубоморни на високите жени, посебно уште ако имаат и некои традиционални машки особини како доминантност или доколку конкурентките имале успешна кариера и социјален статус. Во заклучоците се наведува како високите мажи најверојатно се помалку љубоморни затоа што се покажало во повеќе наврати дека високите мажи се попривлечни, подоминантни и поуспешни во однос на пониските мажи.
сите 24 | | | веќе видена

Дали знаете што значат бурмите и која е нивната симболика? Сите ги носиме како симбол на љубов и верност или ги носиме затоа што така налагаат обичаите, па ги вадиме после одреден период во животот. Дали можеби за нив се одлучуваме само поради традицијата? Некогаш само жените носеле прстен и тоа само веренички кој во исто време бил и венчален. Се сметало дека жената е достојна за да носи така вреден накит. Но, времето ги менува нештата. Денес бурмите и вереничките прстени најчесто се два различни прстени, а дизајнот е во зависнот од стилот и вкусот на младенците. Исто така, вереничките прстени може да добијат третман на бурми, така што после венчавањето само можете да го изгравирате датумот или некоја лична порака (на пример имињата). Како што се менува времето така се менуваат и желбите, традициите, се менува и бојата, па освен златна сè почесто се бираат бурми од бело злато или со бакарен сјај. Бурмите со дијамант стануваат сè повеќе популарни – секако за оние кои можат да си ги дозволат. Изборот е голем, ...
сите 4 | | | веќе видена

Една од честите идеи и сексуални фантазии е да испробате водење љубов под туш. Некои тоа никогаш не го пробале, туку само фантазираат и жалат што немаат прилика или ја пропуштиле. Дедка пак, некои го искусиле ова задоволство и имаат различни коментари а најчесто и не се толку позитивни. Кога размислувате за тоа, може да делува привлечно, секси и возбудливо. Движења со саканата личност, цеклосно чисти, телата мазни и облеани со сапуница, под топла вода… Ова може да делува возбудливо и пријатно. Меѓутоа, самиот сексуален чин може да биде малку и проблематичен. Сè се лизга, што значи може да постои прилична опасност од тоа да паднете, да се удрите кога кадата, чешмата и плочките и не се некоја мека подлога. Покрај тоа, целата работа може да биде и физички доста напорна, како што и обично е сексот во стоечка положба, поради неопходноста на совпаѓање на висината како што треба – освен ако висините не ви се максимално погодени, положбата за мажите е изразито неудобна и напорна, што ја зголемува дополнително ...
сите 16 | | | веќе видена

Многу од жените сакаат да ја освојат љубовта на еден човек во некој период од животот. Било да сте во пријателска фаза или излегувате заедно извесен период, понекогаш сè што е потребно се само неколку едноставни промени за да вашиот однос биде на повисоко ниво. БИДЕТЕ ВИСТИНСКИ ПРИЈАТЕЛ Ако го сакате, веројатно ќе мислите на иднина помината со него. Најдобрите врски почнале со пријателство и на долги патеки се покажало дека трајните врски на пријателство ќе го издржат тестот на времето многу подобро одошто вашата врска да се темели само на сексуална привлечност. Гледајте смешни филмови, зборувајте за вашите семејства, неговите проблеми, а во исто време, не заборавајте да флертувате со него за да го потсетите дека Вашето интересирање е многу повеќе од платонско. ПОКАЖЕТЕ ЈА СВОЈАТА ЛИЧНОСТ Со други зборови, не плашете се да се покажете во право светло, такви какви што навистина сте. Кога жените се заљубени, тие се трудат да покажат интерес во сите сфери на љубовта и човекот кој го сакаат, до тој степен што ги ...
сите 73 | | | веќе видена

Доколку сакате Вашата кожа да не изгуби од својот здрав сјај и природна влажност избегнувајте туширање и купки подолго од 15 минити. Доколку во када или под туш дневно поминувате подолго од 15 минити, Вашата кожа ќе изгледа уморно, суво и истрауматизирано. Подобро остатокот од времето потрошете го за нешто друго корисно, како лесно истегнување или да изедете некое здраво овошје.
сите 7 | | | веќе видена

Секој знак во хороскопот е опишан од страна на астролозите со свои карактеристики кои го прават препознатлив, па на истиот тој начин се замислени и најневозможните комбинации за врска. Темпераментните и енергичните контра мирните и пасивните, оние што тежнеат кон семејството наспроти оние кои не се откажуваат од слободата по ниедна цена. Вистина е дека спротивностите се привлекуваат, како и дека љубовта може да победи секаде и секогаш, но добро е да се знае кои се критичните точки на кои упатуваат астролозите. Акција наспроти пасивност: Овен и Вага Овенот секогаш ќе ја води играта со нерешителната Вага. Нему понекогаш му годи да се смири со нејзината рамнотежа и да учи за дипломатските односи и правила, но е во фаза на акција, а Вагата тежи кон мир и блага пасивност, тогаш се бара компромис. Совет: Овенот сака предизвик, најлесен начин да му продадете финта е да му понудите да проба нешто ново, додека Вагата е приспособлива и помирлива, што го прави овој случај можен да опстане. Посесивност наспроти ...
сите 18 | | | веќе видена

Решението за психолошките проблеми и стрес на моменти е навистина многу едноставно и е во човечките раце. Научно е докажано дека држењето за рака и гушкањето може значително да го намали стресот. Било спроведно истражување на парови кои десет минути се држеле за рака, а потоа се гушкале дваесет секунди, додека втората група мирно одмарала без меѓусебно допирање. Потоа биле замолени да зборуваат за некој настан од минатото кој ги налутил. Оние кои што не се гушкале имале зголемен крвен притисок и забрзано срцебиење, а кај оние другите тоа воопшто не се случило. Со нежна пријателска или романтична прегратка се стимулираат нервните завршетоци, мозокот испраќа смирувачка порака и го забавува ослободувањето на кортизол (хормонот на стрес).
| | веќе видена

Постојаното размислување за сексот, страстa и недостатокот на грижа за последиците, како што е бременоста и сексуално преносливите болести се главните двигатели на неверство, тврди една студија спроведена од страна на истражувачите од Универзитетот во Индијана. Студијата спроведена на 506 мажи и 416 жени со просечна возраст од 31 година, покажа дека мажите кои лесно се возбудуваат, многу повеќе ги изневеруваат своите партнерки, а жените кои премногу се загрижени за сексуалните односи и доживувањето на оргазмите имаат 8% повеќе шанси да се одлучат да го изневерат својот партнер. Проблемите кои мажите ги наведуваат за неверство се потенцијалната импотенција и прерана ејакулација. Луѓето кои страдаат од сексуална нервоза и се грижат премногу за некои работи се чувствуваат поопуштено со луѓето кои не ги познаваат добро и не ја знаат целата нивна сексуална историја, додава истражувачот Кристен Марк.
сите 17 | | | веќе видена

Со годините се случуваат промени во изгледот кај секоја жена, меѓутоа со секојдневна нега и неколку совети, ќе ја зачувате Вашата младост подолг временски период. Еве кои производи ќе Ве одржат во добра форма: ШАМПОН Добар шампон кој совршено одговара на Вашата коса ќе ги избрише сите траги без оглед колку години имате. Вашата коса ќе биде сјајна и бујна. МАСКАРА ЗА КОСА Доколку забележувате бели влакна, а немате време за фарбање на цела коса, ваква маскара ќе Ви помогне да ги сокриете годините. ГЕЛ ЗА ЧИСТЕЊЕ Одберете гел за чистење на кожата по што таа ќе изгледа свежа и здрава. КРЕМ РУМЕНИЛО Руменилото во прав ќе остави впечаток дека Вашата кожа е сува и ќе изгледа постаро, затоа купувајте во форма на крема. Дополнително ќе и даде сјај на Вашата кожа а лицето успешно ќе избрише неколку години. МОЛИВЧЕ ЗА ОЧИ Одберете моливче за очи со кое дополнително ќе се нагласат Вашите очи и нивната боја. МАСКАРА И НАВИТКУВАЧ ЗА ТРЕПКИ Добра маскара може значително да Ве подмлади. Одберете ја онаа која што ќе ги ...
сите 11 | | | веќе видена

next