Граѓанските новинар(к)и се тие кои може да придонесат кон зачувување на мирот и зајакнување на демократските процеси. Како што знаат ЦИВИЛите да кажат: ...
сите 39 | | | веќе видена

Пишува Тодор ПЕТРОВ Со сите разлики меѓу нас Македонците, по род и државјанство, од сите делови на Македонија, дома и во светот, само Македонија е нашиот ...
сите 63 | | | веќе видена

27 години во Македонија има консензус за ЕУ и НАТО и сега треба да ја зграпчиме шансата. Одлуката на 30 септември ќе ја донесат оние кои ќе гласаат. Ние како ...
сите 26 | | | веќе видена

Со отворање на поглавјата, се отвораат европските фондови. Со отворање на фондовите, ќе има директна финансиска поддршка за младите, за земјоделците, за развој ...
сите 74 | | | веќе видена

Премиерот Заев од Демир Капија: Со секој глас ЗА на 30-ти септември за Македонија отвораме нови фондови и можности за влог во капитални инфраструктурни ...
сите 39 | | | веќе видена

Во Свети Николе: 27 години во Македонија има консензус за ЕУ и НАТО и сега треба да ја зграпчиме шансата. Одлуката на 30 септември ќе ја донесат оние кои ќе ...
сите 9 | | | веќе видена

„Може ли нашите деца да живеат поубав живот од нас? Јас сонувам за една таква Македонија - Македонија во која сите живеат убаво. Единствениот пат за тоа е 30 ...
сите 48 | | | веќе видена

Патот кон Европската Унија и НАТО ги отвора вратите за инвестиции од странските компании во македонското земјоделство, порача министерот за земјоделство, ...
сите 49 | | | веќе видена

Со отворањето на преговорите со ЕУ ќе имаме пристап до нови фондови. Споредбата помеѓу земји членки на ЕУ и земји кандидати како нас покажува десет пати ...
сите 27 | | | веќе видена

Министерката Радмила Шекеринска денеска во Свети Николе разговараше со Светиниколчани за претстојниот референдум, а се сретна и со градоначалникот на ...
сите 24 | | | веќе видена

Во Свети Николе: Одлуката на 30 септември ќе ја донесат граѓаните што ќе излезат на гласање. Македонија ќе стане побогата земја, земја која што ќе создава ...
сите 27 | | | веќе видена

Независно од излезеноста на 30 септември, останува задолжителен референдумот од 8 септември 1991 "ЗА СУВЕРЕНА И САМОСТЈНА ДРЖАВА МАКЕДОНИЈА" без додавки и без ...
сите 12 | | | веќе видена

„Уште поскандалозен е ставот на одредени албански интелектуалци кои како ‘одмазда’ поради неизедначување на правата на Албанците со Македонците..., се желни да ...
сите 9 | | | веќе видена

Граѓан(к)ите на општините Центар и Чаир на инфо-штандовите на ЦИВИЛ - Центар за слобода ги пишуваа своите ставови, мислења, размислувања за престојниот ...
сите 72 | | | веќе видена

Драстично намалената бројка на болни/изнемоштени избирачи кои се пријавени за гласање во домашни услови (споредено со Локалните избори 2017та), покажува дека и ...
сите 66 | | | веќе видена

Првите одобрени европски пари за системи за наводнување во 2019 година се за Конопица. Овие средства ги обезбеди за Конопица, Министерството за земјоделство, ...
сите 12 | | | веќе видена

„Можам да бидам против секоја влада, ама против својата земја не можам, не сакам и не смеам да бидам! Затоа ќе излезам и ќе гласам ЗА. Зошто? За подобра иднина ...
сите 12 | | | веќе видена

„Јас ќе гласам #ЗА. Овој е мој приватен и личен став, после долго и мачно размислување и внатрешни дилеми. Не е лесно, но одлучи еден мал детал. Јас, на крајот ...
сите 4 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ, Оливер Спасовски вчера се сретна со жителите на неколку населени места од општина Крива Паланка ...
сите 38 | | | веќе видена

next