Факултети

Еден професор на кој му здодеало студентите да ги користат мобилните телефони за барање на одговорите и мамење на факултетските испити смислил начин како да ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Бесмртен вид медуза има двојни копии на гени кои ја штитат и ја поправаат ДНК. Откритието би можело да даде индиции за човечкото стареење и состојби поврзани ...
сите 9 | | | веќе видена

Препечен леб, пена во сок, напад од гаврани и оси во парк... Какви необични претставки добива Агенцијата за храна и ветеринарство? Најчесто граѓаните не знаат ...
сите 8 | | | веќе видена

Во извештај од американскиот Конгрес пишува дека сите неидентификувани летечки објекти (НЛО) немаат човечко потекло. САД имаат издвоено финансии во буџетот за ...
сите 16 | | | веќе видена

Јуниорскиот тим на македонски информатичари годинава доста успешно се претстави на 15-тата Јуниорска балканска олимпијада по информатика (ЈБОИ 2022), која од ...
сите 8 | | | веќе видена

Белгија најави низа мерки за ублажување на растот на цените за енергијата. Меѓу другото, се предвидува намалена потрошувачка на енергија во зградите, а се ...
сите 12 | | | веќе видена

Сите жители на сојузната американска држава Њујорк што немаат наполнето 21 година од неодамна не може легално да купат шлаг. Закон донесен во ноември минатата ...
сите 4 | | | веќе видена

Топлите летни денови може да значат високи сметки за струја. Луѓето сакаат да им биде удобно и пријатно, но без да трошат енергија и пари. Што е поефикасно: да ...
сите 17 | | | веќе видена

Средношколци од фармацевтската струка од училиштето СОЗШУ „Ѓорче Петров“ во Кавадарци произведоа пет козметички и фармацевтски производи за нецела учебна ...
сите 6 | | | веќе видена

Корисниците на правото на ученичка стипендија остварено во некоја од изминатите учебни години, кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, ...
сите 20 | | | веќе видена

Серијата-претходник на „Игра на троновите“, „Куќата на змејот“, привлече речиси 10 милиони гледачи на Ејч-би-о во неделата, што ја прави најгледаната серија во ...
сите 4 | | | веќе видена

next