Фактор

Немање перспектива, лоша општа клима, ниски плати, кршење на работничките права... - ова се само дел од двигателите на се помасовното иселување на младите и ...
сите 36 | | | веќе видена

Од Сојузот на стопански комори преку соопштение алармираат дека е загрозено печатењето на учебниците за средно образование и на Службен весник, бидејќи ...
сите 94 | | | веќе видена

Се стравува дека има илјадници мртви во Либија откако бурата Даниел донесе толку многу дожд во североисточниот дел на земјата што две брани се урнаа во еден ...
сите 126 | | | веќе видена

Утрово поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредни со посебе пост посветен на хиерахијата водржавата и кој како дошол на позиција во државните институции ...
сите 7 | | | веќе видена

Овој регион има голем потенцијал за раст и развој, но политичарите треба да престанат да ги проблематизираат политичките граници и итно да почнат да ја градат ...
сите 32 | | | веќе видена

На Регионалниот саем за вработување, кој годинава ќе се одржи од 24 до 31 октомври, учество ќе земе и реномираниотевропски синџир за малопродажба на храна ...
сите 15 | | | веќе видена

Откако пред неколку недели, иницијаторот на групата „Донирај компјутер“, Борче Стаменов, која се занимава со донации на компјутери на социјално загрозени ...
сите 5 | | | веќе видена

Многу истражувања кои се направени во Македонија, укажуваат дека 30, 40 или скоро 60 отсто од луѓето би ја напуштиле Македонија и би го продолжиле својот живот ...
сите 21 | | | веќе видена

Фејсбук групата „На точак“ сподели фотографија објавена во групата „Ѕид на сообраќаен срам “, на која се гледа паркирано возило кое ги смачкало младите дрвца.
| | веќе видена

До редакцијата на „Фактор,“ пристигна реакција од читател за високата цена на лук кој се продава во еден скопски маркет. Имено, според фискалната сметка што ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот автопат до Грција, беше причина за жестока дебата во фејсбук групата „Грција инфо“. Српските туристи кои поминувале низ Македонија на пат кон ...
сите 9 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со специјалниот претставник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин. На ...
сите 85 | | | веќе видена

ТРОЈЦА ПАЦИЕНТИ ЌЕ ИМААТ УВИД ШТО РАБОТИ ОБВИНИТЕЛСТВОТО ЗА СЛУЧАЈОТ ОНКОЛОГИЈА Обвинителството се огласи за Онкологија. Најавува дека ќе се изберат тројца ...
сите 3 | | | веќе видена

Објавена e листата на најдобри градови за живот во 2023 година. Листата е направена врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: ...
сите 6 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека очекува уставните измени да ги поддржат сите пратеници во Собранието, освен двајцата на Левица. Тој кажа дека ако ...
сите 32 | | | веќе видена

Нов протест по скандалот на Онкологија за случајот со кражбата на лекови се одржува вечерва пред Владата. Граѓаните бараат оставка и правда за жртвите. ...
сите 204 | | | веќе видена

next