Снимањето во Северна Ирска заврши, а актерите го напуштија Белфаст ( Сибел Кекили, Конлет Хил и Педро Паскал кои ги играат Шеј, Варис и Оберин Мартел лудо се забавуваат во ирскиот главен град). Од 20-ти август, екипата продолжи со работа во јужна Хрватска, поточно во Дубровник и Сплит. Дубровник веќе неколку години е замена за Кралебран, а за следната сезона ќе се снимаат сцени на неколку нови локации, меѓу кои и на реновираниот балкон на руинираниот хотел „Белведере“ . Наводно, тука ќе се случува една од поважните борбени сцени од четвртата сезона. Според изворите на winteriscoming.net , еден лик ќе биде заменет во новата сезона. Станува збор за Томен Ланистер, најмалото дете на Серсеи и Џејми Ланистер. Калум Вoри , кого последен пат го видовме кон крајот на втората сезона, ќе биде заменет од страна на 15-годишниот Дин Чарлс-Чепмен. Оваа замена е интересна со оглед дека Чепмен веќе го видовме во серијата. Тој го играше заробеникот Мартин Ланистер кој беше одмазднички убиен од страна на луѓето на Карстарк. ...
| | веќе видена

next