Факултети

Еден средношколец од Флорида, САД, има големи шанси да стане успешен во иднина со оглед на тоа што бил примен на 27 колеџи. Вкупната вредност на стипендиите ...
сите 8 | | | веќе видена

Во 2017 година Каси де Пекол соборила два Гинисови рекорди и се здобила со признание од Националниот женски историски музеј како прва жена што ја посетила ...
сите 8 | | | веќе видена

Владата и претседателството на СОНК, придружено со претставници на дел од регионалните одбори на Синдикатот, се во интензивна комуникација за да се најде ...
сите 428 | | | веќе видена

Студентите од сите четири години на Факултетот за уметности на Државниот универзитет во Тетово (ДУТ) бараат да се смени професорката по музика која го предава ...
сите 5 | | | веќе видена

Во последно време многу се зборува за обновливите извори на енергија и за движење кон позелена иднина. И во тие дискусии соларната енергија е во првите редови. ...
сите 2 | | | веќе видена

Во случај Јужна Кореја да истрела нуклеарни проектили кон Северна Кореја, Пјонгјанг ќе одговори, вели Ким Јо-џонг, сестрата на севернокорејскиот лидер, Ким ...
сите 30 | | | веќе видена

Мајка сум на 12-годишно девојче. Пред 2 години стана многу агресивна спрема сите во семејството, мајка, баба, дедо. Сопругот не живее со нас веќе 9 години. Таа ...
сите 7 | | | веќе видена

Што значи ова искуство за мене како актер? Тоа е нешто што не трпи вербализација и излегува од секоја форма и концепт. Тоа е нешто што ви се случува вам лично, ...
сите 13 | | | веќе видена

Истражувачи од Технолошкиот институт во Масачусетс, во соработка со биотехнолошката фирма „Фрикуенси терапјутикс“, велат дека создале нов вид регенеративна ...
сите 4 | | | веќе видена

Откриена плоча во црквата на Светиот гроб во Ерусалим, со својата орнаментика, ги навела научниците да заклучат дека дошле до важно откритие кое носи посебна ...
сите 9 | | | веќе видена

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири се обрати до јавноста со уште еден апел до сите општествени чинители, а особено до СОНК и до наставниците, кога ...
сите 1032 | | | веќе видена

Има случаи каде што се затвораат штрајкувачите во мали простории, во мали канцеларии во детските градинки и не им се дозволува да одат во тоалет кога сакаат, ...
сите 1037 | | | веќе видена

Истражувачите од кинескиот универзитет во Хонгконг создадоа „мек робот“ од магнетизирана маса. Тие се надеваат дека во иднина нивниот изум ќе може да се ...
сите 6 | | | веќе видена

next