Ф1 Алманах

Нико Розберг ја освои пол позицијата во трката за Големата награда на Бахреин, возејќи еден круг за 1:32.330 на патеката Шакир, крај Манама. Ова е втора пол позиција во кариерата на Розберг по ланската во Кина, а воедно втора за Мерцедес оваа година, откако на претходната трка во Шангај на чело од колоната беше Луис Хамилтон. Себастијан Фетел во финишот на сесијата успеа да се избори за втората стартна позиција со задоцнување од 2,5 десетинки, наспроти Алонсо кој во последното излегување на патеката поради грешка во последниот свиок одлучи да не помине низ целта и веднаш влезе во бокс, задоволувајќи се со третото место. Луис Хамилтон беше четврти, но поради промена на менувачот ќе стартува од деветтото место. На негово место требаше да дојде Вебер, но и тој има казна од минатата трка за предизвикувањ ена инцидент (плус три места = паѓа на осмата позиција), па така Фелипе Маса ќе се најде до тимскиот колега иако имаше повеќе од половина секунда задоцнување, но ќе стартува со „тврдите“ гуми. Возачите на Форс ...
сите 42 | | | веќе видена

Возачот на Лотус, Кими Раиконен го постави најбрзото време по дватта оддржани тренинга на патеката Шакир во Бахраин. Финецот во својот стинт на медиум пневматиците кои овој викенд ке бидат помеката опција , успеа да постигне време од 1:34.154 кое беше доволно за да се најде пред дватта болида на Ред Бул, со Марк Вебер пред својот тимски колега Себастијан Фетел, додека вториот ред го заокружува Фернандо Алонсо со четвртото најбрзо време. Зад Алонсо се најаде возачот на Форс Индија, Пол ди Реста, додека третиот ред го заокружува Фелипе Маса со шестото најбрзо време. Топ 10 пласманот го заокружуваат Роман Грожан, Нико Розберг, Адријан Сутил и Луис Хамилтон. Многу од возачите во попладневната сесија се соочија со проблеми со дегарадација на задните пневматици поради поголемите количества на гориво кои беа во болидите, со што се очекува дека трката во недела ке биде крајно неизвесна. Она што е јасно е дека болидите на Лотус, Ред Бул и Ферари ке се борат за пол позицијта во утрешните квалификации кои се со ...
сите 57 | | | веќе видена

Фелипе Маса го имаше најбрзото време на денот во тренинзите за Големата награда на Кина возени денеска на патеката крај Шангај, посочувајќи дека постои голема разлика во перформансите на двата типа пневматици. Бразилецот извозе еден круг за 1:35.340 со што беше за 15 стотинки побрз од Кими Раиконен, додека тимскиот колега Алонсо беше трет со задоцнување од четири десетинки. Маса го подобри своето време во најбрзиот круг за повеќе од 2,5 секунди префрлувајќи се од „медиум“ на пневматиците именувани како „меки“. - Од почетокот имав добро чувство во болидот и иако на почетокот не бев среќен со перформансите на „медиум“ гумите, бидејќи не бевме брзи како нашите ривали, времињата беа генерално добри. Кога ги ставив „меките“, болидот многу се подобри и бев во можност да го поставам најбрзото време на денот. Беше импресивно, како да возите два сосема различни болиди. Нашата брзина во трка изгледа дека е конкурентна, управливоста на двата типа пневматици беше добра, деградацијата не беше висока, иако кај „меките“ ...
сите 45 | | | веќе видена

Фернандо Алонсо ја пофали одличната форма на неговиот тимски колега Фелипе Маса, по одличните перформанси на Бразилецот во дветте рунди од новиот шампионат во Ф1. Маса беше подобар од Алонсо во досегашните две квалификациски сесии кои се оддржани, а тој тренд го имаше и на последните две трки од минатата сезона. Алонсо сепак не се потпира на досегашните перформанси од првите две рунди, но призна дека ке биде многу тешко да се победи Маса со моменталната форма. - Тој е одличен, вози со 100 процентна сила. Калкулациите кои ги правите се чудни, бидејки тоа се трки од минатата и од оваа година и во Австралија бевме со суви гуми на влажна патека додека во Малезија бевме со интермедија пневматици на речиси сува патека. Мислам дека тоа не се баш идеални квалификациски услови, но одлично е што тој дава се од себе. Се надевам дека ќе завршам пред него во другите квалификациски сесии годинава, и за да го направам тоа, ќе треба да извозам неверојатно добар круг, - изјави Алонсо. Алонсо не успеа да ја заврши последната ...
сите 44 | | | веќе видена

Возачот на Марусија, и протеже на возачката академија на Ферари, Џулс Бјанки изјави дека неговата крајна цел во Ф1 е еден ден да вози за екипата од Маранело. Бјанки кој во последниот миг го замени Луиз Рација кој не успеа да ги донесе ветените спонзори, успеа во дветте досегашни трки од сезоната да биде пред својот тимски колега и дватта болида на Катерхем, појасни дека во моментов е фокусиран на возењето со Марусија. - Тоа е нешто што го имам на ум бидејќи имам договор со нив во нивната Академија, па би сакал да продолжам таму со сигурност во иднина. Но, премногу е рано да знам за тоа. Имавме само 2 трки и уште 17 пред нас, па ке видиме што ке се случи. Сепак, не сакам да си додавам екстра притисок на мене. Сега сум со Марусија и сакам да завршам добра работа за нив па после да видиме како ке се одвиваат работите. Морам да ја задржам оваа форма пред се и да се подобрам. Ке видиме што ке се случи, но би бил задоволен да останам со Марусија и следната година, - изјави Бјанки.
| | веќе видена

Луис Хамилтон не се појави на првиот отворен ден за тимовите и новинарите во падокот во Кина, откажувајки ги и дневните обврски кон тимот и спонзорите. Според шпекулациите кои кружат помеѓу новинарите во Кина, возачот на Мерцедес бил отсутен поради симптоми на алергија за која виновник се смета дека загадениот воздух во Кина. Од падокот пристигнуваат информации дека Хамилтон веќе бил на лекарски преглед и дека не се очекува да ги пропушти утрешните тренинг сесии.
сите 44 | | | веќе видена

Новиот менаџер на Мерцедес, Тото Волф, преку тимско соопштение покажа песимизам дека можат да ја повторат ланската победа. Триумфот на Нико Розберг на минатогодишното гран при во Кина беше убедлив и проследен со пол позиција. - Велат дека вчерашните погодоци не ја победуваат денешната средба, а тоа дефинитивно е случај со нас. Повторно почнуваме од нула во оваа сезона и мора да работиме напорно за да го адаптираме болидот на патеката, како и на расположливите пневматици, во временските услови кои ќе нè придружуваат во текот на викендот. Тогаш ќе видиме каде сме во однос на конкуренцијата. - оцени Волф. Сепак, тој е задоволен од постигнатото во првите две трки. - Имавме солиден старт на сезоната во првите две трки, а Нико и Луис беа на високо ниво, обајцата изедначени во перформансите. Трката за развој на болидот ќе биде критична оваа сезона, па планираме повеќе нови делови на болидот за Кина. Целиме уште повеќе да го подобриме позитивниот старт и да продолжиме да освојуваме поени, како во првенството на ...
сите 20 | | | веќе видена

Нико Розберг беше стопиран од менаџментот на Мерцедес да ја нападне третата позиција на Луис Хамилтон во претходната трка на патеката Сепанг во Малезија, но германскиот пилот тврди дека проблемот е во тоа што претходно не биле договорени за таква ситуација. За разлика од сонародникот Фетел, тој покажа поголема дисциплина и ги почитуваше упатствата на екипата која не дозволи трка меѓу своите возачи, штедејќи гориво и пневматици, за што доби признание и од Хамилтон, кој го посочи него како оној што навистина требало да се најде на пиедесталот. - Проблемот е во тоа што ние не дискутиравме претходно за тоа. Тоа е грешката што ја направивме. За понатаму најважно е да разговараме за сè. На кој начин и да се одвиваат нештата, ако јас сум напред, а Луис е позади, тогаш тој треба да ги почитува упатствата, но и обратно. Тогаш, сè е во ред. Кога некој е подготвен, разговарал за тоа и ја разбира ситуацијата - тоа е она што е најважно. - изјави Розберг во пресрет на кинеското гран при. Луис Хамилтон ги откажал своите ...
сите 43 | | | веќе видена

Трикратниот светски првак Џеки Стјуарт изјави дека Луис Хамилтон би можел да биде кандидат за титулата оваа година, доколку неговата екипа успее да се одржи во битката за развој на болидот. Хамилтон беше петти во Мелбурн, а финишираше на подиумот во Малезија, веднаш зад двата болида на Ред Бул. - Тие можат да победат во трка. Луис ќе извади максимум од она што ќе му го дадат. Можат да бидат кандидати за титулата, но ќе треба да се одржат со Ред Бул и Ферари во борбата за развој на болидот,- изјавил Стјуарт за Би-Би-Си. Стјуарт им дава комплименти и на останатите екипи, но уверен е дека и Рос Браун е несекојдневно талентиран човек, додека Мерцедес како екипа во Формула 1, постои за да победува. Од аспект на конкуренцијата во тимот, Шкотланѓанецот предвидува дека Хамилтон има предност во однос на Розберг, иако е новодојденец. - Нема сомение дека Луис е понапред, бидејќи имал повеќе успех. Има повеќе победи и една титула зад себе. Добро ја започна сезоната. Нико има една победа и треба да се докаже по неа,- ...
сите 2 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата за енергетски пијалоци, која поседува две екипи во Формула 1, Австриецот Дитрих Матешиц, ги потврди шпекулациите дека преговараат со Кими Раиконен за трансфер во нивниот прв тим. Во 2014 - та година истекува договорот на Фетел, а Марк Вебер откако се пензионираше Шумахер, сега е највозрасниот активен возач во Формула 1. Дополнително, шпекулациите за заминувањето на Вебер станаа погласни откако на трката за Големата награда на Малезија, тој ги влоши односите со тимскиот колега Фетел, откако овој го престигна спротивно од тимските наредби. Сопственикот на екипата сепак не го исклучува ни него од комбинациите. - Марк е кандидат за 2014 - та година. Дали ќе се пензионира е негова одлука, но кај нас секогаш е добредојден. - изјавил Матешиц за германскиот весник Спидвик, но подеднакво дипломатски го инволвирал и Раиконен. - Кими е кул и брз, па секогаш е кандидат.
сите 6 | | | веќе видена

Тимскиот шеф на Мекларен, Мартин Витмарш изјави дека е задоволен од изданијата на Серхио Перез и покрај проблемите што ги има новиот болид на Мекларен. Иако зад бодовното конто на Мексиканецот стојат само два бода, Витмарш го пофали својот нов возач за уделот кој тој го има во тимот. - Тој заврши добра работа. Лесно е да бидеш критикуван кога си во тим како Мекларен и кога немате доволно брз болид. Тој е интелигентен и млад возач и според мене нема направено ниту една грешка. Вози за тимот, и иако не ја започнавме сезоната како што треба, сепак не треба да бидат занемарени позитивните аспекти. Мило ми е што во моментов имаме возачи кои се решени да дадат сè од себе и нивниот пристап ни дава дополнителна сила. - изјави Витмарш.
| | веќе видена

Флавио Бријаторе упати низа остри критики до екипата на актуелните шампиони во Формула 1, почнувајќи од возачот Себастијан Фетел, а потоа и до тимскиот шеф Кристијан Хорнер. Инспириран од самоволното однесување на Фетел во трката за Големата награда на Малезија, кога Германецот ги игнорираше тимските наредби за чување на болидот и пневматиците, па го нападна Вебер кој ги послуша менаџерите, Бријаторе ја адресираше критиката до слабиот менаџмент. - Доколку таму имаше менаџер со мадиња, тие ќе требаше повторно да си ги сменат позициите. Проблемот е што на управувачкиот ѕид има двајца луѓе со различни идеи, а Хелмут е оној што во позадина разговара со Матешиц (сопственикот на Ред Бул – з.а.). Разбирливо е зошто се сите уплашени,- изјави Бријаторе за италијанското државно радио РАИ, посочувајќи дека тимскиот шеф Кристијан Хорнер до толку бил слабак што не се појавил на подиумот иако тоа е првата победа за екипата во 2013 година, па го испратил техничкиот директор Адријан Њуи. - Фетел е шефот таму, а не може да ...
сите 12 | | | веќе видена

Тимскиот шеф и сопственик на Вилијамс, Френк Вилијамс, ја именуваше ќерката Клер како свој наследник на позицијата тимски шеф. Преку соопштение до медиумите беше објавено дека Клер Вилијамс ќе биде новиот заменик тимски шеф, а по повлекувањето на нејзиниот легендарен татко, ќе ја преземе функцијата како прв човек на екипата. Покрај новата функција, таа ќе ја задржи и старата улога која ја имаше во тимот со водењето на маректинг секторот, на што претходеше неколку годишниот ангажман како прес офицер на возачите. - Знам дека иднината на Вилијамс е екстремно безбедна. Изминатава декада, Клер работеше неуморно за тимот. Нејзиното знаење за спортот и нејзината пасија за тимот воопшто не е доведена во прашање и горд сум да кажам дека таа се покажа како една од нашите најважни кадри во тимот. Овој потег е со благослов и од Џини (покојната сопруга на Френк Вилијамс з.а) која ќе беше неверојатно горда да ја види Клер на оваа позиција. – изјави Сер Френк Вилијамс. По назначувањето на функцијата, Вилијамс ќе биде ...
сите 2 | | | веќе видена

Четворицата претставници на Мотоциклистичката федерација на Македонија (МФМ) освоија значајни бодови на почетокот од сезоната на трката од Европскиот и отворениот Источно-Европскиот шампионат за мотокрос за 2013 година. Рекорден број од 124 натпреварувачи од 10 држави поделени во 6 класи учествуваа на натпреварот кој се одржа на патеката Порој крај Поморие (Бугарија). Во најсилната класа МХ1 искусниот Гоце Томовски се враќа во форма после повредата и успеа да биде на 6-то место во двете возења и освои вкупно 30 бодови. Победник во оваа класа беше домашниот натпреварувач и шампион од минатогодишниот отворен Источно-Европскиот шампионат, Николај Јовчев и со тоа ја најави одбраната на титулата. Најмладиот наш претставник, 9-годишниот Лука Ристевски одлично се снајде против постарите натпреварувачи од класата ЕМХ65. Во првото возење тој стигна до 16-то место, додека во второто возење успеа да се пробие на 11-то место. Со вкупно 15 бодови Ристевски е моментално на 14-то место од генералниот пласман во ...
сите 5 | | | веќе видена

Возачот на Ферари, Фернандо Алонсо е разочаран што не успеа да ја заврши трката во Мелезија, откако во вториот круг поради оштетеното предно крило излета од патеката. Алонсо стартуваше од третата позиција и веке во првиот свиок се обиде да го предизвика Фетел за првата позиција, но при влез во вториот свиок, предното крило на неговиот болид дојде во контакт со задниот дел на Фетел. Со оштетеното предно крило Алонсо ја продолжи трката, сметајќи дека може да издржи уште неколку круга, па при планираниот питстоп за промена на пневматиците, да дојде до промена и на крилото, но во вториот круг, крилото се откачи и се најде под тркалата на болидот со што Алонсо не беше во можност да ја продолжи трката. Тој на својот Твитер профил објави дека е разочаран што не бил дел од дуелот кој се водеше помеѓу Вебер и Фетел. Тој даде и свое мислење за нивниот дуел кој потегна многу критики околу хармонијата која владее во тимот на Ред Бул. - Ке се обидам да не ги оставам сами повторно. Ова е неверојатно, бидејќи тие секогаш ...
сите 3 | | | веќе видена

Викендот во Малезија дефинитивно беше одбележан со многу грешки од страна на механичарите, но и од возачите, а дефинитивно незаборавен ќе остане моментот кога Луис Хамилтон застана во боксот на својот поранешен тим за да ги промени своите пневматици. - Не знам навистина што случи. Дватта тима ми делуваа исто. Застанував во тој бокс со години, и ова е една смешна грешка која се надевам дека нема да ја повторам повторно. – изјави Хамилтон. Во моментот кога Хамилтон влезе во боксот на Мекларен, тој доби само одмавнување од страна на механичарите, а веднаш потоа тимот на Мекларен се огласи преку социјалната мрежа Твитер: - Чуствувај се слободно да наминеш и да се поздравиш со нас кога сакаш, - гласеше твитот на Мекларен кон Луис Хамилтон. Хамилтон по завршувањето на трката, на прес конференцијата за акредитираните новинари се извини на тимот на Мекларен за грешката. - Направив она што го направи Џенсон Батон пред неколку години (влезот во боксот на Ред Бул , Кина 2011та година) . Навикнат бев, бидејќи возев за ...
сите 3 | | | веќе видена

Тимскиот шеф на Лотус, Ерик Булие не е изненаден од слабиот настап на неговиот тим во Малезија. Иако Кими Раиконен беше победник во Австралија, во Малезија обајцата возачи не беа во можност да се доближат до водечките на трката. Булие овојпат посочи дека падот на формата се должи на Пирели пневатиците. - Ова е моја претпоставка по завршените зимски тестирања. Ќе биде многу, многу тесно. Поради ситуацијата со пневматиците, можеме да очекуваме различен победник на секоја трка. Можам дефинитивно да кажам дека сме во топ 4 тимовите. Ние, Ферари, Мекларен и Ред Бул сме многу близу. - изјави Булие. Булие даде и свое видување за пласманот на неговите возачи во Малезија. - Прво, имавме дожд на квалификациите и не успеавме да ја претвориме ситуацијата во наша корист. Во трката, во првиот стинт бевме многу побавни во споредба со лидерите, особено со Мерцедес. По дождот во првиот стинт, имавме добра брзина и не бевме толку лоши. – заврши Булие. Сепак брзината на Лотус не беше доволна за Грожан и Кими да ги предизвикаат ...
| | веќе видена

Марк Вебер му покажа среден прст на тимскиот колега Фетел, откако овој го престигна на десет круга пред крајот од малезиското гран при, покажува видеото од камерата на австралискиот пилот, кое го пренесе и шпанскиот весник Марка на својот веб сајт. Како што претходно изјави Вебер, тимот побарал од него да ги чува гумите и да го контролира горивото преку одбирање поинаков мод за работа на моторот, соопштувајќи му дека Фетел нема да го напаѓа, а Германецот сепак постапи по свое и стигна до 27 - та победа во кариерата. - Направив збрка денеска. Би сакал да можам да се појавам со добро извинување, но не можам. Ја разбирам фрустрацијата на Марк, како и дека екипата не е среќна со мојата постапка. Им должам објаснување и на него и на целата екипа. Ќе се обидам да им објаснам подоцна. Сме зборувале за ваквите ситуации повеќе пати, како и што да се направи, доколку нешто се случи. Вообичаено не се случува, но денеска се случи, па јас би требало да ја преведам мојата одлука во соодветна акција. Добив порака од тимот, ...
сите 9 | | | веќе видена

Себастијан Фетел ги негираше тимските наредби да не превзема ризик и да не го предизвикува тимскиот колега Вебер на дуел додека го водеше малезиското гран при, па Германецот славеше во трката која заврши без нивно меѓусебно ракување. Поради дождот што накусо заврна на половина час пред стартот, сите возачи од првата десетка стартуваа на интермедија пневматици. Фетел прв смени гуми во шестиот круг, но при излегувањето беше престигнат од Перез и Грожан, на што тој им возврати во следниот круг. Во стратегијата го следеа Раиконен и Зутил, кои влегоа во следниот круг, а веќе два круга подоцна сите останати беа во боксот, при што Хамилтон направи грешка и се обиде да застане во боксот на Мекларен. Од стратешка гледна точка, сите возачи во првата десетка се префрлија на „медиум“ пневматиците, со исклучок на Вебер кој избра „тврди“ и влегувајќи во боксот еден круг подоцна од Фетел, успеа да се најде во водство. Сепак, подоцна австралискиот пилот беше оној што одлучи прв да влезе во бокс и во 20 - тиот круг се ...
сите 29 | | | веќе видена

Марк Вебер беше забележливо лут на својот тимски колега Себастијан Фетел, одбивајќи да се ракува со него и да му честита за победата во трката за ГН Малезија. Австралискиот возач влезе во собата за одмор по трката одејќи на спротивната страна од онаа каде што стоеше актуелниот шампион заедно со техничкиот директор Адријан Њуи. На повикот да им се приклучи, тој демонстративно седна и налутено одврати. На прес конференцијата на подиумот тој откри дека откако завршил со четвртиот пит стоп, добил порака дека не треба да се тркаат со Фетел, кој во тој момент се обиде да го преземе водството, но не успеа. - Ја имавме вистинската стратегија, ја контролиравме трката. Но, по последниот пит стоп тимот ми рече дека трката е готова и дека треба да се грижиме за пневматиците. Јас го „исклучив“ моторот. - објасни Вебер на подиумот, давајќи до знаење дека по сугестијата од екипата, не очекувал нов напад од Фетел два круга подоцна, па го префрлил моторот во мод за штедење на горивото. - И јас сакам да се тркаме, но сега не ...
сите 29 | | | веќе видена

next