Ф1 Алманах

Дани Педроса ја забележа седмата победа оваа сезона на последната трка за 2012 година, откако по загревачкиот круг одлучи дека наместо со гуми за дожд ќе стартува со гуми за суво и ја замени пол позицијата за старт од боксот. Шпанецот по трката изјави дека никогаш не стартувал од боксот и сметал дека можеби е подобро да стартува од пол позицијата и веднаш по првиот круг да оди во бокс, но на крајот од загревачкиот круг едноставно му „проработил инстиктот“. Заедно со него во боксот појде и Кал Крачлоу, но и уште двајца мотоциклисти од долната половина. Довициозо го имаше првото водство, но Лоренцо кој уште пред стартот одлучи да вози со гуми за суво по неколку круга ја презема лидерската улога, додека останатите почнаа да влегуваат во бокс по петтиот круг. Педроса успеа да го стигне Лоренцо и да компензира разлика од 15 секунди, но во првиот обид да го помине направи грешка и отиде прешироко. Тогаш Лоренцо мораше да заобиколи неколку заостанати возачи за цел круг, но откако без проблеми помина крај двајца, ...
сите 4 | | | веќе видена

Тимскиот шеф на Мекларен, Мартин Витмарш верува дека Хамилтон веќе зажалил за одлуката да го напушти тимот на Мекларен, преминувајќи во Мерцедес од следната сезона. Зборувајќи за офијцијалната страница на Ф1, Витмарш потврди дека Хамилтон и тоа како треба да биде загрижен со оглед на ситуацијата со перформансите кои владеат во Мерцедес. - Мислам дека во неколку наврати има зажалено за одлуката. Веројатно, кога ќе донесеш одлука мора да си кажеш дека тоа е завршена работа и треба да гледаш напред,– изјави Витмарш. Тој додаде дека природно било за Хамилтон да ги потенцира позитивните работи кои стојат позади потегот да го напушти Мекларен за тим послаб од него. - Мора да ја оправдаш твојата одлука. Тој нема да каже туку така дека му понудиле повеќе пари. Исто така, нема да каже дека направил огромна грешка. Се надевам дека размислува дека направил огромна грешка и се надевам дека истото ќе го мисли следната година. Тој ја донесе таа одлука и мора да живее со неа,– изјави Витмарш. Тој додаде дека се уште не ја ...
| | веќе видена

Главниот човек на Пирели за Ф1, Пол Хембри откри дека пневматиците на Пирели за идната сезона ќе бидат многу поразлични од овогодинешните компоненти. Тимовите ќе можат за прв пат да ги пробаат новите компоненти на петочните тренинг сесии во Бразил, со цел да видат колку има разлика во перформансите од едно до друга компонента и како тие ќе влијаат врз болидот. - Гумите за 2013та ќе бидат доста различни од овогодинешните, а болидите на тимовите ќе бидат речиси исти, бидејќи нема големи промени во правилата. Разликата во гумите е тоа што новите гуми ќе имаат многу поголем ефект врз аеродинамиката на болидите и тимовите ќе мора напорно да работат и на тоа поле, - изјави Хембри. На крај тој додаде дека ќе има уште поголема разлика од една до друга компонента на пневматици за 2013-та.
| | веќе видена

Победникот на Големата награда на Абу Даби, Кими Раиконен, ја забележа првата победа за себе по кам-бекот во Формула 1, но вкупно 19 во кариерата. Овој сувопарен статистички показател добива на „живот“ ако се знае дека најуспешниот фински возач во Формула 1 е Мика Хакинен кој има две шампионски титули (од 1998 и 1999 година), со вкупно 20 гран победи. Раиконен има една титула, која ја освои со Ферари, откако претходно пет години возеше за Мекларен како замена за Хакинен. Воедно, ова е седма победа на Раиконен забележана при старт подолу од првите три позиции, што дава показател од 37% за ваквите победи од вкупните триумфи на Кими, нешто со што малкумина денешни возачи можат да се пофалат. Кога е во прашање екипата Лотус Рено, статистичарите нудат повеќе податоци, поради измешаниот идентитет на тимот. Доколку денешаната екипа која го носи ова име благодарение на спонзорски договор се смета за наследник на некогашната екипа основана од Колин Чепмен, ова е прва победа по 1987 година, кога Аиртон Сена славел на ...
| | веќе видена

Тимскиот шеф на Мекларен, Мартин Витмарш, најави дека екипата го користи тестот за млади возачи во Абу Даби за да го унапреди болидот за последните две трки во сезоната. Џенсон Батон финишираше четврти и со тоа го постави новиот рекорд од 56 трки со освоени поени за екипата, откако Луис Хамилтон ја освои пол позицијата и беше водечки во трката возена на Јас Марина, но дефект поврзан со притисокот на горивото во пумпата го принуди на откажување. Симптоматично, и последениот пат кога Хамилтон водеше во трката за Големата награда на Сингапур, се откажа поради дефект на менувачот. - Тим како нашиот користи широк ранг на технички надградби па ќе забележите болид со многу елементи кој ќе прави испитувања на аеродинамиката и на различни конфигурации. Ќе бидам разочаран ако од овде не заминеме во Тексас со нешто што можеме да го ставиме на болидот и што ќе не направи побрзи, или пак со подобро разбирање коеќе не направи поконкурентни, бидејќи тоа е какви сме ние,- рече Витмарш, додавајќи дека ќе одат на победа во ...
сите 2 | | | веќе видена

Себастијан Фетел на следната трка за Големата награда на САД ќе ја вози својата јубилејна 100 гран при трка, а таа може да му ја донесе третата светска круна. Германскиот пилот со освојувањето на титулите во 2010 и 2011 стана најмладиот светски првак, како и најмладиот двоен светски првак, а во моментот се натпреваруваат со Алонсо кој од нив ќе стане најмладиот светски шампион со три титули. Во моментов, Фетел е прв на табелата со 255 бода, додека Алонсо има 245. Доколку Фетел на крајот од трката во Тексас има 25 бода или повеќе во однос на директниот ривал, тој може да ја освои титулата на една трка пред крајот. - Прва опција: За да стигне до 25 бода, на Фетел му се потребни најмалку 15 бода повеќе од Алонсо, кои се добиваат со освојување на третото место. Со други зборови, доколку Фетел е третопласиран, Алонсо треба да биде надвор од зоната за бодови, под 11 место или да не ја заврши трката. - Втора опција: Доколку Фетел е второпласиран (18 бода), Алонсо треба да биде деветто или десетто место (2 или 1 ...
сите 4 | | | веќе видена

Оперативниот директор на Рено Спорт, Жан Франсоа Кубе, нема да биде присутен на последните две трки од 2012 година во Формула 1, бидејќи заминува во пензија. Победата на Кими Раиконен со Лотус Рено беше најдобриот подарок за него, бидејќи Рено го подигна на нозе тимот што сега е базиран во Енстон, Англија, иако сега е управуван од нивниот стратешки партнер Гени Капитал, а Рено официјално е снабдувач со мотори. Зачудува информацијата дека раководењето на тимот ќе биде преземено од Претседателот на Рено Спорт, Жан Мишел Жалине, кој хиерархиски е над позицијата на оперативниот директор и кому досега Кубе му рапортираше. Ова би можело да се смета за симнување на Жалине на хиерархиската скала, или само како привремено решение. Досегашниот заменик на Кубе, Сирил Абитебо во текот на летото прифати да биде нов извршен директор на Кетерхем, па ова е прв знак дека Рено нема човек од доверба и со потребен квалитет да ги води нивните операции во светското првенство. Претходно, додека француската компанија стоеше ...
| | веќе видена

Ред Бул имаше шанса во Абу Даби да ја освои конструкторската титула, но се уште има 78 бода предност во однос на Ферари, на две трки до крајот во кои нивните ривали можат да освојат максимум 86 бода доколку победат слават „еден-два“ победи. И покрај фактот што за екипниот шампионски наслов им недостигаат уште осум бода, Д-р Хелмут Марко го критикуваше Марк Вебер кој не ја заврши трката на Јас Марина. Австралискиот пилот имаше лош старт и ја загуби втората позиција, за потоа да има блиски дуели со Пастор Малдонадо, Фелипе Маса, а на крај испадна поради влегување во дуелот што пред него се случуваше со Перез, Грожан и ди Реста. - Човек не може да има повеќе грешки во една трка. Ова не беше добар ден за него. Стартот не беше добар, а ни инцидентите не беа добри. Излезе лошо, бидејќи не оштетува во конструкторскиот шампионат,- рече првиот човек на моторспорт одделот во компанијата за енергетски пијалоци, Д-р Хелмут Марко. Од друга страна, Вебер не гледа вина кај себе за инцидентот кој го осфрли од трката, а за ...
| | веќе видена

Фалејќи го Фернандо Алонсо за уште еднаш прикажаните феноменални перформанси во Абу Даби, претседателот на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло ги доведе во прашање најновите надградби кои Ферари ги донесе во Абу Даби . - Викендов беше тежок за предвидување. Се започна во сабота попладнето кога ја разгледував ситуацијата во тимот. Сакав да разберам зошто новите делови кои ги донесовме на патеката само делумно ги подобрија перформансите на нашиот болид, што не му овозможија на Алонсо да се бори за првите позиции во квалификаците, спротивно на очекувањата на нашите инженери. - Фернандо сепак, извозе уште еднаш феноменална трка оваа сезона, давајќи 120 проценти од себе и на крајот да се бори за првата позиција. Јасно е дека треба да се подобриме за последните две трки. Тоа го побарав од тимскиот шеф и неговиот тим. Имаме десет битни денови пред нас, во кои мора да пристигнеме во Тексас со болид кој мора да се бори за победа. Зборовите не важат тука. Ова мора да биде нашата цел и останувам уверен дека се е можно, - ...
сите 6 | | | веќе видена

Фернандо Алонсо успеа да ја прекине серијата на Себастијан Фетел со која германскиот пилот по четири трки и исто толку победи се најде во водство. Второто место на Алонсо зад Кими му донесе 18 поени во борбата за титулата, но неверојатната трка за Фетел со старт од последното место заврши со хепи енд и само три бод апомалку од Алонсо. Шпанецот и по квалификациите изјави дека со пласманот на седмото место сметал дека го оствариле максимумот, па на прес конференцијата по трката призна дека му се радува на подиумот. - Да бидам искрен, ние се концентриравме на нашата трка. Нашата симулација ни кажуваше дека е можно да финишираме на петто или шесто место, па не бевме големи оптимисти. Без оглед што ќе направеше Себастијан, сметавме на осум до десет поени,- откри возачот на Ферари. – Тој успеа да извозе добра трка и беше во можност да ги искористи перформансите во некои делови од неа кога имаше чист простор пред себе, а возилата за безбедност придонесоа да се направи група. На крајот мислам дека ние не можевме да ...
сите 8 | | | веќе видена

Кими Раиконен успешно ги казни грешките на фаворитите и својата осумнаесетта трка по камбекот ја круниса со победа во Абу Даби. Финецот беше резигниран и на конференцијата на пиедесталот кога на Култхард му рече дека нема посебни чувства, а во ист стил продолжи и на прес конференцијата, иако ова е негов прв гран при триумф по кам бекот и прва по победата во Белгија 2009 година со Ферари. - Како што кажав и претходно, среќен сум за екипата. Имавме тешки моменти во последно време, па се надевам дека ќе им даде верба на луѓето, па можеби и повеќе. Сакам да речем, тие секогаш работат напорно цела година, но со тешките моменти секогаш е непознато, па ова е за оние кои го раководат тимот, за оние кои го поседуваат, за оние кои работат во него. Се надевам дека на сите ќе им даде поддршка и се надевам дека ќе помогне да се сменат нештата и дека ќе бидеме уште подобри отколку оваа година. И јас сум среќен, но за мене тоа е ако сум прв, тогаш океј, а ако не победам, тогаш ќе се обидам пак, не е крај на животот. ...
сите 10 | | | веќе видена

Возачот на Ферари, Фелипе Маса изјави дека Марк Вебер треба да биде казнет за инцидентот во кој Бразилецот се изврте при влегувањето на Вебер од надворешниот дел на патеката. Двојката се бореше за шестото место, но во свиокот број 11 дојде до контакт со болидите со предните тркала, по што Вебер отиде преку зоната за излетување и го пресече свиокот, приклучувајќи се на тринаесетиот свиок, па Маса се изврте во обидот да го избегне. Стујардите го разгледаа инцидентот декларијаќи го како тркачки инцидент при што никој од возачите не доби казна. Маса не се согласува со таквата одлука, изјавувајќи дека Вебер е виновен за целиот инцидент, бидејќи на овој начин тој загуби неколку драгоцени позиции, а во тие моменти беше поминат без борба и од Себастијан Фетел. - При сопирањето во 11-тиот свиок тој се обиде да ме помине од надворешната страна. Јас бев од внатрешната страна, кога ни се допреа тркалата. Решив да одам кон шиканата , а тој ја пресече пред мене и морав силно да ги притиснам сопирачките за да не го удрам, ...
| | веќе видена

Себастијан Фетел потврди дека очекувал да има добар резултат на неделната трка во Абу Даби, иако стартуваше последен по дисквалификацијата од саботните квалификации. Ред Бул не криеше дека болидот на Фетел е подготвен со поинаков пристап кон трката, па Аутоспорт уште пред стартот објави дека откако екипата го повлекла болидот од затворениот паркинг, направила се што е возможно за да го обезбеди Фетел со агресивно возило подготвено за многу престигнувања. Така, екипата се одлучила да го замени менувачот, за што следи казна од пет места на стартот, но кога треба да се старува последен, тогаш тоа не носи ништо. Дополнително, беше објавено дека се сменети и соодносите на степените на пренос, па така тие биле поинакви од пријавената спецификација, или во конкретниот случај нешто подолги, за да овозможат поголема крајна брзина. На саботните квалификации, Ред Бул беше најбавен на мерната страница на крајот од стартно-целната рамнина: Фетел и Вебер се разликуваа за 0,1 километар на час со 193,5 и 193,4 км/ч, додека ...
сите 12 | | | веќе видена

Нико Розберг изјави дека не можел да го избегне судирот со Нарајан Картикијан, кога тој директно удри во болидот на Индиецот, по што прелета над него и се заби во оградата. Овој инцидент го предизвика првото излегување на возилото за безбедност на патеката, а се случи таман откако Розберг помисли дека има тешка трка пред себе бидејќи штотуку излезе од боксот каде што го менуваше предното крило. Тоа се должеше на контактот со Грожанво првиот круг, па Розберг излезе зад болидот на Картикијан, за неколку моменти покасно да се удри директно во него. - Нарајан ми кажа дека му откажал управувачот и дека морал да нагло да сопре, а јас не го го очекував тоа во така брз свиок. Немаше време да реагирам и мило ми е што објацата сме добро. Отидов во медицинскиот центар чисто за да се проверам и мило ми е што се е во ред. Сега очекувам и се надевам дека ќе имам две добри трки до крајот на сезоната, - изјави Розберг. Кај Картикијан главниот проблем бил во тоа што хидруаликата потфрлила што резултирало со неуправливост на ...
| | веќе видена

Кими Раиконен победи во трката за Големата награда на Абу Даби, негова 19-та во кариерата, но прва по двогодишното отсуство од спортот. Финецот стартуваше како четврти, но изби на втората позиција зад Хамилтон. Возачот на Мекларен беше недостижен, но во средината на трката едноставно го паркираше болидот поради проблеми со пумпата за гориво и му го препушти водството на Кими пред да дојде првиот пит стоп. Раиконен се одвои од другите, направи и предност поголема од 10 секунди, но поради излегувањето на возилото за безбедност, во финишот останатите се залепија до него, па на целната линија тој имаше предност од само осум десетинки во однос на Алонсо. Возачот на Ферари имаше извонреден старт од шестото место и успеа да ги престигне Батон и Вебер, а по откажувањето на Хамилтон како и престигнувањето на Малдонадо во боксот, се најде на второто место. Третото место со вкус на победа оди кај Себастијан Фетел, кој извозе прекрасна трка од последната позиција, но истовремено имаше и многу среќа со двете излегувања ...
сите 16 | | | веќе видена

Госпоѓата Фортуна уште еднаш ја демонстрираше својата сурова природа, иако рака на срце, мора да и се признае дека барем беше праведна во своето рамномерно појавување или отсуство кај сите фаворити. Хамилтон меѓу првите почувствува на своја кожа како е да си прв, а да треба да се стартува од опашката на колоната. Алонсо во два наврати, беше елиминиран во првиот круг, од кој барем во едниот немаше ниту грам сопствена вина. Фетел веројатно има најмногу за жалење: во Валенсија испушти победа од раце поради дефект на алтернаторот, за подоцна да биде казнет и во Германија и во Италија, а дополнително уште еден дефект на алтернаторот го „стрефи“ на Монца. Имаше четири одлични трки во низа, а потоа повторно се најде на дното. Не по своја вина. Тоа е спортот, превртливата среќа никогаш не го најавува своето доаѓање. Алонсо беше искрен, повеќе ќе сакаше проблемите на Фетел да му се случија во недела, наместо во сабота, затоа што знае: се уште ништо не е готово! Ова е 18 рунда од светското првенство на Формула 1. Еден ...
сите 31 | | | веќе видена

Техничките делегати на ФИА извадиле 850 милилитри гориво од резервоарот на Себастијан Фетел, додека правилата бараат еден литар. Инженерите на Рено тврдат дека во болидот има уште гориво, на дното од резервоарот, но правила на ФИА јасно ја пропишуваат постапката за вадење на горивото и забрануваат други начини за екстракција. - Фрустрирачки е, болно е, тоа е едно од „оние“ нешта. Проблемот беше пријавен веднаш по летечкиот круг, инструкциите од Рено беа јасни. Тие сакаа веднаш да го сопреме моторот поради проблемот што го забележале и ние го сторивме тоа. ФИА го прифати тоа дека, дека постои технички проблем, но на наша несреќа, правилата диктираат дека мора да има еден литар гориво што ќе се извади од болидот, а беа извадени 850 милилитри. Рено е убеден дека остатокот од горивото е во резервоарот, но ние веќе го повлековме болидот од затворениот паркинг,- изјави Кристијан Хорнер. Екипата ќе мора да поработи на дефектот за да го разбере проблемот, бидејќи тоа го диктира количеството на гориво кое ќе биде ...
| | веќе видена

Возачот на Ред Бул и моменталниот лидер во генералниот пласман , Себастијан Фетел е дисквалификуван од квалификациите за Големата Награда на Абу Даби. Поради недоволно количество на гориво во неговиот болид, тој застана на патеката, притоа кршејќи го правилото дека болидот по квалификациите мора да биде вратено во паркингот за болидите каде што треба да се извршат потребните мерења на болидот како и да се земе примерок од 1 литро гориво од болидот. Во случајот на Фетел, тој кога застанал на патеката имал околу 850 милилитри гориво. Идентична ситуација се случи за трката во Шпанија кога истото му се случи на Луис Хамилтон кој тогаш ја освои пол позицијата но беше вратен на 24тото место. Со ова, Фетел кој ја освои третата позиција се врака на 24тото место , а сите возачи под него идат за едно место нагоре. Ова највеќе иде во прилог на кандидатот на Ферари за титулата Фернандо Алонсо кој има 13 поени негатива во однос на Фетел и кој ќе стартува од шестата позиција. Во очекување сме на првите изјави по одлуката ...
сите 37 | | | веќе видена

Тимскиот шеф на Мекларен, Мартин Витмарш, во својата прва изјава по квалификациите за Големата награда на Абу Даби, посочи дека перформансите на Луис Хамилтон се должат на специфичната конфигурација на патеката. Првиот човек на англиската екипа, на прашање на Скај Спорт што се случило со болидот за да видиме комплетен пресврт во смисла на квалификациските перформанси, едноставно слегна со рамениците. - Ништо! Мислам дека се е до патеката,- рече 54-годишниот извршен менаџер на Мекларен. Во третата сесија квалификациите, Хамилтон беше повеќе од три десетинки побрз од Вебер, а Фетел задоцни уште една десетинка во својот најбрз круг. Витмарш, кој во пресрет на гран при викендот во Абу Даби изјави дека жали што Хамилтон си заминува од Мекларен со само една титула, не ја пропушти можноста уште еднаш да го пофали својот возач. - Тој врши одлична работа во текот на целиот викенд. Апсолутно е посветен на победувањето овде. Мислам дека бевме под нашите перформанси на последните две или три трки, тоа ги повреди сите, ...
сите 43 | | | веќе видена

Фернандо Алонсо се најде на седмото место во квалификациите за Големата награда на Абу Даби, но тврдеше дека го дале максимумот и дека е задоволен од постигнатото. Веднаш по третата квалификациска сесија, во која тој најпрвин го имаше четвртото време, но не успеа да се подобри во второто излегување и беше потиснат на седмото место, тој даде изјава за Скај Спорт во која не сакаше да остави впечаток на разочараност. - Ова беа перфектни квалификации за нас, уште еднаш го направивме максимумот. Времето што го постигнавме од 1:41.5 беше нашиот лимит,- рече Шпанецот кој со тоа постигнување беше нецела секунда зад времето на пол позицијата што ја постави Хамилтон, како и пет односно шест десетинки зад перформансите на Вебер и Фетел во најбрзите кругови. Говорејќи за проблемите на директниот ривал во борбата за титулата, Себастијан Фетел, кој не успеа да стигне до боксот при враќањето од вториот круг на патеката Јас Марина, Алонсо одби да го оцени како нешто што веднаш му носи извесна подобрена позиција. - Ваквите ...
сите 45 | | | веќе видена

next