Четврт натпревар во 2014 година и четврти пат по ред се поставува прашањето, дали Интер конечно ќе успее да ја оствари првата победа во 2014? Во недела на Џузепе Меаца гостува ``фенерџијата`` Катанија. Интер нема пораз на домашен терен против Катанија, во досегашните 16 натпревари кога гостувале Сицилијанците тимот на Интер има забележано 14 победи и 2 нерешени. Во првиот натпревар оваа сезона Интер славеше на гостувањето кај Катанија со резултат од 3-0. Оваа сезона Катанија има забележано само 3 победи и се наоѓа на последното место на табелата со изгледни шанси таму и да остане на крајот од сезоната. На последните 5 натпревари имаат само 1 победа проследена со 3 порази и 1 реми. За овој натпревар тренерот Роландо Маран нема да може да смета на суспендираниот Бариентос додека повредени се Пабло Алварез и Монѕон. Интер сеуште чека на победа во 2014 година, на последните 5 натпревари во Серија А има само 1 победа, 3 порази и 1 реми, исто како и Катанија. Тимот се наоѓа на 5то место со 8 бода заостанување ...
сите 5 | | | веќе видена

20 коло од италијанската Серија А или прво од вториот круг натпревари во оваа натпреварувачка сезона. Интер гостува на `Мараси` стадионот против Џенова. На овој стадион им одлично на нероаѕурите, на последните 10 гостувања имаат 5 победи, 2 порази и 3 ремија. На последните 5 натпревари на домашен терен против Интер, фудбалерите на Џенова немаат постигнато гол. Последен пат на `Мараси` против Интер погоди Бориело во 2008 година во ремито од 1-1. За разлика од минатите 2 сезони каде во последното коло се спасуваа од испаѓање, оваа сезона фудбалерите на Џенова играат многу подобро, моментално се наоѓаат на 10 место со 9 бодови позади Интер кој е 5ти. Старо нов тренер на Џеновјаните е екс тренерот на Интер, Џанпјеро Гасперини. За овој натпревар популарниот Гасперсон нема да може да смета на суспендираниот Матузалем додека повредени се Кучка, Портанова, Гамберини и Сантана. Интер сеуште чека победа во 2014 година откако претходно беа поразени од Лацио, Удинезе а минатото коло ремизираа со Киево на домашен терен. ...
сите 16 | | | веќе видена

Последно коло од првиот круг на натпревари во Серија А. Интер на Меаца го пречекува Киево. Тимот на Киево до сега гостувал 11 пати на Џузепе Меаца. Интер е апсолутен фаворит за победа на утрешниот натпревар, во тие 11 натпревари нероаѕурите имаат 8 победи, 2 нерешени и само 1 пораз. Киево моментално се наоѓа на 16 место со ист број бодови со Болоња но и натпревар помалку. На последните 5 натпревари избраниците на Еугенио Корини забележаа 2 победи 2 порази и 1 реми. За утрешниот натпревар во тимот ќе недостасуваат Калељо и Клајтон, суспендиран е Ригони. Корини најверојатно ќе се одлучи за ултра дефанзивна 5-3-2 формација. Еве го можниот стартен состав. Пуџони; Сардо, Фреј, Даинели, Цезар , Драме; Бентивољо, Радовановиќ, Хетемај; Пелисие, Теро. Во тимот на Интер поради повреда мечот ќе го пропуштат Икарди и Киву додека Гуарин е суспендиран. Во тимот се враќа Таидер кој ја санираше повредата и е подготвен за настап но најверојатно од клупата. Переира, Белфодил и Валас не се повикани за настапо поради ...
сите 23 | | | веќе видена

Иако трансферот на Белфодил требаше да биде само шестмесечна позајмица, сепак Вест Хем побара од Интер да дозволи откуп на играчот после завршувањето на позајмицата. Со овој потег на Вест Хем дополнително се комплицираа работите за овој трансфер, бидејќи Интер мора да се консултира со Парма пред да го дозволи овој потег(Парма сеуште поседува 50 проценти од картонот на Белфодил). Последните шпекулации од Италија велат дека Парма одбива оваков развој на настаните и предлага Белфодил да замине како позајмен играч во Сасуоло или Болоња, две екипи кои се заинтересирани за него. Белфодил не се најде во составот на Интер за дуелот од купот против Удинезе денес затоа што се наоѓа во Лондон каде што ќе ги помине медицинските тестови, а потоа во зависност од договорот помеѓу трите засегнати страни ќе ја дознае својата следна дестинација. Скапото засилување на Интер Белфодил(7.5 милиони евра плус Касано) успеа да одбележи вкупно 8 настапи во Серија А(7 како замена) и два во купот на Италија. Белфодил бара место каде ...
| | веќе видена

Челзи и понатаму е заинтересиран за Гуарин , иако сеуште немаат испратено официјална понуда. Џанлука ди Марцо изјавува дека Интер псотавил ултиматум кон Лондонскиот клуб: Мислите се на теренот со поглед кон иднината. Фреди Гуарин и Интер се чекаат меѓусебно. Интер чека официјална понуда од Челзи која ќе направи ситуацијата да се движи понатаму. Максимум време? Една недела, Интер нема да чека повеќе од една недела. Ако Интер добие понуда, ќе започнат преговорите. И двете страни чекаат и не е невозможно Колумбиецот да остане. Тој сега мора да мисли на Удинезе, ова ќе биди интензивна недела. http://www.sempreinter.com/2014/01/08/di-marzio-inter-gives-chelsea-one-week-to-respond-about-guarin/
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на Интер, Валтер Мацари на денешната прес-конференција пред дуелот со Удинезе, одговараше на прашањата на новинарите. Дали е добро да се вратиш на теренот, после поразот во лигата? - Да, токму тоа му го реков на момците. Да не ги повториме истите грешки како со Лацио, независно од тоа што се случуваше во сите 90 минути, ние не заслуживме да изгубиме. Позитивната атмосфера на тренинзите треба да ја префрлиме и на утакмиците. Дали купот на Италија е цел на Интер? - Целите остануваат исти од првиот ден. Треба да играме од меч за меч и да напредуваме. Ќе биди супер ако го освоиме купот но не треба да си го поставуваме како основна цел. Се разбира дека ние ќе сториме се за да го освоиме. Иако сите велат дека мораме да играме со два напаѓачи, Икарди нема да биде способен за мечот поради неговата операција. Сакам да кажам дека досега не сум имал два здрави напаѓачи заедно, во случајот Милито и Икарди, па затоа луѓето кои критикуваат мораат да обрнат внимание на ова. Дали овај тим на Интер, кој го водите ...
сите 3 | | | веќе видена

Данило Д‘Амбросио е нов играч на Интер! Како што соопштуваат од Италија, недостасуваат уште неколку потписи на договорите кои со кои, ќе се дефинира операцијата на Бранка и Аусилио која се одолговлекуваше во текот на последните неколку денови. Тој ќе се пресели на Џузепе Меаца за 1.7 милиони плус бонуси и до страна на клубот, ќе добие договор до 2018. Претходно, во игра за потписот на фудбалерот кој настапуваше во Торино беа Милан и Рома, но Милан го сакаше играчот на крајот од јуни како слободен, затоа што тогаш, му истекуваше договорот а Рома шансите ги изгуби со инвестирањето во Наинголан. Се очекува, договорот да биде официјализиран во наредните часови.
сите 10 | | | веќе видена

5та рунда од италијанскиот куп, Интер гостува на Фриули кај екипата на Удинезе. Овие две екипи до сега во ова натпреварување каде домаќин бил Удинезе се имаат сретнато 6 пати, Интер има забележано 1 победа и тоа во 1982 година, 1 пораз и 4 ремија. Последен пат играле во 2006 година каде ремизирале со резултат од 2-2. Во досегашниот тек на купот Интер веќе одигра 2 натпревари, во 3тото коло против Цитадела славеше со 4-0, а во 4от круг го совлада Трапани со 3-1. Ова е прв натпревар за Удинезе во Купот оваа сезона. За утрешниот натпревар Франческо Гвидолин нема да може да смета на услугите на Муриел и Бенузи. Денеска го објави поширокиот список од 24 играчи: Бркиќ, Келава, Скуфет, Баста, Бубњиќ, Домици, Данило, Даглас, Габриел Силва, Херто, Налдо, Видмер, Алан, Баду, Фернандез, Жадсон, Лацари, Млинар, Переира, Пинци, Ди Натале, Маикосуел, Нико Лопез, Зиелински. Во тимот на Интер поради повреди ќе недостасуваат Таидер, Киву и Икарди кој има мала настинка, Марига го нема во протоколот иако играчот е ...
сите 4 | | | веќе видена

23 годишниот аргентински интернационалец Рубен Бота од денеска и официјално е играч на Интер. Играчот требаше оваа сезона да ја помине на позајмица во Ливорно но челните лица на двете екипи се договорија Бота да остане во Милано. Екс играчот на Тигре уште летоска беше договорен со Интер откако истече неговиот договор со аргентискиот тим но поради повреда на лигаментите на коленото паузираше цела полусезона. Деновиве тренира со полно темпо а можно е да дебитира на утрешниот куп натпревар против Удинезе. Играчот ќе го носи дресот со број 20.
сите 5 | | | веќе видена

Прв натпревар во 2014 година, 18 коло, Интер гостува на `жешкиот` Олимпико во Рим против `братскиот` Лацио. Интер има проблеми при гостувањата во Рим против Лацио, на последните 10 натпревари има само 3 победи 4 порази и 3 нерешени натпревари. Последниот натпревар помеѓу овие две екипи минатата сезона заврши со резултат од 3-1 за Лацио. Оваа сезона небесно-сините се во една резултатска криза, моментално се наоѓаат на 11 место на табелата со 20 освоени бодови. На последните 5 натпревари имаат само 1 победа 1 реми и 3 порази. Оваа лоша форма на Лацијалите резултираше со смена на тренерот Владимир Петковиќ, старо-нов предводник е Едоардо Реја кој вчера беше назначен за нов шеф на стручниот штаб. На денешната прес-конференција повика 25 играчи кои ќе конкурираат за настап. Нема повредени играчи, од поодамна е суспендиран капитенот Стефано Маури поради скандалот со наместени натпревари. Еве го поширокиот список: Маркети, Бериша, Стракоша, Бијава, Дијас, Конко, Раду, Цијани, Новарети, Переириња, Каванда, Цана, ...
сите 52 | | | веќе видена

17то коло од Италијанската Калчо лига ни го носи едно од најголемите градски дерби натпревари во светот, дербито на Милано или популарно наречено Дерби дела Мадонина. Интер на Џузепе Меаца го пречекува вечниот ривал Милан. Ова е 211 натпревар помеѓу овие две екипи во сите натпреварувања, Интер има предност во меѓусебниот дуел каде има 75 победи наспроти 73те на Милан, 62 натпревари завршиле со нерешен резултат. И гол разликата е на страната на Интер, Нероаѕурите имаат постигнато 289 гола а Росонерите 285. Што се однесува на натпреварите во Серија А и таму Интер има предност во меѓусебниот дуел, од 180 натпревари Интер победил на 67 а Милан на 60, 53 натпревари завршиле нерешено. Последниот натпревар заврши со нерешен резултат од 1-1, Ел Шарави и Скелото беа стрелци на головите. Играч со најмногу настапи на дербито е легендата на Милан Паоло Малдини кој има одиграно 57 натпревари. Топ стрелец е уште една легенда на Милан, станува збор за Андреј Шевченко кој има постигнато 14 голови. Оваа сезона екипата на ...
сите 58 | | | веќе видена

Уште еден меч зад нас, уште еден лош резултат во низа. После 3 нерешени средби, Интер доживеа висок пораз од Наполи. “ Ова сепак беше добар натпревар и покрај грешките кои ги направивме, бидејќи такви грешки против ваков тим се секогаш веднаш казнети. И тогаш се што можеше да тргне на лошо, тргна, во оние решавачки моменти кога може да се сврти мечот, ништо не не посака, целата среќа им беше наклонета ним. ” – вака Камбијасо ја започнува својата изјава по завршувањето на синоќешниот меч со Наполи. “ Дали ова беше максимумот од Интер? Интер секогаш сака да ја води играта, без разлика каде игра, лошо е што изгубиме, но мора да извлечеме поуки од натпреварот. Подобрени сме во повеќе делови од нашата игра, бодовите требаше да ги бараме во претходните натпевари и во овој меч да влеземе порастеретено. После претходните нерешени резултати бевме навистина лути, но ако се земе во предвид нашата игра и противникот кој ни се спротистави, сепак сме малку посмирени. ” “ Ни следува дербито наредната недела. Навистина е ...
| | веќе видена

Ќе успее ли Интер конечно да се израдува на победа? Пред нас е 16то коло од италијанската Серија А, Интер оди на тешкото гостување на Сан Паоло против Наполи. На овој стадион Интер нема забележано победа дури од далечната 1997 година кога го совладал Наполи со 2-0. Минатата сезона Наполи славеше 3-1 со хет трикот на Кавани. Оваа сезона и двете екипи влагаат со нови тренери, поранешниот тренер на Интер Рафа Бенитез е предводник на Наполитанците, од друга страна ``до вчерашниот`` нивен тренер Валтер Мацари сега ги води Нероазурите. И на двајцата тренери им иде прилично добро во новите клубови, Наполи е 3 на табелата со 4 бодови пред Интер. По импресивниот старт на двете екипи, нивната форма моментално стагнира, Наполи на последните 5 натпревари во Серија А забележа 2 победи, 2 порази и 1 нерешена средба, Интер пак 2 победи и 3 последователни ремија. Според оваа статистика утре би требало да очекуваме изедначен натпревар, благ фаворит е Наполи поради тоа што Интер нема славено на Сан Паоло од 97`ма. За ...
сите 42 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Интер, Валтер Самуел , по завршувањето на оваа сезона би можел да ја напушти Италија и да се врати во Аргентина. Како што пренесуваат италијанските медиуми, поради малата минутажа во дресот на “Нероаѕурите“ и воедно, неговата возраст (35 години), некогашниот столб на Интер кој оваа сезона е истиснат од првиот тим поради Раконија и Кампањаро, би можел во текот на наскоро да се врати во родната Аргентина, каде ќе го облече дресот на Бока Јуниорс. Својата фудбалска кариера, Самуел ја започна во Њуелс Бојс а покрај Њуелс, настапуваше и за Бока, Рома, Реал Мадрид и Интер. Својот најголем успех го оствари токму во неговиот Интер, каде во 2010 година ја освои популарната “Триплета“ - Серија А, Купот на Италија и Лигата на Шампионите. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 7 | | | веќе видена

Аргентинскиот предводник, Алехандро Сабеља официјално ќе присуствува на натпреварот во Серија А помеѓу екипите на Наполи и Интер. На ваков гест, аргентинскиот селектор се решил се со цел, подобро да го состави својот тим за претстојното СП кое ќе се одржи во Бразил. Во редовите на Наполи, настапуваат двајцата Аргентинци, Федерико Фернандез и Гонзало Игуаин додека во редовите на Интер, ја имаме “аргентинската колонија“ која е составена од Уго Кампањаро, Хавиер Занети , Рики Алварез , Родриго Паласио, Естебан Камбјасо и Мауро Икарди. Натпреварот помеѓу Наполи и Интер на “Сан Паоло“, се игра в недела од 20:45 часот. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 45 | | | веќе видена

Играчот на ПСЖ, Езекел Лавеци нема да ја напушти Франција. Предходно, медиумите на големо го поврзуваа со трансфер во Интер но како што денес истакна неговиот соиграч, Марко Верати, аргентинскиот фудбалер нема да ги напушти “Светците“ и да замине за Италија, каде ќе им се приклучи на “Нероаѕурите“. „Немам сомнеж околу иднината на Лавеци, знам дека ќе остане во Франција и нема да замине во Интер, како што се шпекулира. Вистина е дека имаше мал тежок период пред почетокот на сезоната но сега, се е во ред со него, секојдневно е насмеан и ужива на тренинзите и на натпреварите. Мислам дека ќе остане во редовите на ПСЖ уште барем, неколку години“ , изјави Верати за Скај Италија. 28 годишниот Лавеци, во редовите на ПСЖ пристигна во 2012 година од редовите на Наполи но досега, одигра 40 средби на кои, погоди само четирипати. Со актуелниот шампион на Франција, тој, има договор до 2016 година. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 7 | | | веќе видена

Екипата на Манчестер Јунајтед во текот на преодниот рок во своите редови, ќе се обиде да го ангажира играчот на Интер, Фреди Гуарин Стратегот на “Црвените ѓаволи“, Дејвид Мојс се соочува со големи проблеми во средниот ред и според англиските медиуми, Манчестер во Гуарин гледа идеален фудбалер, кој одлично би го “раздвижил“ мртвиот среден ред на актуелниот шампион на Англија. Исто така, како голем плус се споменува и можноста, Гуарин да настапува во Лигата на Шампионите гледајќи на фактот дека Интер, оваа сезона не игра фудбал на европската сцена. Сумата која што Јунајтед е подготвен да ја плати за Гуарин , наводно изнесува 15.000.000 фунти (околу 17.000.000 евра). Покрај Мојс, за услугите на Гуарин заинтересиран е и Андре Виљаш Боаш, кој моментално ја раководи екипата на Тотенхем и премногу добро ги познава квалитетите на Колумбиецот, затоа што со Порто, заедно во 2011 ја освоија тројната круна. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 5 | | | веќе видена

15то коло од италијанската Серија А, Интер на домашен терен ја пречекува екипата на Парма. Интер по двата последователни ремија ќе се обиде да се врати на победничките патеки, минатата сезона Интер на Меаца ја победи Парма со минимални 1-0. На последните 10 натпревари кои се одиграни во Милано екипата на Интер има скор од 8 победи и само 2 нерешени натпревари. Според оваа статистика Интер е фаворит на овој натпревар. Во екипата на Парма има дури 4 играчи кои го носеле дресот на Интер, станува збор за Бијабијани, Касано, Гаргањо и Оби . Од друга страна Белфодил ќе игра против своите. Оби е повреден а неизвесен е Касано но сепак се најде на списокот од 23 играчи кои ги повика тренерот Роберто Донадони за утрешниот натпревар. Покрај Оби , повредени се и Галопа и Паварини. Еве го списокот: Аква, Амаури, Бајза, Беналуан, Бијабијани, Касани, Касано, Чориќ, Фелипе, Гаргањо, Гоби, Лукарели, Маркиони, Мендес, Мезбах, Миранте, Мунари, Палета, Паладино, Пароло, Роси, Сансоне, Валдес. Во тимот на Интер поради ...
сите 40 | | | веќе видена

За време на настан организиран од неговиот спонзор, Езекиел Лавеци зборува за моменталната ситуација во ПСЖ и за неговата иднина. "Не можам да кажам дека нема да заминам во јануари. "Серија А? Не знам, играчите никогаш не ги знаат овие работи. Она што можам да ви кажам е дека ќе го давам максимумот додека сум тука во Париз." "Како се чувствувам тука? Уживам во ова место и сакам тоа и да го докажам. " "Интер? Mоже да биде, се може да се случи во јануари. Тоа е нормално." "Не го давам мојот максимум? За жал немав добри подготовки ова лето и тоа игра голема улога во мојата физичка состојба. " "Размислуваш за Светското Првенство? Јас сум смирен и релаксиран. Се разбира дека размислувам, но моментално во мојот ум е само ПСЖ. " "Дали се плашам дека нема да играм на Светското Првентсво во Бразил? Не, но никогаш не се знае што може да се случи. Јас сум реален, имам голем потенцијал и се надевам дека ќе учествувам на Светското првенство. "
сите 2 | | | веќе видена

Нашиот дописник од fcinter1908.it Благој Трифунов направи специјално интервју со Дарко Велковски околу интересот на Интер за овој млад играч. Здраво Дарко, дали слушна дека Интер е заинтересиран за тебе? И како се чувствуваш? - Па да, прочитав во весниците и на интернет за интересот на Интер. Одлично е да прочиташ такви вести кој не би сакал да игра за толку голем клуб како Интер. Дали твојот агент стапил во контакт со Интер? - Не знам ништо конкретно за да можам да ви ја кажам вистината. Никој до сега не ме известил за ова. Каква е твојата ситуација околу договорот? - Имам уште две годишен договор со клубот но сеуште немам потпишано професионален договор. Чекам на клубот да ми понуди. Дали е вистина дека имаш ЕУ пасош? - Не сеуште, аплицирав за Бугарски пасош и сега чекам да го добијам. Која е твојата омилена улога на теренот? - Јас играм во централниот дел на теренот пред одбранат, можам да играм и малце понапред нешто слично како Јаја Туре. Омилен тим и омилена лига? - Мислам дека Премиер ...
| | веќе видена

next