Ф1 Алманах

Англискиот магазин Аутоспорт по трет пат во низа го прогласи Себастијан Фетел за Интернационален возач на годината. На традиционалната церемонија на крајот од сезоната во Лондон седум дена по последната трка, Фетел ја прими наградата од рацете на светскиот првак во рели, Себастијан Лоеб, кој иако во 2012 ја освои деветтата титула во низа, сепак беше прогласен само за најдобар рели возач. Џенсон Батон ја доби наградата за најдобар возач од Британија, според гласовите на публиката. - Кога се разбудив во неделата во Бразил, не претпоставував дека толку многу нешта ќе се случат, како целата сезона да беше сумирана во таа трка,- изјави најмладиот трикратен светски првак, Себастијан Фетел. - Тој покажа дека е ментално силен, по инцидентот во првиот круг успеа да се врати во трката,- рече Лоеб при предавањето на трофејот. - Никогаш не сум се радувал повеќе на една победа на Џенсон,- изјави тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, реферирајќи за последното гран при во Бразил. Ред Бул и нивниот технички директор ...
| | веќе видена

Ретки се примерите на успешен камбек на возачи во Формула 1, кои отсуствувале повеќе од една сезона. Иако историјата памети дека Ники Лауда се врати во спортот по неколку години пауза (пензиониран 1979, кам-бек во 1982)и по првите две титули со Ферари освои уште една со Мекларен (1984), нема уште многумина како него. Ален Прост во 1991 година остана на крајот од сезоната без ангажман, поради конфликт со тогашниот тимски шеф Чезаре Фјорио, па нужно мораше да ја преседи сезоната 1992 година, за следната да се врати со титула во Вилијамс, откако на инсистирање на Рено беше отпуштен Најџел Менсел. За разлика од ова, враќањата во кокпитот на поранешните шампиони Жак Вилнев и Михаел Шумахер завршија без успех. Светскиот првак од 1980 година, Австралиецот Алан Џоунс, го оцени враќањето на Раиконен како „едно од најуспешните“ во историјата на спортот. - Мислам дека тој изненади многу луѓе, вклучувајќи ме и мене. Се врати во Формула 1 и помина екстремно добро. Тоа е веројатно едно од најуспешните враќања, заедно со ...
сите 2 | | | веќе видена

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, иако е сведок на успесите на Фетел како млад возач, очигледно не го дели истото мислење за квалитетите на Серхио Перез. Мекларен ризикуваше и со Хамилтон, кога како дебитант му овозможи да има рамноправен статус со Фернандо Алонсо, а сега го повтори тоа со ангажманот на младиот Мексиканец. - Мислам дека Мекларен е послаб тим без Луис. Очекувам и тие да го признаат тоа. Луис е несекојдневен возач, а во комбинација со Џенсон тие беа силна двојка,- вели Хорнер за Аутоспорт. Сепак, тој е свесен за перформансите на ривалскиот тим кој славеше на последните две трки од првенството и додаде дека не ја исклучува можноста следната година да имаат подобра сезона, но очекува Мерцедес да се подобри. - Кој и да го ангажира Луис, тој ќе биде предност. Сигурен сум дека тој природно ќе додаде перформанси во Мерцедес следната година,- оцени најмладиот тимски шеф во Формула 1. Говорејќи пак за Михаел Шумахер, на чие место Хамилтон доаѓа во Мерцедес, тој му се заблагодари што лесно го ...
| | веќе видена

Валтери Ботас ќе вози за Вилијамс во 2013 година покрај Пастор Малдонадо, а официјалната потврда доаѓа многу порано отколку минатите сезони. Финецот ќе го заземе местото на Бруно Сена, кој немаше среќа да ја заврши својата последна трка за екипата, откако пред домашната публика во Бразил беше удрен во првиот круг од страна на Серхио Перез. Ботас нема големо претходно искуство, но во серијата ГП3 ја освои титулата во 2011 година, а оваа сезона тестираше во петочните тренинг сесии на 15 од 20 трки, токму на сметка на Сена. - Да се вози во Формула 1 е исполнување на мојот сон. Фактот што тоа се случува со еден од најлегендарните тимови е нешто специјално. Уживав во трите сезони во Вилијамс досега, се чувствувам како дома, па мојата цел беше да останам тука во 2013 година и да напредувам до тркачкото седиште,- изјави досегашниот тест пилот, по повод промовирањето. Иако е јавно познато дека менаџер на Ботас е Мика Хакинен, сепак поважниот дел од таа информација е дека Тото Волф, новиот извршен директор на ...
| | веќе видена

Секој член на екипата Ред Бул ќе добие десет илјади фунти за третата двојна шампионска круна освоена во светското првенство на Формула 1. Оваа вест ја објави англискиот весник Телеграф, но не ја наведува конечната цифра што ќе ја исплати компанијата за енергетски пијалоци. Се шпекулира дека Ред Бул за својот Ф1 тим има вкупно 700 вработени во базата во Милтон Кинс, што е аналогно на седум милиони фунти (16 милиони долари). За споредба, весникот тврди дека Мекларен бидејќи не успеа да го престигне Ферари на второто место од конструкторската табела, ќе добие 12 милиони долари помалку од распределбата на парите добиени од продажба на ТВ правата. Ред Бул пред одржувањето на последната трка во Бразил објави дека досегашниот маркетиншки партнер Инфинити ќе стане насловен спонзор на тимот што во следните четири сезони, за што германскиот весник Билд шпекулира дека ќе значи покачување на буџетот за 15 милиони евра. Според изјавата на техничкиот директор Адријан Њуи, дел од нивната соработка ќе значи и размена на ...
сите 9 | | | веќе видена

Во сенка на дуелот за титулата светски првак во 2012 година, помина последната трка во кариерата на седумкратниот светски првак Михаел Шумахер. Како што неодамна објави Ф1 Алманах, неговата иднина е во јавањето, бидејќи објави дека нема да им се врати на мотоциклите. Се уште е нејасно дали ќе остане во некоја советодавна улога во екипата Мерцедес, или пак во развојното одделение на фабриката, но со сигурност се знае дека покрај ергелата во Швајцарија, тој сега ќе стопанисува и со уште еден ранч – во Тексас! Според германскиот весник Билд, тој на ранчот престојувал уште за време на американското гран при, а капацитетот на шталата е 36 коњи. - Ќе продолжиме да живееме во Швајцарија, но планираме да поминеме повеќе време овде,- изјави Шумахер во текот на американскиот гран при викенд. Пилотот оди во заслужена пензија со навршени 43 години, откако дебитираше во спортот во 1991 година. Две титули освои со Бенетон во 1994 и 1995, за потоа Ферари да го преземе од таму заедно со главните инженери Рос Браун и Рори ...
сите 7 | | | веќе видена

Тимскиот шеф на Ферари, Стефано Доменикали, упати комплименти на адресата на неговиот возач Фернандо Алонсо, кој по трет пат во кариерата ја загуби светската титула во последната трка. Шпанецот извозе одлична трка во променливите временски околности на бразилското гран при, казнувајќи ги грешките на конкурентите и демонстрирајќи поголема ментална стабалиност од сите пилоти во текот на 2012 година. - Ние сме горди на него, но сме разочарани бидејќи сметаме дека тој е оној што ја заслужи титулата. Штета е, бидејќи по волку долга сезона се боревме во овие услови, по 20 трки сме втори и тоа само за три поени. Тоа боли многу, но тоа е тоа. Некогаш е знак на судбината кој треба да се цени, како што е насоката на ветерот. По првиот круг почувствувавме дека имаме шанса, но останува следната година подобро да си ја завршиме работата. Доменикали изјави и дека ова била најдобрата сезона во кариерата на Алонсо, бидејќи успеал со неконкурентен болид да се бори за титулата до последната трка. - Мислам дека тој ја одработи ...
сите 14 | | | веќе видена

Победникот на бразилското гран при, Џенсон Батон, откри дека еден круг пред Пол ди Реста да се удри во ѕидот на последниот свиок, можел да заврши како него бидејќи на тоа место патеката била поплавена. Англискиот возач за разлика од тимскиот колега не се коцкаше со пневматиците, па успеа да се одвои заедно со Хулкенберг и да направи солидна предност. - Секој што учествуваше во денешната трка заслужува почит, беше лудо во неа! Условите се знаеше дека ќе повлечат многу акција, бидејќи некои болиди можеа да ја постигнат работната температура на пневматиците, а некои не можеа. Во поголемиот дел од трката всушност се возеше со гуми кои не изгледаат вистински за условите, но времињата за еден круг изгледаа подобри отколку со оние кои повеќе одговараа. Минав многу време на радио врската, зборувајќи со мојот инженер Дејв, обидувајќи се да сфатам што може да ни оди во прилог, а што не,- вели Џенсон во тимското соопштение. Тој потенцираше дека воопшто не му одело во прилог што беше аплицирано возилото за безбедност во ...
сите 25 | | | веќе видена

Фернандо Алонсо по трет пат (по 2007 и 2010 година), во последната трка не успева да стане светски првак, па дури и трикратниот светски првак Нелсон Пике кој го интервјуираше на подиумот немаше зборови освен да му даде поддршка кажувајќи му дека и тој во два наврати останал без титула во последната трка. - Го загубивме првенството, но ова е спорт. Јас сум горд на мојот тим и ветувам дека ќе се обидеме следната година,- гласеше одговорот на пилотот на Ферари. Откако му честиташе на својот конкурент кој денеска беше поразен, но имаше доволна предност да ја освои титулата, Фернандо даде изјава и за акредитираните новинари на патеката Интерлагос. - Многу акција, многу измешани услови, навистина требаше да се преживее! Ние ги посакувавме овие зафркнати услови и тоа ни помогна да стигнеме до подиумот на крајот. Докажавме дека дури и со побавен болид можеме да победиме во шампионатот и да се бориме до крајот на сезоната, и јас сум горд на тоа. Очекувам да се подобриме и да се бориме повторно следната година,- рече ...
сите 30 | | | веќе видена

Првите реакции на главните протагонисти во борбата за титулата можат да се оценат како очекувани од големи професионалци и ментално силни индивидуи кои ја понесоа тежината на моментот. Себастијан Фетел, со забележителен емотивен набој, и покрај тоа што беше поразен во последната трка, благодарение на предност од претходно нанижаните победи, успеа да се радува на крајот од лудата трка во која и тој, но и Алонсо, во одреден период беа шампиони, па го губеа тој статус, па повторно го добиваа. - Очигледно, беше неверојатно! Тешко е да се најдат зборови, беше тешко и на патеката, но и надвор од неа, требаше да се остане силен, да се бориш. Не се предадов и горд сум. Трката беше неверојатна, но успеавме да ја освоиме титулата,- рече Фетел во првата изјава за Скај Спорт. За Фетел и Ред Бул ова се три двојни шампионски наслови во низа, што ги прави дел од елитното друштво на Формула 1, со акцент на постигнувањето на германскиот пилот, кој во 2010 година стана најмладиот светски првак, лани најмладиот двоен шампион, ...
сите 30 | | | веќе видена

Џенсон Батон победи во последната трка од сезоната во 2012 година, возена во променливи временски услови, а во која двајцата конкуренти за шампионскиот наслов во одреден момент ја имаа титулата „во џебот“. Најавениот дожд се појави во утринските часови и си замина пред стартот на трката, па возачите стартуваа со гуми за суво, иако асфалтот не беше целосно исушен. Маса и Алонсо од петтата и седмата позиција имаа молскавична реакција со освојување на второто и четвртото место, додека Фетел имаше слаб старт и потона до седмото место, за потоа за биде инволвиран во инцидентот со Бруно Сена, кој беше удрен од Серхио Перез, па падна на последната позиција. Во првите 20 круга кандидатите за титулата веќе два пати влегоа во бокс, ставајќи интермедија пневматици за дождот кој повторно се наврати, и набрзо замина. Џенсон Батон и Нико Хулкенберг беа единствените кои останаа во водство со непроменети пневматици. Сепак, поради остатоци од некои болиди на патеката, беше воведено возило за безбедноство 23 круг, што ...
сите 37 | | | веќе видена

Трката за Големата награда на Бразил ќе ја затвори сезоната од светското првенство во Формула 1, во која двајца возачи останаа во конкуренција за титулата. Себастијан Фетел влегува во последната рунда со 13 поени повеќе од Фернандо Алонсо. Правилата на овој спорт, за разлика од други каде што се цени уметничкиот впечаток и техничката изведба, велат дека во историјата влегува како освојувач на титулата оној пилот што на крајот на сезоната ќе има најмногу поени. Согласно ова, Алонсо има три опции за да направи пресврт, а секоја од нив бара тој да биде на подиумот. Доколку победи Алонсо, Фетел треба да биде под четвртото место (1), доколку Шпанецот е второпласиран, неговиот ривал од Ред Бул треба да биде под седмата позиција (2), а доколку пилотот на Ферари е трет, Германецот не смее да освои повеќе од еден поен за десеттото место. Сите други математики се во корист на актуелниот првак, кој ја брани титулата кај возачите, откако екипата на минатата трка трет пат во низа ја освои конструкторската круна. Пред ...
сите 45 | | | веќе видена

Поради наталожени проблеми во релациите со Автомобилистичката Федерација на Македонија (АФМ), триесетина возачи со своите натпреварувачки возила, како и дел од фановите и љубителите на авто спортот, го реализираа најавениот мирен собир пред Агенцијата за млади и спорт, со кој го искажаа своето незадоволство. Според соопштението до медиумите, незадоволството се однесува „на работењето на раководство на АФМ, како и за глувоста на Агенцијата за млади и спорт (АМС) во врска со истиот проблем“. Координативното тело при АФМ, бараше од АМС да посредува во одржување на легитимно Собрание на АФМ и во најкус можен рок да се смени раководството на АФМ, за повторно да се врати сјајот на авто спортот во Република Македонија. Собирот помина во најголем ред, а по завршувањето на истиот, сите возачи беа примени од страна на Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Лазар Поповски, раководителот за спорт и претставник од правната служба. Заеднички беа разгледани сите барања на возачите, по што Директорот вети дека ќе стори ...
| | веќе видена

Актуелната екипа на англиската национална телевизија која ги сервисира преносите од Формула 1 за публиката на островото, гласаше меѓусебно за најдобрите пилоти на сите времиња, по што од комбинираните гласови првото место му припадна на Аиртон Сена. Во екипата на Би-Би-Си покрај новинарите се и донеодамнешните инсајдери, Дејвид Култхард и Еди Џордан. Иако со изборот на Сена и Фанџо како лидери на оваа листа, пред Џим Кларк на третото место, се добива впечаток дека гласањето не е „патриотски обоено“ (бидејќи Британија дала најмногу светски прваци во Формула 1 – вкупно 10), сепак факт е дека првите тројца имаат десет титули меѓу себе, а само една од нив е освоена со Ферари. Нештата се менуваат со позиционирањето на Шумахер како четврти возач, бидејќи тој пет од своите седум титули освои со Ферари, но веднаш по него повторно следат четири пилоти кои никогаш не биле шампиони со италијанската Скудерија. „Професорот“ Алан Прост е на петтото место, додека Британецот Стирлинг Мос кој се натпреварувал со Фанџо, но ...
сите 49 | | | веќе видена

Единствениот противник на Себастијан Фетел во походот за титулата, Фернандо Алонсо изјави дека нема да се предаде и ќе се бори до самиот крај. Тој додаде дека е чудо што сеуште е во борба за светската титула. - Мислам дека бев добар во квалификациите ако видиме како се одвиваа последните неколку трки и моите шанси за подиумот се реални. Ова ќе биде моја цел бидејќи знам дека во реални услови немаме шанси за победа. – изјави Алонсо. - Исто така знам дека ако имам надеж за титулата, поверојатно е да сметам на откажување на Фетел отколку да завршам пред него. Поради тоа се надевам на хаотична трка и дождот како важен фактор кој ќе претставува ризик за сите. Болидот не е сетиран за дожд, но не е дека не е навикнат за такво нешто. Чудо е што пристигнувам на последната трка во борба за титулата, бидејќи во реални услови ќе се збогувавме со титулата во Монца или во Сингапур. Сепак, тука сме сеуште во игра и дефинитивно нема да се предадам!, - заврши Алонсо.
сите 49 | | | веќе видена

Себастијан Фетел најави дека ќе се трка за победа во утрешната трка во Сао Паоло, иако теоретски ми треба четвртото место за да ја одбрани титулата. Фетел влегува во последната трка со 13 бодови предност пред Алонсо, а ќе ја започне трката од четвртата позиција. - Не сум тука да завршам четврти, туку да се борам за победата, - изјави Фетел. Тој објасни дека четвртата позиција во квалификациите се должи на грешка во неговиот последен обид да ја нападне пол позицијата на Луис Хамилтон. - Во првата обиколка, направив грешка во четвртиот свиок, а во втората бев задоволен со времето. Првата квалификациска сесија беше доста прометна и патеката стануваше цело време побрза па последните кругови беа доста битни. Знам дека можев и подобро, но тоа ќе го утврдиме кога ќе ги погледнеме податоците, а очигледно беше дека Вебер беше доста побрз. Мислам дека сме во добра форма и бевме комплетитивни цел викенд. Ќе видиме што може да направиме утре. Имавме 19 трки до сега и ова е само уште една од нив. Ќе дадеме се од себе, - ...
сите 51 | | | веќе видена

Фелипе Маса не го криеше задоволството од пласманот на петото место во квалификациите и за втор пат во една недела да биде подобар од својот тимски колега Фернандо Алонсо. - Многу сум задоволен, тоа беше фантастичен круг. Одлични перформанси, но невозможно е да се биде подобар бидејќи Мекларен и Ред Бул се побрзи. Сега треба да се концентираме на трката. Ке дадам се од себе утре, но не знам што ќе биде со времето. Сите велат дека ќе врне, а знаеме како е во Интерлагос. Единствено нешто што ми преостанува е да се концентрирам на мојата трка и да донесам добар резултат пред моите луѓе во Бразил. Сум победил неколку пати тука и петото место за мене е како пол позиција па се надевам дека утре ќе бидам уште подобар. – изјави Маса. Останува да се види каков пласман ќе има Фелипе Маса со оглед на тоа дека неговиот тимски колега е тој кој се бори со Себастијан Фетел за титулата, а на Шпанецот му е треба огромна помош од Фелипе за да успее во намерата.
сите 51 | | | веќе видена

Пастор Малдонадо доби казна со дерогирање 10 позиции поназад од освоеното шесто место на стартот во квалификациите за Големата награда на Бразил. Возачот на Вилијамс во средината на втората сесија беше повикан од техничките лица на мерење во гаражата на ФИА, но тој не го виде црвеното светло и сигнализацијата од делегатот, туку продолжи кон својата гаража. Ваков ист прекршок направи Вебер на претходната трка во Тексас, но екипата веднаш го корегираше тоа со носење на болидот назад, додека Венецуелецот продолжи со квалификациската сесија. Вебер минатата седмица помина само со укор, кога меѓу стјуардите беше и претставник од поранешните возачи, Емерсон Фитипалди, додека на оваа трка таа улога ја има осумкратниот победник на трката во Ле Ман, Том Кристенсен од Данска. По оваа казна, Хулкенберг оди на шестото место, додека Алонсо ќе стартува како седми, пред Раиконен.
сите 51 | | | веќе видена

Освојувачот на пол позицијата во Бразил, Луис Хамилтон предвиде дека трката ќе биде вистинска лотарија, осврнувајќи се на фактот дека утре се очекува да врне во Сао Паоло. Тој потенцираше дека е презадоволен од болидот во неговата последна трка со тимот на Мекларен а најубав подарок за нив беше 1-2 на Хамилтон и Батон во квалификациите. - Ова беше добар викенд за нас. Мило ми е што успеав да го донесам болидот до првиот ред во моите последни квалификации со Мекларен. Фантастична работа заврши мојот тим и се надевам дека тоа утре ќе вроди со плод. – изјави Хамилтон. - Мислам дека времето утре нема да биде како што посакуваме, а тоа ќе придонесе до поголема лотарија. Мора да бидеме во добра позиција и да ја завршиме работата најдобро како тим. Мора да работиме заедно како тим и со тоа да бидеме сигурни дека работата ке ја завршиме како што треба, - заврши Хамилтон.
сите 51 | | | веќе видена

Многумина од возачите имаат посебен дизјан на кацигите во текот на бразилскиот гран при викенд. Темата збогување е присутна кај двајца пилоти. Михаел Шумахер во своето второ разделување со Формула 1 на кацигата напиша „Животот е заради страстите, Ви благодарам што ја делите мојата“. Луис Хамилтон на својата кацига, пак, покрај доминантното бразилско знаме, додаде и „Ви благодарам Мекларен“ бидејќи од следната сезона ќе настапува за Мерцедес. Бразилските возачи Фелипе Маса и Бруно Сена исто така имаат нов дизајн. Возачот на Ферари за овој гран при викенд ја користи колор-шемата од кацигата на неговиот татко кога се натпреварувал со спортски автомобили, додека помладиот Бразилец за овој викенд спроведе награден конкурс како една од активностите за домашната трка, заедно со еден од своите спонзори.
| | веќе видена

next