Факултети

Шест месеци по нејзиното пристигнување во Њујорк, поранешната јапонска принцеза Мако Комуро почнала да работи како неплатен практикант во музејот на уметноста ...
сите 7 | | | веќе видена

Читањето вести ви предизвикува стрес, но не можете да престанете? Не сте единствени. Во желбата да останеме информирани и безбедни често се опседнуваме со ...
сите 82 | | | веќе видена

Во услови на растечки цени, ПроКредит банка во соработка со Македонска банка за поддршка на развој овозможува нова поволност за своите бизнис-клиенти, преку ...
сите 3 | | | веќе видена

Новите времиња носат и нови закони. Така, некои држави предводат во обидот за подобрување на животите на своите граѓани преку законите. Закон против пушење ...
сите 18 | | | веќе видена

Светската здравствена организација разгледува случаи на тежок акутен хепатит кај деца во Обединетото Кралство, Ирска и во Шпанија. Случаите не беа поврзани со ...
сите 45 | | | веќе видена

Зошто СОНК смета дека покачувањето на платите од 2.500 денари е малку? Ова едноставно не може да се смета за разумен став, туку за очигледен притисок, со што е ...
сите 768 | | | веќе видена

Сојузот на математичари ги објави конечните резултати од државниот натпревар за средно образование, кој се одржа во саботата во просториите на ...
сите 3 | | | веќе видена

По емотивната победа над Чешка, со која македонските репрезентативци се пласираа на Светското првенство, еден од долгогодишните репрезентативни столбови - ...
сите 97 | | | веќе видена

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири на својот фејсбук-профил ги повика наставниците во основните и во средните училишта да го продолжат образовниот ...
сите 967 | | | веќе видена

Народот Мангбету имал карактеристичен изглед и тоа делумно се должи на нивните издолжени глави. При раѓањето, главите на бебињата биле цврсто виткани со ...
сите 3 | | | веќе видена

25 средношколци од Франција беа во посета на гимназијата „Јосип Броз-Тито“ од Битола, престојуваа во домовите на врсниците и ја запознаа македонската култура, ...
сите 5 | | | веќе видена

Медицински тим бил „испратен“ на Меѓународната вселенска станица како холограм, известиле од американската вселенска агенција НАСА . Ова се случило кон крајот ...
сите 21 | | | веќе видена

„Зголемувањата на платите од 10 отсто воопшто не кореспондира со зголемувањето на минималната плата и не е соодветна стимулација за враќање на достоинството“, ...
сите 77 | | | веќе видена

Будењето среде ноќ и нападите на паника за одреден настан се честа појава кај луѓето. Но, штом се разбудиме наутро, оваа паника исчезнува и настанот ни изгледа ...
сите 8 | | | веќе видена

next