Со доаѓањето на Тохир и со наближувањето на Јануари се повеќе фудбалери се поврзуваат со Интер. Џеко сеуште се наоѓа највисоко на листата на желби, секако таму е и Освалдо кој сепак не сака да ја напушти Премиер лигата. Интер се поврзува со Лавеци и со Лукас во секој преоден период, но ПСЖ не е подготвен да пушти ниту еден од двајцата фудбалери. Последното име кое се споменува е Стефан Јоветиќ. Според Скај Спорт Јоветиќ бил желба на Мацари и во претходните неколку години кога се наоѓаше на кормилото на Наполи, но сега оваа идеја изгледа доста реална бидејќи тој добива многу мала минутажа од Пелегрини. Според Туто Спорт за Јоветиќ би се испратила понуда за заем со право на откуп по завршувањето на сезоната. Останува да се види која сума ќе ја понуди Интер, но и која сума ќе ја побара Манчестер Сити, бидејќи Сити го купи летово Јоветиќ од Фиорентина за високи 30 милиони, сума која за Интер е незамислива во последните неколку години.
сите 2 | | | веќе видена

Како што известува италијанскиот Тутомеркатовеб, екипата на Интер е заинтересирана за нашиот младински репрезентативец и член на екипата на Работнички, Дарко Велковски. Даре е роден 1995 година настапува за првиот тим на Работнички и игра во средниот ред. Интер и лани се обидуваше да стигне до неговите услуги но поради тоа што Велковски немаше ЕУ пасош, трансферот се откажа. Сега откако се здоби со ЕУ пасош, најверојатно контактите помеѓу овие два клуба ќе добијат на интензитет и веќе од следното лето ќе го гледаме Даре во црно-синиот дрес на Интер. Неговата вредност се проценува на 1 милион евра.
сите 9 | | | веќе видена

Денеска и утре се играат натпреварите од 4тото коло од Купот на Италија, Интер на домашен терен го пречекува второлигашот Трапани. Овие две екипи до сега се немаат сретнато во меѓусебен дуел. Па од таму не можеме да издвоиме и некоја посебна статистика, Интер е апсолутен фаворит на овој натпревар и се освен победа ќе значи огромен неуспех а од друга страна големо славје за тимот на Трапани. Екипата на Трапани до сега никогаш се нема натпреварувано во најсилната италијанска лига. За овој натпревар тренерот на гостинскиот тим Роберто Боскаља повика 29 играчи, еве го комплетниот список: Голмани: Норди, Доленти, Марконе, Герија. Одбрана: Даи, Паљаруло, Мартинели, Терлици, Даијело, Риѕати, Пријола. Средина: Гаруфо, Пачили, Басо, Финочио, Витале, Качета, Кјарамитаро, Крималди, Феола, Пироне, Ницето. Напад: Мадонија, Абате, Гамбино, Ветраино, Манкосу, Џуриќ, Ијунко. Валтер Мацари очекува победа на овој натпревар, се очекува да стартуваат некои од играчите кои имаа значително помала минутажа па така Андреоли, ...
сите 8 | | | веќе видена

F.C. Internazionale Milano и D.C. United објавија дека е постигнат договор меѓу двата клуба за соработка. Во оваа соработка се подразбира активни размени на искуства во областа на спортот и организација на клубот. Ова за нас е позитивен договор околу соработката меѓу двата клуба, среќни сме што ќе имаме прилика да соработуваме со D.C. United. Изјави Анџеломарио Морати
| | веќе видена

Хуан Квадрадо, играч во ко-сопственост на Удинезе и Фиорентина, е можна цел на Интер, но не во Јануари, како што се споменуваше во одредени Италијански спортски весници, туку најрано во Јуни. Имено судбината на играчот (односно во кој тим ќе ја продолжи кариерата) ќе ја решаваат газдите на Удинезе и Фиорентина во месец Фебруари, кога и истекува важечкиот договор помеѓу двата клуба. После долго најавуваниот состанок на бордот на акционери на Интер и откако го имаме новиот сопственик на Интер (Тхохир со соработниците од Индонезија) се очекува Јануарскиот преоден рок да донесе новини за Интер. Па така, Наинголан е подолго време желба на сонародникот негов-Тхохир, но неговата аквизиција би го чинела Интер преку 20 млн евра, истотака дефанзивецот Паоло Канаваро кој не е во преден план кај Бенитез во Наполи лесно може да се случи да прејде во Интер-веќе во Јануари месец. Други имиња кои се поврзуваат со Интер се Џакомо Бонавентура (Аталанта) и Бразилскиот напаѓач Неилтон, како и можна размена ...
сите 19 | | | веќе видена

14то коло од италијанската калчо лига е пред нас, Интер на домашен терен ја пречекува екипата на Сампдорија. Последниот натпревар кој го одиграле овие две екипи на Џузепе Меаца заврши со победа на Интер од 3-2. Интер е фаворит на овој натпревар, на последните 10 натпревари на домашен терен против Сампдорија има скор од 6 победи, 4 нерешени и ниту еден пораз. Сампдорија игра во многу слаба форма сезонава а тоа резултираше со смена на тренерот Делио Роси, нов предводник на тимот од Џенова е екс-играчот и помошник тренерот на Манчини во Интер, Синиша Михајловиќ, тој дебитираше на клупата на Сампдорија минатото коло и ремизираше со Лацио. За утрешниот натпревар популарниот Сики нема да може да смета на суспендираниот Крстичиќ и повредените Берарди, Саламон, Сансоне и Гентсоглу. На денешната прес-конференција повика 23 играчи, еве го и списокот: Да Коста, Фиорило, Тоцо, Форнасиер, Де Силвестри, Ренан, Гаваци, Мустафи, Гасталдело, Коста, Ерамо, Бјарнарсон, Обианг, Паломбо, Бариља, Мареска, Реџини, Габиадини, ...
сите 4 | | | веќе видена

Најдобриот напаѓач на Интер во последните 2 сезони, говори за Скај Спорт 24 и вели дека ривалството помеѓу неговиот поранешен клуб Џенова и наредниот противник на Интер Сампдорија е на исто ниво како и ривалството помеѓу Интер и Милан. Дали сметаш дека на Интер му е потребен уште еден напаѓач? “ Јас не прашувам ништо, такви одлуки носат тренерот и раководството. Имаме добри момци кои играат на таа позиција, така да мислам дека тука немаме проблем. Плус во моментов ние го имаме најдобриот напад во лигата. Јас не сум уморен, работиме добро цела недела и влегуваме навистина подготвени на секој натпревар. ” Најмногу голови досега имаш постигнато токму против Сампдорија. “ Да, навистина имам среќа кога играм против нив. Се надевам дека таква среќа ќе ме следи и овој пат. Играат добар фудбал, но ние одиме на победа, трите поени ни се неопходни. Во моментот не размислуваме за табелата, одиме натпревар, по натпревар... но ако продолижиме вака, може да стигнеме навистина далеку. ” Колкаво е значењето на Занети за ...
сите 26 | | | веќе видена

Јуто Нагатомо именуван за најдобар играч во Азија. Јапонецот во редовите на Интер ја доби наградата АФЦ Азиски Интернационален играч на годината, пред Хонда од ЦСКА и Сон Хеунг-мин од Леверкузен. На Јуто Нагатомо му беше врачена наградата за н еговата одлична форма во дресот на Интер и Јапонија со име АФЦ Азиски Интернационален играч на годината. Азиската Фудбалска Конфедерација излезе со соопштение дека Нагатомо е вториот јапонски играч кој ја добива оваа награда, следејќи ги чекорите на неговиот сегашен соиграч од репрезентацијата Шинџи Кагава. Со серија од добри перформанси во Серија А, како и неколку натпревари за Јапонија во Купот на Конфедерации 2013 и во квалификациите за Светското првенство во 2014, Јуто ја доби престижната награда пред неговиот соиграч од јапонската репрезентација Кеисуке Хонда и Кореанецот Сон Хеунг-мин.
сите 11 | | | веќе видена

После натпреварот со Болоња и нерешениот резултат, Гуарин дал негово видување за играта на тимот: ”Одигравме добар натпревар, постојано ја контролиравме играта. Срамота е што не освоивме 3 поени. Навистина игравме добро и создадовме многу шанси, но немавме среќа. Сепак мораме да продолжиме со исправени глави. Победата би ни значела доста, бидејќи ќе се качевме погоре на табелата, но добро е што барем освоивме бод.” “Колку е битна подршката од тренерот? Многу е битна подршката и од тренерот и од клубот и од навивачите. Навистина игравме добро и штета е што не постигнавме втор гол. Јас знам дека мора да продолжам да работам и да напредувам. Опуштен сум и знам дека ни следуваат подобри времиња. Се чуствувам добро на позицијата на која играм, имам голема слобода на теренот, но сепак сакам да постигнам гол... бидејќи помина подолго време од последниот.”
| | веќе видена

Стрелецот на единствениот погодок за Интер на натпреварот со Болоња, задоволен од својата игра на натпреварот изјавил: “ Дали ќе ми го запишат погодокот на мене? Сеуште не знам... но се надевам. Имавме навистина многу шанси. Сега мора да продолжиме понатаму и да мислиме на наредниот натпревар кој го играме на домашен терен, пред нашите навивачи.” “Навистина се чуствувам одлично вечерва. Воопшто не почуствував умор до деведесетата минута. Знам дека можам уште да напредувам и да му помогнам на тимот. Може да кажеме дека сега играм со 90 проценти од моите можности.”
| | веќе видена

Хуан Хесус дал кратка изјава за Интер Каналот по завршувањето на синоќешниот натпревар: ”Денес се обидовме со се. Дури и јас се обидов да постигнам гол, но за несреќа не успеав. Мора да продолжиме да играме добро, да го правиме она што го бара тренерот од нас и да гледаме позитивно кон следните натпревари.” “Секогаш се трудиме на теренот. Денеска видов навистина добар состав кој играше навистина добро, но извадивме само нерешено. Веруваме во нашиот квалитет и знаеме дека мора да продолжиме да играме добро ако сакаме да се вмешаме во борбата за висок пласман.”
| | веќе видена

По еднонеделната пауза поради интернационални настапи овој викенд повторно италијански фудбал на програмата. 13 коло во кое Интер гостува на Ренато далАра во Болоња. Последниот натпревар на овој стадион заврши со резултат од 3-1 за Интер. На последните 10 натпревари кога Интер бил гостин на Болоња има учинок од 8 победи, 1 пораз и 1 реми. Интер е фаворит на овој натпревар и според статистиката а и според формата. Стефано Пиоли, тренерот на Болоња за овој натпревар нема да може да смета на повредените Черубин, Гименез и Мантовани. На денешната прес-конференција го објави списокот од 23 играчи повикани за настап. Во составот е и Диего Лаксалт младиот играч кој е на позајмица од Интер и кој игра феноменално сезонава. Аљарди, Курчи, Стојановиќ, Антонсон, Чех, Креспо, Гарикс, Морлео, Натали, Радаковиќ, Соренсен, Дела Рока, Коне, Крхин, Лаксалт, Пациенца, Перез, Аквафреска, Бјанки, Кристодопулос, Кристалди, Дијаманти, Москардели. Од друга страна во тимот на Интер, Валтер Мацари ќе биде без повредените Милито , ...
сите 32 | | | веќе видена

Иако сите го очекуваме првиот удар во меркатото од новиот газда на Интер, Ерик Тохир, за нероазурите во прв план e намалувањето на играчите, а тек потоа засилувањата. Според Газета дела Спорт, првите три играчи што ќе заминат од Интер се Кузмановиќ, Алваро Переира и Марига . Исто како и во минатото прво ќе се продаде, а потоа ќе се купат нови играчи. Додека пак според Ѓалука ди Марцо, екперт за меркатото, Интер продолжува да го наблудува Вршалко од Џенова, играч кој му е потребен на Мацари. Во средина посакуван е 25 годишниот играч на Анжи , Јуцилеи. Во нападот може да замине Белфодил на позајмица, а тек потоа да се мисли на нов напаѓач. Митроглу? Досега нема ниту еден контакт меѓу преставниците на Интер и агентот на играчот - изјави Ди Марцо.
сите 3 | | | веќе видена

По доаѓањето на новиот сопственик Ерик Тохир во редовите на Интер, “Нероаѕурите“ се поврзуваат со голем број на нови, фудбалски имиња. Како што велат медиумите од Италија, екипата на Интер во текот на зимскиот преоден рок, во своите редови ќе се обиде да го доведе “грчкиот Бог“, односно напаѓачот кој настапува за Олимпијакос, Констатинос Митроглу. Наводно, претставници на Интер за време на натпреварот помеѓу Грција и Романија (3:1) во Атина, биле присутни на трибините за да го гледаат овој фудбалер. Цената која грчкиот клуб ја има одредено за нивниот фудбалер, изнесува околу 10.000.000 евра но со пласманот на Грција на СП, во текот на летниот преоден рок, неговата цена ќе биде поголема. Покрај Интер, за услугите за Митроглу заинтересирана е и екипата на Ливерпул која наводно е подготвена да искешира 7,000,000 фунти за неговите услуги.
сите 3 | | | веќе видена

Пред неколку дена започна нова ера во Интер. После 18 години Интер има нов претседател. Ерик Тохир бил гостин во Италијанското фудбалско шоу Тики Така во кое зборувал за новиот Интер. “ Чуството е прекрасно. Ова е остварување на мојот сон. Многу е возбудливо, но сега треба да се смириме бидејќи ништо немаме направено сеуште. Сакам Интер да станува подобар секоја година. Никогаш нема да можам да се израмнам со она што го направи Морати во последните 18 години, но тоа е и зошто постојано велам дека како нов претседател треба да продолжам да напредувам онаму каде што застана тој. ” На прашањето кого треба да очекуваме во иднина во Интер, тој вели ” Секако дека како и сите навивачи и јас сакам Меси да дојде во Интер. Ќе донесеме некој играч во јануари, но нема да биде некое големо име. Сакам да развиеме систем во кој сопствениците, менаџментот и тренерот ќе седнат и ќе направат план и тоа не само за оваа година, туку и за наредните 2 или 3. Финалето од Лигата на Шампиони во 2016 се игра во Милано и би било ...
сите 5 | | | веќе видена

Фудбалерите на Интер кои нема да настапат за своите репрезентации овој викенд ќе одиграат пријателски натпревар против швајцарскиот нисколигаш Киасо. Натпреварот ќе се одигра во сабота на 16 Ноември во 14.30 часот на централниот терен во спортскиот центар Анџело Морати во Апијано Џентиле. На овој натпревар учество ќе земат оние играчи кои нема да бидат дел од своите репрезентации за претстојните плеј-оф натпревари од квалификациите за Светското првенство. Истотака се очекува и дел од младинците да настапат со првиот тим.
сите 2 | | | веќе видена

12 играчи на Интер се повикани во своите репрезентации за претстојните плеј-оф натпревари за пласман на Светското првенство. Репрезентациите кои веќе се пласираа на Мундијалот ќе одиграат пријателски натпревари. Еве кои играчи се повикани: Андреа Ранокија се најде на списокот на Чезаре Прандели за пријателскиот натпревар против Германија кој ќе се одигра на 15 Ноември на Џузепе Меаца. 3 дена подоцна на Кревен Котиџ во Лондон ќе одиграат и пријателска со Нигерија. Сафир Таидер и Ишак Белфодил со репрезентацијата на Алжир ќе ја пречекаат селекцијата на Буркина Фасо во реванш мечот за пласман на Светското првенство. Првиот натпревар заврши со резултат од 3-2 за `Лисиците` од Буркина. Натпреварот се игра на 19 Ноември во Билда на Мустафа Чакер стадионот. Алваро Переира и Уругвај ќе одиграат двомеч со Јордан по кој ќе се знае патникот во Бразил. Првиот натпревар се игра на 13 Ноември на Аман стадионот во Јордан, реваншот е една недела подоцна на Сентенарио во Монтевидео. Матео Ковачиќ се најде на списокот на ...
сите 2 | | | веќе видена

“ Каква ноќ!!! ” се првите зборови после натпреварот Интер - Ливорно на капитенот на Интер во досегашниот дел од сезоната, Естебан Камбијасо. Во кратката изјава зборува за Морати Занети , но и за младите играчи на Интер кои се на позајмица во Ливорно. “ Не одигравме најдобро, нема логика сега да стојам овде и да кажам нешто поинаку. Но можам да кажам дека е одлично да се победува и кога не е се игра добро, тоа е одличен знак. Ако сакате да имате добра сезона, секогаш се потребни и вакви натпревари. ” “ Овациите за претседателот беа целосно заслужени а потоа и врискот за Занети ... Ова беше адреналинска бомба и среќен сум што ја крунисавме со победа. Вториот погодок дојде по акција започната од Занети , на начин на кој што сме навикнати да го гледаме минативе години. Голот беше роден во Јужна Америка, порасна во Европа, а созреа во Јапонија! ” “ Ударот кој го добив ме загрижи на почетокот, но за среќа како течеше играта се чуствував се подобро. ” “ Морам да ги пофалам Барди и Данкан, тие се сепак играчи ...
сите 3 | | | веќе видена

Синоќешниот натпревар ќе остане запаметен како последен на Масимо Морати како претседател на Интер, но и по враќањето на терен по пауза од околу 6 месици на вечниот Хавиер Занети . Двајцата беа поздравени со бурни овации од трибините. “ Одлично чуство. Не е лесно да се вратиш назад на 40 години по пауза од 6 месеци ” – изјави Занети после натпреварот. “ Веднаш после повредата знаев дека сакам да се вратам и да играм пред нашите навивачи. Сакам да им се заблагодарам на сите нив за љубовта која ми ја пружија, но и на претседателот, стручниот штаб и сите кои ми дадоа голема подршка. Мило ми е што се вратив и што забележавме една битна победа. “ “ Односот кои го имаме јас и претседателот не е само професионален. Ги заслужува сите аплаузи кои ги добива за се што направи за Интер и за тоа што неговата фамилија го чуствува за клубот. Му ја посветувам оваа победа на него и ќе му го дадам мојот дрес. “ “ Сеуште не сум разговарал со тренерот за позицијата на која би можел да играм. За сега сум целосно фокусиран ...
сите 4 | | | веќе видена

Вечерва и утре се игра 12то коло од италијанската Серија А, вечерва Интер на домашен терен го пречекува повратникот во елитата, тимот на Ливорно. Ливорно по 3 поминати сезони во Серија Б се враќа во најсилната италијанска лига, последен пат гостуваше на Меаца во 2010 година кога беше поразен со 3-0. Интер доминира во меѓусебните пресметки и е апсолутен фаворит за победа вечерва. На последните 10 натпревари против Ливорно Интер има скор од 8 победи и 2 нерешени натпревари. Овие натпревари изобилуваат со доста погодоци па така и вечерва може да очекуваме голеада на Џузепе Меаца. Овие два тима летово склучија еден вид пријателски договор откако Ливорно позајми 4 играчи на Интер, станува збор за Франческо Барди, Ибрахим М`баје, Алфред Данкан, Марко Бенази а од Јануари ќе им се приклучи и Рубен Бота кој моментално во Милано се опоравува од повреда на коленото. Тренерот на Ливорно Давиде Никола се соочува со проблеми пред вечерашниот натпревар, има дури 4 суспендирани играчи Греко, Кода, Ринаудо и Де Лучија ...
сите 12 | | | веќе видена

next