Фактор

Бугарските власти планираат да преземат мерки и да го забрзаат процесот на издавање на државјанства. Шест илјади странци чекаат бугарско државјанство, oбјави ...
сите 4 | | | веќе видена

Владата ќе предложи да се намали Данокот на додадена вредност (ДДВ) од 18 на 5 проценти на сметките за потрошената електрична енергија од први јули изјави ...
сите 298 | | | веќе видена

Во насока на навремено и соодветно информирање на јавноста за клучните аспекти поврзани со тростолбниот пензиски систем во РСМ, МАПАС и оваа година спроведува ...
сите 57 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев кој вчера во Брисел имаше средба со американскиот претседател Џо Бајден, денеска на прес-конференција изнесе детали за состанокот. Рече ...
сите 460 | | | веќе видена

Владата ќе воведе еколошка такса за литар дизел и за бензините од 3,5 денари од 1 јули, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. Станува збор за нова давачка со ...
сите 298 | | | веќе видена

Европската фудбалска централа УЕФА го одби протесното писмо од Грција со жалба за кратенката „МКД” која се користи за настапот на македонската фудбалска ...
сите 129 | | | веќе видена

Немам чувство дека до 22 јуни ќе се реши проблемот со Бугарија, рече денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање какви се неговите надежи ...
сите 466 | | | веќе видена

Кривичниот суд ја прогласи актерката Силвија Стојановска за виновна по обвинението за транспорт на 700 килограми кокаин од Шпанија во Колумбија. Исто така, по ...
сите 66 | | | веќе видена

Првиот човек на ТАВ, Сани Шенер, прашан зошто дојде до информацвија од ТАВ првично дека нашите граѓани и туристички ќе можат да патуваат за Германија, а пшотоа ...
сите 125 | | | веќе видена

Европа бара побрзо воведување на иновативни проекти во неколку земји, кои ќе помогнат во борбата на регионот против климатските промени и ќе ја забрза ат ...
сите 12 | | | веќе видена

Околу критиките на опозицијата дека е избрана за претседателка на Уставен суд поради судењето за 27 април, новата претседателка на Уставниот суд, Кацарска, ...
сите 157 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска на аеродромот во Скопје ја пречека донацијата од 20.000 дози вакцини АстраЗенека од соседна Грција. Смета дека ...
сите 283 | | | веќе видена

Новата претседателка на Уставен суд, Добрика Кацарска, дала итна наредба на новинарите повеќе да не им биде забрането да ги носат своите мобилни телефони на ...
сите 157 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ кое во меѓувреме продолжува со протестно блокирање раскрсници, утре одговор за преговорите со Бугарија очекуваат од министерот за надворешни работи ...
сите 466 | | | веќе видена

Нема ниту план Б, ниту алтернатива за ЕУ, самото пристапување кон ЕУ значи европеизација на С. Македонија, не сакаме да бидеме членки само заради членството во ...
сите 62 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 30 лица сомнителни и ...
сите 545 | | | веќе видена

next